Skip to content

Gėlės balkone: kaip teisingai jas pasirinkti ir apželdinti?

Gėlės balkone
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gėlės balkone gali žydėti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, svarbu tik tinkamai parinkti augalus ir suprasti pagrindinius želdinimo principus. Apželdinti balkonai ne tik puošia namus, bet ir pagerina mikroklimatą patalpose: sumažina dulkių prasiskverbimą, drėkina orą, šiek tiek apsaugo nuo gatvės triukšmo. Jei želdindami balkoną „įdėsite visą širdį“ turėsite nors ir nediduką, bet labai jaukų poilsio kambarį.

Kaip efektyviai apželdinti balkoną?

Erdvės magija: kaip efektyviai apželdinti balkoną?

Tardami žodį „balkonas” dažniausiai įsivaizduojame renovuotų ar nerenovuotų daugiabučių atvirus ir uždarus balkonus. Bet pasivaikščiokite po miestų senamiesčius: kokią balkonų ir apželdinimo įvairovę pamatysite! O statydami nuosavus namus ar rekonstruodami sodo namelius galite sukurti įvairaus dydžio ir formų balkonus. Taigi, balkono dydis ir forma pirmiausia ir lemia, kaip jį apsodinsite. Gėlių dėžes, lovelius, krepšelius ar kitus indus galima išdėstyti įvairiame aukštyje – tik svarbu, kad gėlės neužstotų lango ir neužimtų daug vietos balkone. 

Svarbiausia tinkamai suplanuoti turimą erdvę. Vertikali želdinimo sistema, kabantys vazonai ar lentynos gali padėti maksimaliai apželdinti vertikalią erdvę. Vertikali želdinimo sistema leidžia augalams augti į viršų, o ne plėstis į plotį, taip sutaupant brangų grindų plotą. Be to, kabantys vazonai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori papuošti balkono lubas ar turėklus, tuo pat metu neapsunkindami balkono grindų. Lentynos, tvirtinamos ant balkono sienų ar turėklų, taip pat yra puikus būdas išnaudoti vertikalią erdvę, nes jos suteikia papildomą vietą mažiems augalams, dekoracijoms ir pan. 

Poilsio zonoje, kurioje pastatyti baldai, gėles geriausia sodinti loveliuose. O toje dalyje, kur nevaikštoma, ant grindų galite sustatyti daugiau indų ar lovelių, komponuodami lapines, žydinčias ar vijoklines gėlės.

Visos šios priemonės padeda ne tik efektyviai išnaudoti ribotą balkono plotą, bet ir sukuria jaukesnę, žalią aplinką, kurioje malonu leisti laiką. Balkono želdinimą galima derinti su bendru namų dizaino stiliumi. Augalai ir jų indai gali būti parinkti taip, kad atitiktų namų interjero ar eksterjero spalvas ir formas. Skoningai apželdinti balkonai sukuria ir privatumo jausmą, ypač ten, kur balkonai yra sujungti. 

Gėlės balkone

Balkono gėlių kompozijos: praktiniai patarimai

Renkantis gėles balkonams patariame įvertinti ne tik jų augimo sąlygas, bet ir dekoratyvines jų savybes: žiedų ir lapų spalvas, aukštį, formą, žydėjimo trukmę ir pan. Žiedų spalvos turi derėti ne tik viena prie kitos, bet ir prie aplinkos: pastatų sienų, balkonų atitvarų, grindinio spalvos ir kt.

Tikrai gražius derinius gausite komponuodami pagrindines spalvas, t. y. mėlyną su raudona, raudoną su geltona, geltoną su mėlyna arba visas tris kartu. Pavyzdžiui, hibridinė petunija (raudonos spalvos žiedais) ir gvazdikinis serentis (geltonos spalvos žiedais). Svarbus ir spalvų sodrumas. Žalia spalva – pati ramiausia, pasyviausia, geriausiai jungianti kitų spalvų derinius. Būtent dėl to balkonų turėklus bei gėlių lovelius rekomenduojama dažyti žalia spalva.

Svarbu ir augalų aukštis. Aukštesnės gėlės sodinamos lovelio centre arba prie balkono sienos. Žemos gėlės tinka „aprėminti“ kompoziciją iš keturių pusių arba kraštą iš labiausiai matomos pusės. 

Vazonus arba kitus indus reikia statyti taip, kad priekyje stovinčio indo gėlės dengtų toliau esantį indą, o kraštinėje eilėje augtų vijokliniai, svyrantys augalai ir indo priekyje nesimatytų. Aukštų gėlių nedekoratyvūs koteliai gali būti pridengiami žydinčiomis mažesnėmis gėlėmis. 

Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens stenkitės nužydėjusius augalus laiku pakeisti gražiai žydinčiais augalais. O žiemą balkoną galite puošti pušų ir eglių šakomis. 

Kurios gėlės atlaikys užterštą orą? 

Kurios gėlės atlaikys užterštą orą? 

Prieš rinkdamiesi gėles balkonui, įvertinkite ir kiek užterštas oras šalia jūsų namų. Yra didelis skirtumas – ar balkonas atsiveria į parką, ar judrią gatvę, kur nuolat zuja automobiliai. Vienas svarbiausių būtinų augalams aplinkos veiksnių yra oras – visi augalo organai kvėpuoja. Praktika parodė, kad dideliuose pramoniniuose miestuose, kur daug transporto, visžaliai augalai ne tokie atsparūs kaip lapuočiai.

Gėlės balkone: kaip jas tinkamai išsirinkti?

Balkonuose galite auginti įvairius augalus – nėra taip paprasta pasirinkti, kas tinka būtent jūsų balkonui. Pasirenkant augalus pirmiausia reikia atsižvelgti, kurioje namo pusėje yra atviras arba uždaras balkonas. Toliau rekomenduosime, kokias gėles ir vijoklinius augalus auginti saulėtuose, pusiau pavėsinguose ir pavėsinguose balkonuose. 

Kokias gėles rinktis saulėtuose balkonuose?

Kokias gėles rinktis saulėtuose balkonuose?

Saulėtiems pietų, pietvakarių ir pietryčių pusėje esantiems balkonams rekomenduojame šiuos augalus: 

Gėlės, kurios tinka pusiau pavėsinguose balkonuose

Gėlės, kurios tinka pusiau pavėsinguose balkonuose

Pusiau pavėsingiems šiaurės rytų ir šiaurės vakarų pusėje esantiems balkonams rekomenduojame šiuos augalus: 

  • Vienmetės ir kitos gėlės: žydrūniai, žioveiniai, visžydės begonijosverbenos, našlaitės, medetkos, leukonijos, lobelijos, saulutės, nasturtės, petunijos, serenčiai, gvaizdūnės.
  • Vazoninės gėlės: dracenos, lauravyšnės, setkreazijos, tradeskantės.
  • Žoliniai vijokliniai augalai: raudonžiedės pupelės, kvapieji pelėžirniai, sukučiai, kobėjos, pasifloros, apyniai.
  • Sumedėję vijokliniai augalai: vinvyčiai, smaugikai kanadiniai, mėnuliasėkliai, kiniškieji citrinvyčiai.
Kokios gėlės tinkamos pavėsinguose balkonuose?

Kokios gėlės tinkamos pavėsinguose balkonuose?

Pavėsingoje šiaurinėje pusėje esantiems balkonams rekomenduojame šiuos augalus:

  • Vienmetės ir kitos gėlės: žiemės, gumbinės begonijos, neužmirštuolėsraktažolės, serenčiai.
  • Vazoninės gėlės: aspidistros, gumbinės begonijos, zebrinos, lauravyšnės, tradeskantės, lamstai.
Kas tinka prie bet kurių sąlygų?

Gėlės balkone: kas tinka prie bet kurių sąlygų?

Sekdami šiais patarimais sukursite ne tik vizualiai patrauklų, bet ir aplinkos sąlygas atitinkantį gėlyną balkone.

Šaltiniai:
Vaidelienė, Janina; Vaidelys, Jonas. „Gėlių karalystėje“. UAB „Ūkininko patarėjas”, 1997 m. 
https://biggergarden.com/flowering-balcony-plants/
https://www.bmstores.co.uk/lifestyle/what-are-the-best-flowers-to-plant-and-grow-on-a-balcony

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex