Skip to content

Datulės auginimas Lietuvoje – ar įmanoma užsiauginti palmę, duodančią vaisių?

Datulių auginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Galime kirsti lažybų, kad datulinis finikas jums matytas jau ne vieną kartą. Tai yra viena populiariausių palmių rūšių, auginamų Lietuvoje, kurios žaliuoja ir namų palangėse, ir aukštai iškerojusios puošia įvairių viešųjų įstaigų koridorius. Jų populiarumą lemia ne tik dekoratyvinės augalo savybės, bet ir gana nesudėtinga priežiūra. Taigi jums visai nebūtina vykti į šiltus kraštus pasigrožėti egzotiniu augalu – datulės auginimas Lietuvoje nesunkiai prieinamas kiekvienam, o svarbiausia – tai nesunkiai padarysite ir savo namuose.

Datulinis finikas – kilmė ir paplitimas

Datulinis finikas yra ne kas kitas, kaip datulinė palmė (lot. Phoenix dactylifera), brandinanti datulių vaisius. Ji paplitusi Šiaurės Afrikos ir Artimųjų rytų valstybėse, tačiau kai kurios datulių veislės šiandien jau užauginamos JAV, Ispanijoje, Meksikoje ir kitose palankaus klimato šalyse.

Palmės užauga nuo 15 iki 30 metrų, dažnai su keliais išsikerojusiais kamienais, o vienos lajos skersmuo siekia apie 6–10 metrų. Plunksniški palmių lapai yra išties puošnūs ir įspūdingi – vienas lapas sudarytas iš 150 lapelių, užauga iki 3–5 metrų ilgio. Nenuostabu, kad ten kur jos auginamos, palmių lapai dažnai naudojami stogams dengti. Datulinis finikas yra ilgaamžis augalas, o pasiekęs brandą duoda vidutiniškai 100 kilogramų vaisių kasmet.

Datulės auginimas

Datulių nauda organizmui

Kiekvienas žino, jog datulės yra datulinio finiko vaisiai. Tačiau kai kalbame apie jų maistinę vertę, pravartu būtų datules traktuoti kaip saldumyną. Tik neskubėkite jų dėti į vieną lentyną su saldainiais ar šokoladukais – datulės neabejotinai yra sveikatai palankesnė alternatyva. Tačiau skaičiai kalba patys už save: vienoje „Medjool“ rūšies datulėje yra netgi 66,5 kalorijos, 16 gramų cukraus ir 18 gramų angliavandenių. Bet jose yra gausu ir naudingų medžiagų, kurios suteikia nemažai vertės mūsų organizmui:

  • Skaidulinės medžiagos. Trijose datulėse yra beveik ketvirtadalis paros skaidulinių medžiagų normos, kurios padeda sureguliuoti virškinimą ir lėtina gliukozės išsiskyrimą į kraują. Tad pasmaguriavę datulių greičiau pasijusite sotesni ir ilgiau palaikysite stabilų energijos lygį.
  • Kalis. Suvalgę keturias vidutines datules gausite beveik trečdalį rekomenduojamos paros kalio normos – apie 700 mg. Kalis geriausiai žinomas kaip mineralas reikalingas sklandžiai inkstų bei širdies veiklai ir kraujo spaudimui reguliuoti.
  • Vitaminas B5. Šis B grupės vitaminas atsakingas už energijos apykaitos procesus ir geležies įsisavinimą. Kadangi datulėse yra ir geležies, jos itin naudingos mažakraujyste sergantiems ir nuolat silpnumą jaučiantiems žmonėms.
  • Taip pat datulės tinka kaip greitai jėgas atstatantis užkandis – jose esanti fruktozė, magnis ir kiti mineralai greitai grąžins budrumą užėjus popietiniam mieguistumui. Neprašausite ir sukrimtę datulių prieš intensyvią treniruotę.

Akivaizdu, kad piktnaudžiauti tikrai nereikėtų, bet pakeitę datulėmis įprastus saldumynus ir cukrų, gausite gardų ir naudingą užkandį. Iš šių vaisių taip pat galite pasigaminti datulių arbatą arba datulių pastą, galinčią pakeisti baltąjį cukrų. Dietologai rekomenduoja apsiriboti 3–4 vaisiais per dieną, kad išlaikytumėte teigiamą poveikį savo kūnui.

Ar įmanomas datulių auginimas Lietuvoje?

Datulinis finikas auga atogrąžų ir subtropinio klimato juostose, todėl natūralu, kad Lietuvoje jam bus gerokai per šalta. Visgi, nors mūsų orai nėra palankūs palmės auginimui, tačiau namuose nesunkiai galime sukurti jai tinkamą klimatą. Jums netgi nebūtina ieškoti sodinuko medelynuose – tiesiog įsigykite datulių su kauliukais, o suskanavę vaisius, jų neišmeskite.

  1. Paimkite kelis kauliukus ir pamirkykite juos šiltame vandenyje kelias paras.
  2. Įsmeikite juos į drėgną žemę ir apsišarvuokite kantrybe – datulinis finikas auga gana lėtai, tad praeis gal 3 mėnesiai kol išvysite daigelį.
  3. Kai lapelis paaugs iki 2 cm persodinkite į gilų vazoną su paruoštu drenažu.

Laikykite vazoną netoli lango ir gausiai laistykite kelis kartus per savaitę. Svarbu išvengti tiek stovinčio vandens, tiek visiškai išdžiūvusios žemės. Kai temperatūra lauke pakyla virš 12 laipsnių, datulinį finiką galima perkelti į balkoną arba terasą.

Datulės auginimas

Kodėl datulių auginimas yra vertas jūsų pastangų?

Tam, kad palmė duotų vaisių, ji turi pasiekti beveik 15 metrų aukštį, o namų sąlygomis tai yra sunkiai įgyvendinama. Tačiau jei turite tokią galimybę, perkelkite ją į didesnes patalpas ir toliau džiaukitės besistiebiančiu augalu. Auginimo procesas gal ir reikalauja laiko bei kantrybės, tačiau tai gali suteikti nemažai džiaugsmo visiems namų gyventojams, ypatingai, jei įtrauksite mažuosius į sodinimo procesą. Datulinis finikas papuoš jūsų namus ir nereikalaus daug priežiūros, tad drąsiai ryžkitės šiam eksperimentui kartu su šeima.

Datulinis finikas

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *