Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti moliūgus 2025 metais? Kodėl geriau juos auginti iš daigų?

Kada sėti moliūgus 2025 metais? Kodėl geriau juos auginti iš daigų?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Rudens gėrybių karalius – moliūgas – yra ne tik nepamainomas virtuvėje, bet ir džiugina akį savo ryškiomis spalvomis bei įspūdingais dydžiais. Planuojant daržo darbus, verta skirti dėmesio ir šiam vertingam augalui, kuris rudenį jus apdovanos gausiu derliumi. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip ir kada sėti moliūgus 2025 metais, kad sulauktumėte geriausių rezultatų.

Kada sėti moliūgus? Palankios sėjai dienos 2025 m.

Moliūgus galima auginti dviem būdais:

  1. Daigų auginimas ir persodinimas – šis metodas leidžia anksčiau sulaukti derliaus, tačiau reikalauja daugiau priežiūros ir darbo.
  2. Tiesioginis sėjimas į dirvą – paprastesnis būdas, tačiau derlius subręs vėliau.

Moliūgai yra šilumamėgiai augalai, kurie visiškai nepakenčia šalnų. Todėl svarbu nepaskubėti nei su sėja, nei su jaunų daigų persodinimu į atvirą gruntą. Pavasarinės šalnos gali nesunkiai sunaikinti jūsų pastangas, todėl geriau luktelėti, kol oras tikrai atšils, nei rizikuoti prarasti daigus.

Daugelis daržininkų atsižvelgia į Mėnulio fazes, planuodami sėją. 2025 metais moliūgams sėti palankios dienos yra:

Balandžio mėnesį: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30
Gegužės mėnesį: 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30

Kada sėti moliūgus daigams?

Planuojant moliūgų sėją daigams, reikia žinoti, jog šių daržovių daigus į lysves galima persodinti, kai jie būna ne jaunesni kaip 20 dienų amžiaus. Idealu, jei į atvirą dirvą daigai keliauja jau pasibaigus šalnų pavojui. Todėl moliūgus sėti daigams reikėtų pradėti balandžio antroje pusėje – gegužės pradžioje.

Jei nuspręsite auginti daigus, štai keli svarbūs žingsniai:

  1. Naudokite maždaug 0,5 l talpos vazonėlius su drenažo angomis. Moliūgai nemėgsta persodinimo, todėl geriausia sėti į atskirus indelius, iš kurių daigeliai vėliau keliaus tiesiai į nuolatinę augimo vietą.
  2. Sėklas sėkite 4–5 cm gylyje į derlingą substratą. Užtikrindami pakankamą gylį, suteiksite geras sąlygas šaknų vystymuisi.
  3. Sėjant sėklas, užtikrinkite +25–30 °C temperatūrą. Tokiomis sąlygomis sėklos sudygs per 5–6 dienas. Po sudygimo perkeldami daigus į vėsesnę vietą (+15–17 °C dieną ir +11–14 °C naktį), užtikrinsite, kad jie augs stiprūs ir sveiki.
  4. Taip pat labai svarbu moliūgų daigus laistyti saikingai. Dirva tarp laistymų turėtų visiškai išdžiūti. Venkite drėgmės pertekliaus ir stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes jie gali pradėti pūti.
  5. Likus savaitei iki planuojamo persodinimo, pradėkite daigus grūdinti. Iš pradžių išneškite juos į lauką 2–3 valandoms per dieną, vėliau – vis ilgesniam laikui. Venkite tiesioginių saulės spindulių – idealus variantas yra lengvas pavėsis.
Kada sėti moliūgus daigams?

Moliūgų daigų persodinimas į nuolatinę augimo vietą

Kaip minėta, moliūgų daigus į nuolatinę vietą perkelkite tik praėjus vėlyvųjų šalnų pavojui. Nors moliūgai nėra tokie lepūs kaip arbūzai, tačiau geriau neskubėti ir palaukti birželio pradžios. Jeigu pasodinus daigus numatomos šalnos, būtinai juos nakčiai pridenkite agroplėvele.

Persodinant svarbu:

  • išsaugoti nepažeistą žemės grumstą aplink šaknis;
  • sodinti ne mažesniu kaip 90 cm atstumu tarp augalų;
  • palaistyti (apie 0,5 l vandens vienam augalui);
  • apkaupti, kad sulaikytumėte drėgmę;
  • esant karščiams, kelias dienas saugoti nuo vidurdienio saulės.

Kada sėti moliūgus tiesiai į dirvą?

Jei nuspręsite sėti moliūgus tiesiai į nuolatinę jų augimo vietą, tai galite padaryti ne anksčiau nei gegužės mėnesį. Idealiu atveju gegužės pabaigoje – ar net birželio pradžioje.

Tiesioginė moliūgų sėja į dirvą visada susijęs su tam tikra rizika – jei dirva dar nėra pakankamai įšilusi, sėklos gali tiesiog supūti. Todėl daugelis patyrusių daržininkų renkasi daigų auginimą ir persodinimą. Na, o jei išdygusius moliūgėlius užklups šalnos, tais metais galite likti ir be šios vertingos daržovės savo darže.

Sėjant į atvirą dirvą, moliūgams parinkite vietą, kuri būtų maksimaliai apšviesta nuo ryto iki vakaro – jie labai mėgsta šviesą (tačiau nemėgsta tiesioginės saulės ir jos kaitros). Dirva turėtų būti derlinga. Jei žemė jūsų darže nėra labai derlinga, sodindami į duobutes įberkite humuso ar komposto – tai pagerins moliūgų augimo sąlygas visam sezonui.

Patarimai moliūgų sėjai į dirvą yra praktiškai tokie patys kaip ir sėjant daigams: sėklos sėjamos 4–5 cm gylyje, iš karto išlaikant tinkamą (apie 50 cm) atstumą tarp augalų ir laistant saikingai, kol išdygs. Be to, būtina stebėti orų prognozes ir saugoti nuo galimų pavasario šalnų.

Sėjomainos požiūriu, geriausia, jei ten, kur sodinsite moliūgus, prieš tai augo bulvės, ankštiniai augalai (žirniai, pupelės), šakniavaisiai arba svogūnai. Venkite sodinti moliūgus po giminingų augalų (cukinijų, patisonų, arbūzų, melionų ir agurkų), nes jie gali sirgti tomis pačiomis ligomis.

Kada sėti moliūgus tiesiai į dirvą?

Patarimas iš asmeninės patirties

Jeigu esate pradedantis augintojas, vis dėlto rekomenduočiau nepatingėti ir pasisėti moliūgų daigeliams, o vėliau juos persodinti į nuolatinę vietą savo darže. Taip turėsite didesnę tikimybę sulaukti geresnio derliaus ir išvengsite rizikos, kad sėklos nesudygs dėl netinkamų sąlygų.

Prisiminkite, kad moliūgai yra jautrūs šalčiui, todėl jei po persodinimo numatoma šalna, būtinai uždenkite daigus agroplėvele. Taip apsaugosite savo būsimą derlių ir užtikrinsite, kad rudenį turėsite gausybę šių vertingų daržovių.

Planuokite atsakingai, atsižvelkite į Mėnulio kalendorių ir oro sąlygas, ir jūsų pastangos bus atlygintos didžiuliais ir skaniais moliūgais!

Šaltiniai:

  1. https://www.rhs.org.uk/vegetables/pumpkins/grow-your-own
  2. https://www.theseedcollection.com.au/growguide/pumpkin-winter-squash-seeds

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *