Skip to content

Čiobrelis: sužinokite kada nuimti vertingiausią čiobrelių derlių

Čiobrelis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Čiobrelis (Thymus) yra daugiametis žolinis augalas, priklausantis Lamiaceae šeimai. Jis kilęs iš Viduržemio jūros regiono, šimtmečius naudojamas kulinarijoje, vaistažolėse ir net dvasinėje praktikoje. Ši aromatinga žolelė, turinti turtingą istoriją ir daugybę kulinarinio bei dekoratyvinio naudojimo būdų, jau šimtmečius žavi sodininkus ir vaistažolių entuziastus. Sodininkai gali rinktis iš beveik 200 skirtingų čiobrelių veislių. Čiobreliai su mažais, aromatingais lapeliais ir švelniais žiedais suteikia įvairiems patiekalams ir gėrimams išskirtinio skonio ir kvapo. Lapų spalva gali būti nuo tamsiai žalios iki aukso geltonumo ir įvairiaspalvės, o augimo pobūdis – nuo prigludusio prie žemės iki vertikalaus. Daugelis čiobrelių vasarą taip pat žydi baltais, rausvais arba alyviniais žiedais.

Citrininis čiobrelis
Citrininis čiobrelis

Citrininis čiobrelis

Citrininis čiobrelis (Thymus citriodorus) – žavinga veislė, kuri patiekalams suteikia subtilų citrusinių vaisių aromatą. Jis puikiai dera su žuvimi, paukštiena ir salotomis. Dėl ryškiai žalių lapų ir citrinomis kvepiančio aromato, šis čiobrelis puikiai tinka tiek kulinarijoje, tiek sodo dekoravime.

Puokštinis čiobrelis
Puokštinis čiobrelis

Puokštinis čiobrelis

Puokštinis čiobrelis (Thymus pulegioides) dar žinomas kaip paprastasis čiobrelis, yra universali veislė, puikiai tinkanti auginti ir vazonuose. Jis labai aromatingas, šiek tiek žemės ir medienos skonio. Ši veislė idealiai tinka kulinarijoje, įskaitant mėsos, sriubų ir troškinių pagardinimą.

Šliaužiantis čiobrelis
Šliaužiantis čiobrelis

Šliaužiantis čiobrelis

Šliaužiantis čiobrelis (Thymus serpyllum) yra žemaūgė veislė, formuojanti tankų kvapnių lapų kilimą. Švelnūs rausvi arba violetiniai žiedai puošia alpinariumus ir sodo takelius. Kadangi šliaužiantis čiobrelis pasižymi įpročiu augti palei žemę, jis puikiai dera tiek su aukštesniais augalais, tiek su dengiančiais žemę.

Dekoratyviniai čiobreliai
Dekoratyvinis čiobrelis

Dekoratyvinis čiobrelis

Dekoratyviniai čiobreliai (Thymus vulgaris ‘Silver Queen’) pasižymi patraukliais sidabriniai pilkais lapais ir išskirtiniu citrinų aromatu. Ši veislė suteikia sodams vizualinio įdomumo ir dažnai naudojama apželdinimui arba kaip dekoratyvinis akcentas. Aromatas švelnesnis nei kitų čiobrelių veislių, todėl puikiai tinka gaminant aliejaus ar acto užpilus.

Čiobrelis vazone

Čiobrelių auginimas – pagrindinės taisyklės

Čiobreliai yra atsparūs augalai, kurie gerai auga saulėtoje, gerai drenuojamoje dirvoje. Štai keletas svarbiausių dalykų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti auginant čiobrelius:

  • Čiobrelius galima dauginti sėklomis arba auginiais. Sėklas sėkite į gerai paruoštą sėklų mišinį, užtikrindami pastovią drėgmę iki sudygimo. Arba paimkite auginius iš jau augančio čiobrelio ir įsišaknykite juos į perlito ir vermikulito mišinį.
  • Čiobreliams reikia saulėtos vietos, kad klestėtų. Pasirinkite vietą, į kurią kasdien patenka bent 6-8 valandas tiesioginių saulės spindulių. Čiobreliai puikiai tinka alpinariumams, sodinti vazone arba kaip kraštovaizdžio apvadai.
  • Čiobreliai mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį, kurio pH yra 6,0-8,0. Neperlaistykite, nes čiobreliai yra gana atsparūs sausrai. Tarp laistymų leiskite dirvai išdžiūti, kad išvengtumėte šaknų puvimo.
  • Reguliarus genėjimas skatina krūminį augimą ir neleidžia augalui sumedėti. Nupjaukite augalą po žydėjimo, kad išlaikytumėte jo formą ir paskatintumėte šviežią augimą.

Kada geriausia nuimti čiobrelių derlių?

Eksperimente tirtos čiobrelių derliaus nuėmimo datos (140, 160 ir 180 dienų po sėjos) turėjo reikšmingos įtakos žolelės derliui ir jos kokybei. Vėluojant nuimti derlių, derlius didėjo, o žolelės kokybė prastėjo. Didžiausias žolelės derlius užfiksuotas vėliausiai nuėmus derlių (180 dienų po sėjos), tačiau žolelės pasižymėjo prasta kokybe, joje buvo mažesnis eterinio aliejaus kiekis ir mažiau vertingojo timolio. Optimalus derliaus nuėmimo laikas buvo 160 dienų po sėjos (rugsėjo viduryje), kai derlius buvo gana geras, o žolelės kokybė – tinkama. Vegetacijos metu vyravusios oro sąlygos turėjo didelę įtaką čiobrelio derliui ir nedidelę įtaką jo kokybei. Didesnis derlius užfiksuotas metais, kurie pasižymėjo gausiais ir tolygiai pasiskirsčiusiais krituliais.

Kada geriausia nuimti čiobrelių derlių?

Čiobrelio naudojimas virtuvėje

Čiobrelis yra nepakeičiamas prieskonis daugeliui patiekalų. Jo aštrus ir šiek tiek rūgštus skonis puikiai dera su mėsa, žuvimi, daržovėmis ir sriubomis. Jis yra neatsiejamas ingredientas viduržemio šalių virtuvėse, ypač Italijoje ir Prancūzijoje. Čiobrelis taip pat dažnai naudojamas marinuotiems patiekalams ir padažams, suteikiant jiems gyvybingumo.

Gydomosios čiobrelio savybės

Čiobrelis turi ilgą istoriją kaip tradicinės medicinos augalas. Jis gali turėti antibakterinių, priešuždegiminių ir antioksidantinių savybių. Be to, jis gali būti naudojamas kaip natūralus kosulio ir gerklės skausmo lengvinimo priemonė. Kai kurie tyrimai rodo, kad čiobrelis gali turėti teigiamą poveikį virškinimo sistemai ir stiprinti imuninę sistemą.

Čiobrelis prieskonis

Čiobrelių arbata – kvapnus ir naudingas gėrimas

Čiobrelių arbata – populiarus vaistažolių užpilas, žinomas dėl savo raminamųjų savybių ir galimos naudos sveikatai. Ruošiant čiobrelių arbatą, švieži arba džiovinti čiobrelių lapai ir stiebai mirkomi karštame vandenyje.

Svarbu pažymėti, kad nors čiobrelių arbata paprastai laikoma saugia, visada patartina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš įtraukiant ją į savo kasdienybę, ypač jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų arba vartojate vaistus.

Dažniausios čiobrelius užklumpančios ligos

Čiobreliai gali būti paveikti šių dažniausiai pasitaikančių ligų:

  • Miltligė (Powdery mildew). Tai grybelinė liga, kuri pasireiškia baltomis pūlingomis dėmėmis ant lapų ir stiebų paviršiaus. Miltligė gali atsirasti dėl drėgmės pertekliaus ir blogos oro cirkuliacijos. Norint išvengti šios ligos, svarbu išlaikyti sausus lapus ir užtikrinti geras oro cirkuliacijos sąlygas.
  • Rudos dėmės (Leaf spot). Tai grybelinė liga, kuri sukelia tamsias rudos spalvos dėmes ant lapų. Šios dėmės gali plisti ir sunaikinti lapus. Svarbu pašalinti pažeistus lapus ir stebėti augalą, kad išvengtumėte ligos plitimo.
  • Bakterinė dėmė (Bacterial spot). Tai bakterinė liga, kuri pasireiškia vandeningomis, tamsiomis dėmėmis ant lapų ir stiebų. Ji gali plisti per vandenį arba per pažeistus audinius. Svarbu išvengti perteklinės drėgmės, tinkamai vėdinti augalus ir naudoti sveikas sėklas arba sodinukus.
Čiobrelis baltais žiedais

Čiobrelius galintys užpulti kenkėjai

  • Lapiškosios erkės (Spider mites). Šios mažos erkių rūšys gali prisitaikyti prie sausų sąlygų ir sugadinti lapus. Jos maitinasi augalų sultimis ir gali palikti geltonas arba sidabrines dėmes ant lapų. Norint kovoti su lapiškosiomis erkėmis, galima naudoti vandens purkštuvą, biologinius purškalus arba cheminius pesticidus.
  • Sliekai ir širšės. Šie kenkėjai gali pažeisti čiobrelių šaknis ir lapus. Jų kontrolėje galima naudoti apsauginius tinklus, širšėms tinkančius pesticidus arba natūralius kenkėjų kontroliavimo metodus.

Prižiūrėkite čiobrelį ir jis jums pasitarnaus virtuvėje

Svarbu reguliariai tikrinti čiobrelį ir atidžiai stebėti, ar nėra jokių ženklų apie ligas ar kenkėjus. Jei pastebite abejotinus simptomus ar didelį kenkėjų skaičių, galite kreiptis į sodininkystės ekspertus arba naudoti tinkamus kontrolės metodus, kad išlaikytumėte savo čiobrelius sveikus ir stiprius.

Čiobreliai, turi daugybę veislių ir gausybę panaudojimo būdų, yra puikus sodo ar virtuvės priedas. Nesvarbu, ar auginsite citrininį čiobrelį, vazoninį čiobrelį, šliaužiantį čiobrelį ar dekoratyvinį čiobrelį, kiekviena veislė pasižymi unikaliu skoniu, kvapu ir estetiniu patrauklumu. Be to, tyrinėjant čiobrelių arbatos naudą, galima įsigyti raminančio ir sveikatą stiprinančio gėrimo. Taigi pasinaudokite čiobrelių universalumu ir leiskite šiai nuostabiai žolelei savo aromatingumu pagyvinti jūsų kulinarinius kūrinius ar sodo kraštovaizdį.

Šaltiniai:
https://www.researchgate.net/publication/
https://files.ufseeds.com/on/demandware.static/Sites-UrbanFarmer-Site/
https://www.doc-developpement-durable.org/file/Culture/
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-thyme/
https://www.rhs.org.uk/herbs/thyme/grow-your-own

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai įvertinti
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
trackback
Alpinariumas – kaip pasidaryti savo kieme nuo nulio? - Derlingas.lt Alpinariumas – kaip pasidaryti savo kieme nuo nulio?
prieš 9 mėnesius

[…] gali užeiti ir apaugti akmenis. Populiariausi augalai, kurie auginami saulėtoje vietoje yra čiobreliai, acenos, šilokai, darželinė aubretė, puikusis flioksas, alpinė glažutė, šabo gvazdikai arba […]

trackback
Cinkas – maiste ir arbatose – mūsų imuniteto stiprybė - Arbatos Nauda
prieš 9 mėnesius

[…] Čiobreliai, džiovinti (6 mg). Kas gi nežino šios vaistažolės, naudojamos maisto gardinimui, bei vienos populiariausių arbatų užklupus peršalimo ligoms. Jų nebūtina ieškoti miške, čiobreliai auginami ir sode. […]

trackback
Čiobrelių arbata – skanus ir labai naudingas gėrimas - Arbatos Nauda
prieš 9 mėnesius

[…] pavidalo žiedynuose. Notrelinių šeimos gentyje yra daug čiobrelių rūšių. Lietuvoje auginami čiobreliai: vaistinis čiobrelis (Thymus vulgaris), keturbriaunis čiobrelis (Thymus pulegioides) ir […]

3
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex