Skip to content

Auginimas talpose: kas tai, nuo ko pradėti ir kokiems augalams tinka?

Auginimas talpose
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Auginimas talpose – tai puikus būdas užsiimti sodininkyste neturint pakankamai vietos tradiciniam daržui ar sodui. Tai idealus augalų auginimo būdas miesto gyventojams, kadangi įvairiose talpose galima užsiauginti daržovių ar auginti dekoratyvinius augalus tiesiog savo balkone, lodžijoje ar kambaryje. Auginimas talpose tinka ir tiems, kurie nori papuošti savo terasą ar tiesiog nenori užsiimti tradicine sodininkyste ar daržininkyste.

Šiame straipsnyje papasakosime, nuo ko pradėti auginimą talpose, kaip išsirinkti tinkamą talpą ir kokie augalai tinka šiam auginimo būdui.

Kas yra auginimas talpose?

Auginimas talpose dar vadinamas konteinerių sodininkyste. Tai toks augalų auginimo būdas, kai augalai sodinami ne į atvirą dirvą, o į įvairaus dydžio ir medžiagos talpas (vazonus, konteinerius, dėžes ar kitus indus).

Auginimas talpose

Kodėl auginimas talpose tapo toks populiarus?

Auginimas talpose populiarus ne tik tarp pavienių augintojų, tačiau jais puošiamos ir miestų erdvės, kavinių terasos ar prieigos. Toks auginimo modelis padeda sukurti jaukią, malonią akiai aplinką, kur dominuoja betoninės dangos, mūriniai ar panašūs pastatai. Augalai įvairiose talpose puikiai dera ir šalia medinių, senesnių pastatų. Tereikia truputį fantazijos ir galima sukurti puikų vaizdą.

Auginimo talpose privalumai:

  • Lankstumas. Talpas galima lengvai pernešti iš vienos vietos į kitą, priklausomai nuo augalų poreikių: apšvietimo, oro sąlygų, nenumatytų gamtinių reiškinių (pvz., šalnų). Tai labai patogu auginant egzotinius augalus, kuriems lietuviškas klimatas pernelyg atšiaurus žiemą, tačiau vasarą puikiai tinkantis.
  • Kontrolė. Auginant talpose lengviau kontroliuoti, t. y. parinkti, kiekvienam augalui idealiai tinkamą dirvožemį, drėgmės kiekį, netgi trąšas.
  • Mažiau ligų ir kenkėjų. Konteineriuose auginamus augalus mažiau puola ligos, taip pat sunkiai pasiekia kenkėjai, gyvenantys atviroje dirvoje (pvz., kurkliai, šliužai), neiškelia kurmiai ar negali iškapstyti naminiai augintojai.
  • Tvarumas. Kaip talpas galima panaudoti praktiškai bet kokį indą: vazoną, didelį konteinerį, seną plastikinį kibirą ar pan. Taip daiktai prikeliami naujam gyvenimui, užuot keliavę į šiukšlyną ir ten pasilikę irti metų metais.
  • Vieta. Auginimas talpose gelbsti, kai nėra pakankamai vietos įsirengti sodui ar daržui. Taip pat tai idealus pasirinkimas egzotiniams augalams auginti ar būdas užsiauginti daržovių ar uogų savo balkone.
  • Priežiūra. Auginant talpose išvengiama tokio nemalonaus darbo kaip ravėjimas. Be to, augalai mažiau liečiasi su žeme, tad derliaus nuėmimas yra švaresnis ir tvarkingesnis.
Gėlių auginimas konteineriuose

Auginimas talpose: kaip pasirinkti tinkamą talpą?

Auginimui tinka praktiškai bet kokia talpa: medinė, plastikinė, molinė ir t.t. Svarbu, kad ji būtų pakankamo dydžio augalui ir turėtų gerą drenažą.

  • Tad pirmas dalykas, į ką reikia atkreipti dėmesį – talpos dydis. Kuo didesnis augalas, tuo didesnės talpos jam reikės. Taip pat vieniems augalams (pvz., pomidorams, moliūgams reikės gilesnių indų), kitiems (pvz., žirniams) būtinos papildomos atramos. Krūmams ir medžiams auginti būtinos gana didelės ir gilios talpos.
  • Talpos medžiaga. Kaip minėta, tinka bet kokios medžiagos indai: moliniai ar glazūruoti vazonai, medinės dėžės ar senos statinės, plastikiniai indai ar seni plastikiniai, metaliniai kibirai. Galima panaudoti net senus puodus ar gilius dubenis.
    Tačiau kiekviena medžiaga turi tiek privalumų tiek trūkumų. Pavyzdžiui, medinės talpos laidžios orui, tačiau greitai pūva, plastikas yra ilgaamžė ir patvari medžiaga, be to, lengva, tačiau greitai kaista saulėje, lėtai išgarina drėgmę, augalai čia gali greitai užmirkti. Metaliniai indai rūdija, o moliniai yra labai sunkūs.
  • Tinkamas drenažas yra be galo svarbus. Todėl pasirinktas indas turi turėti skylutes vandens pertekliui nutekėti. Jeigu tokių nėra, galima išgręžti patiems.
Auginimas talpose

Auginimui talpose tinkamas dirvožemis

Sodinant augalą, rekomenduojama parinkti būtent jam geriausiai tinkančią žemę. Taip pat puikiai tinka specialūs žemės mišiniai, skirti augalų auginimui talpose. Tokia žemė praturtinta organinėmis medžiagomis bei būtinomis maistinėmis medžiagomis augalams.

Bendra rekomendacija yra tokia, kad dirvožemis, naudojamas auginimui talpose, būtų lengvas, laidus orui ir gerai drenuojantis. Įprasta sodo žemė gali būti pernelyg sunki, nepralaidi vandeniui ir greitai užmirkstanti.

Kokie augalai tinkami auginimui talpose?

Auginimas talpose todėl ir yra toks populiarus, kad yra universalus ir lengvai pritaikomas daugumos augalų auginimui. Be abejo, dideli, aukšti medžiai negali būti auginami vazonuose. Tačiau mažesni, kompaktiškesni medžiai ar krūmai puikiai tinka šiam metodui. Taip pat auginimas talpose tinka daugumai gėlių, prieskoninių žolelių, uogakrūmių, dekoratyvinių augalų bei daržovių.

Krūmai ir medžiai, kurie gali būti auginami talpose:

Daržovės, tinkamos auginti talpose:

Dauguma gėlių ir prieskoninių bei vaistinių augalų taip pat gali būti auginami talpose. Jiems net nereikia didelių talpų. Daugumai užteks nedidelių vazonėlių.

Prieskonių auginimas talpose

Auginimas talpose: priežiūros ypatumai

Auginamų talpose augalų priežiūra šiek tiek skiriasi nuo auginamų atviroje dirvoje. Čia yra mažiau erdvės, taip pat mažesnis dirvos kiekis, tad gali prireikti šiek tiek daugiau priežiūros.

Augalų talpose priežiūra:

  • Laistymas. Talpose esanti žemė džiūsta greičiau, todėl augalus gali tekti laistyti dažniau nei augančius atviroje dirvoje. Tačiau reikia būti atidiems ir neperlaistyti, neužmerkti augalo šaknų. Čia reikia atsižvelgti ir į talpos ypatumus: mediniame inde augančius augalus reiks laistyti dažniau nei plastikiniame.
  • Drenažas. Jau kalbėta apie tinkamo drenažo svarbą. Čia atkreipiame dėmesį, kad vandens perteklius turi būti laiku išpilamas iš lėkštutės ir joje nesikauptų. Taip pat galima talpas pakelti truputėlį aukščiau nei padėklas vandeniui nutekėti. Taip geriau apsaugomos šaknys nuo užmirkimo.
  • Tręšimas. Žemė, esanti talpoje greičiau išeikvoja maistingąsias medžiagas, tad talpose auginamus augalus tenka dažniau tręšti. Tam geriausiai tinka lėtai išsiskiriančios granuliuotos trąšos. Daržoves patariama tręšti organinėmis trąšomis, kad kuo mažiau cheminių medžiagų persiduotų mums jas valgant.
  • Apdulkinimas. Pomidorams, moliūgams, agurkams ir daugumai kitų daržovių ar uogų būtinas žiedų apdulkinimas kad užmegztų vaisius. Šiam darbui, žinoma, idealiai tinka vabzdžiai apdulkintojai. Norėdami jų prikviesti prie augalo, šalia pasodinkite ar padėkite talpą su augalais, viliojančiais vabzdžius.
  • Atramos. Kai kuriems augalams (pvz., žirniams, moliūgams, pomidorams ar agurkams) gali reikėti papildomų atramų. Ypač jos svarbios vaisių mezgimo bei augimo periodu. Taip užtikrinama, kad augalas nelūš nuo savo vaisių svorio. O tokios daržovės kaip žirniai ar agurkai turės kuo lipti į viršų.
  • Šviesa ir temperatūra. Vieniems augalams reikia daugiau saulės šviesos, kiti gerai jaučiasi ir augdami daliniame pavėsyje. Tad talpą su augalais laikykite ten, kur augalas gautų pakankamai saulės šviesos. Tačiau jautrius augalus saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių kad jų nenudegintų. Taip pat atsižvelkite į oro sąlygas ir esant šalnų pavojui ar kitai gamtinei stichijai, augalus parneškite į vidų ar pasirūpinkite pastoge.
  • Žiemojimas. Daugiamečiai augalai, augantys konteineriuose, yra mažiau atsparūs šalčiui nei augantys dirvoje. Jų šaknys mažiau apsaugotos. Tad artėjant žiemai jas būtina pridengti arba parnešti į patalpą.

Auginimas talpose yra puikus pasirinkimas mažų sklypų savininkams, miestų gyventojams, išsiilgusiems savo daržo lysvės. Taip pat tai puikus būdas sukurti jaukią oazę savo balkone ar terasoje.

Auginimas talpose

Šaltiniai:

  1. https://www.rhs.org.uk/container-gardening
  2. https://www.thespruce.com/vegetable-container-gardening-for-beginners-848161
  3. https://www.almanac.com/content/container-gardening-vegetables
  4. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/gardening-for-beginners-container-gardening/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *