Skip to content

Bijūnų persodinimas: padarykite tai spalį, kad kitąmet bijūnai žydėtų gausiais žiedais

Bijūnų persodinimas: padarykite tai spalį, kad kitąmet bijūnai žydėtų gausiais žiedais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bijūnai – viena iš labiausiai vertinamų daugiamečių gėlių rūšių, kurios džiugina akį įspūdingais, dideliais žiedais, dažnai užpildančiais sodą subtiliais aromatais. Tačiau tam, kad šios gėlės augtų sveikai ir gausiai žydėtų, būtina laikytis tam tikrų priežiūros taisyklių. Viena iš jų – bijūnų persodinimas kas 4–6 metus. Šis darbas yra ypač svarbus, jei pastebite, kad bijūnai nebežydi taip gausiai arba jų žiedai tapo mažesni.

Bijūnai. Bijūnų persodinimas. Kada persodinti bijūnus.

Bijūnų persodinimas: kodėl ir kada tai reikia atlikti?

Bijūnų persodinimas rudenį yra geriausias pasirinkimas, nes šiuo metų laiku augalai baigia aktyvų augimo ciklą ir pradeda ruoštis ramybės laikotarpiui. Šaknys, nors ir nėra aktyvios, vis dar gali įsišaknyti naujoje vietoje prieš prasidedant šalčiams. 

Jei bijūnai nebuvo persodinti ilgą laiką, gali kilti rūpesčių:

  • Žiedų mažėjimas. Bijūnai, auginami vienoje vietoje ilgiau nei 4 metus, gali pradėti mažiau žydėti arba jų žiedai gali tapti smulkesni.
  • Šaknų išsiplėtimas. Augalų šaknys per tam tikrą laiką išsiplečia ir – jei joms trūksta vietos – bijūnų kerai gali silpnėti, prarasti gyvybingumą. 
  • Dirvožemio skurdas. Ilgainiui dirvožemis gali prarasti savo maistines medžiagas, todėl augalai nepakankamai maitina šaknis ir tampa mažiau atsparūs ligoms
Bijūnai. Bijūnų persodinimas. Kada persodinti bijūnus.

Kaip tinkamai persodinti bijūnus?

Persodinti bijūnus rudenį – paprastas, tačiau labai svarbus procesas, kurį atliekant reikia laikytis tam tikrų taisyklių, jei norite kad augalai sėkmingai prigytų naujoje vietoje.

  • Pasiruoškite augalus, Prieš persodinimą, pirmiausia nupjaukite visus bijūnų stiebus. Tai būtina ne tik tam, kad būtų lengviau persodinti, bet ir tam, kad augalas neprarastų per daug drėgmės. Stiebus pjaukite iki žemės lygio.
  • Iškaskite šaknis. Bijūnai turi gana gilias šaknis, todėl svarbu atsargiai jas iškasti, nepažeidžiant šaknų sistemos. Naudokite kastuvą, įkišdami jį giliai aplink augalą ir atsargiai pakelkite šaknų sistemą iš dirvos.
  • Padalykite kerą. Jei norite padauginti bijūnus, tai puikus metas padalyti kerą. Šį darbą reikia atlikti su aštriu ir švariu peiliu. Kiekviena nauja bijūno dalis turėtų turėti bent 3–5 akis – pumpurus, iš kurių kitą sezoną išaugs stiebai.
  • Sodinkite tik sveikus augalus. Svarbu pasirinkti tik sveikus, stiprius ir kietus kerus. Jei pastebite šaknų pažeidimų, supuvusių dalių, būtina jas pašalinti, nes gali sukelti ligas. 
  • Pasodinkite bijūnus naujoje vietoje. Nauja vieta bijūnams turi būti saulėta, o dirvožemis – derlingas ir lengvai praleidžiantis drėgmę. Sodinimo duobė turėtų būti pakankamai didelė, kad šaknys galėtų laisvai augti. Svarbu nepamiršti, kad bijūnų šaknys neturėtų būti sodinamos per giliai – viršutinė šaknies dalis turi būti ne daugiau kaip 5 cm po žeme.
  • Apsauga žiemai. Kad bijūnai žiemą neprarastų savo gyvybingumo ir nepašaltų, jų šaknis rekomenduojama apiberti durpėmis ar mulčiuoti kita organine medžiaga. Tai padės išlaikyti šilumą ir apsaugoti šaknis nuo šalnų.
Bijūnai. Bijūnų persodinimas. Kada persodinti bijūnus.

Bijūnų dauginimas: kaip tą daryti?

Kaip jau minėta, rudeninis bijūnų persodinimas yra puiki proga augalą padauginti. Dauginimas dalijant kerus – patikimiausias būdas išlaikyti visas norimas augalo savybes. Svarbu laikytis taisyklės, kad kiekvienas naujas kerelis turėtų bent kelias akis ir pakankamai šaknų.

Padauginus bijūnus, galite atnaujinti savo sodą, o taip pat pasidalyti šiais nuostabiais augalais su draugais ir šeima. Tai puikus būdas išplėsti augalų kolekciją, o bijūnai, kaip žinia, yra ilgaamžiai ir gali džiuginti daugybę metų.

Bijūnai. Bijūnų persodinimas. Kada persodinti bijūnus.
Bijūnai pavasarį

Šaltiniai:
https://thepracticalplanter.com/how-to-propagate-peony/
https://savvygardening.com/how-to-propagate-peonies/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *