Skip to content

Ką sodinti rudenį darže ir sode? Kai kurių dabar pasėtų daržovių derliumi mėgausitės dar šiemet

  • by
Ką sodinti rudenį
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ką sodinti rudenį, kai dalis derliaus jau nuimta, kita dalis baigia sunokti, ir atrodytų, auginimo sezonas eina į pabaigą? Nepaisant iš lėto vėstančių orų, rudenį sode ir darže gali būti atliekama nemažai sodinimo darbai. Kai ką verta pasisodinti ruošiantis kitų metų auginimo sezonui, o kai kurių šiuo metu pasėtų daržovių derlių nuimsite jau po mėnesio. Tad ruduo – vis dar tinkamas metas pasirūpinti šviežiomis daržovėmis ir prieskoniniais augalais ateinantiems mėnesiams.

Ką sodinti rudenį

Kokias daržoves sodinti rudenį, kad derliaus sulauktumėte dar šiemet

Jei norite derliaus dar šį rudenį, rugsėjis yra tinkamas laikas sodinti greitai bręstančius augalus, kurie spėja subręsti vėsiu oru. Yra nemažai kultūrų, kurias galima sodinti rudenį ir tikėtis derliaus per keletą savaičių. Visi šie augalai mėgsta vėsesnį orą ir gali duoti greitą derlių prieš žiemą, jei ruduo nėra pernelyg šaltas.

  • Ridikėliai. Ridikėliai gerai pakenčia šaltus orus, o taip pat greitai sunoksta. Jei norite mėgautis šviežiais ridikėliais rudens metu, pasodinkite juos rugsėjį, o po 2-3 savaičių jau nuimsite derlių. Svarbiausia rinktis ankstyvąsias veisles, kurios subręsta per 16-20 dienų. Ridikėlių sėklos sėjamos 2-2,5 cm gylyje, 5 cm tarpais ir paliekant 15 cm atstumą tarp vagų.
  • Žirniai. Rugsėjo pirmoje pusėje žirnius vis dar galima sodinti. Žinoma, mažai tikėtina, kad jie spės subrandinti ankštis, nors tai yra šalčiui gana atsparūs augalai. Tačiau galėsite mėgautis šviežiais žirnių daigais, kurie pasižymi subtiliu skoniu ir turi daug vitaminų. Tai puiki alternatyva tradicinėms lapų salotoms. Žirnius sėkite 8 cm atstumu vieną nuo kito ir palikdami 20 cm tarpą tarp vagelių, sėklas užberkite 1-2 cm dirvos sluoksniu. Jaunus lapelius galima skinti praėjus 20 dienų nuo daigų pasirodymo.

Lapinės ir prieskoninės daržovės, kurias galite sodinti rudenį

Ką sodinti rudenį
  • Salotos. Salotos turi daug naudingų medžiagų ir yra nereiklios priežiūrai ir auginimui. Jų sėklos smulkios, todėl jas galima tiesiog išbarstyti išpurentos dirvos paviršiuje. Salotos pasiekia savo augimo piką praėjus mėnesiui nuo daigų pasirodymo, tačiau niekas nedraudžia nuimti derliaus anksčiau – net ir patys mažiausi jų lapeliai yra skanūs ir naudingi. Prasidėjus šalnoms, salotų lysves rekomenduojama uždengti plėvele.
  • Špinatai. Špinatai yra vienas vertingiausių, daug vitaminų ir maistingųjų medžiagų turinčių augalų. Jie subręsta per 4-6 savaites. Špinatų sėklos sėjamos maždaug 1 cm gylyje, 8 cm atstumu viena nuo kitos ir 20 cm atstumu tarp vagų.
  • Lapinės garstyčios. Lapinės garstyčios – puikus prieskoninis augalas. Pirmąsias dvi rugsėjo dekadas, jei nėra stiprių šalnų, jas galima sėti į lysvę. Lapinių garstyčių sėklos sudygsta net esant minusinei temperatūrai (iki -3 °C). Tačiau, norėdami pagreitinti dygimo procesą, galite jas iš anksto sudaiginti šiltoje vietoje. Daigai puikiai jaučiasi ir 10 °C temperatūroje. Esant naktinėms šalnoms, lapines garstyčias uždenkite plėvele. Lapinių garstyčių lapus galima rinkti praėjus 2-3 savaitėms nuo daigų pasirodymo.
  • Mizuna arba japoninis kopūstas. Šis lapinis augalas naudojamas salotoms, troškiniams gaminti. Mizuna tinka ne tik maistui, bet yra ir dekoratyvi, ji puošia lysvę savo raižytais lapeliais. Mizunos sėklos smulkios, todėl nebūtina jų užkasti. Lapelių derlių galima nuimti jau po 2-3 savaičių. Mizuna atspari šalčiui, nereikli, per rudens šalnas puikiai dera po priedanga.
  • Gražgarstės. Gražgarstė yra puikus vitaminų ir mikroelementų šaltinis. Gražgarstės yra gana atsparios šalčiui, subręsta greitai – per 2-3 savaites. Jos gali augti ir pridengtos plėvele.
  • Krapai. Krapai greitai auga ir juos galima naudoti prieskoniams jau po 4-6 savaičių.
  • Petražolės. Petražolės gali duoti pirmąjį derlių jau per 6-8 savaites, be to, jos gali išlikti ir peržiemoti lysvėje.

Ką sodinti rudenį sekantiems metams

Rudenį galima sodinti į lysves kai kurias daržoves, kurios peržiemos ir duos derlių kitais metais. Tai daržovės, kurios rudenį gerai įsišaknija, o pavasarį pradeda sparčiai augti. Jos augs ir subręs greičiau nei pavasarį pasodintos kultūros. Žiemosiančias dirvoje daržoves reikia sodinti tokiu metu, kad jos rudenį nespėtų sudygti, prieš žiemą sodinamos daržovės leisti daigus turi tik atėjus pavasariui.

Ką sodinti rudenį
  • Svogūnai. Rugsėjo pabaigoje, kai dirvos temperatūra nukrenta iki +5 °C, galite pradėti sodinti svogūnus žiemai. Svarbu nepamiršti, kad ne visos šios svogūnų veislės ir hibridai tinka sodinti rudenį. Pasodinus iš rudens, svogūnų derliaus sulauksite pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje.
  • Česnakai. Žieminius česnakus galima sodinti į lysvę prieš pat šalnų pradžią. Priklausomai nuo oro sąlygų, šis laikotarpis gali būti nuo rugsėjo galo iki lapkričio vidurio. Česnakai įsišaknys iki šalnų, o pavasarį pradės augti ir subrandins derlių jau birželį-liepą.
  • Pastarnokai. Kartu su žieminiais svogūnais galima sodinti ir pastarnokus. Paprastai jų sėjos laikas – nuo rugsėjo pabaigos iki spalio pradžios, t. y. likus savaitei ar dviem iki stabilių šalnų pradžios. Pasėjus anksčiau, pastarnokai gali sudygti, o tai padaryti jie turėtų tik praėjus žiemai. Pastarnokai sėjami 3-4 cm gylyje, 10 cm atstumu vienas nuo kito ir 35 cm atstumu tarp vagų.
  • Braškės. Rugsėjo pirmoji pusė yra idealus laikas sodinti braškes. Svarbiausia, kad iki pirmųjų šalnų liktų maždaug 4 savaitės. Braškes reikėtų sodinti saulėtoje vietoje, purioje, maistingoje dirvoje.
Ką sodinti rudenį

Ką sodinti rudenį – vaiskrūmiai

Ruduo yra puikus metas sodinti įvairius vaiskrūmius, nes dirvožemis dar šiltas, o oras vėsesnis, kas skatina gerą įsišaknijimą prieš žiemą. Štai keletas vaiskrūmių, kuriuos galite sodinti rudenį:

Sodinant vaiskrūmius, į duobę būtina įterpkite organinių ir mineralinių trąšų: humuso, komposto, medžio pelenų. Svarbu užtikrinti jauniems krūmeliams tinkamą laistymą ir mulčiavimą, kad jų šaknys būtų apsaugotos nuo šalčių ir drėgmės trūkumo.

Rudenį sodinkite ir spygliuočių krūmus, kuriuos sodininkai dažnai naudoja gyvatvorėms. Juos reikėtų pridengti prieš žiemos šalčius.

Ką sodinti rudenį

Medžiai ir vaismedžiai, kuriuos galite sodinti rudenį

Ruduo yra palankus metas sodinti ir kai kuriuos vaismedžius bei medžius. Rudeninis medžių sodinimas padeda jiems lengviau įsišaknyti ir pasiruošti sėkmingam augimui kitais metais.

Rudenį tinka sodinti obelis ir kriaušes. O štai slyvas, vyšnias bei kitus kaulavaisius rekomenduojama sodinti pavasarį. Nors jei kruopščiai ir sumaniai prižiūrėsite, rugsėjo antroje pusėje galite pasodinti ir šiuos vaismedžius. Ruduo taip pat tinka lapuočiams bei spygliuočiams medžiams sodinti – ąžuolams, beržams, kaštonams, liepoms, ievoms, šermukšniams, pušims ir kitiems.

Medžių sodinukai sodinami atsižvelgiant į šalnų pradžios laiką. Manoma, kad jiems prisitaikyti reikia bent 2-3 savaičių šilumos. Nepaisant jau nukritusių lapų, šaknų sistema per šį laikotarpį turi laiko adaptuotis dirvoje ir sustiprėti. Todėl mūsų klimato juostoje vaismedžių sodinukus galite sodinti rugsėjo-spalio mėnesiais. Jei sodinsite pernelyg vėlai, medelių adaptacija vyks blogai ir augalai žiemą gali žūti. Geriausia sodinti medžių sodinukus su sumedėjusiais ūgliais, jau be lapų ir su susiformavusiais pumpurais.

Šaltiniai
https://www.ufseeds.com/
https://www.gardeningknowhow.com/
https://www.veranda.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *