Skip to content

Mairūnas – kaip jį auginti ir prižiūrėti bei kur panaudoti

Mairūnas – kaip jį auginti ir prižiūrėti bei kur panaudoti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jei mėgstate auginti įvairius augalus ir norite papildyti savo kolekciją kažkuo unikaliu ir aromatingu, kodėl nepabandžius užsiauginti mairūno. Jį auginti bei prižiūrėti yra gana paprasta. Mairūnas suteiks žalumos tiek jūsų namams, tiek sodui. Nesvarbu ar esate patyręs sodininkas, ar naujokas, šiame straipsnyje rasite patarimus kaip auginti mairūną bei sužinosite kur jis gali būti naudojamas ir kuo naudingas.

Mairūno istorija ir kilmė

Mairūnas (Majorana) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalų genties vienmetė ar daugiametė kvapi žolė arba puskrūmis, auginamas jau tūkstančius metų. Graikų mitologijoje mairūną augino deivė Afroditė. Iš Viduržemio jūros, Šiaurės Afrikos ir Vakarų Azijos kilęs mairūnas dažnai vadinamas saldžiuoju mairūnu, kad būtų galima atskirti jį nuo tokių raudonėlio veislių kaip laukinis raudonėlis (Origanum vulgare) ir vazoninis raudonėlis (Origanum onites), dar vadinamas turkiškuoju raudonėliu. Origanum genčiai, kurios pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio origanon (šviesumas arba kalnų džiaugsmas), priklauso apie 40 rūšių, iš kurių tik viena laikoma tikruoju mairūnu – dauguma kitų vadinamos raudonėliais.

Mairūno išvaizda ir augimo vieta

Mairūnas užauga 20-50 cm aukščio, žydi liepą-rugsėjį. Jo lapai priešiniai, įprastai lygiakraščiai, ovalo formos, apaugę mažais plaukeliais, kaip ir visas augalas. Žiedai auga šluotelėmis, varpos arba galvutės pavidalo viršūnines arba lapų pažastyse išaugančias kekėmis. Augalo žiedai smulkūs, rausvos ar rausvai violetinės spalvos.

Mairūnas paplitęs Viduržemio jūros pakrančių srityse. Lietuvoje mairūnas auginamas soduose, daržuose ir gėlynuose. Gerai auga humusingoje, lengvo priemolio arba priesmėlio, geros struktūros dirvoje, kurioje neauga piktžolės, nuo vėjų apsaugotoje saulėtoje vietoje.

Kvapusis mairūnas
Kvapusis mairūnas

Mairūno rūšys

Mairūnas turi pagrindines 2 rūšis, kurios naudojamos kulinarijoje ir medicinoje dėl savo aromatinių ir gydomųjų savybių.

  • Kvapusis mairūnas (Origanum majorana). Tai daugiametis, dvimetis augalas arba vienmetis augalas. Pastarasis dažniausiai auginamas. Jo stiebai yra ploni, šakoti, lapai ovalūs, šviesiai žali su švelniu pūkeliu. Plačiai naudojamas kulinarijoje kaip prieskonis. Taip pat naudojamas kaip aromatinis augalas ir vaistas.
  • Auksinis mairūnas (Golden marjoram). Dėl savo gražaus gelsvai žalio atspalvio dažnai naudojamas kaip dekoratyvinė veislė soduose. Tai žemaūgis, krūminio tipo augalas, gerai augantis vazonuose. Nors auksinis mairūnas šiek tiek mažiau aitrus nei kitos veislės, jis vis tiek vertingas kaip kulinarinis augalas dėl savo aromato ir švelnaus skonio.
Auksinis mairūnas
Auksinis mairūnas

Mairūno auginimas

Mairūnai geriausiai auga smėlingoje arba priemolio dirvoje, kuri gerai džiūsta ir kurios pH yra šiek tiek rūgštus arba šiek tiek šarminis. Augalui reikia gero drenažo, nes jis linkęs į šaknų puvinį.

Mairūną galima auginti iš anksti patalpoje pasėtų sėklų ir po šalnų persodinti į lauką; sėti tiesiai į sodą arba sodinti kaip vazoninį augalą.

  • Auginimas iš daigų. Mairūnas yra šilumą mėgstanti prieskoninė žolė, todėl ją geriausia auginti iš daigų. Sėklos daigams sėjamos nuo kovo 10 d. iki balandžio 10 d. į dirvožemį, sėklas įterpiant 0,5-1 cm gylyje ir paliekant 5-8 cm tarpueilius. Galima sėti į šiltnamį, gėlių vazonėlį arba dėžutę su 8-10 cm žemių sluoksniu. Laistyti reikia vidutiniškai, svarbu prižiūrėti, kad žemė neišdžiūtų.
  • Auginimas vegetatyviniu būdu. Įsišaknijusias šakutes reikia atskirti nuo pagrindinio augalo. Mairūnai mėgsta šilumą, todėl juos patariama auginti po plėvele. Jei mairūnus auginsite po agroplėvele, jų nesuplaks lietūs ir jie užaugs geresnės kokybės.

Mairūno priežiūra

Mairūnus auginti gana lengva ir paprasta, svarbu tinkamai juos prižiūrėti.

