Filodendras yra vienas populiariausių ir mėgstamiausių kambarinių augalų. Greičiausiai, be abejo, dėl savo lengvos priežiūros ir įspūdingų lapų. Natūralioje aplinkoje filodendras yra epifitas (augalas, augantis ant kitų augalų) arba laipiojantis augalas. Kambaryje auginami filodendrai taip pat gali būti tiek vijokliniai, besivejantys, tiek augantys vertikaliai. Jie taip pat skiriasi savo lapų forma, dydžiu, spalva.
Šis straipsnis ir bus apie filodendrų rūšis ir jų auginimo ypatumus.
Filodendras: išvaizda ir paplitimas
Filodendras (Philodendron) priklauso aroninių šeimos augalų genčiai. Jo gimtinė – Centrinės ir Pietų Amerikos tropiniai bei subtropiniai miškai bei kalnai. Gimtinėje filodendrai auga net 1500–2000 m aukštyje virš jūros lygio.
Priskaičiuojama maždaug 400 filodendrų rūšių. Dauguma iš jų laipiojantys augalai. Kiti epifetai – augalai, augantys ant kitų augalų. Panašiai kaip orchidėjos. Būtent todėl filodendras ir gavo savo pavadinimą. Graikiškai jis reiškia mylintis medį.
Lietuvoje gali būti auginami tik kaip kambariniai augalai. Tačiau rūšių ir veislių pasirinkimas taip pat didžiulis, tad kiekvienas gali išsirinkti augalą pagal norus, pritaikyti prie interjero ar derinti prie kitų augalų.
Filodendro lapai labai skirtingi: gali būti nuo paprastų iki dukart plunksniškai suskaldytų. Papėdlapis mėsingas, susisukęs į vamzdelį. Jis išsiskleidžia tik žydėjimo metu ir nusidažo rausvai alyvine spalva. Po apvaisinimo vėl susisuka.
Augalo žiedai susitelkę cilindriškose burbuolėse. Vyriškieji ir moteriškieji auga ant to paties augalo. Tad palankiomis sąlygomis įmanoma sulaukti ir vaisių. Filodendro vaisius – uoga. Vis dėlto auginami kambaryje retai jas mezga.
Filodendras priskiriamas prie vaistinių augalų, tačiau jo prarijus galima stipriai apsinuodyti. Čia labai tinka posakis, kad vaistą nuo nuodo skiria tik dozė. Todėl filodendrą reikėtų laikyti ten, kur jo nepasieks smalsios vaikučių rankelės ar augintiniai.
Filodendrų rūšys
Maždaug 1850 metais filodendras pasiekė ir Europą. Pirmieji buvo atvežti rausvasis filodendras (Philodendron erubescens) ir laipiojantysis filodendras (Philodendron scandens). Tačiau nuo tada buvo įvežta ir išvesta kur kas daugiau rūšių, veislių, hibdridų.
Paminėsime tik kelias dažniausiai auginamas rūšis:
- Rausvasis filodendras (Philodendron erubescens) – tai seniausiai Europoje auginama filodendrų rūšis. Rausvasis filodendras yra nesišakojantis vijoklis, galintis užaugti iki 1,5 metro. Laipioja pridėtinių šaknų pagalba. Lapai dideli, tamsiai žalios spalvos, su rausvais krašteliais. Jauni ūgliai ir lapkočiai būna rausvi. Labai nereikli rūšis, puikiai auga net šešėlyje.
- Laipiojantysis filodendras (Philodendron scandens) yra vijoklinis augalas, širdelės formos, tamsiai žalios spalvos lapais. Gali užaugti net iki 2 metrų ilgio. Lapų pažastyse išaugina orines šaknis, galinčias prisitvirtinti prie bet kurio drėgno paviršiaus.
- Dėmėtasis filodendras (Philodendron bipinnatifidum) yra didžiausias iš visų namuose augančių filodendrų rūšių. Jis gali užaugti net iki 2 metrų aukščio. Dėmėtasis filodendras labiau primena medį. Turi vieną medingą stiebą ir labai didelius (iki 40–90 cm ilgio), giliai skiautėtus, primenančius palmę, lapus. Ši rūšis dar žinoma skiautėtalapio filodendro pavadinimu (Philodendron selloum).
- Žvynuotasis filodendras (Philodendron squamiferum) yra stambialapis vijoklis, galintis užaugti iki 2 metrų ilgio. Stiebas sumedėjęs, rausvai žalio atspalvio. Lapai dideli (iki 60 cm ilgio), stipriai karpyti, paprastai padalinti į 5 dalis.
- „Rožinė princesė“ (Philodendron Princess Pink) taip pavadintas dėl ryškiai rožinių dėmių ant žalių lapų. Tai viena gražiausių kambarinių filodendrų veislių. Tinka auginti vazonuose ir pakabinamuose krepšeliuose. Priežiūrai nereikli, tik reikia dažnai genėti, kad formuotųsi tankesnis krūmelis.
Taip pat rasime filodendrų su ypatingais širdelės formos ar visiškai rožiniais lapais, margalapių, vaškuotais lapais ar sidabriško atspalvio lapais ir pan. Kai kurios rūšys ir veislės tokios įspūdingos ir retos, kad kolekcininkai dėl jų leidžiasi net į kitą pasaulio kraštą.
Filodendro auginimas: tinkama šviesa
Natūraliai augdami filodendrai negauna tiesioginių saulės spindulių, o kai kurios rūšys apskritai auga pavėsyje. Į tai būtina atsižvelgti parenkant vietą filodendro auginimui. Be to, vienos rūšys mėgsta daugiau saulės šviesos, kitos puikiai auga pavėsyje.
Dauguma filodendrų rūšių nėra labai reiklūs apšvietimui ir gerai toleruoja tiek šviesesnę, tiek pavėsingesnę vietą. Vis dėlto nei vienas filodendras nemėgsta tiesioginių saulės spindulių.
Ideali vieta filodendro auginimui – palangė ar vieta šalia rytinio ar vakarinio lango.
Filodendro sodinimas: tinkama dirva
Filodendro auginimui turi būti parenkamas kiek didesnis nei jo šaknynas vazonas, kuriame būtų pakankamai drenažo angų. Filodendras mėgsta vidutinio drėgnumo žemę ir nepakenčia šaknų užmirkimo.
Dirva, kurioje augs šis augalas, turi būti puri, derlinga ir gerai drenuojanti. Idealus dirvožemis filodendrui yra durpių substrato, perlito ir smėlio mišinys. Toks žemių mišinys užtikrins gerą drenažą ir pakankamą oro cirkuliaciją apie augalo šaknis.
Filodendro laistymas
Šis augalas mėgsta vidutinio drėgnumo žemę, tad tiek perlaistymas, tiek sausra jam nelabai tinka. Pakankamas laistymas yra esminė sėkmingo filodendro auginimo sąlyga. Kita vertus, tai pakankamai gajus augalas ir laiku pastebėjus perlaistymo ar vandens trūkumo požymius, situacija, lengvai ištaisoma.
Filodendras laistomas vidutiniškai kas 7–14 dienų. Vasarą gali tekti laistyti dažniau, o žiemą, priešingai, – rečiau. Prieš laistant visada rekomenduojama patikrinti dirvožemį. Viršutiniai 2–3 jo centimetrai turėtų būti sausi.
Laipiojantys filodendrai reiklesni vandens kiekiui nei nelaipiojančios rūšys.
Apie perlaistymą paprastai signalizuoja pageltę ir krintantys lapai. O apie vandens trūkumą praneša metami lapai. Tačiau ir viena, ir antra lengvai sutvarkoma pakoregavus laistymo grafiką.
Kokia temperatūra tinkama filodendrui augti?
Kadangi tai tropinių bei subtropinių vietų augalas, jis negali augti žemesnėje nei +12 °C temperatūroje. Taip pat reikia vengti skersvėjų ir kondicionierių.
Vasarą filodendras gali praleisti lauke ar balkone, tačiau jį statyti reikėtų tokioje vietoje, kur jo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Tačiau prieš atvėstant orams, augalas būtinai turi būti parnešamas į kambarį. Filodendras labai jautrus šalčiui, nuo jo greitai žūsta.
Ką dar reikia žinoti apie filodendro priežiūrą?
Tręšimas. Filodendrui būtinas reguliarus tręšimas. Vasaros mėnesiais jį reikia laistyti vandenyje tirpiomis mineralinėmis trąšomis kartą per mėnesį. Žiemos mėnesiais tręšti rekomenduojama rečiau: kas 6–8 savaites. Apie maistinių medžiagų trūkumą praneša sulėtėjęs augalo augimas ir maži, blyškūs lapai. Ypač filodendrui svarbūs kalcis bei magnis.
Genėjimas. Filodendrą rekomenduojama genėti reguliariai. Tai skatina naujų ūglių augimą, kero šakojimąsi bei saugo augalą nuo ligų. Reikia reguliariai pašalinti negyvus, nudžiūvusius ar pageltusius lapus, kad galėtų išaugti nauji ir sveiki.
Žiemojimas. Optimali augimo temperatūra filodendrui yra +18-24 °C. Tačiau reikėtų vengti staigių temperatūrų šuolių ir skersvėjų. Augalas žiemoja kambaryje. Tačiau jeigu dėl šildymo žiemą labai sausas oras, reikėtų ji papildomai drėkinti. Geriausiai tai padaryti reguliariai apipurškiant filodendrą minkštu vandeniu.
Atramos. Daugeliui filodendrų rūšių būtinos tinkamos atramos, kad jie turėtų kur lipti / vyniotis. Tad reikia pasirūpinti grotelėmis ar kopėtėlėmis. Nesivejančioms, tačiau aukštoms filodendrų rūšims reikalinga atrama jų svoriui išlaikyti.
Persodinimas. Filodendrą reikia persodinti maždaug kas dvejus metus, nes jis labai jautrus dirvožemyje besikaupiančioms druskoms. Jeigu augalo lapai ruduoja ir gelsta, tai gali būti ženklas, kad dirvoje susikaupė per daug druskų ir pats laikas žemę pakeisti. Tuo pačiu filodendras persodinamas į didesnį ir erdvesnį vazoną.
Kaip dauginamas filodendras?
Filodendrai labai lengvai dauginami stiebo auginiais, o kai kurios rūšys – atžalomis. Dauginimui tinkamiausias metas – pavasaris.
Dauginant auginiais, tereikia nupjauti stiebo viršūnę su 3–4 lapeliais arba maždaug 10 cm ilgio stiebo dalį. Auginys pamerkiamas į kambario temperatūros vandenį arba įsodinamas į smėlio ir durpių mišinį. Kai išleidžia šakneles, sodinamas į vazoną įprastai.
Dauginti atžalomis galima tik tų rūšių filodendrus, kurie jas išaugina. Tuomet reikia atsargiai iš vazono išimti augalą ir švelniai, nepažeidžiant atskirti atžalą nuo motininio augalo bei pasodinti į naują vazoną.
Bet kuriuo atveju dauginimui reikia naudoti tik švarius, dezinfekuotus ir aštrius įrankius, kad išvengtumėte užkrato ar ligų pernešimo.
Filodendro kenkėjai ir ligos
Filodendrą gali užpulti įprasti kambariniams augalams kenkėjai: voratinklinės erkės, amarai, miltligė, tripsai ir kt. Gydant nuo kenkėjų pradžioje rekomenduojama naudoti natūralias priemones: žaliąjį muilą, indų ploviklio ar ūkinio muilo tirpalą, gerai nuplauti vandeniu ir pan. Ir tik joms nepadėjus, griebtis cheminių insekticidų.
Taip pat neretai filodendrai nukenčia nuo virusinių augalų ligų, kurias paprastai platina amarai. Ypač jie jautrūs mozaikinei ligai, kuri pasireiškia geltonais dryžiais ant lapų, jų pažeidimais ir įvairiomis deformacijomis. Ši virusinė liga neišgydoma, tad infekuotą augalą teks išmesti, kol jis neužkrėtė kitų.
Dažnos filodendrų problemos ir sprendimo būdai
Nors filodendrai nereikalauja daug priežiūros ir yra lengvai auginami augalai, jie taip pat gali susidurti su šiomis problemomis:
- Geltonuojantys lapai. Lapai gali pagelsti, kai augalas laistomas pernelyg šaltu vandeniu, kai gauna per daug arba per mažai saulės šviesos. Jeigu gelsta senesni lapai, greičiausiai filodendrui trūksta vandens. O jeigu jaunesni – augalas perlaistytas.
- Gelstantys lapai ir prastas kvapas yra šaknų puvinio simptomai. Jeigu lapai pagelto, rekomenduojama pauostyti dirvą arba net šiek tiek atkasti ir patikrinti šaknis. Laiku pastebėjus šaknų puvinį, augalą dar galima išgelbėti.
- Ruduojantys lapų kraštai signalizuoja apie per mažą drėgmės lygį. Greičiausiai augalui trūksta drėgmės kambaryje, ne šaknims. Tokiu atveju reikėtų apipurkšti drungnu, minkštu vandeniu.
Filodendras – lengvai auginamas kambarinis augalas, kuris namams suteikia tropikų miškų dvelksmo, atgaivina patalpų orą ir suteikia jaukumo.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/filodendras/
- https://www.vle.lt/straipsnis/mozaika-2/
- https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/complete-guide-to-philodendron-care/
- https://www.thespruce.com/grow-philodendron-houseplants-1902768
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.