Skip to content

Cikas – dinozaurų laikus menantis spygliuotis, o išvaizda primenantis palmę. Kaip rūpintis šiuo unikaliu augalu?

Cikas - dinozaurų laikus menantis spygliuotis augalas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Cikas – dinozaurų laikus menantis augalas. Nors labai primena palmę, tačiau tai yra spygliuotis, tad daug artimesnis eglėms bei pušims. Iš tiesų neįtikėtina, tiesa? Žemėje augo jau prieš 200 milijonų metų, t. y. net 100 milijonų metų anksčiau nei palmės. Tačiau kadangi tai buvo vienas pirmųjų spygliuočių, dar turi paprastus lapus vietoje mums labiau įprastų spyglių. Na, o kaip auginti šį archainį augalą mūsų namuose? Apie jo auginimo ir priežiūros ypatumus dalinamės šiame straipsnyje.

Cikas: išvaizda ir rūšys

Lietuvoje kaip kambarinė gėlė auginamas paprastasis cikas (Cycas revoluta). Augalas priklauso cikinių šeimos augalų genčiai ir yra kilęs iš dabartinių Taivano bei Japonijos šalių. Javos saloje cikas auginamas dėl valgomos kamieno šerdies. Iš jos krakmolo gaminamos kruopos, kurios vadinamos sago. Todėl labai dažnai cikas dar vadinamas sago kruopų medžiu arba Japonijos sago palme. Įdomu tai, kad ciko pavadinimas graikų kalba (kykas) reiškia palmė.

Šiuo metu įvairios ciko rūšys plačiai paplitę visame pasaulyje ir juos galima aptikti visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Tačiau cikinių šeima po truputį nyksta. Yra tokių rūšių, kurios auga tik tam tikruose regionuose.

Jauno ciko stiebas primena ananaso vaisių. Jis pailgas, padengtas sudžiūvusiomis nukirptų lapų liekanomis. Augalas auga labai labai lėtai. Ir įprastą 2–3 metrų aukštį bei 20 cm storį pasiekia tik per kelis šimtus metų.

Stiebo viršūnėje cikas išaugina 50–150 cm ilgio plunksniškus lapus. Augdami jie simetriškai nulinksta į visas puses, sudarydami taisyklingą ratą. Jauni lapai būna švelnūs ir pažeidžiami, vėliau jie sukietėja, sutvirtėja ir išaugina po dygliuotą galiuką.

Paprastasis cikas yra dvinamis augalas, tai reiškia, jog vieni augalai yra moteriškieji, kiti vyriškieji. Subrendę vyriškieji augalai stiebo viršūnėje išaugina iki 50 cm ilgio kankorėžius. Moteriškieji išaugina daugybę mezginių, iš kurių po apvaisinimo išauga pupos dydžio, geltonai oranžinės spalvos sėklos.

Nors paprastasis cikas yra dažniausiai auginamas, tačiau kitos dažnesnės ir populiaresnės rūšys yra šios:

  • Cycas rumphii (karalienė sago) auga labiau kaip medis nei kaip krūmas ir natūraliai gamtoje gali pasiekti net 3,5 m aukštį.
  • Cycas circinalis (karalienė sago palmė) kilęs iš Indijos, taip pat auga kaip medis ir pasiekia maždaug 3 m aukštį.
Paprastasis cikas yra spygliuotis ne palmė

Ar cikas nuodingas augalas?

Greičiausiai cikui nebūtų pavykę išgyventi tiek milijonų metų, jeigu ne jo apsauginė sistema – ciko sultyse yra gyvūnų nervų sistemą paralyžiuojančių alkaloidų bei amino rūgščių. Tai apsaugojo augalus nuo žolėdžių dinozaurų bei vėlesniais amžiais nuo kitų žolėdžių gyvūnų.

Tačiau cikas nuodingas ir labai pavojingas ne tik gyvūnams, tačiau ir žmonėms. Nuodingos visos augalo dalys, o ypač sėklos. Apsinuodijimas gali sukelti kepenų atrofiją ir netgi mirtį. Vis dėlto žmogus nebūtų žmogus, jeigu per tiek metų nebūtų išmokęs apeiti šių augalo spąstų. Ciko šerdį smulkiai susmulkindavo ir labai gerai išplaudavo bei vartodavo tik termiškai apdorotas iš jo pagamintas kruopas.

Kaip ten bebūtų, jeigu kambaryje auginate ciką ir turite vaikų arba naminių gyvūnų, juos atidžiai saugokite, kad netyčia neparagautų šio augalo.

Ciko auginimas: lengva nebus

Auginti paprastąjį ciką kambaryje nebus labai lengva ir paprasta. Per milijonus metų augalas išsiugdė tvirtą charakterį, tad labiau reikės jums taikytis prie jo nei atvirkščiai. Vis dėlto pasitelkus žinias ir laikantis kelių taisyklių, cikas džiugins ne tik jus, tačiau ir gali būti perduodamas iš kartos į kartą.

Keletas svarbiausių ciko auginimo patarimų:

  • Nors cikas labai mėgsta saulėtą, itin šviesią vietą, tačiau jo negalima auginti tiesioginiuose saulės spinduliuose.
  • Augalui patinka drėgmė, tad reikėtų kartais jį apipurkšti arba šalia padėti padėkliuką su vandeniu.
  • Laistyti reikia tik tada, kai žemė pilnai išdžiūsta. Cikas itin jautrus perlaistymui.
  • Sodinimui reikia pasirinkti gerai drėgmę išgarinantį ir daug drenažo skylučių turintį vazoną.
  • Augalas labai jautrus skersvėjams.
Ciko auginimas gali kelti iššūkių

Ciko sodinimas

Sodinant ciką labai svarbu parinkti tinkamą jam vazoną. Labiausiai tinkamas molinis, neglazūruotas vazonas, kuris lengvai išgarina  drėgmę. Taip pat svarbu, kad būtų daug drenažo skylučių vandens pertekliui išgaruoti, nes cikas labai nemėgsta užmirkusios žemės.

Kalbant apie tinkamą žemę, cikui turėtų tikti kaktusams arba palmės skirtas specialus žemės mišinys. Gerai auga molingame su rupaus smėlio priemaiša substrate. Labai nemėgsta durpių, tad tokios žemės geriau vengti.

Ciko auginimas ir priežiūra

Pasodinus ciką į tinkamą indą ir tinkamą dirvą, atlikome tik dalį darbo. Daug svarbiau yra teisinga augalo priežiūra.

Šviesa. Cikas turėtų augti gerai apšviestoje, daug saulės šviesos gaunančioje patalpos vietoje. Tačiau jo negalima auginti ten, kur nuolat patenka tiesioginiai saulės spinduliai, nes šie augalą gali nudeginti.

Temperatūra. Cikui patinka šiluma ir drėgmė, tad ypač žiemą, kai patalpose oras sausas, reikėtų jį papildomai drėkinti apipurškiant arba šalia pastačius drėkintuvą. Vasarą puikiai jaučiasi išneštas augti į lauką: balkoną, terasą, sodą. Žiemą patalpos temperatūra gali būti vėsesnė: pakaks +18–20 °C laipsnių šilumos. Cikas gali pakelti ir nedidelius šalčius, iki -5–10 °C šalčio, tačiau geriau jį į kambarį po vasaros sezono parnešti dar iki pirmųjų šalnų.

Laistymas. Rekomenduojama ciką laistyti tik tada, kai žemė pradžiūsta. Laistoma negausiai, pakanka, kad dirva būtų vidutiniškai drėgna. Perlaistymo ir tuo labiau užmirkimo cikas netoleruoja. Žiemą laistoma rečiau nei vasarą. Laistoma pastovėjusiu, kambario temperatūros vandeniu. Negalima vandens pilti ant stiebo, nes kyla puvinio rizika.

Tręšimas. Cikas tręšiamas aktyviu vegetacijos metu (kovo–rugsėjo mėnesiais) kartą per mėnesį skystomis NPK trąšomis santykiu 18–8–18. Taip pat tinka lėto atpalaidavimo trąšos, kuriomis galima tręšti 2–3 kartus per vegetacijos sezoną, vadovaujantis instrukcijomis ant pakuotės. Tačiau reikia vengti mineralinių trąšų, kuriose yra magnio ir kalcio.

Genėjimas. Ciko lapų gyvavimo ciklas 2–3 metai. Nauji lapeliai kalasi tik kartą metuose – pavasarį. Baigę savo gyvenimą, apatiniai lapeliai pagelsta ir nudžiūsta. Tuomet juos galima pašalinti aštriomis, gerai dezinfekuotomis sodo žirklėmis, kerpant kuo arčiau kamieno.

Cikas yra įspūdingas kambarinis augalas

Kada persodinamas cikas?

Cikas nemėgsta prisilietimų, tad jis turi augti taip, kad lapeliai neliestų nei sienų, nei kitų augalų. Taip pat nereikėtų ir augintojams jo liesti be reikalo. Be to, augalas nemėgsta ir žemės purenimo, nes tai gali pažeisti jo labai jautrias šaknis. Tad žemę purenti reikia labai atsargiai ir labai retai.

Taip pat ir su persodinimu. Nereikia skubėti augalo persodinti į vis didesnį vazoną. Išimtis taikoma labai jauniems augalams: pirmuosius penkis augalo gyvenimo metus jį patariama persodinti kasmet. Vėliau persodinama kas 3–5 metus. Persodinant, reikia labai saugoti jo jautrias šaknis. Taip pat persodinimo metu šaknys apžiūrimos ir pažeistos pašalinamos.

Kaip dauginamas cikas?

Ciko dauginimas gali būti gana įdomus procesas, kadangi ant motininio augalo stiebo išauga atžalos – ciko „vaikučiai“. Šie nauji augalai puikiai tinka dauginimui. Be to, juos atskyrus nuo motininio augalo, sumažėja konkurencija dėl šviesos, vandens, maistinių medžiagų.

Norint tokiu būdu padauginti ciką, tai daroma tik ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Reikia atžalas labai atsargiai, nepažeidžiant nei naujo, nei senojo augalo atskirti. Vietą, kur jie buvo prisitvirtinę reikia pabarstyti siera arba medžio anglimi. O „vaiką“ reikia kelias dienas palikti sausoje, šešėliuotoje vietoje, kad apdžiūtų. Tik po to yra sodinamas į durpinės, lapinės ir smėlio žemės mišinį. Kol įsišaknys naujasis cikas laikomas saulėtoje, šiltoje vietoje ir laistomas, palaikant vidutinę žemės drėgmę. Naujasis augalas įsišaknija per porą mėnesių. Po to jį bus galima persodinti į nuolatinę augimo vietą.

Nors gamtoje cikas pasidaugina sėklomis, tačiau kambaryje auginami taip dauginami gana retai, nes tai ilgas ir nepatikimas procesas. Be to, tam, kad subrandintų sėklas, reikia auginti du skirtingų lyčių augalus.

Žydintis cikas
Ciko žiedas

Ciko kenkėjai ir kitos problemos

Nors ne dažnai, tačiau pasitaiko, kad ciką užpuola voratinklinės erkės ar skydamariai. Todėl kartas nuo karto vis apžiūrėkite savo augalą. Ypač atidžiai jį reikia apžiūrėti, jeigu gelsta jauni augalo lapai. Prieš naudojant cheminius insekticidus kenkėjams naikinti, išbandykite natūralias priemones. Taip pat būtina užtikrinti pakankamą drėgmės kiekį ir tinkamą oro cirkuliaciją.

Kitos ciko auginimo problemos:

  • Gelsta ciko lapai. Jeigu gelsta apatiniai lapai, greičiausiai tiesiog baigėsi jų gyvavimo ciklas. Tačiau jeigu geltonuoja nauji, viršutiniai lapeliai, tuomet problema gali būti kenkėjai, netinkamas laistymas (perlaistymas) arba mangano trūkumas.
  • Vystantys ir krentantys ciko lapai dažniausiai signalizuoja šaknų puvinį. Ši problema ištinka dėl per dažno laistymo, perlaistymo arba prasto drenažo.
  • Mažos juodos dėmės ant ciko lapų, atrodančios kaip suodžiai ar purvas, paprastai lieka po kenkėjų. Tai jų paliktame sekrete augantis grybelis. Dažniausiai šią problemą padeda išspręsti plovimas tolygia vandens srove.

Cikas – unikalus augalas: tiek savo prigimtimi, tiek tvirtu charakteriu. Tačiau „susidraugavus“ su juo ir perpratus priežiūros ypatumus, tai gali tapti ne tik namų puošmena, tačiau ir savotišku palikimu ateities kartoms.

Ciko kenkėjai ir ligos
Ciko kankorėžis

Šaltiniai:

  1. https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/straipsniai/paprastasis-cikas
  2. https://www.thespruce.com/grow-sago-palms-1902770
  3. https://www.guide-to-houseplants.com/sago-palm.html
  4. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/shrub/sago-palm/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *