Skip to content

Šikšnosparniai: kaip juos privilioti į savo sodą ir kodėl verta tai padaryti?

Šikšnosparniai: kaip juos privilioti į savo sodą ir kodėl verta tai padaryti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šikšnosparniai (Chiroptera) gali dėkoti Drakulai už neigiamus epitetus, kad jie yra demoniški, kraujasiurbiai ir ligų nešiotojai, tačiau tai toli gražu nėra tiesa. Šie naktiniai žinduoliai iš tikrųjų yra baikštūs, švelnūs padarai, vengiantys kontakto su žmonėmis ir pasiutlige užsikrečiantys rečiau nei įprasti laukiniai gyvūnai.

Mokslinis šikšnosparnių pavadinimas yra „Chiroptera“, graikiškai reiškia „rankų sparnai“. Šis terminas atsirado todėl, kad šikšnosparniai turi keturis ilgus pirštus ir nykštį, kurių kiekvienas sujungtas su kitu plonu odos sluoksniu. Tai vieninteliai pasaulyje žinduoliai, galintys skraidyti, ir jiems tai nepaprastai gerai sekasi. Lanksti odos membrana ir judrūs sąnariai leidžia jiems greitai keisti kryptį ir gaudyti maistą ore.

Šikšnosparnių klasifikacija

Yra du pagrindiniai šikšnosparnių pobūriai: tai mažieji šikšnosparniai ir didieji šikšnosparniai. Dauguma šikšnosparnių yra mažieji, kurie minta vabzdžiais, kandimis, ir išlenda tik naktį. Pasaulyje šių gyvūnų yra apie 1240 rūšių, 18 šeimų ir apie 150 genčių. Lietuvoje gyvena lygianosiniai šikšnosparniai, kurių čia galima rasti apie 15 rūšių.

Kuo naudingas šikšnosparnis

Kuom minta šikšnosparniai?

Dauguma vabzdžiais mintančių paukščių yra dieniniai, maitinasi dieną aktyviais vabzdžiais, o šikšnosparniai ištobulino maitinimosi strategiją, skirtą naktį skraidantiems vabzdžiams. Šikšnosparniai maitinasi kandimis ir uodais. Jie kiekvieną naktį suėda nuo ketvirtadalio iki pusės savo kūno svorio. Tai reiškia, kad vidutinė bet kurios įprastos rūšies šikšnosparnių kolonija per vieną sezoną gali sunaikinti daugiau kaip 100 tonų vabzdžių!

Kaip šikšnosparniai orientuojasi naktį?

Vienas iš dalykų, dėl kurių šikšnosparniai yra labai įdomūs gyvūnai, kuriuos galima tyrinėti laukinėje gamtoje, yra jų gebėjimas orientuotis pagal echolokaciją. Šikšnosparniai nėra akli, tačiau jų klausos pojūtis yra daug geresnis už regos, todėl medžioja naktį. Kad surastų grobį, skrisdami ore dideliu greičiu, šikšnosparniai skleidžia garsų šauksmą, kurio dažnis yra aukštesnis, nei žmogaus ausis gali natūraliai išgirsti. Tada šikšnosparnis klausosi, ar aidas neatsispindės nuo to objekto, kad nukaitytų aplinką. Šikšnosparniai tai daro taip puikiai, kad gali nustatyti, kaip toli yra jų medžiojamas vabzdys ir kuria kryptimi jis keliauja!

Šikšnosparniai naktį

Ar šikšnosparniai gali būti naudingi?

Per pastaruosius kelerius metus Kanzase ir Kanadoje atlikti tyrimai parodė, kad šikšnosparnių populiacijos gali veiksmingai kontroliuoti kukurūzų šaknines kandis, todėl kai kuriose vietovėse naudojama mažiau ar net išvis nebenaudojama insekticidų. Jei šikšnosparniai gali veiksmingai kontroliuoti vabzdžius tokiu dideliu mastu, įsivaizduokite, ką jie gali nuveikti jūsų sode. Šikšnosparniai ne tik padeda kontroliuoti vabzdžius. Jų ekskrementai yra vertinga organinė trąša, kuriuose yra 10 proc. azoto, 3 proc. fosforo ir 1 proc. Šis natūralus augalų stiprintojas naudingas gėlėms, dekoratyviniams augalams, daržovėms ir prieskoniniams augalams. Be to, jis labai ilgai išlieka daugelyje dirvožemio tipų.

Ar šikšnosparniai gali pakenkti augalams?

Yra labai mažai tikimybės, kad kuri nors lygianosinių šikšnosparnių rūšis galėtų padaryti žalos jūsų augalams. Kaip minėta anksčiau, dauguma šių rūšių yra insektivorai, tai yra, jie maitinasi vabzdžiais, todėl jie natūraliai mažina vabzdžių, galinčių pažeisti augalus, skaičių. Tačiau, kaip ir bet kurioje gyvūnų grupėje, yra įmanoma, kad kai kurios šikšnosparnių rūšys gali elgtis kitaip. Kai kurios rūšys gali maitintis nektaru ar vaisiais ir gali pažeisti gėles ar vaisius, bet tai retai pasitaikantis reiškinys ir paprastai neturi rimtų pasekmių sodo ekosistemai.

Šikšnosparnis

5 patarimai, kaip privilioti šikšnosparnius į savo kiemą

Šikšnosparniai yra išties intriguojantys padarai. Jei norite pritraukti šikšnosparnius į savo kiemą, yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sukurtumėte patrauklią aplinką. Štai penki patarimai, kaip sukurti šikšnosparniams svetingą erdvę!

1. Auginkite augalus
Žydintis kiemo sodas, kuriame gausu vietinių augalų, yra kur kas daugiau nei tik gražus vaizdas. Daug žiedadulkių ir nektaro turintys vietiniai augalai pritraukia vabzdžius, kurie padės į jūsų sodą privilioti alkanus, vabzdžiais mintančius šikšnosparnius. Kadangi šikšnosparniai yra naktiniai gyvūnai ir gaudo naktį skraidančius vabzdžius, labai svarbu sodinti atitinkamus augalus ir įtraukti gėles, kurios lieka prasiskleidusios naktį arba žydi vakare.

2. Venkite pesticidų
Tyrimai rodo, kad pesticidai kenkia šikšnosparniams. Laimei, vabzdžiais mintantys šikšnosparniai yra natūrali kenkėjų kontrolės alternatyva. Taigi kiemas be pesticidų yra ne tik geras būdas pritraukti šikšnosparnius, bet ir naudingas aplinkai.

3. Pasirūpinkite vandens šaltiniu
Nors vandens šaltinis šikšnosparniams išgyventi yra gyvybiškai svarbus, tam kad jis būtų naudojamas turi atitikti tam tikrus kriterijus. Šikšnosparniai vandens gauna nuskrisdami prie vandens paviršiaus, atsigerdami ir skrisdami atgal į viršų bei tolyn nuo vandens. Kad šikšnosparniai galėtų saugiai manevruoti, būtini dideli, atviri vandens šaltiniai be kliūčių, tokių kaip medžių šakos, tvoros ar vielos.

Šikšnosparnių inkilai

4. Pakabinkite inkilą šikšnosparniams
Šikšnosparnių inkilo pakabinimas kieme – puikus būdas užtikrinti, kad šikšnosparniai jaustųsi kaip namie, ir galėtų auginti jauniklius bei išvengti plėšrūnų. Inkilą galite nesunkiai įsigyti, o jeigu turite noro ir galimybių – pasidaryti patys. Jūsų šikšnosparnių inkilas kasdien turėtų gauti bent šešias valandas tiesioginių saulės spindulių. Tokios vietos, kaip namo šonas, tvartas ar pašiūrė, paprastai yra geriausias pasirinkimas šikšnosparniams pritraukti. Venkite tvirtinti šikšnosparnių inkilą prie medžių, nes jie dažnai būna mažai apšviesti saulės, o plėšrūnai (dažniausiai pelėdos) gali nutūpti ant netoliese esančių šakų. Jei medis yra vienintelė galimybė, pasirinkite saulėtą vietą, kuri būtų kuo toliau nuo galimų plėšrūnų lizdaviečių.

5. Stebėkite iš toli
Kai šikšnosparniai apsigyvens jūsų inkile, neabejotinai susidomėsite savo naujaisiais kiemo bičiuliais. Šikšnosparniai paprastai vengia žmonių, todėl turėtumėte jiems per daug netrukdyti. Geriausia stebėti šiuos gyvūnus iš toli.

Kaip privilioti šikšnosparnius

Įdomūs faktai apie šikšnosparnius

  • Dauguma šikšnosparnių rūšių per metus pagimdo tik po vieną palikuonį.
  • Šikšnosparniai yra vieni ilgiausiai gyvenančių iš mažųjų gyvūnų, kai kurie gali išgyventi iki 30 metų ar ilgiau.
  • Šikšnosparniai miega kabėdami galva žemyn.
  • Kai kurie šikšnosparniai, gyvenantys šaltose vietovėse, per žiemą praleidžia keletą mėnesių miegant.
  • Rastų šikšnosparnių fosilijų amžius siekia apie 50-60 milijonų metų.
  • Šikšnosparnių populiacijos visame pasaulyje yra nykstančios dėl buveinių praradimo, pesticidų naudojimo, ligų, klimato kaitos.
  • Šikšnosparnių išskiriami fermentai naudojami medicinoje, padedant gydyti daugelį ligų, įskaitant insultus ir širdies ligas.

Priklausomai nuo vietovės, klimato ir specifinės sodininkystės aplinkos, šikšnosparniai gali būti naudingi sodininkystei, padedami išlaikyti sveiką ir gyvybingą sodą. Taigi, šikšnosparniai yra sodininkystės draugai, o ne priešai, ir jų apsauga bei išsaugojimas turėtų būti prioritetu visiems, kurie rūpinasi tvaria sodininkyste ir biologine įvairove.

Šaltiniai:
https://www.finegardening.com/article/bats-are-a-gardeners-best-friend
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/bats
https://www.richardjacksonsgarden.co.uk/bats-in-the-garden/
https://www.wildlifeacoustics.com/resources/blog/how-to-attract-bats-to-your-backyard
https://www.academia.edu/42452927/Bats_in_the_Gardens

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *