Skip to content

Achilo žolė – kodėl kraujažolė yra itin naudingas augalas darže ir namų vaistinėlėje?

Achilo žolė - kodėl kraujažolė yra itin naudingas augalas darže ir namų vaistinėlėje?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pavadinta pagal graikų mitologijos Trojos karų didvyrį Achilą, kraujažolė (Achillea) žinoma nuo neatmenamų laikų. Pasak legendos, Achilas pirmasis panaudojo kraujažolę kaip vaistą ir ja gydė savo karių žaizdas. Šis augalas daugelio itin vertinamas dėl maloniai kvepiančių plunksniškų lapų ir ilgai išliekančių, į akis krentančių žiedų. O geriausia tai, jog kraujažolę itin lengva auginti, ji atspari karščiams, drėgmei ir kenkėjams.

Kraujažolė
Kraujažolės

Kas yra kraujažolė?

Kraujažolė yra astrinių (Asteraceae) šeimos augalas, turintis daugiau nei 100 rūšių, kurios paplitusios Europoje, Azijoje ir Viduržemio jūros regione, ypač kalnuotose vietovėse. Šis augalas mėgsta atviras vietas – pievas, šlaitus, pamiškes. Tai daugiametė žolė, kurią lengvai atpažinsite iš plaukeliais padengtų lapų ir storų šakniastiebių. Kraujažolės lapai būna priešingi, ištisiniai arba kelis kartus plunksniškai suskaldyti. Jos nedideli žiedai, kurie gali būti balti, geltoni ar net rausvi, susiburia į nuostabios formos žiedynus.

Tarp kraujažolių rūšių yra ir tokių, kurios vertinamos dėl savo vaistinių savybių. Pavyzdžiui, paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium) ir muskusinė kraujažolė (Achillea moschata) naudojamos medicinoje ir maisto pramonėje, kur iš jų gaminami kvapikliai. Be to, kraujažolės, tokios kaip vingiorykštinė (Achillea filipendulina) ar krantinė kraujažolė (Achillea salicifolia), dažnai auginamos kaip dekoratyviniai augalai dėl savo grožio ir spalvų įvairovės.

Lietuvoje natūraliai auga keturios kraujažolių rūšys, įskaitant paprastąją kraujažolę (Achillea millefolium), čiaudulinę (Achillea ptarmica) ir krantinę kraujažolę (Achillea salicifolia). Taip pat pas mus auga ir kilnioji kraujažolė (Achillea nobilis), kuri į Lietuvą buvo atvežta ir dabar puošia sodus bei laukines vietoves.

Kraujažolė
Kraujažolė

Kodėl verta auginti kraujažolę?

Susimastėte ar tikrai verta auginti kraujažolę? Štai jums kelios priežastys dėl kurių galite ją pamilti:

  • Ją lengva auginti. Kraujažolės yra labai atsparios ir gali augti net skurdžiose ir sausose dirvose. Todėl puikiai tinka ir pradedantiems sodininkams.
  • Patrauklūs žiedai. Kraujažolės žiedai būna baltos, geltonos, rausvos ir raudonos spalvos. Tiesa, jie ne tik patrauklūs akiai, bet ir ilgai žydi, dažniausiai nuo vėlyvo pavasario iki vėlyvos vasaros.
  • Traukia apdulkintojus.  Kraujažolė itin traukia bites, drugelius ir kitus naudingus vabzdžius.
  • Atspari sausroms. Vos tik įsitvirtinusi kraujažolė yra labai atspari sausrai, todėl puikiai tinka vietoms, kuriose sunkiau pasiekiamas vanduo.
  • Puikiai atrodo kaip skintos ar džiovintos gėlės.  Ilgai žydintys kraujažolės žiedai puikiai tinka kaip skintos gėlės. Na, o džiovintos naudojamos įvairioms kompozicijoms.
  • Gerina dirvą. Gilios kraujažolės šaknys padeda dirvai išgauti daugiau maistinių medžiagų.
  • Universalumas. Kraujažolę lengva įkomponuoti į bet kokį gėlyną, pvz., su daugiametėmis ar laukinėmis gėlėmis ar net sodinti su daržovėmis.
Kraujažolė
Kraujažolės

Kraujažolė gali padėti apsaugoti jūsų derlių

Sodinant kraujažolę vertėtų apsvarstyti galimybę ją sodinti kartu su daržovėmis ar kitais augalais. Kai kurie augalai gali padėti atbaidyti kenkėjus, o kiti – pagerinti dirvožemio kokybę ir paskatinti augimą. Štai keletas augalų, kuriuos rekomenduojama sodinti šalia kraujažolės:

  1. Pomidorai. Pomidorų auginimas kartu su kraujažole – puiki idėja. Kraujažolės tankūs lapai sudaro šešėlį ir padeda išlaikyti drėgmę aplink pomidorus. Taip pat, kraujažolė pritraukia parazitinius vabzdžius, kurie deda kiaušinėlius ant kenkėjų. Šie vabzdžiai išsirita ir minta kenkėjais, sumažindami jų populiaciją ir taip apsaugodami jūsų pomidorus.
  2. Paprikos. Paprikų auginimas šalia kraujažolės taip pat – protingas sprendimas. Kraujažolė padeda reguliuoti dirvožemio drėgmę ir slopina piktžoles, o tai leidžia paprikoms klestėti. Be to, ji gali pritraukti naudingus vabzdžius, tokius kaip žiedmusės ar boružėlės, kurie kontroliuoja amarus ir kitus kenkėjus.
  3. Kopūstai. Kopūstai ir kraujažolė darže – dar vienas nuostabus derinys. Dideli kopūstų lapai suteikia šešėlį ir apsaugą kraujažolei, padėdami išlaikyti drėgmę ir sumažinti stresą karštu oru. Tuo tarpu kraujažolės aromatiniai lapai atbaido kenkėjus, tokius kaip kopūstinės kandys.
  4. Ramunėlės. Ramunėlių ir kraujažolių auginimas kartu neabejotinai sukurs harmoningą gėlyną. Ramunėlės gali paskatinti kraujažolės augimą, o jų aromatas pritrauks naudingus vabzdžius, tokius kaip bitės.
  5. Raudonėliai. Raudonėlis ir kraujažolė puikiai auga kartu, nes jis ne tik praturtina dirvožemį, bet ir padeda atbaidyti kenkėjus. Jo aromatingas kvapas traukia naudingus vabzdžius, kurie apsaugo kraujažolę ir kitus augalus.
Kraujažolė
Kraujažolė

Patarimai, kaip auginti kraujažolę

Auginti kraujažolę yra gana paprasta, jei tik laikysitės šių paprastų patarimų:

  • Vieta sodinimui. Kraujažolei labai patiks saulėta vieta, kurioje ji per dieną galėtų gauti bent 6 valandas tiesioginės saulės šviesos. Jai nepakenks ir lengvas pavėsis, tačiau per didelis šešėlis gali lemti augalo išsitempimą ir žiedų sumažėjimą.
  • Dirva. Kraujažolė geriausiai auga gerai drenuotoje dirvoje, o prastas dirvožemis – jai ne problema. Kai augalas visiškai prigyja, jis tampa labai atsparus sausroms, todėl puikiai tinka vietoms, kur sunkiau pasiekiamas vanduo.
  • Laistymas. Po pasodinimo reguliariai palaistykite kraujažolę, kad ji išvystytų stiprią šaknų sistemą. Kai ji įsitvirtins, vandens reikės tik ilgų sausrų metu.
  • Tręšimas. Kraujažolei nereikia daug trąšų. Per didelis dirvos derlingumas gali lemti aukštus, silpnus augalus. Jei jūsų dirva labai prasta, pakaks pavasarį panaudoti subalansuotų, lėtai tirpstančių trąšų.
  • Genėjimas. Norėdami paskatinti žiedų augimą ir užkirsti kelią kraujažolės plitimui sėklomis, nukirpkite peržydėjusius žiedus. Šie augalai lengvai pasisėja patys ir gali greitai išplisti, jei nebus kontroliuojami. Vasaros viduryje ar pabaigoje šie augalai gali tapti apsilaupę, todėl verta juos stipriai apgenėti, kad atsinaujintų lapija.
  • Dalinimas. Kraujažolės gali plisti, todėl jas reikėtų padalyti kas kelerius metus, tam, kad jų augimas būtų kontroliuojamas. Tai geriausia daryti ankstyvą pavasarį arba rudenį.
  • Kenkėjai ir ligos. Kraujažolė yra gana atspari kenkėjams. Kartais gali pasitaikyti miltligė, tačiau šią riziką galima sumažinti pasodinus augalą saulėtoje vietoje ir vengiant laistymo iš viršaus.
Kraujažolė
Kraujažolė

Paprastosios kraujažolės naudojimas ir gydomosios savybės

Paprastoji kraujažolė yra žinoma dėl savo gydomųjų savybių, kurios buvo vertinamos nuo seniausių laikų. Tiek kraujažolės žieduose, tiek lapuose yra randami eteriniai aliejai, pasižymintys spazmus mažinančiu ir uždegimą slopinančiu poveikiu.

  • Naudojimas išoriškai. Istoriškai kraujažolė buvo naudojama gydant uždegimus ir kareivių žaizdas. Šiandien ji tebėra populiari priemonė žaizdų gydymui, odos uždegimams mažinti ir menstruacijų skausmams malšinti. Kraujažolės ekstraktai, tepalai ar grynas kraujažolės aliejus padeda greičiau išgydyti žaizdas ir nuraminti sudirgusią odą.
  • Naudojimas vidiniam gydymui. Vidiniam naudojimui kraujažolės arbata ir tiktūra turi panašų poveikį kaip ramunėlės. Ji gali pagerinti apetitą ir sumažinti skrandžio spazmus. Kraujažolė yra puikus natūralus sprendimas tiems, kurie ieško švelnių, bet veiksmingų gydomųjų priemonių.
Kraujažolės arbata

Svarbi pastaba. Kadangi kraujažolė gali sukelti alergines odos reakcijas jautriems žmonėms, prieš pradedant naudoti šį augalą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Tai padės išvengti galimų nemalonių reakcijų ir užtikrins, kad kraujažolės gydomosios savybės bus saugiai ir efektyviai išnaudojamos.

Šaltiniai:
https://www.thespruce.com/taxonomy-of-yarrow-plants-2132606
https://plantura.garden/uk/herbs/yarrow/common-yarrow
https://www.gardenia.net/genus/achillea-yarrow

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *