Saldžioji bulvė arba batatas (Ipomoea batatas) yra vijoklinių šeimos augalas. Nors saldžioji bulvė dalinasi pavadinimu su mums puikiai pažįstama bulvinių šeimos daržove, tai visiškai skirtingi augalai. Jos priklauso skirtingoms augalų šeimoms – saldžioji bulvė yra artimesnė dekoratyviniam sukučiui nei paprastai bulvei. Kitaip tariant, tai sukučio rūšis, vijoklis, subrandinantis valgomus šakniavaisius. Skoniu batatas primena paprastąją bulvę, tačiau yra už ją saldesnis, dėl to ir vadinamas saldžiąja.
Saldžiosios bulvės kilo iš Centrinės Amerikos, tačiau ilgainiui imtos auginti kaip kultūrinis žemės ūkio augalas daugelyje pasaulio vietų. Jos gali būti auginamos tiek tropiniame, tiek vidutinių platumų klimate. Ypač saldžiosios bulvės populiarios Azijos šalyse. Kinijoje užauginama didžioji pasaulinio batatų derliaus dalis. Auginamos saldžiosios bulvės ne tik maistui, bet ir kaip dekoratyviniai augalai.
Saldžiųjų bulvių stiebai užauga iki 1-5 m ilgio, jie šliaužiantys, besivejantys. Lapai gali būti paprasti ar skiautėti. Žiedai stambūs, piltuvėlio formos, balti arba rožiniai. Batato vaisius – ketursėklė dėžutė, sėklos 3-5 mm dydžio, rudos ar juodos spalvos. Šoninės šaknys storėja ir suformuoja šakniagumbius baltu, oranžiniu, rausvu ar raudonu minkštimu.
Saldžiųjų bulvių veislės
Yra išvesta daugybė – apie 6000 – saldžiųjų bulvių veislių. Jos skirstomos į maistines, desertines ir pašarines. Skirtingų veislių batatai turi nevienodas savybes. Jie skiriasi savo odelės spalva – gali būti balta, pilka, oranžinė, rausvo atspalvio; minkštimo spalva – būna baltos, kreminės, oranžinės, violetinės spalvos šakniagumbių. Kuo tamsesnės spalvos gumbai, tuo jų skonis saldesnis. Lapų išvaizda bei derlingumas taip pat priklauso nuo veislės.
Lietuvoje saldžiosios bulvės dar tik pradedamos auginti, todėl sunku išskirti populiaresnes jų veisles.
Kaip saldžioji bulvė auginama
Saldžiosios bulvės auginimas Lietuvoje nėra išplitęs, tačiau pavieniai sodininkai, ūkininkai jau imasi šią egzotišką daržovę auginti. Vidutinių platumų klimate, taigi ir pas mus, saldžiosios bulvės auginamos kaip vienmečiai augalai. Kadangi mūsų klimatinėje juostoje vasara nėra labai ilga, pirmiausia reikia sudaiginti saldžiąją bulvę patalpoje, kad ji per šiltąjį sezoną spėtų subręsti ir duoti vaisių.
Vieta. Tinka saulėta, nuo vėjų apsaugota vieta. Prasčiau auga pavėsyje.
Žemė. Saldžiųjų bulvių auginimui reikalinga puri, ne per rūgšti, smėlio, priemolio žemė.
Temperatūra. Saldžiosioms bulvėms tinka +20 oC ir aukštesnė temperatūra, palankiausia – apie 25-28 oC šilumos. Taigi karštą vasarai jos derės gerai.
Laistymas. Persodinti į atvirą dirvą daigai laistomi drungnu vandeniu, retai, tačiau gausiai. Dvi savaites prieš derliaus nuėmimą saldžiosios bulvės nustojamos laistyti.
Tręšimas. Saldžiųjų bulvių dirva tręšiama mineralinėmis, organinėmis trąšomis, turinčiomis kalio ir fosforo. Galima patręšti jas kas dvi savaites.
Kaip saldžioji bulvė sodinama
Saldžiąją bulvę galima užsiauginti iš gumbo. Gumbą galite gauti iš kitų batato augintojų arba tiesiog nusipirkti parduotuvėje, maisto skyriuje. Saldžiosios bulvės pradedamos daiginti sausio-vasario mėnesiais. Šakniagumbiai iki pusės pamerkiami į stiklines su vandeniu. Pirma jie išleidžia šaknis, o po to mums reikalingus daigelius. Kai saldžiosios bulvės išleido šaknis, galima jas iš vandens persodinti į dirvą, taip pat iki pusės. Augdamas dirvoje daigas turės daugiau maistingųjų medžiagų. Batato daigams pasiekus 20 cm aukštį, jie atskiriami nuo gumbo ir pamerkiami į vandenį savo šaknims išleisti.
Gegužės mėnesį, pasibaigus šalnoms, daigai persodinami į atvirą dirvą. Sodinami į purios dirvos aukštesnes lysves, kas 40-50 cm. Saldžiosios bulvės yra vijoklinis augalas, plačiai išsirango po lysves, tad tarp lysvių taip pat reikia palikti nemažą atstumą, geriausiai – apie metrą.
Galima uždengti lysves juoda plėvele (šilumai palaikyti) su prakirptomis angomis daigams. Saldžiųjų bulvių dirva purenama, išravimos piktžolės.
Batatų derliaus nuėmimas ir saugojimas
Saldžiosios bulvės užauga maždaug per 5 mėnesius, tad jų derlius kasamas ne anksti, rugsėjo antroje pusėje. Pirma nukerpama lapija, o po 2-3 dienų esant sausam orui iškasami šakniavaisiai. Derlius laikomas apie 13 oC temperatūros rūsyje ar kitoje tamsioje patalpoje. Priklausomai nuo veislės ir laikymo sąlygų, saldžiosios bulvės išlaiko savo maistingąsias savybes 1-2 metus.
Prekyboje jau galima rasti ir saldžiųjų bulvių daigų.
Saldžiųjų bulvių – batatų ligos ir kenkėjai
Saldžioji bulvė yra atspari kenkėjams, tačiau retkarčiais tam tikros jų rūšys gali pulti šią daržovę. Šakniavaisius puola kenkėjai nematodai, grambuolio lervos, lapus – voratinklinės erkės, sraigės.
Šios daržovės serga grybelinėmis ligomis, tokiomis kaip fuzariozė, miltligė. Grybelinių ligų paveikti juoduoja lapai, pūva šakniagumbiai ir lapija.
Saldžioji bulvė – naudingiausias maisto produktas
Saldžioji bulvė – maistinga daržovė, plačiai naudojama Azijos ir Afrikos šalių virtuvėje, kai kuriose tenykštėse šalyse – tai vienas pagrindinių maisto gaminimo komponentų. Paplitusi saldžioji bulvė ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje plačiau auginama Ispanijoje.
Saldžioji bulvė turi daug vitaminų A, B6, B5, C, mangano, kalio, baltymų, angliavandenių, ląstelienos. Kiek mažiau, tačiau joje taip pat aptinkami kalcis, geležis, magnis, fosforas, cinkas, vitaminai B1, B2, E, folio rūgštis (vitaminas B9).
Batatas turi medžiagų, gerinančių kraujotaką, nervų sistemos darbą, padedančių normalizuoti kraujospūdį, tinkančių artrito profilaktikai, imuniteto stiprinimui. Jis naudingas žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, norintiems palaikyti normalų kraujospūdį, taip pat naudingas moterims klimakteriniu laikotarpiu, nes teigimai veikia hormoninį foną. Saikingai vartoti saldžiąsias bulves reikia žmonėms, turintiems inkstų sutrikimų, kadangi jose gausu kalio ir galima jo perdozuoti.
Šimte gramų saldžiosios bulvės šakniavaisio yra vidutiniškai 61 kilokalorija.
Saldžioji bulvė valgoma šviežia, virta, kepta, užkepta orkaitėje. Ji patiekiama ne tik mums įprasto garnyro pavidalu, bet iš jos gaminami ir įvairūs suflė, traškučiai, uogienės, miltai, krakmolas, sirupas, cukrus. Vartojamas maistui ne tik batato šakniavaisis, tačiau ir lapai – jauni ūgliai – jie naudojami salotoms. Tik prieš darant salotas, ūglius ir lapus reikia apvirti, kad jie nebūtų kartūs. Internete nesunkiai galite rasti daugybę įvairiausių receptų, kuriuose naudojama saldžioji bulvė. Jei dar nebandėte, būtinai išmėginkite pasigaminti patiekalų su šia vertinga daržove.
Kur dar naudojama saldžioji bulvė
Iš saldžiųjų bulvių išgaunamas krakmolas naudojamas medicininių preparatų gamyboje. Kosmetologijoje jos naudojamos jauninimo procedūroms. Tiek batatų gumbai, tiek stiebai su lapais naudojami gyvulių pašarui. Yra ir dekoratyvinių batatų, auginamų gatvių, sodų, parkų puošybai. Saldžiosios bulvės naudojamos net biologiniam kurui gaminti.
Taigi saldžioji bulvė, arba batatas, yra visokeriopą naudą teikiantis augalas, plačiai paplitęs pasaulyje. Panašu, kad savo vietą jis vis labiau atranda bei įsitvirtina ir mūsų krašte.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.