Skip to content

Dumplainis ryškioje taurelėje slepia valgomą ir sveikatai naudingą uogą

  • by
Dumplainis ryškioje taurelėje slepia valgomą ir sveikatai naudingą uogą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Dumplainis, arba dumplūnė, mėgiamas gėlininkų dėl savo išsiskiriančios išvaizdos. Ryškiaspalvės, uždaros, smailėjančios į apačią, dumplainių taurelės savo viduje nokina tokias pat ryškias, sultingas uogas. Kai kuriose kalbose dumplainis yra vadinamas kinišku ar japonišku žibintu dėl savo oranžinių taurelių panašumo į tamsoje įžiebtas švieseles. Mažiau žinoma, jog dumplainis subrandina uogas, kurios gali būti vartojamos maistui ir pasižymi puikiu saldžiu ar saldžiarūgščiu skoniu.

Trumpai apie dumplainį

Dumplainis (Physalis) – tai žolinis bulvinių šeimos augalas. Gamtoje dumplainis sutinkamas Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Azijoje, Pietų Europoje. Dumplainis turi paprastus lapus, pavienius žiedus. Jo žiedo vainikėlis būna baltas, žalsvai gelsvas arba violetinis. Žiedą gaubia rausvai žalios spalvos taurelė. Žiedui nužydėjus ir nukritus taurelė ima plėstis, įgauna varpelio pavidalą ir apgaubia nokstantį vaisių. Dumplainio vaisius – rutulio formos sultinga raudona, oranžinė ar žalia uoga, kuri sunoksta taurelėje. Dumplainio išvaizdą atspindi ir jo botaninis pavadinimas: graikų kalba physalis reiškia pūslę – juk augalo taurelė apgaubia nokstančią uogą tartum pūslė.

Žinoma virš 70 dumplainio (dumplūnės) rūšių. Kai kurių rūšių dumplainio vaisiai (uogos) valgomi ir yra labai naudingi žmogaus organizmui. Valgomas uogas sunokina briaunotasis, filadelfinis, įvairialapis, miltuotasis, peruvinis, plaukuotasis dumplainiai. Lietuvoje dažniausiai auginami paprastasis, bei jau minėtieji plaukuotasis ir peruvinis dumplainiai. Mūsų kraštuose dumplainiai paprastai auginami aplinkai papuošti, o maistui vis dar vartojami retai.

Dumplainis

Paprastasis dumplainis

Paprastasis dumplainis (Physalis alkekengi) gamtoje auga Pietų Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Kinijoje, Japonijoje, Pietų Azijoje, Lietuvoje jis auginamas kaip dekoratyvinis daugiametis augalas. Paprastasis dumplainis – tai 40-60 cm aukščio krūmelis, žydintis vasaros pradžioje baltais, 1-1,5 cm skersmens žiedeliais. Nužydėjus sukrauna vaisių – oranžinę uogą, apgaubtą smailėjančios formos, 4-5 cm ilgio pūslele. Paprastasis dumplainis auginamas darželiuose, naudojamas sausoms puokštėms, interjerui puošti.

Plaukuotasis dumplainis

Plaukuotasis (žemuoginis) dumplainis (Physalis pubescens) – dumplainis, kurio prinokusios uogos vartojamos maistui. Ši rūšis kilusi iš Amerikos žemynų. Pavadinta ši rūšis pagal augalo išvaizdą – jo stiebai ir lapai apaugę plaukeliais. Plaukuotojo dumplainio krūmelis užauga apie 60 cm aukščio, ovalūs ar širdies formos jo lapai siekia 3-9 cm ilgio. Plaukuotojo dumplainio uogos pasižymi saldžiu, kiek saldžiarūgščiu, skoniu.

Peruvinis dumplainis

Peruvinis dumplainis (Physalis peruviana) – tai dar vienas valgomas uogas sunokinantis dumplainis, kilęs iš Pietų Amerikos. Gamtoje šis dumplainis pasiekia iki 1,6 m aukštį. Peruvinio dumplainio šakos briaunotos, rausvo atspalvio, išsišakojusios. Lapai aksominiai, širdelės pavidalo, jų pažastyse išsidėstę varpelio formos gelsvi žiedeliai. Peruvinio dumplainio uoga apvali, 1,25-2 cm skersmens, geltona su oranžiniu atspalviu, pasižymi sultingu minkštimu. Prinokusi uoga yra saldaus skonio.

Dumplainių auginimas

Dumplainių sodinimas ir dauginimas

Dumplainiai mėgsta saulėtas vietas, jiems reikia bent 6 valandų saulės šviesos per dieną. Šie augalai toleruoja ir nedidelį pavėsį, tačiau tokioje vietoje auginami ne taip gerai veši ir dera. Dumplainis nėra reiklus dirvožemiui, svarbu tik, kad dirva būtų laidi vandeniui, joje turėtų būti organinių medžiagų. Prasčiau dumplainis auga rūgščioje dirvoje. Jei auginate dumplainius maistui, galite juos sodinti ir šiltnamyje, ten jie greičiau sunokins derlių ir derės ilgiau, gausiau. Galite užsiauginti dumplainių ir vazonuose, nes šie augalai nėra reiklūs dideliam žemės kiekiui.

Dumplainis auginamas iš sėklų. Sėklos sėjamos kovo mėnesį į dėžutes, puodelius. Pasėlius rekomenduojama uždengti polietileno plėvele, neužmirštant jų reguliariai vėdinti. Palankiausia patalpos temperatūra sėklų dygimui – 20-23 °C. Per savaitę dumplainio sėklos sudygsta. Sudygus daigeliams temperatūra turėtų būti palaipsniui mažinama, kad geriau vystytųsi jų šaknų sistema. Daigai turi būti reguliariai laistomi. Į lauką daigeliai išsodinami gegužės mėnesį, kai baigiasi pavasarinės šalnos. Augalas ima nokinti vaisius praėjus pusantro mėnesio nuo daigų pasodinimo į lysvę. Dumplainis gali būti dauginamas ne tik sėklomis, bet ir kero dalijimu ar auginiais. Paprastasis dumplainis savaime greitai plinta šakniastiebiais.

Dumplainiai

Dumplainių auginimas ir priežiūra

Dumplainių priežiūra panaši į pomidorų, tik jų nereikia genėti ir parišti. Šiuos augalus reikia saugoti nuo perdžiūvimo. Perdžiuvus dumplainių žiedai nukrenta, uogos nesubręsta. Tad, jei nelyja, palaistykite juos bent kartą į savaitę, o jei orai dar ir karšti – laistykite dažniau. Nepamirškite po laistymo papurenti dumplainių dirvos paviršiaus, išravėti piktžolių. Kartą per mėnesį galima patręšti dumplainius pomidorams skirtais trąšų tirpalais.

Dumplainiai gerai pakelia karštį, o štai šalnoms nėra atsparūs. Rudenį dekoratyviųjų dumplainių stiebai nupjaunami, nupjautų stiebų galiukai mulčiuojami. Pašalinus nuo stiebų lapus ir palikus tik ryškias oranžines taureles, dekoratyvieji dumplainiai gali būti džiovinami  ir naudojami sausų puokščių kompozicijose. Valgomieji dumplainiai, auginami kaip vienmečiai augalai, rudenį po derliaus nuėmimo pašalinami iš dirvos, o pati dirva giliai perkasama. 

Dumplainiai yra pakankamai atsparūs ligoms ir kenkėjams. Kadangi jie yra giminingi pomidorams, tai ir kenčia nuo panašių negalavimų, tačiau dumplainiai už pomidorus yra atsparesni.

Dumplainių derliaus nuėmimas

Dumplainių derliaus nuėmimas ir sėklų rinkimas

Jei auginate dumplainių uogas maistui, pasirūpinkite tinkamu derliaus nuėmimu. Kiekvienas dumplainio krūmelis užaugina maždaug puslitrį vaisių per vegetacijos sezoną. Vaisiai sunoksta vasaros antroje pusėje ir rudenį. Jei nuskinsite iki galo dar nesunokusius, nepažeistus dumplainio vaisius, jie 1-4°C temperatūroje laikysis iki 2 mėnesių. Kai dumplainio uogos pilnai sunoksta, jų luobelė išdžiūsta ir uogos nukrenta ant žemės. Kai kurie augintojai po dumplainių kerais deda audinį ar konteinerius, kad uogos kristų tiesiai ant jų ir būtų lengviau surinkti derlių. Iš paliktų ant žemės uogų, kitais metais gali sudygti nauji dumplainio daigeliai. Dumplainių vaisiai saugomi neišlukštenti, sudėti į konteinerius, sausoje patalpoje.

Dumplainių sėklos surenkamos iš pilnai prinokusių vaisių. Vaisiai perpjaunami pusiau ir užpilami vandeniu parai. Po to išburkęs minkštimas pertrinamas per sietelį, kuriame ir liks sėklos. Taip išgautos sėklos perplaunamos ir išdžiovinamos. Išdžiovintos sėklos saugomos popieriniuose maišeliuose arba konteineriuose, sausoje, vėsioje vietoje.

Dumplainio naudojimas maistui

Valgomasis dumplainis – kaip naudoti maistui

Paprastai dumplainiai mūsų krašte auginami dekoratyviniais tikslais, tačiau verta atkreipti dėmesį ir į šio augalo maistingąsias savybes bei išplėsti jų auginimą iš gėlyno į daržą.

Dumplainiai, ar dumplūnės, maistui naudojami švieži, pavyzdžiui, salotoms, padažams gaminti, desertams. Šio augalo vaisių taip pat dedama į sriubas, jie raugiami, konservuojami. Šaldytuve dumplainių uogos gali būti laikomos iki dviejų savaičių. Jos taip pat gali būti užšaldomos. Iš dumplainių verdami sirupai, džemai bei uogienės, kompotai. Džiovinti dumplainiai skoniu primena razinas. Džiovintų dumplainių uogomis galima pagardinti ledus ar kitus desertus.

Valgant dumplainio uogas, apvalkalas (taurelė) pašalinamas, nuvalomas. Jis yra nevalgomas, yra teigiama, kad jis šiek tiek toksiškas.

Dumplainių nauda sveikatai

Dumplainių uogos ne tik skanios, bet ir naudingos mūsų sveikatai. Jose gausu medžiagų, būtinų žmogaus organizmui: A, C, P ir B grupės vitaminų, fosforo, geležies, kalcio, pektino, citrinos rūgšties. Dumplainis turi antiseptinių, priešuždegiminių, skausmą malšinančių savybių. Be to, šios uogos nekaloringos, tad ramiai gali būti vartojamos besirūpinančiais kūno linijomis.

Liaudies medicinoje dumplainio vaisiai vartojami šlapimo išsiskyrimo skatinimui, sergant inkstų ir šlapimo pūslės ligomis, podagra, reumatu. Manoma, kad dumplainiuose yra medžiagų, raminančių nervų sistemą bei slopinančių skausmą, mažinančių karščiavimą.

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/dumplune/
https://www.thespruce.com/how-to-grow-organic-ground-cherries
https://floristics.info/ru/stati/sadovodstvo/2572-fizalis-posadka-i-ukhod-v-otkrytom-grunte.html#s72

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *