Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Ką būtina žinoti ir atlikti rudenį, kad pavasarį turėtumėte sveiką ir gražią gyvatvorę?

Ką būtina žinoti ir atlikti rudenį, kad pavasarį turėtumėte sveiką ir gražią gyvatvorę?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ruduo – tai laikass, kai sodininkai ruošia sodus žiemai, ir gyvatvorės nėra išimtis. Tinkamai pasirūpinus gyvatvore rudenį, ji bus apsaugota nuo žiemos šalčių ir stiprių vėjų, o pavasarį lengviau atsigaus ir atsinaujins. Pirmiausia reikia atsižvelgti į tai, kokie augalai formuoja jūsų gyvatvorę, nes pagal tai gali skirtis praktiniai patarimai, kaip ją prižiūrėti. Tinkamai genint, tręšiant, mulčiuojant ir laistant augalus, galite būti tikri, kad pavasarį gyvatvorė džiugins savo grožiu.

Gyvatvorės genėjimas

Pirmasis žingsnis rūpinantis gyvatvore rudenį – tai genėjimas. Paskutinį kartą genėti patariame vėlyvą rudenį, prieš prasidedant šalčiams. Tai padeda išlaikyti gyvatvorės formą ir skatina sveiką augimą kitais metais. Ypač svarbu pašalinti sausas, pažeistas ar sergančias šakas, kad augalas išliktų stiprus.

Tuja yra bene dažniausias pasirinkimas gyvatvorėms Lietuvoje. Tuja mėgsta tvarkingą genėjimą – rekomenduojama nugenėti apie trečdalį naujų ūglių. Tačiau per daug gilus genėjimas gali pakenkti, nes šie augalai sunkiai atželia nuo seno medienos.

Ligustrai greitai auga, todėl yra puikus pasirinkimas gyvatvorėms. Apkarpyti jie lengvai atauga. Netgi labai trumpai nukirpus, gyvatvorė greitai išleidžia daug jaunų šakelių. Daugelis ūglių išauga nuo pat krūmo pagrindo, todėl gyvatvorė lieka tanki ir žalia nuo pat apačios.

Gyvatvorė rudenį - gyvatvorės genėjimas

Gyvatvorė – tręšimas ir mulčiavimas

Rudenį taip pat svarbu patręšti gyvatvorę, kad augalai gautų visas reikiamas maistines medžiagas prieš šaltąjį sezoną. 

Šiuo metų laiku svarbu pasirinkti trąšas, kurios turi mažai azoto, bet daugiau fosforo ir kalio. Azotas skatina augimą, o rudenį jo reikia vengti, kad augalai nespėtų išauginti naujų ūglių, kurie gali neišgyventi per žiemą. Fosforas stiprina šaknų sistemą, o kalis gerina augalų atsparumą šalčiui.

Taip pat galite naudoti kompostą, mėšlą, sapropelį ar kitas organines trąšas. Jos lėtai išsiskiria į dirvą, pagerina jos struktūrą ir ilgainiui suteikia augalams maistinių medžiagų. Jei taip patręšite rudenį, organinės medžiagos per žiemą natūraliai skaidysis.

Nepertręškite. Per daug trąšų gali pakenkti augalams ir trukdyti jiems pasiruošti žiemai.

Mulčiavimas yra vienas svarbiausių gyvatvorės priežiūros darbų rudenį. Mulčias padeda apsaugoti augalų šaknis nuo šalčio ir užtikrina stabilų drėgmės lygį dirvožemyje, tai itin svarbu sausomis žiemos dienomis, kai augalai neturi galimybės natūraliai pasisavinti vandens. Be to, mulčias lėtai suyra, papildydamas dirvą maistinėmis medžiagomis. Rekomenduojame naudoti natūralų mulčią, tokį kaip žievės skiedros, šiaudai ar kompostas.

Gyvatvorė rudenį - gyvatvorės mulčiavimas

Apsauga nuo šalčio ir vėjo

Stiprus vėjas ir šalčiai gali pakenkti jautresniems augalams, todėl tam tikriems gyvatvorės augalams rudenį gali prireikti papildomos apsaugos. Ypač tai svarbu naujai pasodintoms gyvatvorėms, kurios dar neturi giliai išsivysčiusių šaknų sistemų.

Naudokite specialius audeklus ar agroplėvelę, kad apsaugotumėte nuo žvarbaus vėjo ir šalčio. Šiuos dangalus galite uždėti prieš šalnas ir pašalinti atėjus šiltesniam orui.

Nors ruduo paprastai būna lietingas, svarbu užtikrinti, kad prieš žiemą augalai būtų tinkamai palaistyti – sausas dirvožemis gali pažeisti šaknis per šalčius. Ypač tai aktualu jaunoms gyvatvorėms ir neseniai persodintiems augalams.

Jei gyvatvorė yra arti kelio ar takelio, venkite druskų ir cheminių tirpalų, skirtų sniego tirpdymui. Jos gali pažeisti šaknų sistemą ir sukelti nudžiūvimą.

Gyvatvorė rudenį

Šaltiniai:
https://www.hedgesblog.co.uk/how-to-care-for-your-hedges-in-winter
https://www.thetreecenter.com/protecting-hedges-winter/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *