Skip to content

Jazminaitis – kvapnioji kambario gėlė

  • by
Jazminaitis – kvapnioji kambario gėlė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jazminaitis (Jasminum) mėgstamas gėlių augintojų dėl savo dailių baltų žiedų, dekoratyvių lapų, malonaus aromato. Tai alyvmedinių šeimos augalas, paplitęs Pietų Europos, Afrikos, Azijos, Australijos subtropikuose. Mūsų klimato sąlygomis jazminaitis auginamas kaip kambarinė gėlė. Manoma, kad jazminaičio pavadinimas yra kilęs iš Artimųjų Rytų, persų kalba „yasmin“ reiškia „Dievo dovana“.

Jazminaitis – vasaržalis ar visžalis sumedėjęs vijoklinis augalas, jo lapai priešiniai, plunksniški. Kvapnūs žiedai susitelkę į šluoteles, kekes. Žydi baltai, geltonai, rečiau raudona ar purpurine spalvomis. Jazminaičio vaisius – uoga.

Jazminaičių rūšys

Jazminaičio gentyje yra apie 200 rūšių. Kambario sąlygomis dažniausiai auginamos rūšys – gausiažiedis jazminaitis ir vaistinis jazminaitis.

Gausiažiedis jazminaitis (Jasminum polyanthum) – viena dažniausiai kambaryje auginamų jazminaičio rūšių. Tai vijoklinis augalas, kilęs iš Kinijos. Gamtoje gali užaugti nuo 1 iki 10 m. Gausiažiedžio jazminaičio žiedpumpuriai rausvi, žiedai balti. Žydi žiemos pabaigoje ir pavasarį žvaigždelių pavidalo žiedų kekėmis. Žiedai turi stiprų malonų aromatą.

Vaistinis jazminaitis (Jasminum officinale). Ši jazminaičio rūšis turi vaistinių savybių. Vaistinis jazminaitis savo išvaizda panašus į gausiažiedį. Tai laipiojantis augalas su dalytiniais lapais ir retomis kvapnių baltų žiedų kekėmis. Vaistinio jazminaičio žiedai siekia apie 2,5 cm skersmens. Žydi vasarą. Vaistinis jazminaitis yra Pakistano nacionalinė gėlė.

Arbatinis jazminaitis (Jasminum sambac) kilęs iš Azijos, Rytų Himalajų regiono. Šis jazminaitis yra mažesnis už kitas rūšis, užauga iki 0,5-3 m. Augalo lapai kiaušiniški, žiedai balti, išsiskleidžiantys vakare. Labai kvapnus.

Jazminaičių rūšys

Jazminaitis ir jazminas – ar giminaičiai?

Jazminaičio ir jazmino pavadinimai panašūs, tačiau šie augalai visiškai skirtingi. Jazminaitis priklauso alyvmedinių augalų šeimai, jis yra mums puikiai pažįstamų alyvų giminaitis. Tuo tarpu jazminas (Philadelphus) yra kitos – hortenzijinių – šeimos augalas. Jazminaitis su jazminu panašūs vien savo kvapnumu. Abu skleidžia intensyvius, tačiau skirtingus aromatus.

Kitas panašiai vadinamas augalas – Madagaskaro jazminas, arba kambario jazminas (Stephanotis floribunda), su jazminaičiu taip pat nesigiminiuoja. Šie du augalai irgi priklauso skirtingoms augalų šeimoms.

Jazminaičio sodinimas ir dauginimas

Jazminaitis Lietuvoje auginamas tik patalpose, kadangi mūsų žiemos jam per šaltos.

Jazminaičiui tinkanti vieta. Jazminaitis mėgsta saulę ar dalinį šešėlį. Labai pavėsingoje vietoje jo auginti nereikėtų. Idealiausia vieta namuose – rytinė ar vakarinė palangė. Auginant vasarą ant pietinės palangės, stiprūs saulės spinduliai gali nudeginti jazminaičio lapus. Vasaros metu galima išnešti jazminaitį į lauką.

Žemė jazminaičiui. Šiai gėlei tinka silpno rūgštingumo puri kompostinė žemė arba kompostinės ir durpinės žemių mišinys. Vazono dugne jazminaičiui reikia įrengti drenažo sluoksnį.

Jazminaičio sodinimas, dauginimas. Jazminaitis dauginamas auginiais. Šiltuoju metų laiku nuo šakų galų nukerpami sveiki, pusiau sumedėję auginiai su naujai išaugusiais žaliais lapeliais. Ant auginio paliekami 1-2 lapeliai, kiti pašalinami. Auginiai pasodinami į durpių ir smėlio mišinį. Galima sodinti keletą auginių į vieną talpą, tačiau reikia išlaikyti atstumą, kad jie vienas kito neliestų. Auginiai paliekami šiltoje šviesioje vietoje, reguliariai saikingai laistomi. Išleidžia šaknis po 3-6 savaičių. Tada jie išsodinami į atskirus nedidelius vazonėlius arba išrenkamas bei paliekamas vienas stipriausias auginys.

Jazminaičio sodinimas ir dauginimas

Jazminaičio auginimas ir priežiūra

Jazminaitis yra laipiojantis augalas, tad dažniausiai jis auginamas dideliame vazone su tinkamomis atramomis. Jazminaitis pakankamai atsparus bei nereiklus augalas, svarbu saugoti šį augalą nuo per žemos temperatūros, drėgmės pertekliaus bei per intensyvių tiesioginės saulės spindulių.

Jazminaičiui tinkama temperatūra. Jazminaitis auginamas kambario (18-24 °C) temperatūroje, didelių karščių nemėgsta. Žiemą, ramybės periodu, geriausia temperatūra jazminaičiui 13-15 °C, temperatūra negali būti žemesnė nei 7-10 °C šilumos. Jei ramybės metu jazminaitis bus laikomas šiltoje, kambario temperatūros, patalpoje, jis augins daugiau lapų, o žydės menkiau.

Jazminaičio laistymas. Jazminaitis gausiai laistomas nuo pavasario iki rudens, o žiemą tik tiek, kad neperdžiūtų žemė. Geriausia laistyti šiltu, nekalkingu vandeniu. Jazminaičiui patinka gana drėgnas oras, tad jo lapai reguliariai purškiami.

Jazminaičio tręšimas. Intensyvaus augimo metu jazminaitį reikia reguliariai tręšti. Galima naudoti universalias kompleksines trąšas. Norėdami paskatinti žydėjimą, kas mėnesį galite patręšti jazminaitį skystomis trąšomis, kuriose yra daug kalio (pvz., pomidorams skirtomis trąšomis).

Jazminaičio žydėjimas. Skirtingos jazminaičio rūšys žydi skirtingu metu. Priklausomai nuo rūšies jazminaičio žiedai būna balti arba geltoni. Namų sąlygomis jazminaitis žydi iki trijų savaičių, paskutinėmis žydėjimo dienomis žiedeliai įgauna raudonų atspalvių. Žydėjimui paskatinti ir pagausinti ant jazminaičio šakelių paliekama iki aštuonių lapų, kiti nuskabomi.

Jazminaičio auginimas ir priežiūra

Jazminaičio persodinimas. Jauni augalai persodinami kasmet, suaugę kas 2-3 metus. Jazminaičiui reikalingas erdvus vazonas su drenažo angomis.

Jazminaičio genėjimas. Jazminaitis – sparčiai augantis augalas. Jį reikia genėti, nes laisvai augdamas, jis greitai pasiekia trijų metrų ir didesnį aukštį. Prieš baigiantis ramybės periodui reikia trečdaliu patrumpinti ištįsusius ūglius, taip pat išpjaunamos sudžiuvusios bei pernelyg plonos šakelės.

Atramos. Jazminaitis yra vijoklinis augalas, tad jam reikia įrengti atramėles arba parinkti tokią auginimo vietą, kur jis galėtų leisti savo šakeles žemyn – pavyzdžiui, pastatyti jį ant aukštos spintos ar lentynėlės.

Jazminaičio auginimo problemos, ligos ir kenkėjai

Auginamas tinkamomis sąlygomis jazminaitis paprastai nesukelia didesnių rūpesčių. Tačiau jei aplinka bus jazminaičiui netinkama, nepalanki, jis augs prasčiau, sumenks.

Krenta jazminaičio lapai. Nors laikas nuo laiko mesti lapus augalui natūralu, reikia susirūpinti, jei lapai krenta vienu metu dideliais kiekiais. Lapų kritimas dažniausiai vyksta dėl netaisyklingo laistymo režimo – perlaistymo ar nepakankamo laistymo. Taip pat tai gali būti grybelinės ligos požymis.

Lapai padengti baltais milteliais. Greičiausiai jazminaitis susirgo miltlige. Tai dažna grybelinė augalų liga. Ji greitai plinta, todėl vos pastebėję, apdorokite augalą fungicidu, skirtu miltligei gydyti. Miltligės profilaktikai, laiku augalą genėkite, kad oras cirkuliuotų aplink augalo lapus ir stiebus.

Jazminaitį puolantys kenkėjai. Jazminaitis pakankamai atsparus kenkėjams, tačiau kartais jame gali apsigyventi sultimis mintantys kenkėjai – miltuotieji skydamariai, voratinklinės erkės, amarai. Reguliariai tikrinkite augalus – kuo anksčiau pastebėsite šiuos nepageidautinus gyventojus, tuo lengviau bus jais atsikratyti. Užsiveisus kenkėjams, naudokite specialias pesticidines priemones.

Jazminaičio aromatas bei gydomosios savybės

Jazminaičio aromatas

Jazminaitis pasižymi intensyviu maloniu aromatu. Jo eterinis aliejus naudojamas parfumerijoje, aromaterapijoje, maisto pramonėje.

Vaistinis jazminas dėl savo kvapnumo naudojamas įvairiems desertams – ledams, konservuotiems vaisiams, kepiniams – pagardinti.

Aromatingųjų vaistinio jazminaičio ir arbatinio jazminaičio džiovintų žiedų dedama į arbatos sudėtį. Šie augalai suteikia arbatai ne tik išskirtinį aromatą, tokia arbata taipogi bus naudinga sveikatai.

Jazminaičio aromatas žydėjimo metu gali būti tikrai intensyvus, tad kartais gali net sukelti galvos skausmą. Jei jaučiate, jog gėlės kvapas jums per stiprus, nelaikykite žydinčio jazminaičio miegamajame ar kambaryje, kur praleidžiate daug laiko.

Vaistinės jazminaičio savybės

Jazminaitis ne tik gražiai žydi ir maloniai kvepia, jis turi ir gydomųjų savybių.

  • Vaistinis jazminaitis turi antiseptinių, priešuždegiminių, tonizuojančių, antiparazitinių savybių. Jo preparatai naudojami odos ligoms gydyti.
  • Gausiažiedžio jazminaičio eterinis aliejus naudojamas kaip antidepresantas. Šio aliejaus dedama į gydomąsias vonias bei į masažui skirtą aliejų siekiant palengvinti raumenų skausmus.

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.wikipedia.org
https://www.rhs.org.uk
https://www.thespruce.com
https://floristics.info
P. McHoy „Kambarinės gėlės. Pasirinkimas, priežiūra ir išdėstymas interjere“. Vilnius, 1997

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *