Daugybę problemų sodininkystėje ir daržininkystėje sukelia augalų kenkėjai. Tiek mažindami vaisių derlių (pavyzdžiui, labai „skausmingai“ pažeidžia obelų kenkėjai), bjaurodami dekoratyvinius augalus, niokodami kitus vertingus augalus ar net užkrėsdami dirvą. Tad nenuostabu, kad kenkėjiškų vabzdžių invazijai norime užkirsti kelią, o tam pasitelkiami insekticidai. Šios medžiagos – tikros vabzdžių naikinimo mašinos, kurių prikurta visa galybė: nuo biologinių ir natūralių iki cheminių ir gamtoje dar nematytų. Tad kviečiame pasidomėti galimomis insekticidų rūšimis, kokiu poveikiu jie pasižymi, kaip išsirinkti ir naudoti, kad jūsų dekoratyvūs ir vaisiniai augalai gyventų sveiką gyvenimą.
Insekticidai – vabzdžių naikinimo „mašinos“
Nepasimesti pesticidų (insecti-, herbi-, fungi-, bakteri-…) ir kitokių –cidų jūroje gali būti keblu, tad verta žinoti, kad insecta šiuo atveju reiškia vabzdžius. Vadinasi, insekticidai yra bet kokios medžiagos, sunaikinančios vabzdžius lervos, kiaušinėlio ar suaugėlio stadijoje. Tuo tarpu repelentai vabzdžius tik atbaido jų nesunaikindami, tad negali būti priskiriami insekticidų kategorijai.
Insekticidai iš esmės apima visas priemones vabzdžiams sunaikinti, bet jie taip pat gali būti pritaikyti ir pagal tikslinę grupę. Dėl šios priežasties medžiagos įgyja naują pavadinimą, pavyzdžiui:
Ovicidai – tai insekticidai, veikiantys vabzdžių kiaušinėlius.
Lervicidai – žudo drugių vikšrus ir kitų vabzdžių lervas. Pavyzdžiui, tokie nuodai sodininkystėje pasiteisina kopūstinio baltuko, kandžių, pelėdgalvių drugių vikšrams naikinti.
Akaricidai – tai nuodai, naikinantys erkes. Nors erkės yra ne vabzdžiai, o voragyviai, visgi voratinklinės erkės daro vieną didžiausių žalų soduose, todėl prieš jas imamasi priemonių.
Didžiulė insekticidų įvairovė
Turime tokią situaciją, kad įvairių insekticidų yra prikurta užtektinai ir jų užregistruota daugiau nei 400 skirtingų komponbentų (JAV duomenimis). Jie skiriasi ne tik tikslinės grupės paveikimu, bet ir skirtingų medžiagų sudėtimi, veikimo mechanizmu ir kitomis savybėmis. Pagal tai, kaip veikia vabzdžius, insekticidai būna:
Sisteminiai insekticidai – šie chemikalai pirmiausiai įsiskverbia ir susimaišo su augalo ląstelių sultimis (lapų, stiebų ar šaknų), o vabzdys kurį laiką nuodijasi čiulpdamas augalo syvus.
Kontaktiniai – šiuo metodu paremti insekticidai sunaikina vabzdį per kontaktą su kūno paviršiumi ir nuodo skverbimąsi į vidų per kūno angas.
Vidiniai – vabzdžiai sunaikinami, kai nuodas patenka į vabzdžio kūną per virškinimo sistemą.
Dujiniai – šios medžiagos naikina vabzdžius patekusios į organizmą per kvėpavimo sistemą.
Taip pat pagal sudėtį insekticidai gali būti neorganinės, organinės, sintetinės ar biologinės kilmės. Negana to, šių medžiagų yra pagaminta įvairiausio pavidalo: nuo tablečių ir miltelių iki skysčio ar emulsijos.
Biologiniai insekticidai
Bet kokia cheminių medžiagų intervencija sodo augalams ne visiems priimtina, tad vengiantiems naudoti taip vadinamą „chemiją“, galima pasitelkti ir biologines vabzdžių kontrolės priemones. Galima puikiai susitvarkyti su augalų kenkėjais naudojant tiek patogenines vabzdžių bakterijas ar nematodus, tiek specifinius fermentus ar vorų nuodus. Beje, kai kurios medžiagos jau esti augalo sudėtyje ir turi savybę naikinti ar atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius. Todėl kartais šie ekstraktai įterpiami ir į biologinius insekticidus (pavyzdžiui, NeemAzal atveju medžiaga išgauta iš Azadirachta indica medžio).
Taip pat gana veiksmingai gali veikti ir naminiai ar natūralūs bioinsekticidai, pavyzdžiui, sodo muilas, actas, soda, kava. Kita vertus, dideliuose pasėliuose šios priemonės gali labiau priminti vaikų žaidimus ir tikrai nebus ekonomiškos.
Specializuoti insekticidai
Nelaimei, daržo sodo ir gėlyno augalus atakuoja visas pulkas įvairiausių kenkėjų, tačiau kovai kone su kiekvienu parazitu ar jų grupe yra sukurtas insekticidas. Tai reiškia, kad specializuotose prekybos vietose galima gana lengvai išsirinkti šias medžiagas, nes ant pakuotės dažniausiai jau nurodyta, kokiems kenkėjams naikinti ši priemonė yra skirta.
Visgi atsižvelgiant, kad dauguma priemonių turi savybę paveikti platų spektrą kenkėjų, tai kai kurie insekticidai nuo tripsų veiks taip pat, kaip ir insekticidai nuo amarų. Kai kenkėjų problema kamuoja žymiai stipriau, kartais verta naudoti susiaurinto veikimo adaptuotas priemones, pavyzdžiui kaip Mavrik insekticidai nuo kolorado vabalo. Nepageidaujamiems ropojantiems padarams išnaikinti gali būti pritaikytos ir vietiškai paskirstomos medžiagos, pavyzdžiui priemonės nuo skruzdžių.
Kai kurie populiaresni insekticidai
Štai kokie insekticidai yra paklausiausi mėgėjiškuose soduose ir profesionaliuose ūkininkų pasėlių plotuose:
Mavrik insekticidas – kontaktiniu veikimo būdu paremtas prekės ženklas, naikinantis platų spektrą vabzdžių, bet nekenkiantis bitėms. Matyt dėl šių priežasčių aliejinės emulsijos insekticidas yra vienas populiariausių. Jis skirtas apipurkšti labai įvairiems augalams (eglutės sodinukai, kopūstai, javai ir kitos kultūros), kurio pagrindinė veiklioji medžiaga yra tau–fluvalinatas.
Mospilam insekticidas – veikia kontaktiniu ir sisteminiu principu, daugiausiai naudojamas dideliems rapsų pasėliams purkšti nuo rapsinių žiedinukų. Granulėmis parduodamos priemonės veiklioji medžiaga yra acetamipridas.
Proteus insekticidas – tai taip pat kontaktinis ir sisteminio veikimo nuodas, kurio sudėtyje yra net dvi veikliosios medžiagos (deltametrinas ir tiaklopridas). Platų vabzdžių spektrą apimantis insekticidas yra aliejinės suspensijos pavidale.
Karate Spray arba tiesiog Karate insekticidas – jis veikia labai panašiai, kaip ir anksčiau minėtos priemonės, nes pasižymi kontaktiniu ir sisteminiu veikimu bei kovojantis su plačiu spektru kenkėjų. Šis nuodas taip pat veikia ir erkes, o patogi pakuotė pritaikyta neprofesionaliam naudojimui. Karate insekticido veiklioji medžiaga yra lambda-cihalotrinas.
NeemAzal – azadirachtino veikliosios medžiagos pagrindu pagaminta medžiaga, kuri efektyviai ir sistemiškai veikia amarus, erkes, tripsus, kenkėjiškus drugius nuo įvairių šiltnamio daržovių ir dekoratyvių augalų. Ši priemonė yra biologinės prigimties ir skirta ekologiniams ūkiams.
Decis Mega ar decis insekticidas – vidiniu ir kontaktiniu principu paremtas insekticidas, kurio veiklioji medžiaga yra deltametrinas. Jis skirtas naikinti labai įvairius čiulpiančius ir graužiančius vabzdžius nuo daugybės augalų rūšių paviršiaus.
Fastac insekticidas – tai prekinis ženklas, skirtas dideliems ūkiams, nes efektyviai naikina įvairaus plauko vabzdžius nuo javų, ankštinių ir kopūstinių daržovių pasėlių. Šio kontaktinio insekticido sudėtį sudaro alfa-cipermetrinas.
Insekticidų legalumas ir registravimas
Kadangi insekticidai daugeliu atvejų yra kenksmingos medžiagos, visada patartina pasitikrinti, ar chemikai yra registruoti ir legalūs. Tokios medžiagos, kaip populiarus Actara insekticidas šiuo metu Lietuvoje ir Europoje yra uždraustas (nors jo įsigyti vis dar įmanoma), nes tyrimai atskleidė jo nepataisomą žalą bitėms ir naudingiems vabzdžiams. Visada verta pasidomėti, kurios medžiagos yra legalios, nes kitu atveju gali tekti sumokėti tūkstantines baudas. Visgi ištikimiems Actaros naudotojams nereikia nukabinti nosies, nes yra daug puikių veiksmingų ir nekenksmingų alternatyvų, tokių kaip Mavrik, Mospilam, NeemAzal, Karate ir kiti.
Insekticidų naudojimo trūkumai
Deja, bet daugybė insekticidų daro žalą ne tik kenkėjiškiems vabzdžiams, bet ir žmogui ar naudingiems apdulkintojams. Tad prieš naudojant insekticidus žinokite, kokių trūkumų jie turi. O tai yra:
- žydintys augalai, įskaitant piktžoles, niekada neturėtų būti purškiami.
- sodo chemikalai yra brangūs, o kai kuriuos tenka dažnai naudoti.
- privalu turėti papildomą įrangą ir priemones aplikavimui (purškalai, asmens apsaugos priemonės). Šias nesunaudotas medžiagas taip pat reikia kažkur saugiai sandėliuoti.
- insekticidai paprastai yra nespecifiniai ir plataus spektro, todėl kartu su kenkėjais žūsta ir naudingi organizmai.
- kai kuriais atvejais insekticidai gali pabloginti kenkėjų problemas.
- reguliariai naudojant pesticidus gali išsivystyti atsparumas – daugėja kenkėjų, ligų ir piktžolių, kurių nebeįveikia cheminės medžiagos, kurios anksčiau buvo veiksmingos.
Šaltiniai
- https://www.vle.lt/straipsnis/insekticidai/
- https://www.rhs.org.uk/prevention-protection/chemicals-using-them-in-gardens
- www.bcpcpesticidecompendium.org/class_insecticides.html
- https://genent.cals.ncsu.edu/bug-bytes/tactics/conventional-insecticides/insecticide-classes/
- https://vatzum.lrv.lt/lt/teisine-informacija/teises-aktai-new/augalu-apsaugos-produktu-registravimas/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.