Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti salierus? Būtinai suspėkite tai padaryti vasario–kovo mėnesiais

  • by
Kada sėti salierus? Būtinai suspėkite tai padaryti vasario–kovo mėnesiais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jums turėtų būti žinoma, kad salierai auginami dėl lapų, lapkočių ir šakniavaisių. Nors ir skiriasi augalo varietetai bei veislės, tačiau sėja daugiau mažiau vienoda visų tipų salierams, tik gal kiek skiriasi sėjos laikas. Turbūt kyla klausimas, o kada sėti salierus, nes žinome, jog šias daržoves Lietuvoje lauke auginame tik iš daigų. Tad jeigu norite užsiauginti gumbinių daržovių, sėją teks pradėti vasarį, o lapiniams ir lapkotiniams salierams sėją galite nutęsti iki kovo. Toliau pateiksime kaip žingsnis po žingsnio iš sėklos išauginti „padorius“ salierų daigus ir juos pasodinti lauke.

Kada sėti salierus?

Salierai ypatingi tuo, kad juos reikia pradėti sėti gana anksti. Salierai auginami iš daigų, kadangi jų vegetacijos periodas ilgas: šakniavaisinių – 140–180, lapkotinių – 110–130 ir lapinių – 100–120 dienų. Ilgu vegetacijos laikotarpiu pasižyminčios daržovės auginamos daigams jau nuo vasario mėnesio ir tęsti galima iki kovo vidurio, kad liktų bent 8–10 savaičių iki paskutinių šalnų. Suprantama, kad salierus gumbams sėsite anksčiau, nei lapinius. Užvėlinus sėją norimo derliaus gali nebepavykti gauti. Salierų sėja lauke Lietuvoje nepraktikuojama.

Salierų daigus auginti reikia šiltnamiuose, šildomuose inspektuose ar dėžutėse, kurios laikomos kambaryje.

Kada sėti salierus

Salierų sėja – nuo ko pradėti?

Gumbiniai salierai pasižymi ilgiausia vegetacija, tad juos sėti reikia anksčiausiai. Sėklos sudygsta maždaug po 10–14 dienų, o kartais dar vėliau, tad geriau sėti 2 paras mirkytas sėklas. 5–6 cm aukščio dėžutes pripildykite drėgno substrato mišinio ir išlyginkite paviršių. Smulkias salierų sėklas išbarstykite padrikai ant paviršiaus, bet ne per tankiai, o dar geriau – eilutėmis. Jei sėklas mirkėte, tai jas užberkite 1–2 mm storio smėlio sluoksniu ir palaistykite. Nemirkytų sėklų užžerti žemėmis nereikia, pakaks tik švelniai prispausti ranka. Dėžutes pridenkite gaubtu, stiklu ar plėvele ir laikykite šiltai 20–24 °C temperatūroje.

Kai daigai sudygsta, sumažinkite oro temperatūrą arba perkelkite dėžutes į 16–18 °C temperatūrą 3–5 dienoms. Toks temperatūros pokytis padės daigams per daug neišstypti. Visgi žemesne temperatūra piktnaudžiauti nederėtų, nes daugiau nei 10 dienų kenčiantys 10 °C ar žemesnę temperatūrą salierai linkę išauginti žiedynstiebius. Vėliau daigai vėl auginami 20–24 °C temperatūroje palaikant drėgną dirvą.

Kai daigai suformuoja 2 tikruosius lapelius, jie išpikuojami į 7–10 cm aukščio dėžutes palaikant 5×3 cm atstumus vieną nuo kito arba į atskirus 7,5–9 cm dydžio vazonėlius, pripildytus žemių mišinio. Jei daigų šaknys per ilgos, jas galima patrumpinti. Kai daigai esti 7,5 cm aukščio ir turi 5–6 lapus, jie jau yra pribrendę persodinimui į lauką. Likus 10 dienų iki persodinimo, salierų daigai pratinami prie lauko sąlygų.

Kada sėti salierus

Kaip ir kada sodinti salierus lapkočiams?

Lapkotiniai salierai geriausiai auga humusingoje vidutinio sunkumo ir visada drėgnoje dirvoje, kurios pH 6–7. Jiems augti parinkite saulėtą ir šiltą vietą. Šios rūšies salierų sodinimo laikas yra ne anksčiau nei gegužės vidurys. Sodinama eilutėmis tarp jų paliekant 40 cm atstumus, o tarp augalų eilutėse paliekami 50 cm atstumai. Daigų nederėtų kišti giliau į žemę, negu augo vazone ar dėžutėje, nes priešingu atveju nukentės jų augimas ir vystymasis. Pasodintus lapkotinius salierus reikia gerai palaistyti, pamulčiuoti. Taip pat patartina apdengti gaubtais ir nuimti juos tik tada, kai jie pradeda trukdyti augti.

Gumbinių salierų sodinimas

Gumbinių salierų sodinimas

Gumbiniai salierai mėgsta drėgną, humusingą, purią dirvą, kurios pH 6,2–7,3. Šio tipo salierai taip pat į dirvą sodinami ne anksčiau, nei gegužės 15 d., nes anksčiau persodinti daigai išaugina daug žiedynstiebių. Daigus į dirvą sodinkite kiek sekliau, kad dirvos paviršiuje matytųsi lapkočių pagrindas. Tokiu atveju salierai neaugins šoninių šaknelių po žeme, o energiją kaups pagrindiniame gumbe.

Daigus sodinkite ne tankiau nei 40×40 cm atstumais, vadinasi eilėse, tarp kurių paliekami 40 cm tarpai sodinami salierai kas 40 cm. Po persodinimo gerai palaistykite.

Kaip auginti salierus (video)

Šaltiniai:
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982.
Biomigas F. Kasdieninis darbas sode, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1988.
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-celeriac/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *