Skip to content

Kalendra: kaip teisingai nuimti lapų ir sėklų derlių?

Kalendra: kaip teisingai nuimti lapų ir sėklų derlių?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kalendra (Coriandrum), dar kitaip vadinama kiniška petražole, – tai žolelė, šimtmečius žinoma dėl savo ryškaus skonio ir nepaprasto universalumo. Įvairiose pasaulio virtuvėse plačiai naudojami kalendros lapai bei sėklos. Lapai pasižymi gaiviu, citrusinių vaisių skoniu, o sėklos – šiltu, aromatingu ir šiek tiek aštriu skoniu. Kalendros gimtinė – regionai nuo Pietų Europos iki Šiaurės Afrikos ir Pietvakarių Azijos, tačiau dabar ji auginama visame pasaulyje.

Kalendras galima auginti dėl lapų arba dėl sėklų. Šių žolelių yra keletas rūšių, tačiau populiariausia, plačiausiai naudojama ir auganti Lietuvoje yra blakinė kalendra (Coriandrum sativum). Šio augalo švelnūs, į plunksnas panašūs, ryškiai žali lapai, auga ant plonų stiebų. Kalendrai žydint pasirodo daugybė mažų baltų arba šviesiai rausvų žiedų, kurie primena skėčius. Kalendrų vaisiai (sėklos) paprastai būna maži 2-7 mm skersmens, apvalūs ir šviesiai rudos spalvos.

Kalendros auginimas

Kalendrai patinka saulėta vieta, tačiau ypač karštomis dienomis jai reikėtų šiek tiek pavėsio. Kalendros sėklos sėjamos nuo kovo pabaigos iki rugsėjo pradžios. Kad vasarą nuolat augtų lapai, sėjama po nedaug sėklų kas 3 savaites. Geriausi mėnesiai lapams išauginti yra vėlyvas pavasaris ir ruduo. Geriausiai kalendros auga sėjamos tiesiogiai į dirvą, o ne auginamos loveliuose ir persodinamos. Jei dirva nėra itin derlinga, reikėtų ją pagerinti. Įberkite gero sodo komposto arba gerai perpuvusio mėšlo. Dirvos paviršiuje su grėbliu pašalinkite visus stambius grumstus ar akmenis, palikdami smulkų ir tolygų dirvožemio sluoksnį. Sėklas geriausia sėti grupėmis po 5, tarp eilių – 20 cm, o tarp augalų – 20 cm atstumais.

Jeigu neturite galimybės auginti kalendras dirvoje, tai taip pat galite daryti ir vazonuose ar loveliuose, pripildytuose gero universalaus komposto. Kalendros turi gilias šaknis, todėl vazonai turi būti bent 25 cm gylio. Išbarstykite sėklas ant komposto paviršiaus ir uždenkite, gerai palaistykite. Į 25 cm skersmens vazonėlį galite pasėti maždaug 5 sėklas.

Kalendraos auginimas

Kalendros priežiūra

Kalendros sudygsta per 3 savaites. Jaunus augalus retinti 20 cm atstumu vienas nuo kito, kad jie užaugtų iki reikiamo dydžio. Laistykite juos sausuoju periodu ir pasirūpinkite, kad dirva niekada neperdžiūtų. Jei norite gausaus lapų derliaus išsiskleidus žiedams nedelsiant juos nuskinkite – taip užtikrinsite, kad augalai sutelktų energiją į naujų lapų auginimą. Jei dirva gerai maitinama, kalendrų paprastai nereikia tręšti. Tačiau, jei augalai atrodo paliegę, galite naudoti skystas organines trąšas, kurios juos atgaivins.

Jei norite kalendros sėklų, pasodinkite kalendrą ir tiesiog leiskite jai augti ir subrandinti sėklas. Augalas ilgainiui išaugins aukštą žiedų stiebą ir pražys. Kai žiedai virs sėklomis, leiskite joms subręsti ir išdžiūti ant augalo.

Kaip teisingai nuimti kalendrų lapus ir sėklas?

Jei sėklas sėsite kas tris savaites, visą vasarą galėsite turėti sodrių kalendrų lapų, kuriais galėsite gardinti salotas ar azijietiškus patiekalus. Atėjus laikui, nupjaukite lapinius stiebus kuo arčiau žemės paviršiaus, dauguma stiebų būna maždaug 6-12 cm aukščio. Venkite vienu metu nupjauti daugiau kaip trečdalį lapų, nes kitaip augalas gali susilpnėti.

Sėklas nurinkite nupjaudami rudas, apvalias sėklų galvutes, sudėkite į popierinį maišelį apverstas aukštyn. Po kelių dienų apvalūs lukštai išdžius ir perskils į dvi dalis, o viduje liks valgomos sėklos. Neatidėliokite sėklų derliaus nuėmimo, nes silpni lapų stiebai gali būti lengvai išvartomi vėjo ar kitų nepalankių oro sąlygų.

Džiovintus lapus ir sėklas galima laikyti sandariuose mediniuose indeliuose arba dėžutėse. Taip pat galima juos supilti į stiklinius arba plastikinius indus su sandariu dangčiu ir laikyti tamsioje, sausoje vietoje. Kalendros lapus galima naudoti šviežius arba džiovintus, o surinktas sėklas galima naudoti kaip prieskonį arba sodinti naujus augalus.

Kaip teisingai nuimti kalendrų lapus ir sėklas?

Kalendrų kenkėjai ir ligos

Kalendra yra viena iš lengviausiai auginamų prieskoninių augalų, tačiau, kaip ir bet kuris kitas augalas, ji gali būti pažeidžiama kenkėjų ir ligų. Gera žinia yra ta, kad skirdami šiek tiek dėmesio ir priežiūros, galite išlaikyti savo kalendrą sveiką ir klestinčią. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kenkėjų ir ligų:

  • Svarbu atkreipti dėmesį, kad savo gausiais žiedais kalendros pritraukia į sodą ne tik naudingus apdulkintojus, bet gali pritraukti ir kenkėjus, pavyzdžiui, amarus, lapgraužius ar kopūstines peteliškes. Stebėkite, ar nėra pageltusių lapų arba skylių, nes tai yra kenkėjų antplūdžio požymiai.
  • Miltligė ir lapų dėmėtligė – dvi grybinės ligos, kuriomis gali sirgti kalendros. Kad išvengtumėte šių ligų, venkite laistymo iš viršaus ir užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink augalus.
  • Be kenkėjų, kalendras taip pat gali pažeisti tokios ligos kaip fuzariozė. Netinkamas laistymas dažnai išplatina šią ligą, todėl svarbu palaikyti dirvą drėgną, bet ne per šlapią, ir laistyti šaknų lygyje. Drėgni lapai sukuria drėgną aplinką, kurią mėgsta kenkėjai ir ligos.
Kalendros nauda sveikatai

Kalendros nauda sveikatai

Į subalansuotą mitybą įtraukta kalendra gali būti naudinga sveikatai ir savijautai. Štai keletas kalendros gerųjų savybių:

  • Maistinė vertė. Kalendra yra geras vitaminų ir mineralų šaltinis. Joje yra vitaminų A, C ir K, taip pat folio rūgšties, kalio ir magnio.
  • Antioksidacinės savybės.  Kalendros sudėtyje yra antioksidantų, kurie padeda apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų daromos žalos organizmui.
  • Virškinimo sistemos palaikymas. Kalendros gali padėti virškinimui. Ji tradiciškai naudojama virškinimo problemoms, tokioms kaip pilvo pūtimas ar dujos, palengvinti. Ji taip pat gali padėti norint paskatinti virškinimo fermentų gamybą.
  • Priešuždegiminis poveikis. Kai kurie tyrimai rodo, kad kalendra gali turėti priešuždegiminių savybių. Ji gali padėti sumažinti uždegimą ir palengvinti tokių ligų, kaip artritas, simptomus.
  • Cholesterolio mažinimas. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad kalendros sėklos gali mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Jos gali padėti sumažinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį ir padidinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį, taip palaikydamos normalią širdies veiklą.
  • Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas. Preliminarūs tyrimai rodo, kad kalendra gali turėti teigiamą poveikį cukraus kiekio kraujyje kontrolei. Ji gali padėti sumažinti gliukozės kiekį kraujyje ir padidinti jautrumą insulinui.
  • Antibakterinės ir priešgrybelinės savybės. Kalendra gali turėti antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį tam tikroms bakterijų ir grybelių padermėms.
  • Sveika oda. Kai kurie tradiciniai kalendros naudojimo būdai apima jos naudojimą su oda susijusioms problemoms spręsti. Ji gali padėti nuraminti odos sudirgimus ir pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su tam tikromis odos infekcijomis.
Kalendra - iš sodo lysvės į jūsų patiekalus

Kalendra – iš sodo lysvės į jūsų patiekalus

Svarbu pažymėti, kad nors kalendra gali būti naudinga sveikatai, jų poveikis kiekvienam gali skirtis. Geriausia kalendrą įtraukti į įvairią ir subalansuotą mitybą. Jei turite specifinių sveikatos problemų, patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu ir gauti individualių patarimų.

Kalendra – tai turintis turtingą kulinarinę istoriją, įvairiapusį panaudojimą ir naudą sveikatai augalas. Populiariausiais kalendrų sėklų naudojimo būdas – dėti jas į troškinius ir kitus pikantiškus patiekalus. Sėklas taip pat galima sumalti ir naudoti kaip prieskonį mėsai, kepiniams ir net arbatai pagardinti. Kalendros lapai naudojami mėsos, žuvies ir daržovių patiekalams gardinti. Juos taip pat galima naudoti salotoms, padažams ir sriuboms, gaminti.

Nesvarbu, ar tyrinėjate ryškų kalendros lapų skonį, ar mėgaujatės šiltomis ir kvapniomis kalendros sėklų natomis savo patiekale, ši žolelė neabejotinai papildys jūsų kulinarinę ir sodinimo patirtį. Apsvarstykite galimybę auginti savo kalendras, kad galėtumėte džiaugtis šviežiu derliumi, ir mėgaukitės aromatingu šio universalaus augalo žavesiu.

Šaltiniai:
https://www.researchgate.net/publication/344351481_Coriander
https://www.stuff.co.nz/life-style/homed/garden/107625739/how-to-grow-coriander
https://growagoodlife.com/grow-cilantro-coriander/
https://www.quickcrop.ie/learning/plant/coriander
https://www.herbexpert.co.uk/growing-herbs/growingcoriander/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *