Skip to content

Žemės magnetinio lauko pokyčiai: kaip tai naudoti augalų auginime efektyviau

Žemės magnetinio lauko pokyčiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Žemės magnetinis laukas yra svarbus gamtos veiksnys, kuris daro įtaką ne tik technologijoms ir žmonių sveikatai, bet ir augalų augimui bei vystymuisi. Nors tyrimų apie magnetinio lauko įtaką augalams nėra daug, tačiau kasmet jų apimtys auga ir vis labiau mokslininkus domina Žemės magnetinio lauko pokyčiai augalų augimui.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip Žemės magnetinio lauko pokyčiai gali paveikti augalų augimą ir kaip šias žinias galima pritaikyti efektyvesniam augalų auginimui.

Žemės magnetinio lauko poveikis augalams

Magnetinis laukas gali paveikti augalus įvairiais būdais: nuo sėklų daigumo iki derliaus kokybės. Poveikis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas, kai magnetinio lauko pokyčiai yra gana stiprūs ir siaučia magnetinės audros.

Žemės magnetinio lauko pokyčiai ir sėklų daigumas

Keletas pagrindinių augalų augimo aspektų, kuriuos įtakoja Žemės magnetinis laukas:

  • Sėklų daigumas. Magnetinis laukas gali paveikti sėklas ląstelių lygmenyje. Tai gali būti teigiamas poveikis, kai paskatinamas vandens įsisavinimas, aktyvuojami fermentai, skatinama sėklų medžiagų apykaitai. Taip pat poveikis gali būti neigiamas, kai magnetinio lauko pokyčiai yra labai dideli. Šiuo atveju sėklų daigumą lemiantys procesai gali būti sutrikdyti ir sėklų daigumas mažėti arba sudygti labai silpni augalai.
  • Fotosintezė. Žemės magnetinis laukas taip pat gali paveikti fotosintezės procesus augaluose. Yra mokslinių tyrimų, patvirtinančių, kad magnetinio lauko veikiami augalai pasižymi intensyvesne fotosinteze. Dėl to paspartėja augalų augimo greitis ir biomasė. Fotosintezės intensyvumo padidėjimas siejamas su chlorofilo koncentracijos padidėjimu ir pagerėjusiu elektronų pernešimu fotosintezės metu.
  • Šaknų sistemos vystymasis. Žemės magnetinio lauko pokyčiai gali turėti įtakos augalų šaknų augimui ir jų struktūriniams pokyčiams. Įtaka gali būti tiek teigiama, tiek neigiama. Viena vertus, įprasti magnetinio lauko svyravimai skatina šaknyno formavimąsi, stiprina šaknis, padeda joms geriau įsisavinti maistines medžiagas ir vandenį iš dirvožemio. Kita vertus, magnetinės audros sutrikdo dirvožemio mikroorganizmų veiklą ir net gali pakeisti dirvožemio sudėtį. Taip apsunkinamas maistinių medžiagų pasisavinimas, prastėja dirvos kokybė ar kinta jos rūgštingumas.
  • Atsparumas stresui. Augalai, veikiami magnetinio lauko, turi didesnį antioksidantų kiekį, kuris padeda neutralizuoti streso metu susidarančius laisvuosius radikalus. Tai gali stiprinti augalus ir padėti jiems atsilaikyti stresinėmis situacijomis, tokiomis kaip sausra, staigūs temperatūrų svyravimai ar dirvožemio pokyčiai. Tačiau dideli magnetinio lauko pokyčiai (magnetinės audros) turi priešingą efektą. Jie silpnina augalų atsparumą stresui, sutrikdydami augimo procesus ląstelių lygmenyje.
Magnetinio lauko pokyčiai ir augalai

Kaip Žemės magnetinio lauko pokyčiai pritaikomi augalų auginimo efektyvinimui?

Kol kas magnetinio lauko pokyčiai augalų auginimo efektyvumui yra tik tyrinėjimų stadijoje ir konkrečių išvadų mokslininkai dar negali pateikti. Nėra aišku, kiek stipriai gali svyruoti magnetinio lauko pokyčiai, kad jie duotų teigiamą efektą. Ir kada jau pokyčiai yra pernelyg drastiški ir sukelia žalą augalams. Taip pat nėra tokių metodų, kurie padėtų apsisaugoti nuo magnetinių audrų arba sukurtų augalų augimui palankų magnetinį lauką.

Vis dėlto, remiantis tuo, kas jau atlikta, pateikiame teorines pritaikymo galimybes:

  • Sėklų paruošimas. Tam tikro intensyvumo magnetiniu lauku bei tam tikrą laiką veikiamos sėklos pasižymi geresniu ir greitesniu daigumu. Tyrimo metu buvo naudojamos kviečių ir pomidorų sėklos, kurios buvo veikiamos specialiais prietaisais, generuojančiais reikiamo stiprumo ir dažnio magnetinius laukus. Eksperimento metu šios sėklos sudygo greičiau, o jų daigumo procentas buvo didesnis nei įprasta.
  • Augimo skatinimas. Vėlesniuose augimo etapuose gali būti pritaikomos, pavyzdžiui, laistymo sistemos, kuriose vanduo būtų apdorojamas magnetine energija. Kai kurie tyrimai rodo, kad toks vanduo yra geriau įsisavinamas bei padidėja augalų biomasė.
  • Šaknų sistemos stiprinimas. Specialūs žiedai arba plokščių sistemos, generuojančios magnetinę energiją, galėtų būti naudojamos aplink šaknis, kad būtų paskatinamas jų augimas ir stipraus šaknyno susiformavimas. Juk stiprios ir sveikos šaknys gali iš dirvožemio pasisavinti daugiau maistinių medžiagų bei vandens, o tai tiesiogiai įtakoja augalo augimą, sveikatą ir derlių.
  • Streso valdymas. Augalai, veikiami magnetinio lauko, gali būti atsparesni įvairiems stresiniams veiksniams. Todėl tokios technologijos būtų ypač naudingos augalų, augančių nepalankiomis sąlygomis (pavyzdžiui, sausame ar druskingame dirvožemyje), augimo skatinimui. Taip pat tai padėtų užtikrinti augalų atsparumą stresinėms situacijoms.
Magnetinis laukas  ir laistymo sistema

Akivaizdu, kad Žemės magnetinio lauko pokyčiai turi daug įtakos ne tik žmonių, bet ir augalų sveikatai bei savijautai. Išmokus sukurti reikiamo dažnio magnetinius laukus, būtų galima tai pritaikyti efektyvesnėje augalininkystėje. Augalus būtų galima auginti ir jiems mažiau palankiomis sąlygomis, taip pat sulaukti ankstesnio bei didesnio derliaus.

Šaltiniai:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6745571/
  2. https://biomedgrid.com/pdf/AJBSR.MS.ID.002854.pdf
  3. https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/magnetism-and-plant-growth.htm
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S098194282100591X

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *