Kas rytą ar popietę mėgaujamės puodeliu kavos, tačiau ar dažnai susimąstome apie tai, ką galime daryti su likusiais kavos tirščiais? Daugelis jų tiesiog atsiduria šiukšliadėžėje, nors iš tiesų kavos tirščiai yra itin naudingi įvairiose gyvenimo srityse – nuo sodo darbų iki grožio ritualų. Kavos tirščių panaudojimas padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką ir net pagerinti jūsų odos būklę. Šiame straipsnyje pateiksime net 10 kavos tirščių panaudojimo būdų, kurie tikrai pravers kasdieniame gyvenime.
Kavos tirščiai – natūralus trąšų šaltinis sodui
Kavos tirščiai – puiki natūrali trąša, turinti daug azoto, kalio, fosforo ir kitų mineralinių medžiagų, reikalingų augalų augimui. Jie ypač tinka rūgščią dirvą mėgstantiems augalams, tokiems kaip hortenzijos, rododendrai, šilauogės ir kamelijos.
- Sumaišykite kavos tirščius su žeme arba paskleiskite aplink augalų šaknis. Jie padės išlaikyti drėgmę dirvoje, skatins sveiką šaknų vystymąsi ir padės kovoti su kai kuriais kenkėjais.
- Be to, kavos tirščiai gali padėti sliekams – svarbiems sodo pagalbininkams – augti ir veistis, nes jie gerina dirvožemio struktūrą.
Kavos tirščiai kompostui praturtinti
Jeigu turite komposto dėžę ar krūvą, kavos tirščiai gali tapti puikiu priedu. Kadangi jie yra organinė medžiaga, tirščiai suskaidomi ir tampa maistinga dirvožemio dalimi. Kavos tirščiai kompostuojami kartu su kitomis virtuvės atliekomis, tokiomis kaip vaisių ir daržovių likučiai.
- Kompostuodami kavos tirščius, sumaišykite juos su „ruda“ medžiaga (sausais lapais, popieriumi ar šakomis), kad užtikrintumėte teisingą azoto ir anglies balansą.
- Jie padės komposto procesui vykti greičiau ir efektyviau, o galutinis produktas bus puiki trąša jūsų sodui.
Kavos tirščių panaudojimas kenkėjų kontrolei sode
Kavos tirščiai gali padėti atbaidyti nepageidaujamus sodo kenkėjus, tokius kaip sraigės ir šliužai. Jų tekstūra yra šiurkšti ir nemaloni šiems gyviams, todėl tirščius galite naudoti kaip natūralią, netoksišką priemonę.
- Tiesiog apibarstykite kavos tirščiais aplink augalus, kuriuos norite apsaugoti nuo sraigių ir šliužų. Jie vengs šios kliūties, ieškodami lengvesnio grobio.
Kavos tirščių panaudojimas kvapams neutralizuoti
Kavos tirščiai turi stiprią kvapų sugėrimo savybę. Jie gali veikti kaip natūrali oro gaiviklio alternatyva, sugerdami nemalonius kvapus iš jūsų aplinkos.
- Įdėkite indelį su kavos tirščiais į šaldytuvą ar šaldiklį, kad sugertų pašalinius maisto kvapus.
- Taip pat galite panaudoti kavos tirščius, kad pašalintumėte kvapus iš batų, spintelių ar net automobilių.
Kavos tirščiai kaip rankų ploviklis
Jeigu gaminant maistą jūsų rankos prisigeria nemalonių kvapų, tokių kaip česnako ar žuvies, kavos tirščiai gali būti puiki priemonė šiems kvapams pašalinti. Be to, jie veikia kaip šveitiklis, tad ne tik neutralizuoja kvapus, bet ir švelniai nušveičia odą.
- Tiesiog sudrėkinkite rankas, patrinkite jas su kavos tirščiais ir po to nuplaukite šiltu vandeniu. Kvapai dings, o rankos taps švarios ir minkštos.
Kavos tirščiai – odos šveitiklis ir kaukės priedas
Kavos tirščiai taip pat gali būti naudojami odos priežiūrai. Jie natūraliai šalina negyvas odos ląsteles, todėl puikiai tinka kaip šveitiklis. Kavos tirščių šveitikliai ne tik valo, bet ir pagerina kraujotaką bei suteikia odai švelnumo.
- Norėdami pasigaminti kavos šveitiklį, tiesiog sumaišykite kavos tirščius su alyvuogių ar kokosų aliejumi ir naudokite kaip įprastą šveitiklį veidui ar kūnui. Galite pridėti šiek tiek medaus arba cukraus, kad suteiktumėte mišiniui papildomų šveičiamųjų ir maitinančių savybių.
- Kavos tirščiai taip pat gali būti maišomi į veido kaukes, siekiant suteikti odai švytėjimo ir stangrumo.
Kavos tirščių panaudojimas celiulitui mažinti
Daugelis žmonių ieško priemonių kovoti su celiulitu, o kavos tirščiai gali tapti natūraliu sprendimu. Kofeinas, esantis kavos tirščiuose, skatina kraujo apytaką ir padeda sumažinti celiulito požymius.
- Sumaišykite kavos tirščius su kokosų aliejumi arba alyvuogių aliejumi ir reguliariai masažuokite problemines vietas. Tai pagerins odos būklę ir padės išlyginti celiulito paveiktas zonas. Be to, tuo pačiu kavos tirščiais nušveisite kūną.
Naminių gyvūnų priežiūra
Jeigu auginate šunį ar katę, kavos tirščiai gali būti naudingi prižiūrint jų kailį. Kavos tirščiai padeda atsikratyti nemalonių kvapų ir netgi veikia kaip natūralus repelentas nuo blusų.
- Panaudotus ir atvėsusius kavos tirščius įtrinkite į šuns ar katės kailį, o po to gerai išskalaukite. Tai padės pašalinti kvapus ir apsaugoti augintinį nuo blusų.
Kavos tirščiai – veiksminga valymo priemonė
Kavos tirščiai pasižymi natūraliomis abrazyvinėmis savybėmis, todėl juos galima naudoti kaip valymo priemonę virtuvėje ar vonioje. Jie padeda pašalinti nešvarumus nuo puodų, keptuvių ar paviršių, nepridarydami jiems žalos.
- Sumaišykite kavos tirščius su šiltu vandeniu ir švelniai nušveiskite nešvarias vietas. Tai puikus būdas išvalyti paviršius ekologiškai, nenaudojant cheminių valiklių.
Kavos tirščių panaudojimas plaukams stiprinti
Kavos tirščiai gali būti naudingi ne tik odai, bet ir plaukams. Juose esantis kofeinas skatina plaukų augimą ir suteikia plaukams blizgesio.
- Prieš plaukų plovimą šampūnu, įtrinkite kavos tirščius į galvos odą. Masažuodami suaktyvinsite kraujo cirkuliaciją ir padėsite plaukams augti greičiau. Be to, tuo pačiu nušveisite galvos odą, tad ji bus sveikesnė ir švaresnė. Po procedūros kruopščiai išskalaukite ir išplaukite plaukus šampūnu.
Nors dauguma mūsų kavos tirščius tiesiog išmeta, jie gali būti vertingas išteklius. Naudodami juos sode, grožio ritualuose, namų priežiūroje ir net augintinių priežiūrai, galite sumažinti atliekų kiekį, taupyti pinigus ir net pasigaminti natūralių grožio bei valymo priemonių. Kitą kartą, kai mėgausitės kavos puodeliu, pagalvokite, kaip galite panaudoti likusius tirščius – jų galimybės yra beveik neribotos!
Šaltiniai:
- https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds
- https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/coffee-grounds-for-plants/
- https://thebarista.co.uk/blog/what-to-do-with-used-coffee-grounds
- https://home.howstuffworks.com/green-living/used-coffee-grounds.htm
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.