Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Gėlė klivija – jos istorija, rūšių įvairovė ir sėkmingo žydėjimo paslaptys

Klivija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Klivijos yra žavus žydintis augalas, kilęs iš Pietų Afrikos. Ilgalaikiu grožiu garsėjanti klivija pasižymi įspūdingais ryškiais oranžiniais, geltonais, raudonais arba persikų spalvos trimitų formos žiedais, kurie susitelkę į kekes ant tvirto stiebo. Atskiri žiedai gali žydėti tik kelias dienas, tačiau nuolat atsiveria nauji pumpurai, todėl gėlių šou tęsiasi ištisas savaites. Be žiedų, klivija pasižymi grakščiais, ištisus metus žaliuojančiais lapais, todėl yra vizualiai patrauklus pasirinkimas bet kokiems namams.

Klivijų priežiūra yra itin paprasta, nes jos puikiai auga įvairiomis sąlygomis. Šie lengvai prisitaikantys augalai pakenčia ir ryškią netiesioginę šviesą, ir dalinį pavėsį, juos reikia saikingai laistyti ir retkarčiais tręšti. Dėl šios nereiklios priežiūros klivija tinka užimtiems sodininkams arba pradedantiesiems auginti kambarinius augalus. Nuostabūs žiedai, elegantiška lapija ir nesudėtinga prigimtis – tai puikus būdas suteikti rafinuotumo ir grožio savo patalpoms.

Klivija: kilmė ir trumpa gėlės istorija

Klivijos, kurių kiekvienas žiedas atskleidžia istoriją, kilusios iš subtropinių Pietų Afrikos miškų ir krūmynų. Jos istorija prasideda XIX a. pradžioje, kai 1815 m. buvo užfiksuota pirmoji klivija. Vėliau šis žavus augalas buvo pavadintas garsios botanikės ir augalų pasaulio mecenatės ledi Šarlotės Klivijos vardu. Lady Clive vardo giminaitė – klivija – greitai pavergė viso pasaulio sodininkų širdis. Šis susižavėjimas paskatino atrasti penkias žinomas rūšis, iš kurių populiariausia yra C. miniata.

Klivijos rūšių įvairovė

Klivijų pasaulyje yra šešios pripažintos rūšys, kai kurios iš jų atrastos neseniai. C. mirabilis ir C. robusta buvo suklasifikuotos atitinkamai 2000 ir 2004 m., todėl senesniuose šaltiniuose gali būti nurodomos tik keturios ar penkios rūšys.

  • C. miniata (raudonoji klivija): populiariausia rūšis, žinoma dėl ryškiai oranžinių, piltuvėlio formos žiedų su geltonais kakleliais.
  • C. miniata var. citrina: žavinga veislė su šviesiai citrinų geltonumo trimitiniais žiedais, kurių ilgis gali siekti iki 3 cm. 
  • C. nobilis (kilnioji klivija): ši rūšis pasižymi unikaliais, lenktais, vamzdiškais žiedais, kuriuose dera raudoni, geltoni ir žali atspalviai. 
  • C. gardenii (Gardeno klivija), C. caulescens (bestiebė klivija) ir C. robusta: šios klivijos, priklausomai nuo konkrečios veislės, pasižymi įvairesnėmis žiedų formomis ir spalvomis.
Clivia miniata

Klivijos auginimas: ką turite žinoti prieš pradėdami?

Klivijos puikiai auga, jei jas tinkamai prižiūrite. Tačiau ko tiksliai jai reikia? Panagrinėkime svarbiausius dalykus: šviesą, temperatūrą, dirvožemį ir laistymą.

Klivijos mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą patalpoje. Pagalvokite apie vietą prie į rytus orientuoto lango, kur ji gaus rytinės saulės, bet išvengs aštrių popietinių spindulių, kurie gali nudeginti lapus. Klivijos gali pakęsti šiek tiek pavėsio lauke, todėl jos puikiai tinka pavėsyje ar verandoje.

Šioms gėlėms aktyviuoju augimo laikotarpiu patinka šiluma. Siekite, kad dienos temperatūra būtų apie 21 °C arba aukštesnė. Naktį temperatūra neturėtų nukristi žemiau 10 °C. Ši pusiausvyra yra labai svarbi optimaliam augimui ir žiedų formavimuisi.

Kalbant apie dirvožemį, klivija nėra labai išranki. Jai tinka gerai drenuojamas vazonų mišinys arba net mišinys be dirvožemio. Svarbiausia, kad vandens perteklius lengvai nutekėtų ir būtų išvengta šaknų puvinio. Dirva turi būti erdvi ir puri, kad aplink šaknis gerai cirkuliuotų oras.

Pavasarį ir vasarą reguliariai laistykite kliviją, tarp laistymų palikdami žemę šiek tiek išdžiūti. Tai neleis šaknims įsitvirtinti permirkusioje dirvoje. Artėjant žiemai laistymą gerokai sumažinkite. Klivijos pereina į ramybės periodą, kai joms reikia mažiau drėgmės. Nepamirškite, kad dažnas priešas – perlaistymas, todėl vėsesniais mėnesiais verčiau nelaistykite.

Klivijos auginimas

Kaip užtikrinti, kad klivija sėkmingai žydėtų?

Jūsų klivija laiminga ir sveika, bet kur žiedai? Paslaptis slypi vėsiame poilsio laikotarpyje ir strateginiame maitinimo grafike.

Kad klivija užaugintų nuostabius žiedus, jai reikia žiemos miego. Vėlyvą rudenį, maždaug spalio mėnesį, perkelkite augalą į vėsesnę vietą, kur temperatūra yra apie 10 °C. Tai imituoja natūralią Pietų Afrikos žiemą ir skatina žiedų pumpurų vystymąsi. Šiuo 12-14 savaičių laikotarpiu gerokai sumažinkite laistymą. Nesijaudinkite, vėsesnė temperatūra ir mažiau drėgmės nepakenks jūsų klivijai – ji tiesiog gauna pelnytą pertrauką, kad pasiruoštų įspūdingam žiedų demonstravimui.

Atėjus pavasariui ir perkėlus kliviją atgal į šiltą vietą, laikas paspartinti jos maitinimą. Visą pavasarį ir vasarą kas mėnesį augalą tręškite subalansuotomis skystomis kambarinių augalų trąšomis. Tai suteiks svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų vešliai žaliai lapijai ir, žinoma, ryškiems žiedams, kurių taip ilgai laukėte. Nepamirškite, kad svarbiausia – nuolatinis, bet saikingas tręšimas. Per didelis trąšų kiekis gali pakenkti jūsų klivijai, todėl aktyvaus augimo sezono metu laikykitės mėnesinio tręšimo grafiko.

Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?

Įtraukdami vėsų poilsio laikotarpį ir reguliarų tręšimą, užtikrinsite sėkmingą klivijų žydėjimą. Be to, kas 3-5 metus tinkamai persodindami (tik tada, kai šaknys aplimpa vazoną!), užtikrinsite, kad jūsų augalas klestės ilgus metus.

Kaip ir kada persodinti kambarines gėles?

Klivijos žydi

Klivijos dauginimas: kaip tą padaryti teisingai?

Yra du pagrindiniai dauginimo būdai: ataugos ir sėklos.

Dalijimas ataugomis yra priimtiniausias metodas, jį galima atlikti persodinant. Ieškokite ataugų, t. y. mažų klivijų augalų, augančių šalia pagrindinio augalo. Juos galima atsargiai atskirti aštriu sterilizuotu peiliu ir atskirai pasodinti į gerai drenuojamą kambarinų gėlių substratą

Dauginimas sėklomis yra retesnis, tačiau kantriems augalų augintojams atneša naudos. Sėklų daigai žydi 3-5 metus. Jei esate pasirengę šiam iššūkiui, šviežias klivijų sėklas sėkite iškart po subrendimo į gerai drenuojamą sėklų mišinį. Dygimo sėkmė padidėja naudojant šviežias sėklas, todėl neatidėliokite sėjos!

Dažniausiai pasitaikančios klivijos problemos ir jų sprendimo būdai

Klivijos žinomos kaip palyginti mažai priežiūros reikalaujantys kambariniai augalai, tačiau net ir geriausiais ketinimais besivadovaujantys prižiūrėtojai kartais gali susidurti su problemomis.

  • Jei jūsų klivija nežydi, gali būti kelios priežastys. Žydėjimą gali stabdyti netinkamas vazono dydis. Klivijos mėgsta būti šiek tiek įsišaknijusios, todėl venkite pernelyg didelių vazonų. Ar jūsų klivija mėgavosi prabangiomis žiemos atostogomis šiltoje patalpoje? Nepakankamai vėsi temperatūra žiemą gali sutrikdyti žydėjimo ciklą. Aktyvaus augimo sezono metu žydėjimui taip pat gali sutrukdyti pernelyg intensyvus laistymas. Nepamirškite, kad apskritai klivijas geriau palaistyti kiek mažiau nei per daug. Galiausiai, jauniems augalams tiesiog reikia laiko – gali prireikti kelerių metų, kad jie pakankamai subręstų ir pradėtų žydėti.
  • Geltonuojantys lapai gali būti dviejų priežasčių požymis. Dėl maistinių medžiagų trūkumo lapai gali prarasti ryškią žalią spalvą. Jei pavasarį ir vasarą tręšėte nereguliariai, tai gali būti priežastis. Perteklinis laistymas taip pat gali lemti lapų pageltimą. Pakoreguokite laistymo įpročius, kad tarp laistymų dirvožemis šiek tiek išdžiūtų.
  • Rudos dėmės ant lapų gali būti nudegimo saulėje pasekmė. Klivija mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą. Tiesioginė saulė, ypač po pietų, gali nudeginti lapus. Taip pat lapus gali nudeginti vandens lašeliai, kurie ant lapų veikia kaip maži didinamieji stiklai.
  • Miltuotieji skydamariai – šie sultis siurbiantys vabzdžiai ant lapų pasirodo kaip baltos, purios dėmės. Laimei, juos galima gydyti. Juos galite pašalinti rankiniu būdu, naudodami vatos tamponą, pamirkytą spirite. Jei užkrėtimas labiau įsisenėjęs, saugus ir veiksmingas pasirinkimas – insekticidinis muilas.
Klivija kenkėjai

Kuo dar ta klivija įdomi?

  • Klivijos yra mėgstamos Pietų Afrikos Respublikos gėlės, simbolizuojančios vaisingumą ir naują pradžią. Ji dažnai sutinkama vestuvių puokštėse.
  • Skirtingai nei kai kurie kambariniai augalai, klivija paprastai laikoma netoksiška žmonėms ir naminiams gyvūnams. Tačiau visada geriausia augalus laikyti taip, kad jie būtų nepasiekiami smalsiems vaikams ir kramtantiems gyvūnams.
  • Klivijos gali padėti pagerinti patalpų oro kokybę, nes pašalina nedidelį kiekį toksinų, tokių kaip benzenas ir formaldehidas.
  • Kai kurios klivijų veislės, pavyzdžiui, C. miniata, pasižymi nuostabiu citrinų aromatu, kuris sustiprėja naktį.
  • Tinkamai prižiūrimos klivijos gali gyventi dešimtmečius, net daugiau nei šimtmetį! Šios gėlės gali būti perduodamos kaip brangi šeimos relikvija.

Šaltiniai:
https://www.rhs.org.uk/plants/clivia/how-to-grow
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-and-care-for-clivia/
https://hort.extension.wisc.edu/articles/clivia/
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/clivia/clivia-plant.htm

Nuotraukos asociatyvinės Unsplash, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Silvija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *