Moliūgų sėklos – tai tikras gamtos turtas, kuris džiugina ne tik sodininkus, bet ir virtuvės entuziastus. Šios mažos, tačiau maistingos sėklos turi daugybę panaudojimo galimybių: jas galima išsaugoti kitų metų derliui arba paversti traškiu ir gardžiu užkandžiu, tinkamu tiek kasdienai, tiek ypatingoms progoms. Nesvarbu, ar esate patyręs daržininkas, ar tiesiog mėgstate atrasti naujus skonius, moliūgų sėklos suteikia progą kūrybiškai eksperimentuoti ir mėgautis jų nauda. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip paruošti moliūgų sėklas kitų metų sėjai bei maistui.
Kaip paruošti moliūgų sėklas kitų metų sėjai?
Tam, kad moliūgų sėklos būtų paruoštos kitų metų sėjai, jums prireiks moliūgo, sietelio, virtuvinio rankšluosčio, grotelių ar tinklelio, ant kurio jos galėtų tinkamai išdžiūti ir šiek tiek kantrybės bei laiko, kurio pareikalaus pats moliūgo skaptavimas. Atskirti moliūgų sėklas galite dviem būdais:
- Visų pirma, paimkite dantytą daržovių peilį ir atsargiai nupjaukite moliūgo viršų. Kai moliūgo viršus nupjautas, rankomis arba dideliu šaukštu išskobkite moliūgo minkštimą. Išėmę minkštimą, pirštais atskirkite sėklas nuo jo. Sėklas sudėkite į atskirą dubenį, o minkštimą galite kompostuoti.
- Kitas būdas, kaip atskirti moliūgų sėklas nuo minkštimo – viską sudėti į dubenį su vandeniu (geriausia, jei jis turėtų sandarų dangtį) ir viską gerai kelis kartus pakratyti. Taip moliūgų sėklos lengvai atsiskirs nuo minkštimo; jis nuguls į dugno apačią, o moliūgų sėklos iškils į paviršių.
Būkite atidūs atsirinkdami sėklas – pasilikite tik didžiąsias sėklas. Tokios moliūgų sėklos turi daugiau galimybių sudygti kitąmet, palyginus su mažesnėmis.
Atrinkus tinkamas sėklas, sudėkite jas į sietelį ir keliskart perplaukite po šilto vandens srove. Tuomet darkart jas patikrinkite ir įsitikinkite, kad nepakliuvo nė viena mažesnė ar supuvusi.
Švarias moliūgų sėklas paskleiskite plonu sluoksniu ant švaraus virtuvinio rankšluosčio, kad šios išdžiūtų. Venkite popierinių rankšluosčių, nes moliūgų sėklos gali prilipti prie popierinio rankšluosčio, o tuomet, jų beveik neįmanoma atplėšti nuo jo ir jūsų visas triūsas gali nueiti perniek.
Kaip tinkamai laikyti išdžiovintas moliūgų sėklas?
Kai moliūgų sėklos išdžiūsta, paskleiskite jas ant virtuvinių grotelių ar tinklelio. Pasistenkite, kad jos nesiliestų viena su kita, juk norite, kad aplink jas galėtų cirkuliuoti oras.
Moliūgų sėklas laikykite 2-3 savaites tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje. Kelis kartus patikrinkite, ar neatsirado pelėsis. Sėkloms išdžiuvus, sudėkite jas į voką, kartu su šaukštu ar dviem sausų medžio pelenų; pelenai apsaugos sėklas nuo grybelio.
Nepamirškite ant voko užrašyti moliūgo rūšį ir metus. Voką užklijuokite ir laikykite vėsioje, tamsioje ir sausoje vietoje, iki kitų metų moliūgų sėjos pradžios. Jei namuose neturite vėsios vietos, sėklas galite laikyti šaldytuve.
Taip išsaugotos moliūgų sėklos turėtų būti gyvybingos iki dvejų trejų metų.
Ką daryti, jei jūsų moliūgas – hibridas?
Jei jūsų moliūgų veislė yra hibridinė, kitais metais negausite tokių pačių moliūgų. Hibridai paprastai yra dviejų skirtingų rūšių moliūgų kryžminimas, siekiant išgauti norimą savybę. Auginti hibridinio augalo sėklas visada yra nuotykis, nes niekada negalite būti tikri, kas išaugs.
Kaip paruošti ir laikyti moliūgų sėklas maistui?
Moliūgų sėklas, kurias planuojate vartoti maistui, atskirti ir nuplauti galite tokiu pat būdu, kad ir sėklas, ruošiamas sėjai. Tačiau norint išdžiovinti jas greičiau, nelaukiant, kol išdžius natūraliu būdu, galite jas džiovinti džiovyklėje arba orkaitėje.
Jeigu džiovinsite moliūgų sėklas orkaitėje, naudokitės šia instrukcija:
- Įkaitinkite orkaitę iki 120–150°C.
- Sėklas tolygiai paskirstykite ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi.Džiovinkite sėklas apie 20–30 minučių, kas 10 minučių pamaišydami, kad jos keptų tolygiai.
- Sėklos turi tapti traškios ir švelniai auksinės spalvos.
Atvėsusias sėklas laikykite sandariame inde kambario temperatūroje. Taip jos išliks traškios kelias savaites. Šitaip paruoštos moliūgų sėklos bus skanios ir puikiai tiks užkandžiams arba salotoms ir kitų patiekalų pagardinimui!
Dar šis tas įdomaus apie moliūgų auginimą bei panaudojimą maistui
Šios ryškios, skirtingų formų ir dydžių daržovės ne tik puošia sodus ir namus, bet ir tampa neįkainojamu ingredientu virtuvėje. Turtingi skoniu, maistingųjų medžiagų ir universalumo, moliūgai gali pavirsti tiek šiltais ir jaukiais patiekalais, tiek gurmaniškais desertais. Nuo kvapnių sriubų iki pūrių blynelių ar net tirpstančių burnoje pyragų – moliūgai įkvepia kulinarinėms improvizacijoms.
Čia galite rasti skanių idėjų, ką galima pasigaminti iš moliūgų:
Moliūgų sėklos: kuo jos naudingos? 5 skanios idėjos, kur panaudoti šias sėklas
Moliūgų mišrainė žiemai: neįtikėtinos skonių kombinacijos, ruošimo ir panaudojimo paslaptys
Ne tik moliūgų sriuba: 10 idėjų, ką pasigaminti iš moliūgų
Moliūgų uogienė: nuostabūs rudens receptai ir idėjos kur ją panaudoti
Moliūgų salotos: gardžios ir maistingos, spalvingam rudens stalui. Išbandykite 3 puikius receptus
Moliūgų pyragas – gardus rudens kepinys. 5 pyragų receptai kiekvienam skoniui
Apie moliūgų sėją ir auginimą skaitykite:
Moliūgas – rudens gėrybių karalius
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.