  • Šviesa. Mairūnas gerai auga tiesioginėje saulės šviesoje. Augimo vietoje bent 6 valandas per dieną jie turėtų būti apšviesti tiesioginiais saulės spinduliais. Jei mairūnas auginamas kambaryje, reikėtų pasirinkti langą, kuriame ilgiausiai šviečia saulė.
  • Laistymas. Jaunų augalų dirvožemis turi būti visada šiek tiek drėgnas, bet ne permirkęs. Subrendę augalai gerai ištveria sausrą, tačiau nereikėtų leisti, kad dirva visiškai išdžiūtų. Venkite laistymo iš viršaus, nes tai gali sukelti grybelių augimą. Be to, rekomenduojama laistyti ryte, kad žemė turėtų pakankamai laiko išdžiūti saulėje iki sutemų.
  • Temperatūra. Mairūnas gerai auga švelnaus Viduržemio jūros klimato zonose, kur temperatūra yra 16-21 °C, todėl juos auginant reikalinga šiluma. Reikėtų vengti žemesnės nei 10 °C temperatūros, nes ji netinka šiam aromatingam augalui.
  • Tręšimas. Nors mairūno tręšti nebūtina, tačiau reguliariai jį tręšiant galima paskatinti vešlesnį ir gausesnį augimą. Jei nusprendėte tręšti augalą, kartą per mėnesį, kaip nurodyta ant pakuotės, patręškite jį specialiai prieskoninėms žolelėms skirtu skystu mišiniu arba galite išbandyti natūralias trąšas.
  • Genėjimas. Norėdami paskatinti vešlų augimą, prieš pasirodant žiedams patrumpinkite stiebus. Vėliau, kai mairūnas pradės žydėti, nukirpkite jį iki pat žemės, kad išaugtų švieži, sodresnio skonio lapai.
Mairūnas

Mairūno dauginimas

Mairūną galima dauginti sėklomis arba vasarą išaugusiais ūgliais.

  1. Nuskinkite maždaug 6-8 cm ilgio viršutinius stiebus.
  2. Pirštais užspauskite apatinę stiebo pusę, tada pirštais braukite žemyn, kad pašalintumėte lapus.
  3. Pamirkykite stiebo apačią į įsišaknijimo hormoną arba sodinukų miltelius.
  4. Į vazoną su žemėmis įsodinkite po 4-6 stiebelius.
  5. Lengvai palaistykite, kad dirva būtų tolygiai drėgna.
  6. Per 4 savaites stiebeliai turėtų išleisti šaknis ir pradėti augti. Persodinkite į atskirus vazonėlius ir nupjaukite kiekvieno stiebelio viršūnę (keturis viršutinius lapus), kad paskatintumėte šakojimąsi ir tankų augimą.
  7. Dauginant sėklomis, jas galima rinkti iš subrendusių žiedų. Leiskite žiedams šiek tiek paruduoti, tada nuimkite ir sudėkite į atvirą popierinį maišelį, kad išdžiūtų. Kai žiedai išdžius, stipriai pakratykite maišelį, kad išsiskleistų sėklos. O tuomet sėti kaip įprastus augalus.
Mairūnas.

Mairūno ligos ir kenkėjai

Mairūnus gali užpulti sodo kenkėjai, tokie kaip amarai ar voratinklinės erkės. Taip pat ant mairūnų gali atsirasti pilkasis pelėsis, miltligė ar rūdinis grybelis. Augalus reikėtų atidžiai stebėti ir laikytis tam tikrų taisyklių.

  • Mairūno augimo vietose pašalinkite piktžoles, kad sumažintumėte kenkėjų atsiradimo riziką.
  • Pašalinkite užkrėstus augalus.
  • Jei atsirado kenkėjų, augalus nupurkškite ekologiškais pesticidais.
  • Venkite laistymo iš viršaus, naudokite laistymo žarną ar lašintuvus.
  • Nesodinkite augalų arti vienas kito arba juos išretinkite, kad būtų geresnė oro cirkuliacija.
  • Jei augalai užsikrėtę, juos purkškite variu arba sieros milteliais, kad išvengtumėte tolesnės infekcijos.

Kaip nuimti, paruošti ir laikyti mairūnų derlių

Mairūnas pražysta rugpjūčio pradžioje ir žydi iki pirmųjų rudens šalnų. Augalus reikėtų skinti žydint, nupjaunant visą stiebą. Nuplautus vandeniu mairūnus reikėtų surišti nedideliais ryšulėliais ir pakabinti vėsioje, vėdinamoje, sausoje vietoje. Džiovintą mairūną reikėtų laikyti sandariai uždarytuose stikliniuose induose.

Mairūno panaudojimas

Mairūnas yra nuostabus ir aromatingas augalas, dažnai naudojamas kulinarijoje ir medicinoje dėl savo kvapnių bei gydomųjų savybių. Mairūnas gali būti naudojamas:

Mairūnas
  • Kulinarijoje. Mairūnas dažnai naudojamas kaip prieskonis. Jo lapeliai dedami į sriubas, troškinius, mėsos ir žuvies patiekalus, taip pat į salotas bei gaminami įvairūs marinatai. Jis gali būti naudojamas šviežias arba džiovintas.
  • Medicinoje. Mairūnas padeda virškinimui, mažina pilvo pūtimą ir skrandžio spazmus. Jis taip pat gali padėti sužadinti apetitą. Turi raminančių savybių, todėl jis naudojamas nuo streso, nemigos ir nerimo. Taip pat padeda kovoti su kvėpavimo takų ligomis.
  • Kosmetikoje ir aromaterapijoje. Mairūno aliejus naudojamas odos priežiūros produktuose dėl savo priešuždegiminių ir antiseptinių savybių. Taip pat naudojamas aromaterapijoje dėl savo raminančių ir atpalaiduojančių savybių.
  • Sodininkystėje. Mairūnas yra populiarus augalas soduose ar namuose, kaip dekoratyvinis ar prieskoninis augalas.

Šaltiniai:
https://mgsantaclara.ucanr.edu/garden-help/herbs/marjoram/
https://www.planetnatural.com/growing-marjoram/
https://www.vle.lt/straipsnis/mairunas/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *