Skip to content

Gilių duona – ąžuolo vaisių gardėsis. Kaip ją išsikepti?

Gilių duona - ąžuolo vaisių gardėsis. Kaip ją išsikepti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai nuo ąžuolų rudenį gausiai pabyra gilės, tai gali būti puikus metas prisiminti senovines tradicijas ir iš jų pasigaminti gilių duoną. Šis unikalus kepinys ne tik skanus, bet ir pilnas maistingų medžiagų, kurias galima panaudoti tiek sveikatai, tiek kulinarijoje. Nors gilių kava jau nieko nebestebina, tačiau gilių duona – išskirtinis produktas, turintis gilias istorines šaknis, kuris šiandien vėl tampa populiarus kaip natūralus ir sveikas pasirinkimas.

Kuo vertingos gilės?

Gilės jau nuo senų laikų buvo vartojamos įvairių tautų virtuvėse. Jose gausu skaidulų, baltymų ir įvairių vitaminų. Giles galima naudoti ne tik duonai, bet ir kavai, miltams gaminti ar kaip papildomą priedą kitų patiekalų gamybai. Be to, jos gali būti puikus būdas sumažinti glitimo kiekį mityboje, nes neturi gliuteno.

Kuo vertingos gilės?

Kaip turi būti paruošiamos gilės miltams?

Norint išsikepti gilių duoną, visų pirma, reikia tinkamai paruošti giles. Štai keletas žingsnių, kaip tai padaryti:

  1. Gilių rinkimas ir rūšiavimas: Geriausias laikas rinkti giles miltams – spalio pabaiga – lapkričio mėnuo. Pačios pirmosios, krentančios dar rugsėjį, dažniausiai būna pažeistos, nespėję sunokti, sukirmiję. Giles rinkti galima tiek iš savo kiemo, tiek iš miško, tačiau svarbu pasirinkti sveikas ir nesugadintas. Taip pat nereikėtų rinkti šalia kelio pribirusių ar pačiame mieste centre užaugusių gilių. Pažymėtina, kad geriausios gilės yra tos, kurios dar nėra pradėjusios džiūti ar pelyti.
  2. Valymas ir lupimas: Po rinkimo giles reikia nuvalyti, išimti iš kevalo. Šio proceso metu taip pat pašalinkite visas pažeistas ar pelėsių turinčias gilutes. Galite naudoti šiltą vandenį, kad geriau nuvalytumėte nešvarumus.
  3. Mirkymas: Gilėse yra kartumo suteikiančios medžiagos – taninų. Norint juos pašalinti, giles reikia mirkyti vandenyje, kas valandą keičiant vandenį. Kai kurie mitybos specialistai pataria giles mirkyti mažiausiai 2–3 dienas, kad jų skonis būtų kuo geresnis. Po pirmosios dienos pastebėsite, kad vanduo gali būti drumstas, tad keitimas padės pašalinti kartumą. Be to, svarbu ne tik gilėse esantis kartumas, tačiau ir tai, kad taninai jose yra šiek tiek toksiški žmogui. Tad mirkant pašalinamas pavojus mūsų sveikatai.
  4. Džiovinimas: Po mirkymo giles reikia gerai išdžiovinti. Tai geriausia padaryti orkaitėje esant na aukštai temperatūrai (apie 160–180 °C), kol gilės taps sausos ir traškios. Džiovinimas ne tik padeda išsaugoti giles, bet ir pagerina jų skonį, leidžiant išskleisti natūraliems aromatams. Gilės išdžiūvusios, kai įgauna rusvą atspalvį ir paskleidžia malonų aromatą.
  5. Gilių malimas: Išdžiovintas giles reikia atvėsinti, o atvėsusias sumalti į miltus. Tai galima daryti rankiniu malūnėliu arba kavos malūnėliu. Malant giles, svarbu pasiekti, kad miltai būtų kuo labiau vienalyčiai, nes tai turės įtakos galutiniam kepinio skoniui ir tekstūrai. Jei norite, kad gilių miltai būtų dar švelnesni, galite juos persijoti per smulkų sietelį.
Kaip gilės paruošiamos miltams?

Receptas: gilių duona

Na ir pagaliau, giles išdžiovinus ir sumalus, galima kepti gilių duoną. Štai paprastas receptas, kaip iškepti skanią ir sveiką gilių duoną.

Ingredientai:

  • 2 puodeliai gilių miltų
  • 1 puodelis kvietinių ar kitų miltų (gali būti migdolų, avižų)
  • 2 v. š. medaus ar kito saldiklio
  • 1 a. š. sausų mielių
  • 1 a. š. druskos
  • 2 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 1 puodelis vandens arba augalinio pieno

Gaminimas:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C.
  2. Dubenyje sumaišykite gilių miltus su kitais miltais, mielėmis ir druska.
  3. Atskirai sumaišykite skystuosius ingredientus – medų, vandenį ir aliejų.
  4. Skystąją masę pilkite į sausųjų ingredientų mišinį ir maišykite, kol gausite vienalytę tešlą.
  5. Tešlą uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite šiltoje vietoje pakilti. Priklausomai nuo temperatūros tai gali užtrukti 2–4 valandas.
  6. Iš pakilusios tešlos suformuokite kepalėlį ir dėkite į kepimo formą. Palikite pakilti dar apie 20–30 minučių.
  7. Kepkite apie 40–50 minučių arba kol duona taps auksinės spalvos ir sausa viduje (patikrinkite mediniu pagaliuku).
Gilių duona (receptas)

Kaip gilių duona vartojama

Gilių duona puikiai tinka kaip sveikas užkandis arba pagrindinis patiekalo priedas. Ji yra malonaus, šiek tiek riešutinio skonio ir puikaus aromato. Gilių duoną galima valgyti su medumi, sviestu, sūriais arba mėgstamomis užtepėlėmis. Be to, ši duona yra gana maistinga ir suteikia sotumo jausmą ilgam.

Gilių duona buvo populiari tiek Europoje, tiek Šiaurės Amerikoje, ypač sunkmečio laikais, kai kviečiai buvo sunkiau prieinami. Šiandien šis kepinys vėl atrandamas kaip natūralus, be glitimo ir ekologiškas produktas, kuris gali suteikti naujų kulinarinių potyrių ir prisidėti prie sveikesnės mitybos.

Išbandykite šį receptą ir pajuskite natūralų gilių duonos skonį!

Šaltiniai:

  1. https://howtocookaweed.com/2015/12/02/acorn-bread/
  2. https://heatherholleman.com/how-we-made-acorn-flour-a-lesson-in-bitterness/
  3. https://blog.suvie.com/acorns-more-than-just-squirrel-food
  4. https://www.cupcakeproject.com/how-to-make-acorn-flour-pre-thanksving/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *