Kol jūs atostogaudami gurkšnojate kokteilius prie paplūdimio arba aktyviai žygiuojate kalnais, namuose paliktiems augalams gali tekti nemažas iššūkis išlaukti šį laikotarpį. Ypač karštomis vasaros dienomis kambariniai augalai per atostogas kenčia nuo troškulio, bet iš anksto apgalvotas planas ir veiksmai gali padėti lengvai įveikti susidariusias kliūtis. Toliau aptarsime paprastus ir veiksmingus būdus, kaip kambariniams augalams padėti jūsų atostogų metu ištverti nepriežiūrą.
Augalai per atostogas: palaistykite prieš pat išvykstant
Jeigu išvykstate neilgam, tik kelioms dienoms ar savaitei, tai gausaus vienkartinio augalų paliejimo prieš pat išvykstant gali pakakti. Žinoma, pripilti vazoną ar į lėkštelę vandens ir palikti augalą mirkti šioje „baloje“ tikrai ne išeitis. Geriausia, jeigu vazoną su augalu laikysite virš plautuvės ir vandenį liesite tol, kol visa žemė įmirks ir vandens perteklius išbėgs. Tikėtina, kad iš anksto palaistyti augalai be padarinių ištvers maždaug savaitę, bet drėgmės išlaikymas vazone skiriasi nuo jo prigimties. Pavyzdžiui, moliniai ir keraminiai vazonai drėgmę išgarina greičiau nei plastikiniai, tad prieš išvykdami turėkite tai omenyje.
Pasigaminkite primityvią laistymo sistemą
Čia pasiūlysime net du būdus. Vienas iš tokių – laistymas panaudojant virvelę ar špagatą. Pripildykite indą vandeniu, į kurį įmerkite vieną virvelės galą, o kitą galą įkiškite į augalo vazono žemę. Kai augalui pritrūks drėgmės, vanduo virvele iš indo atitekės ir „prisisiurbs“ į substratą. Tokiu būdu pastatę vieną vandens talpą, galite laistyti daugelį augalų, kuriems iš to paties indo nuvesite atskirą virvelę.
Kitas būdas – panaudojat plastikinį butelį ar specialius laistymo burbulus. Pradurkite kelias skylutes užsukto butelio kamštelyje, tada butelį pripildykite vandens ir prieš pat išvykstant įstatykite apverstą butelį į vazono žemę. Naudojant burbulą, tereikia pripilti vandens, jį apversti ir įsmeigti į žemę. Palaipsniui varvėdamas vanduo laistys augalą, o toks būdas vandens aprūpinimu augalui turėtų užtikrinti savaitę laiko.
Vonioje palikti augalai per atostogas
Jeigu turite galimybę ir inventorių (šiuo atveju vonią), pripilkite į ją šiek tiek vandens. Tada patieskite kelis rankšluosčius, ant kurių pastatykite vazonus su augalais. Kai augalams pritrūks vandens, per rankšluostį jis jo prisigers. Rankšluostis taip pat neleidžia augalui įmirkti ir stovėti vandenyje, dėl ko kyla rizika įvairiems šaknų puviniams atsirasti.
Savaime pasilaistantys vazonai
Jeigu kelionę planuojate dar negreitai, augalus galite iš anksto paruošti persodindami juos į išmanius ar savaime pasilaistančius vazonus. Indai su rezervuarais reguliuoja vandens kiekį, todėl augalui jo nepritrūksta. Netgi galite apsvarstyti augalus auginti hidroponikos būdu.
Sukurkite ekosistemą arba mini šiltnamį
Šis būdas gali pasiteisinti mažiems augalams, jeigu juos apdengsite plastikiniais maišeliais ar gaubtais iš plastiko/stiklo. Įsitikinkite, kad gaubtai ir maišelis neliečia augalo, todėl gali prireikti papildomų laikiklių. Tokie gaubtai neleis vandeniui išgaruoti į aplinką, jis kondensuosis ant gaubto paviršiaus. Susidarę lašeliai kapsės atgal į vazono dirvožemį ir taip augalas turės pastovaus vandens.
Augalai per atostogas ištvers juos pamulčiuojant
Augalai gali nesunkiai ištverti, jeigu jų vazono žemės paviršių mulčiuosite. Mulčiu gali tapti vandens prisigėrusios kiminų samanos, drėgni akmenukai, sudrėkintos medžių žievės. Jos palaipsniui atiduoda vandenį augalui.
Kaip dar apsaugoti augalus nuo saulės ir vandens išgarinimo?
Apsauga nuo saulės turi būti naudojama ne tik žmogui, bet ir augalams. Įvertinkite, ar galimai ateinantys karščiai nepadarys žalos ant palangės ar balkone paliktiems augalams. Štai keli būdai:
- Galbūt reikės užskleisti užuolaidas ar žaliuzes, augalą atitraukti nuo stipriai apšviečiamos palangės.
- Kad vanduo iš vazono išgaruotų ne taip greitai, augalus derėtų pernešti į vėsesnę ir mažiau apšviestą erdvę.
- Taip pat praverčia augalus grupuoti drauge, nes taip susidaro sąlygos tarpusavyje išlaikyti didesnę drėgmę.
- Atsižvelkite ir į kambario aukštį. Palubėje oras yra šiltesnis negu palei grindis, todėl gali praversti vijoklinius augalus bei pakabinamus krepšelius nukabinti ar aukščiau esančius vazonus nukelti ir padėti žemiau.
- Didesnis lapų plotas reiškia ir didesnę vandens transpiraciją, todėl didelius augalus verta apgenėti.
Pabaigai
Tikimės, kad išsirinksite bent vieną būdą, kaip iš savo turimos augalų oazės per atostogas negauti sudžiūvusių džiunglių. Žinoma, šie metodai nėra ilgalaikiai, tad kelių savaičių išvykai gali tekti kviesti draugus ar giminaičius, kurie užeitų palaistyti jūsų augalų.
Šaltiniai
- https://www.architecturaldigest.in/story/how-to-take-care-of-plants-when-you-are-on-vacation/
- https://www.youtube.com/watch?v=ZPLH50S9WL8
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.