Svogūnų sėja užsiima ne kiekvienas, nes paprasčiau auginti svogūnus iš sodinukų (ropelių). Tačiau, gali būti naudinga žinoti, kada sėti svogūnus, nes iš sėklų išaugę svogūnai pasižymi visai kitomis savybėmis. Taip pat, tikrai ne visų veislių svogūnų sodinukus pavyks rasti prekybos vietose, tad savo mėgstamiausias veisles tikrai naudinga pasisėti patiems. Neprašausite pro šalį, jeigu bet kokias svogūnų veisles daigams patalpoje ar svogūnams lauke sėsite balandžio pradžioje. Bet yra nemažai veislių ir su ankstyvesniu sėjos laiku, tad apžvelkime visus įmanomus terminus, kada sėti svogūnus, kad sulauktumėte sveiko derliaus.
Kada sėti svogūnus lauke?
Šiųmetiniam derliui svogūnų sėklos į dirvą sėjamos pavasarį, dažniausiai balandžio mėnesio pradžioje. Ankstyvas veisles, tokias kaip „Rossa Lunga Di Firenze“, „Globo“, „De Brunswick“, „Vision“, „De Barletta“ sėjama dar ir nuo kovo vidurio, o greitai augančias ar svogūnus laiškams – dar ir gegužę („Karmen“, „Grenada“, „Parade“, „Albienka“) ar net visą vasarą („Ambition“, „Unico“, „White Lisbon“, „Freddy“). Ankstyvųjų veislių svogūnams nereikia iš anksto auginti daigų, o užtenka pavasarį pasėti į dirvą (pavyzdžiui, veislės „Rossa Lunga Di Firenze“, „Grenada“, „Ambition“, „Stuttgarter Riesen“, „Albienka“, „Elista“, „Tosca“, „Vision“, „Borettana“, „De Brunswick“, , „Avalon“, „Centro“, „Rijnsburger 5“, „Globo“, „Karmen“.
Svogūnų sėja lauke įmanoma ir vėlyvą vasarą bei ankstyvą rudenį, tačiau šiuo laikotarpiu sėklų reikėtų sėti ketvirtadaliu daugiau, o pasėlį mulčiuoti. Tam tinka žiemojančių vėlyvų ar laiškinių svogūnų veislės, tokios kaip „Hiberna“, „White Lisbon“, „Freddy“. Šiuos svogūnus dirvoje reikėtų pasėti rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Iš jų išaugusių „galvų“ derliaus reikėtų tikėtis kitą birželį, o laiškų – artėjantį pavasarį.
Kada sėti svogūnus daigams?
Dažnesnis pritaikymas yra svogūnų sėjimas daigams patalpoje, šiltnamyje, inspekte. Taip pat daigus reikia išauginti tokioms veislėms, kurios negali būti sėjamos tiesiai į lauką, nes paprasčiausiai nespėja išaugti („Exhibition“, „Ailsa Craig“). Sėją daigams reikėtų pradėti maždaug iki jų persodinimo į daržą likus 6 savaitėms, ir t. y. kovo–balandžio mėnesiais.
Svogūnų sėja – svarbi sėklų kokybė
Svogūnai pasižymi maža dygimo energija, todėl pasėtos per giliai gali nesudygti. Šiek tiek daigumą pagerina sėklų brinkinimas vandenyje. Turėkite omenyje, kad sėklos turi „galiojimo laiką“, todėl geriau sėti kasmet tik šviežias 1–2 metų amžiaus sėklas.
Sėklos lauke sėjamos 1–1,5 cm gylyje eilėmis kas 20 cm, o pasėjus sėklas žemę reikia pavoluoti ar prispausti ranka. Dygti pradeda, kai dirvos temperatūra esti +2–3 °C, bet palankiausia ir optimaliausia yra 10–25 °C temperatūra. Sėklos sudygsta maždaug po 2–3 savaičių, o išaugę daigeliai išretinami kas 2–3 cm, vėliau kas 10 cm. Kad daigų nestelbtų piktžolės, į tarpus naudinga pasėti salotų ar ridikėlių.
Kaip sėti svogūnus daigams?
Jeigu auginate svogūnus daigams, sėklas tolygiai išberkite ant sudrėkinto, daigams auginti skirto substrato, kuriuo pripildytos dėžutės. Sėklas apipurkškite vandeniu, užberkite kelis milimetrus dirvos ir švelniai prispauskite. Dėžutę uždenkite permatomu gaubtu ir padėkite į šviesią 21–24˚C temperatūros vietą. Išdygusiems daigeliams reikia šviesos ir drėgmės, tad dėžutės pastatomos po lempomis (jei auginama patalpoje) ir šiek tiek sumažinama temperatūra. Paaugusių daigelių laiškus galima patrumpinti ir taip sutvirtės ropelė.
Daigus galima ruošti ir inspekte bei šiltlysvėse. Šiuo atveju sėklas negiliai sėkite eilėmis kas 6 cm, griovelius užlyginkite ir gerai palaistykite.
Išaugę iki 20 cm dydžio ir turintys 3–4 laiškelius daigai yra pasiruošę persodinimui į lauko lysves. Prieš sodinimą lauke, daigelius reikėtų užgrūdinti.
Šaltiniai:
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
https://growagoodlife.com/how-to-grow-onions-from-seed/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.