Vaistažolės liepos pabaigoje klesti pievose ir miškuose. Tai magiškas laikas, kai gamta mums dovanoja savo gydomąsias galias. Šiltų saulės spindulių glamonėjamose pievose, tarp švelniai siūbuojančių žolių, galima rasti tikrą natūralios medicinos lobyną. Kiekvienas augalas turi savo unikalią istoriją ir naudą, kurią žmonės atrado per šimtmečius. Tad pasinerkime į šį žolynų pasaulį ir atraskime, kokie augalai laukia mūsų dėmesio šiuo ypatingu metu. Leiskite gamtai tapti jūsų vaistininku, o liepos antroji pusė – jūsų sveikatos ir gerovės pradžia.
Melisa
Melisa yra daugiametė žolinė vaistažolė. Ji pasižymi citrinos aromatu ir yra dažnai naudojama medicinoje bei kulinarijoje. Melisa užauga iki 70–150 cm aukščio, turi šviesiai žalius, širdies formos lapus su dantytais kraštais ir smulkius baltus arba gelsvus žiedus. Vaistažolė žinoma dėl savo raminančių savybių, naudojama nervų sistemai raminti, miegui gerinti, virškinimui skatinti ir imunitetui stiprinti. Melisa dažnai vartojama kaip arbata arba eteriniai aliejai, taip pat dedama į įvairius patiekalus ir gėrimus.
Melisų arbata – ramiam jūsų miegui
Gelsvė
Gelsvė yra daugiametė žolinė vaistažolė. Ji gali užaugti iki 2 metrų aukščio ir turi tvirtą, statų stiebą su dideliais, blizgančiais, tamsiai žaliais lapais. Gelsvės žiedai yra smulkūs, gelsvai žali, susitelkę į skėčius. Žiedai renkami, kai jie yra visiškai išsiskleidę, tačiau dar nepradėję vysti. Vaistažolė žinoma dėl savo virškinimą gerinančių savybių, taip pat naudojama kaip natūralus diuretikas. Gelsvės lapai, šaknys ir sėklos dažnai naudojami kulinarijoje dėl stipraus, salierą primenančio skonio. Ji taip pat vartojama arbatose ir užpiluose, siekiant palengvinti virškinimo sutrikimus.
Medetkos
Medetkos ryškiai oranžiniai arba geltoni žiedai naudojami kaip vaistažolės dėl savo gydomųjų savybių. Jos yra žinomos dėl priešuždegiminių, antiseptinių ir antimikrobinių savybių. Medetkų žiedai naudojami žaizdoms, nudegimui ir odos bėrimams gydyti. Taip pat jos skatina žaizdų gijimą ir gali būti naudojamos odos priežiūros priemonėse. Medetkų arbata gali padėti virškinimui, mažinti uždegimą ir stiprinti imuninę sistemą. Dėl savo švelnaus poveikio, medetkos dažnai naudojamos vaikų gydymui ir jautriai odai prižiūrėti.
Kraujažolė
Kraujažolė yra daugiametė žolinė vaistažolė, vertinama dėl savo gydomųjų savybių. Ji turi plunksniškus, smulkius lapus ir mažus, baltus ar rožinius žiedus, susitelkusius į skėtinius žiedynus. Kraujažolės žiedai ir lapai yra vertinami dėl savo priešuždegiminių, antiseptinių ir sutraukiančių savybių. Ji naudojama žaizdoms gydyti, kraujavimui stabdyti ir virškinimo sutrikimams lengvinti. Kraujažolės arbata gali padėti sumažinti karščiavimą, palengvinti menstruacijų skausmus ir pagerinti apetitą. Taip pat ji gali būti naudojama kaip tonikas odai, siekiant sumažinti odos sudirgimą ar uždegimą.
Kraujažolių arbata – gerai savijautai
Dilgėlės
Dilgėlės yra daugiamečiai augalai, plačiai naudojami liaudies medicinoje dėl savo maistingųjų ir gydomųjų savybių. Jos turi dygliuotus lapus ir stiebus, kurie išskiria dilginančias medžiagas. Dilgėlės yra turtingos vitaminų A, C, K, geležies, kalcio ir magnio. Ši vaistažolė naudojama kaip natūralus diuretikas, padedantis valyti inkstus ir šlapimo takus. Dilgėlių arbata ar ekstraktai gali padėti mažinti uždegimą, alergijos simptomus, gerinti kraujotaką ir stiprinti imuninę sistemą. Taip pat dilgėlės dažnai naudojamos odos, plaukų priežiūrai ir reumatiniams skausmams mažinti.
Dilgėlių arbata – turtingas gėrimas jūsų sveikatai
Dilgėlių nuoviras plaukams – nuostabi priemonė nuo pleiskanų bei plaukų slinkimo
Mėlynių lapai
Mėlynių lapai yra vertinami dėl savo gydomųjų savybių. Jie yra turtingi antioksidantais, flavonoidais, taninais ir vitaminais. Mėlynių lapai dažnai naudojami kaip natūralus būdas mažinti cukraus kiekį kraujyje, todėl yra naudingi diabetikams. Jie taip pat gali padėti gerinti virškinimą, mažinti uždegimą ir stiprinti imuninę sistemą. Arbata iš mėlynių lapų naudojama siekiant palengvinti šlapimo takų infekcijas, viduriavimą ir gerinti akių sveikatą. Šių lapų ekstraktai yra naudojami odos priežiūrai, siekiant sumažinti sudirginimą ir uždegimą.
Mėlynių lapų arbata – antioksidantų šaltinis. Kaip paruošti arbatą iš mėlynių lapų, uogų bei ūglių?
Gyslotis
Gyslotis yra daugiametė žolinė vaistažolė, plačiai paplitusi Lietuvoje. Ji turi plačius, širdies formos lapus ir smulkius žiedus ant ilgų, plonų stiebelių. Gyslotis yra žinomas dėl savo priešuždegiminių, antiseptinių ir žaizdas gydančių savybių. Jis dažnai naudojamas žaizdoms, nudegimui ir vabzdžių įkandimo vietoms gydyti. Gysločių lapų sultys ar ekstraktai gali būti naudojami kaip natūrali priemonė kosuliui malšinti, kvėpavimo takų ligoms gydyti ir virškinimui gerinti. Arbata iš gysločių lapų taip pat gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą.
Gysločių arbata ir sultys: dezinfekuoja, gydo uždegimus bei padeda virškinimui
Čiobreliai
Čiobreliai yra daugiametė žolinė vaistažolė, vertinama dėl savo stiprių antiseptinių, priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių. Augalas turi smulkius, aromatingus lapus ir mažus violetinius arba rožinius žiedus. Čiobrelius geriausia rinkti jų žydėjimo metu, kai jie turi daugiausiai eterinių aliejų ir veikliųjų medžiagų. Rinkite juos sausu oru, geriausia ryte, kai rasa jau nudžiūvusi, tačiau prieš prasidedant didžiausiam dienos karščiui. Čiobreliai dažnai naudojami kvėpavimo takų ligoms gydyti, kosuliui malšinti ir imunitetui stiprinti. Arbata iš čiobrelių padeda nuo peršalimo, bronchito ir virškinimo sutrikimų. Eterinis aliejus iš čiobrelių naudojamas kaip natūralus dezinfekuojantis skystis ir atsikosėjimą skatinanti priemonė. Čiobreliai praturtina patiekalus savo unikaliu skoniu ir aromatu.
Čiobrelių arbata – skanus ir labai naudingas gėrimas
Pelyno žiedai
Pelyno žiedai yra smulkūs, gelsvos spalvos, susitelkę į tankius žiedynus. Jie turi stiprų, kartų skonį ir savitą aromatą. Pelyno žiedai naudojami kaip vaistažolė dėl savo priešuždegiminių, antiseptinių, antiparazitinių ir virškinimą gerinančių savybių. Jie padeda gydyti virškinimo sutrikimus, kepenų ir tulžies pūslės ligas, mažina apetito stoką. Taip pat jie naudojami kaip natūrali priemonė, atbaidanti vabzdžius. Džiovinti žiedai gali būti naudojami arbatoms, užpilams ir ekstraktams gaminti, siekiant geriausiai išnaudoti jų gydomąsias savybes.
Pelyno arbata – naikina viską, dėl ko mūsų organizmas sensta ir serga
Pelyno hidrolatas: natūralus pelyno produktas, sprendžiantis odos ir plaukų problemas
Atsargumo priemonės naudojant vaistažoles
Vaistažolės gali būti puikus natūralios medicinos šaltinis, tačiau jų naudojimą reikia pradėti atsakingai ir informuotai.
- Visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku prieš pradėdami vartoti vaistažoles, ypač jei esate nėščia, maitinate krūtimi, vartojate vaistus ar sergate lėtinėmis ligomis.
- Būkite atidūs galimiems alerginiams reakcijoms ir šalutiniams poveikiams. Pradėkite nuo mažų dozių, stebėkite savo organizmo reakciją ir nedelsiant nutraukite vartojimą, jei pastebėsite bet kokius nepageidaujamus simptomus.
- Atkreipkite dėmesį, kad kai kurios vaistažolės gali sąveikauti su vaistais, kuriuos vartojate, todėl būtina išsiaiškinti galimas sąveikas.
Šaltiniai:
Didžioji žolelių knyga. Vilnius: Alma Littera, 2009.
https://www.herbalreality.com/herbalism/home-herbalism/foraging/medicinal-plants-to-forage-in-june/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.