Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Daržo planavimas: 10 paprastų žingsnių ir naudingų patarimų planuojantiems naują daržą

Daržo planavimas: 10 paprastų žingsnių ir naudingų patarimų planuojantiems naują daržą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kiekvienais metais žiema suteikia galimybę svajoti ir planuoti tobulą daržą. Jei ruošiatės pradėti naują daržą arba tiesiog norite patobulinti esamą, šiame straipsnyje rasite žingsnis po žingsnio instrukcijas, kurių pagalba daržo planavimas taps maloniu užsiėmimu ilgais žiemos vakarais bei leis maksimaliai išnaudoti turimą erdvę.

Tinkamos vietos pasirinkimas

Tinkamos vietos pasirinkimas yra labai svarbus norint užtikrinti daržo sėkmę. Ieškokite vietos, kurioje būtų daug saulės – idealu, kad ji gautų bent 8 valandas tiesioginių saulės spindulių per dieną. Jei erdvė, kurioje norite įrengti daržą, gauna mažiau saulės, nenusiminkite – vis tiek galima auginti daugelį daržovių. Atminkite, kad svarbu stebėti šešėlius, ypač vasarą, kai medžiai būna su lapais, nes taip galėsite tiksliai įvertinti, kaip saulė apšvies jūsų daržą.

Be to, venkite vietų, kuriose dažnai užsistovi vanduo, ir užtikrinkite, kad dirvožemis būtų laidus vandeniui. Siekiant išvengti šalčio bei šalnų daromos žalos, geriau vengti žemų vietų, kur gali kauptis šaltas oras.

Daržo planavimas: tinkamos vietos pasirinkimas

Aiškūs takai ir lysvių dydis

Kai jūsų daržas augs, svarbu, kad būtų lengva judėti tarp augalų. Aiškūs takai, pakankamai platūs, kad tilptų vežimėlis ar laistymo įranga, leis lengviau prižiūrėti augalus ir atlikti derliaus nuėmimą.

Taip pat siekite, kad daržo lysvės būtų ne platesnės nei 1,2 metro. Tokiu būdu galėsite pasiekti vidurį be poreikio žengti ant dirvožemio, nes tai gali suslėgti žemę ir pakenkti augalams. Takai gali būti iš įvairių medžiagų: žolės, medžio drožlių, akmens ar plytelių. Medžio drožlės puikiai tinka takų dangai, nes natūraliai maitina dirvą ir neleidžia susidaryti purvui.

Augalų plano sudarymas

Planuojant daržą, labai gelbsti vizualinės priemonės, kurių pagalba galime lengvai įsivaizduoti būsimą daržą, su jame augančiomis daržovėmis. Vaizdinis daržo planavimas gali būti atliekamas keliais būdais:

  • Paprastas eskizas. Galite nusipiešti savo daržo eskizą ant popieriaus. Tai yra patogu ir labai apčiuopiama, tačiau gali būti sudėtinga atnaujinti ir keisti planą.
  • Skaičiuoklės ir lentelės. Kitas būdas – naudoti skaičiuokles ar elektronines lenteles, kad stebėtumėte augalų vietas ir keistumėte planą pagal poreikį.
  • Internetinės daržo planavimo priemonės. Dabar yra įvairių planavimo įrankių, tokių kaip „Almanac“ internetinis daržo planuoklis, kuris leidžia lengvai piešti ir koreguoti daržo išdėstymą bei integruoti svarbius elementus, tokius kaip augalų rotacija ir tarpusavio augalų sąveika.

Fiziniai poreikiai

Daržas ne tik turi būti tinkamai suplanuotas, bet ir turi atitikti fizinius poreikius. Augalams reikalingos skirtingos sąlygos, pavyzdžiui, tam tikras kiekis saulės, tinkama dirvožemio drėgmė ir temperatūra. Štai keletas svarbių aspektų:

  • Šilumą mėgstantys augalai. Pirmiausia reikia planuoti šilumą mėgstančių augalų, tokių kaip pomidorai, paprikos ar kukurūzai, augimo vietas (jei planuojate juos sodinti lauke). Šioms daržovėms reikia saulės ir gerai vėdinamos erdvės. Kadangi Lietuvoje net ir šiltuoju sezonu vyrauja gana permainingas klimatas, svarbu apsaugoti šiuos augalus nuo šalnų ir vėjų.
  • Vertikalūs augalai. Tiesioginių saulės spindulių reikia ir vertikaliems augalams, tokiems kaip agurkai ir ankštiniai augalai. Jie gali užimti mažiau vietos, tačiau reikės užtikrinti, kad jie neužstotų kitų augalų, blokuodami jiems saulę.
Daržo planavimas: augalų fiziniai poreikiai

Augalų išdėstymas pagal poreikius

Planuodami daržą toliau, paskirstykite augalus pagal jų specifinius poreikius:

  • Augalai, mėgstantys šešėlį. Daugiau atspalvių mėgstančius augalus, tokius kaip brokoliai, salotos, špinatai, geriausia sodinti į vietas, kur yra mažiau saulės, tačiau jie vis tiek gaus šiek tiek tiesioginių spindulių.
  • Plačiai augantys augalai. Tokius augalus, kaip moliūgai ar cukinijos, geriau sodinti į kraštines sritis, kur jie galės išsiplėsti be baimės užgožti kitus daržo augalus.
  • Dažnai skinamo derliaus augalai. Augalai, kurie greitai auga ir juos dažnai reikia skinti, pvz., žolelės, pomidorai ar salotos, turėtų būti sodinami kuo arčiau jūsų namų, kad būtų patogu juos reguliariai apžiūrėti ir skinti derlių.

Augalų apsauga ir trąšos

Nors atrodo, jog  daržo planavimas jau beveik baigtas, tačiau dar liko keletas svarbių aspektų. Visų pirma, nepamirškite augalų apsaugos nuo kenkėjų. Tam puikiai tinka įvairios gėlės, kurios pritraukia naudingus vabzdžius arba nuvilioja kenkėjus nuo daržovių, pvz., serenčiai ar nasturtės. Jos ne tik pagerina dirvožemį, bet ir apsaugo augalus nuo kenkėjų.

Laistymo sistema

Laistymas yra vienas svarbiausių aspektų norint užtikrinti augalų sveikatą ir produktyvumą. Laistymo metodai gali būti skirtingi, tačiau svarbiausia – užtikrinti, kad dirvožemis būtų drėgnas, tačiau ne per šlapias. Yra keli laistymo sprendimai, kurie gali būti naudingi jūsų darže:

  • Drėkinimas per laistymo vamzdžius. Drėkinimo sistema, naudojanti laistymo vamzdžius su skylutėmis, leidžia tiesiogiai tiekti vandenį į šaknis, sumažinant vandens nuostolius ir palaikant optimalią dirvožemio drėgmę.
  • Purškimas. Jei norite paskleisti vandenį ant viso augalo, galite naudoti purkštuvus. Tačiau šis metodas tinka tik tam tikriems augalams, nes jis gali skatinti ligų plitimą, jei vanduo liečiasi su lapais.
  • Drenažas. Geras vandens nutekėjimas yra būtinas. Jei jūsų darže yra vandens kaupimosi problemų, apsvarstykite galimybę įrengti drenažo sistemą, kad išvengtumėte puvimo ir kitų šaknų bei grybelinių ligų.
Daržo planavimas: laistymo sistema

Auginimo ir derliaus nuėmimo laikotarpiai

Kiekvienas augalas taip pat turi savo specifinį auginimo ir derliaus nuėmimo laikotarpį. Norint užtikrinti, kad visi augalai pasieks pilną brandą ir bus nuimami laiku, būtina sudaryti detalų daržo priežiūros ir nuėmimo tvarkaraštį. Atkreipkite dėmesį į:

  • Derliaus subrandinimo laiką. Sužinokite, kiek laiko kiekvienam augalui reikia augti nuo pasodinimo iki derliaus nuėmimo. Tai padės planuoti, kada pasodinti naujus augalus ir kada pradėti skinti jau užaugusį derlių.
  • Rotacija. Norint užtikrinti gerą dirvožemio sveikatą ir išvengti ligų kaupimosi, svarbu taikyti augalų rotaciją. Tai reiškia, kad po vienos augalų rūšies derliaus nuėmimo kitais metais turėtumėte sodinti kitas rūšis, kurios nesusijusios su pirmosios augalų grupės šeima.

Tinkama sėjomainos tvarka (pavyzdinė lentelė)

Pavyzdys1-aisiais metai2-aisiais metai3-aisiais metai4-aisiais metai
Bulvės – žirniai – pomidorai – žiediniai kopūstaiBulvėsŽirniaiPomidoraiŽiediniai kopūstai
Ridikai – cukinijos – salotos – pupelėsRidikaiCukinijosSalotosPupelės
Agurkai – burokėliai – svogūnai – puposAgurkaiBurokėliaiSvogūnaiPupos

Sezoniniai augalai

Į savo daržą galite įtraukti ir sezoninius augalus, kurie gali prailginti derliaus nuėmimo laikotarpį arba užtikrinti, kad net ir šaltuoju metų laiku turėsite šviežių daržovių. Pavyzdžiui:

  • Pavasarį ir vasarą. Pasodinkite ankstyvąsias daržoves, tokias kaip salotos, ridikai, špinatai, žirniai ir ankstyvosios kopūstų veislės. Tai leis jums pasimėgauti pirmuoju derliumi jau pavasarį bei ankstyvą vasarą.
  • Ruduo ir žiema. Pasodinkite šalčiui atsparius augalus, tokius kaip burokėliai, morkos, žieminiai kopūstai, brokoliai ir kiti. Be to, galite naudoti šiltnamį ar priedus, kad apsaugotumėte augalus nuo šalnų ir pratęstumėte auginimo sezoną.

Pavyzdžiai, kaip auginti du derlius per sezoną (lentelė)

Pradinis derliusVėlesnės daržovės
Salotos, ridikėliai, pipirnėsPomidorai, baklažanai, paprikos
Ankstyvieji kopūstaiŽieminiai ridikai, ropės
Ankstyvosios bulvėsBrokoliai, kiti kopūstai vėlesniam derliui
ŽirniaiSalotos, kitos prieskoninės žolelės rudeniniam derliui
Daržo planavimas: sezoniniai augalai ir augalų kaimynystė

Daržo planavimas: papildomi patarimai

Pabaigai dar keletas svarbių patarimų, kuriuos dažnai pamirštame arba ne visada pagalvojame apie juos, planuojantiems daržą:

1. Kompostavimas ir dirvožemio gerinimas

Kompostas – tai puikus būdas pagerinti dirvožemį, nes jis tiek maitina augalus, tiek pagerina dirvožemio struktūrą. Gali būti naudingos įvairios kompostavimo technologijos, tačiau svarbu žinoti, kokias organines medžiagas galima naudoti. Užtikrinkite, kad kompostas būtų subalansuotas: nei per daug anglies, nei per daug azoto.

2. Apšvietimas ir šiltnamiai

Mūsų klimato sąlygomis ypač naudinga naudoti šiltnamius ir dangas, kad pratęstumėte augalų auginimo laiką. Šiltnamiai ne tik suteikia šilumą, bet ir apsaugo augalus nuo nemalonių oro sąlygų.

3. Augalų draugystė ir augalų sąveika

Pasirūpinkite, kad jūsų augalai tarpusavyje nesivaržytų dėl resursų, tokių kaip saulė, vanduo ir maistinės medžiagos. Kai kurios augalų rūšys puikiai dera kartu ir padeda vieni kitiems.

Tinkama ir netinkama augalų kaimynystė (lentelė):

AugalasTinkami kaimynaiNetinkami kaimynai
Ridikėliai, RidikaiSalotos, špinatai, petražolės, krapai, žirniai, pomidorai, kopūstai, morkos, pastarnokai, braškėsAgurkai, kitos ridikėlių ir ridikų rūšys
PomidoraiBazilikai, salotos, špinatai, svogūnai, česnakai, petražolės, morkos, pastarnokai, šparagai, ridikaiBulvės, paprikos, baklažanai, žirniai, pankoliai, agurkai
AgurkaiSalotos, petražolės, pupelės, žirniai, svogūnai, česnakai, kopūstai, pankoliai, krapaiRidikėliai, ridikai, baklažanai, bulvės, pomidorai
MorkosŽirniai, salotos, pomidorai, pupelės, ridikėliaiBulvės, burokėliai, krapai
BulvėsŠpinatai, kopūstai, pupos, pupelės, kukurūzai, burokėliai, česnakai, krienaiMorkos, agurkai, moliūgai, pomidorai, žirniai
KopūstaiŠpinatai, salotos, ridikėliai, krapai, salierai, bulvės, burokėliai, ropės, pupelės, žirniai, agurkaiSvogūnai, česnakai, avietės
Svogūnai, ČesnakaiMoliūgai, porai, ropės, morkos, pastarnokai, agurkai, ridikaiPupelės, žirniai
ŽirniaiMorkos, ridikėliai, ridikai, ropės, agurkai, kukurūzai, burokėliai, kopūstai, garstyčiosBulvės, pomidorai, pupelės, svogūnai, česnakai

4. Mažų plotų optimizavimas

Jei turite ribotą erdvę, svarbu maksimaliai išnaudoti kiekvieną kvadratinį metrą. Galite naudoti vertikalius augalus arba sodinti augalus vazonuose, kad sutaupytumėte vietos ir suteiktumėte jiems pakankamai šviesos ir oro. Mažiems plotams taip pat puikiai tinka konteineriniai daržai, kuriuose galima auginti pomidorus, paprikas ar žalumynus.

Daržo planavimas: papildomi patarimai

Planuojant daržą svarbu įvertinti ne tik esamas sąlygas, bet ir norus bei tikslus. Ar siekiate užauginti daug maisto, ar tiesiog mėgaujate sodo darbais? Kad ir ką nuspręstumėte, daržo planavimas gali tapti ne tik naudingas, bet ir malonus užsiėmimas, suteikiantis džiaugsmo ir pasitenkinimo.

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/planning-vegetable-garden-garden-planner-vegetables-herbs-and-flowers
  2. https://www.almanac.com/companion-planting-guide-vegetables
  3. https://www.almanac.com/how-to-plan-vegetable-garden
  4. https://www.almanac.com/vegetable-gardening-for-beginners
  5. https://growagoodlife.com/vegetable-garden-map-garden-beds/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *