Skip to content

Laistymo sistemos ir jų privalumai. Kuri jums tinkamiausia?

Laistymo sistemos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Meteorologų duomenimis, jau nuo 1887-ųjų metų kritulių kiekis kasmet didėja. Sakysite tai yra puiki naujiena jūsų vejai? Deja, ne visai. Dėl klimato kaitos kritulių pasiskirstymas smarkiai išsibalansavo, todėl visada pasitaiko periodų kai jūsų vejai prireikia papildomo drėkinimo. Ir šiuo klausimu jums gali efektyviai padėti įmontuotos laistymo sistemos.

Kiekvienas sodininkas siekia ekonomiško laistymo. Žinoma, palaistyti nedidelį sklypą galima ir paprasčiausios vandens žarnos pagalba. Tačiau tokiu atveju, negalite tikėtis tolygaus drėgmės paskirstymo, o tai reiškia – ir gražiai žaliuojančios vejos ar klestinčių lysvių. Ne mažiau rizikuojate ir iššvaistytais ištekliais, o ką jau kalbėti apie sugaištą laiką bei pastangas. Skaitykite toliau, ir sužinokite kokios laistymo sistemos padės sutaupyti ir pasiekti geriausių rezultatų.

Kapiliarinis laistymas

Kapiliarinių vamzdelių laistymo sistemos yra išskirtinės tuo, kad tiekia vandenį tiesiai į augalų šaknis. Tokiu būdu augalai gauna optimaliausią drėkinimą, nes kartu sumažėja ir perlaistymo rizika. Kartu su vandeniu kapiliarų vamzdeliais galima augalus ir tręšti, o tiesiai į šaknis patenkančios medžiagos pasisavinamos maksimaliai. Šis metodas yra itin tikslus ir ekonomiškas, todėl tai yra populiariausios laistymo sistemos šiltnamiui. Taipogi, jos dažnai naudojamos medelynuose, gėlynuose ir visur kur reikalingas preciziškai tikslus augalų drėkinimas.

Be to, teigiama, jog kapiliarinis laistymas padeda išlaikyti aukštesnę dirvos temperatūrą, nes ji drėkinama iš vidaus. Iš viršaus pilamas vanduo ne tik atvėsina dirvožemį, bet ir gali patekti ant augalų lapų, o sodininkai puikiai žino, kad ne kiekvienas augalas tai toleruoja. Tačiau jei jūsų kieme yra tik veja ir keli nedideli gėlynai, tuomet kapiliarinė sistema gali būti perteklinis sprendimas, kurio galimybių pilnai neišnaudosite, bet nemažai sumokėsite už jos įrengimą.

Kapiliarinis laistymas

Gravitacinė laistymo sistema

Kaip ir kapiliarinis laistymas, gravitacinis laistymas yra dar viena lašelinio laistymo sistemos rūšis. Tai puikus pasirinkimas nedidelėms lysvėms ir šiltnamiams, nes jis padeda paskirstyti vandenį bei maistingąsias medžiagas tiesiai į augalo šaknis. Vienintelis skirtumas, kad gravitacinis laistymas tiekia vandenį iš viršaus, per pakabintus laistymo mazgelius. Tai padeda tikslingai paskirstyti vandenį ir trąšas, išvengiant išsiliejimo ant takelių ir tarp lysvių.

Visos taškinės laistymo sistemos ne tik padeda sutaupyti vandens ir trąšų kiekį, bet ir išvengti piktžolių dauginimosi. Natūralu, kad laistydami tik konkretaus augalo šaknis nesukuriate sąlygų klestėti augalijai aplink. Verta paminėti, kad gravitacinė laistymo sistema yra bene kiekvienam prieinamas laistymo sistemos sprendimas, nes ji yra nebrangi ir nesudėtingai sumontuojama savarankiškai.

Vejos laistymo sistemos

Automatinė laistymo sistema yra vienas populiariausių ir moderniausių pasirinkimų bet kokio dydžio vejoms prižiūrėti. Vejos laistymo purkštukai apima net iki 15 metrų plotą, o kiekvienas jų gali būti sureguliuotas skirtingu kampu. Su automatine laistymo sistema visas vejos zonas galite reguliuoti individualiai – kiek laiko ir kada laistyti bei kokiu intensyvumu tai daryti. Bene svarbiausia, kad visi šie procesai iš jūsų nepareikalaus jokių papildomų pastangų.

Didelio efektyvumo pasiekti padeda vandens laistymo programatorius, kuris įeina į automatinės laistymo sistemos rinkinį. Šis prietaisas, per wi-fi tinklą prisijungia prie artimiausios meteorologinės stoties, analizuoja orų prognozes ir pagal jas reguliuoja laistymo režimą. Artėja lietus? Vadinasi neverta veltui eikvoti vandens ir laistymas bus automatiškai atšauktas.

Prie programatoriaus galima prisijungti mobiliuoju telefonu ar kitu išmaniuoju prietaisu. Tokiu būdu galite sekti laistymo sistemos darbo eigą, o prireikus ir savarankiškai ją reguliuoti. Be to, visada gausite pranešimus apie įvairius gedimus ar nesklandumus laistymo sistemoje. Taigi, galėsite imtis veiksmų nelaukdami, kol apie juos signalizuos pageltusi veja arba kieme telkšančios balos.

Vejos laistymo purkštukai

Vejos laistymo purkštukų tipai

Svarbu pabrėžti, kad visi automatinės laistymo sistemos purkštukų korpusai yra vienodi, o keičiamos tik jų galvutės. Taigi pasikeitus poreikiui galite sumontuoti, tokią galvutę, kokios reikia.

  • Rotoriniai purkštukai: tai yra vienos srovės purkštukai, besisukantys 45-360 laipsnių kampu. Naudojami didesniems ir mažiau apželdintiems plotams.
  • MP Rotator: purkštukai su daug srovelių, purškiantys švelniau ir mažesniu atstumu. Naudojami šalia augalų ir želdynų, kurie gali būti jautrūs stipresnės srovės poveikiui.

Ar įmanoma automatinę laistymo sistemą įsirengti patiems?

Laistymo sistemos nėra raketų mokslas, tad ir įsirengti jas savarankiškai tikrai įmanoma. Tačiau verta pabrėžti, kad egzistuoja gana griežti gamintojų nustatyti įrengimo parametrai, kuriuos ne visada lengva perprasti be praktikos. Ekspertai teigia, kad sumontuoti laistymo sistemą patiems nėra sudėtinga, tačiau didelis klausimas ar mėgėjiškai surinkta, ji iš tiesų veiks maksimaliai, pagal numatytas galimybes. Taigi, galite drąsiai atlikti pasiruošimo ir kasybos darbus, tačiau, jei neturite patirties su laistymo sistemų montavimu, rekomenduojama tai palikti profesionalams.

Laistymo sistemos

Naudingas video apie laistymo sistemų įrengimą:

Kiek kainuoja įsirengti automatinę laistymo sistemą?

Laistymo sistemos įrengimo kaina standartiniam, maždaug 5-10 arų sklypui, svyruoja nuo 1500-3500 eurų. Nuo ko tai priklauso?

Pagrindinis kriterijus, lemiantis laistymo sistemos kainą, yra sklypo forma. Jei ji vientisa ir taisyklinga, montavimo darbai bus paprastesni, sunaudosite mažiau medžiagų ir jums užteks mažesnio kiekio purkštukų. Jeigu sklypas vingiuotas, o jame daug gėlynų, takelių ar kitų objektų, tuomet toks ploto vienetas atsieis gerokai brangiau.

Laistymo sistemos

Kiek tarnauja laistymo sistemos? 

Jei teisingai ir sąžiningai paruošite purkštukus žiemai, pažymėsite jų vietas prieš aeruodami veją, tinkamai parinkta ir įrengta sistema jums tarnaus 10-15 metų. Ją lengva atnaujinti, nes keičiasi tik išorinės detalės, tad iš naujo kasinėti viso kiemo neteks.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva ir Freepik.

Šaltiniai:
https://www.easygardenirrigation.co.uk
https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/the-best-sprinkler/
https://www.youtube.com/watch?v=xT1OEQ6JJwo

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *