Skip to content

Medelių sodinimas. Sodininkai ginčijasi: kada geriausia sodinti medelius?

Kada sodinti medelius?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Medelių sodinimas – vienas svarbiausių sodo darbų. Sodininkai dažnai ginčijasi, kada geriausia sodinti ir persodinti medelius. Vieni sako, kad pavasarį, kiti primygtinai siūlo sodinti tik rudenį. Ir vieni, ir kiti remiasi savo asmenine patirtimi. Taigi kada vis dėlto geriau persodinti įvairius medžius ir krūmus?

Kaulavaisiams vaismedžiams įsišaknyti visada reikia daug laiko. Todėl pavasarį rekomenduojama sodinti  vyšnias, trešnes, abrikosus ir slyvas. Taip pat yra žiemai neatsparių kriaušių veislių, kurias irgi reikia  pasodinti pavasarį. Per sezoną jos turi laiko prisitaikyti prie sodinimo vietos ir pasiruošti žiemai.

Kitus vaismedžius taip pat patariama sodinti pavasarį. Pavasarinis sodinimas labai svarbu, jei sklypo dirvožemis sunkus.

Pavasarinis vaiskrūmių ir medelių sodinimas

Kaulavaisiams vaismedžiams įsišaknyti visada reikia daug laiko. Todėl pavasarį rekomenduojama sodinti  vyšnias, trešnes, abrikosus ir slyvas. Taip pat yra žiemai neatsparių kriaušių veislių, kurias irgi reikia  pasodinti pavasarį. Per sezoną jos turi laiko prisitaikyti prie sodinimo vietos ir pasiruošti žiemai. Kitus vaismedžius taip pat patariama sodinti pavasarį. Pavasarinis sodinimas labai svarbu, jei sklypo dirvožemis sunkus.

Pavasarinis medelių ir vaiskrūmių sodinimas

Kad medžiai ir krūmai gerai įsišaknytų, pavasarinio sodinimo nereikėtų labai atidėlioti. Iki augalų vegetacijos pradžios gana trumpas laiko tarpas. Vaiskrūmius reikėtų sodinti prieš prasiskleidžiant pumpurams. Kai išsprogsta lapai, augalui energijos reikia ne tik išgyvenimui, bet ir antžeminių dalių vystymui. Todėl, kai tik temperatūra tampa teigiama ir žemė pradeda po truputį atšilti, reikia sodinti vaismedžius. Kaip ir kitu augalus, vaismedžius geriausia pirkti su uždara šaknų sistema (vazonuose). Vazonuose užaugintus medelius galima lengvai persodinti, nepažeidžiant žemės gniužulo ir augalo šaknų.

Pavasarinio medelių sodinimo privalumai

  • Augalai, šiltojo sezono metu gerai įsišaknija. Dėl to net ir atšiaurią žiemą jie neiššąla.
  • Derlių vaiskrūmis duos metais anksčiau, nei būtų pasodintas rudenį.
  • Pasodinus pavasarį bus pakankamai laiko pamatyti, ar sodinukas įsišaknijo. Priešingu atveju nereikės gaišti laiko jį prižiūrint.

Pavasarinio medelių sodinimo trūkumai

  • Pavasarį būna mažesnis medžių ir krūmų pasirinkimas. Daugiau jų galima įsigyti rudenį.
  • Pasodintiems augalams kurį laiką reikia nemažai priežiūros. Pavyzdžiui, reikia gausiai laistyti, kitaip daigų šaknų sistema išdžius ir augalas neprigis.
  • Negalima sodinti vaismedžių ir vaiskrūmių, kurių šaknų sistema nušalusi. O pavasarį tai nustatyti gali būti sudėtinga.
  • Vaiskrūmius reikia pasodinti, kol nepasirodė pumpurai.
Rudeninis medelių ir vaismedžių sodinimas

Rudeninis vaismedžių ir medelių sodinimas

Tokius vaismedžius kaip obelis ir kriaušes, sodininkai dažniausiai sodina rudens laikotarpiu. Šie vaismedžiai puikia prigyja iki žiemos. Žinoma, būtina atsižvelgti į sodinukų veisles, nes gali pasitaikyti neatsparių pirmos žiemos šalčiams. Sodinti reikėtų visada atsižvelgiant į oro sąlygas. Paprastai rudeninis sodinimas prasideda rugsėjo viduryje. Jei temperatūra ilgai išlieka teigiama, sodinti galima iki pat lapkričio vidurio. Vaismedžius geriausia sodinti likus 3-4 savaitėms iki šaltų orų. Per šį laikotarpį augalas turės laiko įsišaknyti. Rudenį pasodintų augalų šaknų sistema vystosi tol, kol dirvos temperatūra pasiekia +4 °C. Taip pat sodindami medelius ir krūmus mulčiuokite dirvą po jais, kad sušiltų jų šaknų sistema.

Sodinant vaismedžius svarbu išlaikyti šaknų sistemos vientisumą. Tai ypač aktualu persodinant brandžius medžius. Didžiausias amžius, kai galima atlikti vaismedžių persodinimo darbus, yra 15 metų. Kuo medžiai senesni, tuo sunkiau juos persodinti.

Rudeninio medelių sodinimo privalumai

  • Medelynai siūlo didesnį vaismedžių pasirinkimą nei pavasarį.
  • Galite geriau įvertinti augalų išvaizdą. Ant jų vis dar būna lapų ir aiškiai matosi šaknų sistemos būklė.
  • Daigų nereikia labai kruopščiai prižiūrėti. Pakanka vieną kartą gerai palaistyti.
  • Rudenį pasodinti augalai pradeda vystytis tik atėjus pavasarinei šilumai. Skirtingai, nei pasodintiems pavasarį, medeliams ir vaiskrūmiams nereikia skirti laiko prisitaikymui prie naujos aplinkos.

Rudeninio medelių sodinimo trūkumai

  • Net ir šiltesniuose regionuose žiema gali būti netikėtai šalta ir snieguota. Tokiomis nepalankiomis sąlygomis sodinukai gali nušalti ar nuo sniego nulūžti.
  • Didesnė tikimybė, kad jaunus medelius žiemą pažeis graužikai.
Kaip, praleidus rudeninio sodinimo laiką, išsaugoti daigus iki pavasario

Kaip, praleidus rudeninio medelių sodinimo laiką, išsaugoti daigus iki pavasario

Kartais pasitaiko, kad sodininkas rudenį nusipirko sodinuką ir nespėjo jo pasodinti. Išlaikyti sodinuką per žiemą padės žemiau išvardinti patarimai.

  • Laikykite augalą rūsyje. Oro temperatūra jame turėtų svyruoti nuo 0 iki 10 °C. Sudrėkinkite šaknų sistemą, įdėdami jį į kibirą su pjuvenomis. Kartą per savaitę palaistykite augalus, kad palaikytumėte pakankamą drėgmės lygį.
  • Augalą galima įkasti į žemę. Šis metodas tinka, jei nėra rūsio. Tam iškaskite 50-60 cm gylio duobę ir 45° kampu įkaskite sodinuką. Medelio kamienas turėtų būti pietinėje pusėje, o šaknų sistema – šiaurinėje pusėje.
  • Galima augalą laikyti įstiklintame balkone. Daigus reikėtų sudėti į dėžutę ir uždengti antklode. Šiuo atveju reikėtų stengtis palaikyti vienodą temperatūrą. Ji neturėtų būti aukštesnė negu +10 °C.
  • Jei ant  rūsyje ar balkone laikomų augalų atsirado pelėsis, būtina juos apdoroti fungicido tirpalu.

Kada geriausia sodinti spygliuočius medelius

Jaunus spygliuočius (pušis, eglutes, kėnius ir kt.) galima sodinti pavasarį, vasaros pradžioje ir rudenį. Tačiau jei yra galimybė, geriau vis dėl to spygliuočius sodinti pavasarį, kai dirvos temperatūra pasiekia +2 +4 °C. Kuo anksčiau augalai bus pasodinti, tuo greičiau jie įsitvirtins ir tuo bus stipresni atėjus šaltajam sezonui.

Vazonuose auginamus spygliuočius galima drąsiai sodinti vasaros pradžioje. Augalus su uždara šaknų sistema (užaugintus vazonuose) daug lengviau persodinti ir jie lengviau prigyja. Žinoma, jei sodininkas nespėjo medelio pasodinti šiltuoju metų laiku, jis tą gali padaryti rudenį.

Beje: kai kurios pušys, įsišaknija net gi žiemą. Jos sodinamos su šaknų gniužulu. Laistyti pradedama tik pavasarį, prasidėjus šiltiems orams.

Kada geriausia sodinti spygliuočius

Kur pirkti medelių sodinukus

Medelių ir vaiskrūmių sodinukus geriausia būtų pirkti to regiono, kuriame jie bus sodinami, medelyne. Taip bus užtikrintas geras prigijimas ir gausus vaisių derėjimas. Kiekvienai vaismedžių sričiai yra sudarytas specialus veislių sąrašas. Todėl, jei pirksite sodinukus užsienyje, svarbu išsiaiškinti, kokiam regionui rekomenduojama konkreti veislė. Tik regioninės veislės tinka būtent tos vietovės sąlygoms, yra derlingos ir atsparios žiemai, o jų vaisiai pasižymi puikiu skoniu. Vietiniuose medelynuose taip pat galite gauti kvalifikuotų specialistų patarimų apie vaismedžių priežiūrą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *