Jei ieškote daugiamečio augalo, kuris jūsų vasaros sodui suteiktų ryškią spalvą, tuomet liatris bus tinkamas pasirinkimas. Nebijokite jį auginti pas savo sode. Tai labai universalus ir lengvai auginamas dekoratyvinis augalas, kuris nuostabiai atrodys bet kuriame sode. Jo žalia lapija išsilaiko ryški visą augimo sezoną, o rudenį nusidažo sodriu bronziniu atspalviu, kuris sodui suteikia dar naujų atspalvių. Liatris dėl puošnių žiedų dažnai naudojamas ir gėlių puokščių kompozicijose. Taigi, aptarkime liatrio auginimo ypatumus šiek plačiau.
Populiarios dekoratyvinės liatrio rūšys
Liatris priklauso astrinių (Asteraceae) šeimos augalų genčiai. Skaičiuojamos net 37 skirtingos jo rūšys. Šiame skyrelyje paminėsime pačias populiariausias liatrių rūšis, kurias galite užsiauginti savo sode.
Varpotasis liatris (Liatris spicata)
Jis išskiriamas kaip vaistinis augalas. Augalo lapai ir šaknys pasižymi antibakterinėmis, diuretinėmis savybėmis. Manoma, kad augalas yra veiksmingas, jį lokaliai uždėjus gydant gerklės skausmą. Liatrio lapai yra linijiški, o žiedai gali būti švelniai violetiniai ar balti. Jis žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais.
Jį galite atskirti, nes žiedai yra „pūkuoti“, o ne vamzdiški. Augalo stiebas būna 60-150 cm aukščio, nuo šviesiai žalios iki violetiškai žalios spalvos. Pirmaisiais augimo metais liatris stiebo neišaugina, tačiau antraisiais metais dažniausiai išauga vienas žydintis stiebas. Trečiaisiais gyvenimo metais galima tikėtis jau 3-6 stiebų iš vieno augalo.
Tankiagraižis liatris (Liatris pycnostachya)
Jis užauga iki 120 cm aukščio ir yra sudarytas iš vieno ar daugiau stiebų. Stiebas yra žalios spalvos, o ant jo matomi balti plaukeliai. Liatris turi tvirtą smaigalį su daugybe žiedynkočių, kurių kiekviename yra apie 10 rausvų ar violetinių žiedų. Žiedai neturi jokio pastebimo kvapo. Lapai yra linijiniai. Žiedai žydi vasarą, paprastai liepos-rugpjūčio mėnesiais, maždaug 4 savaites. Didžiausias žydėjimas būna vasaros viduryje.
Dailusis liatris (Liatris elegans)
Tai daugiametis lapuotis augalas su linijiniais, tamsiai žaliais lapais ir stačiais lapuotais stiebais. Ant jų nuo vasaros pabaigos iki rudens auga siauri vamzdiški, nuo šviesiai rausvo iki violetiškai rausvo atspalvio žiedų kuokštai.
Plėvelinis liatris (Liatris scariosa)
Užauga apie 60 cm pločio ir 45-90 cm aukščio. Žydi nuo vasaros vidurio iki rudens. Šis liatris turi išskirtines itin dideles žiedų galvutes ant ilgesnių išsikišusių žiedynkočių. Žiedų skaičius taip pat didesnis nei kitų rūšių liatrių. Stiebai standūs, statūs, apaugę trumpais, į žolę panašiais lapais. Šis augalas auga sausuose miškų vietose ar kirtavietėse.
Taškuotasis liatris (Liatris punctata)
Tai viena iš kompaktiškesnių rūšių, kuri vasaros viduryje ir pabaigoje žydi su daugybe rausvai violetinių žiedų, kurie vienas po kito išsiskleidžia iš viršaus į apačią. Ši rūšis labai atspari sausrai ir puikiai tinka sausesnėse vietose, kur dirvožemis greitai išsausėja. Liatrio žiedai gana ryškūs ir unikalūs. Jis turi ilgus kotelius, kurie išsikiša ir susisuka, todėl atrodo garbanoti. Lapai ir stiebai paprastai būna statūs, todėl ir lapija atrodo gražiai ištisus metus.
Liatrių auginimas
Vieta ir apšvietimas. Jis geriausiai augs ir žydės pasodintas saulėtoje vietoje. Gaudamas daug šviesos, jis augs taip pat gana kompaktiškai ir neišsiplės daug į pakraščius. Kad tarp liatrio augalų gerai cirkuliuotų oras, juos reikia sodinti bent 30 cm atstumu vienas nuo kito. Kadangi šis augalas auga vertikaliai, todėl gražiausiai atrodys pasodintas grupuojant po šešis ar daugiau augalus. Nepatariama jo sodinti vienoje eilėje.
Dirvožemis. Šis augalas nėra išrankus dirvožemio sąlygoms. Todėl jis gali užaugti net per aukštas, jei dirva bus pernelyg derlinga. Peraugęs jis nuvirs ant šono. Liatriui svarbiausia yra vandeniui laidus dirvožemis, ypač žiemą. Kitu atveju, šaknys supus, jei dirvoje laikysis drėgmė.
Temperatūra ir drėgmė. Liatris gerai atlaiko vasaros karščius ir drėgmę. Jei dirvožemis išlieka gana sausas, augalas gali išgyventi ir šaltomis žiemomis.
Liatrių priežiūra
Laistymas. Esant per dideliam kiekiui vandens dirvožemyje liatris tampa jautrus šaknų puviniui. Kai vandens dirvožemyje mažai ar yra sausringas laikotarpis, augalas veši. Jo šaknų sistema užtikrina pakankamą kiekį vandens. Todėl geriau palaistykite mažiau, nei perlaistykite. Rekomenduojame naudoti „mirkymo ir džiovinimo“ laistymo metodą. Liatrį laistyti tik tada, kai dirvos paviršius yra visiškai išdžiūvęs. Naujai pasodintus gumbus kruopščiai palaistykite. Augalui išdygus, laistykite gėlės pagrindą arba galite naudoti lašelinį laistymo metodą. Šiais būdais laistomiems liatriams padėsite išvengti grybelinių ligų plitimo.
Tręšimas. Liatris gana gerai prisitaiko prie sąlygų ir nėra labai išrankus. Jei dirvožemis geras, augalo tręšti nereikia. Jei dirva prasta, tręškite kartą per metus. Geriausia pavasarį, prieš liatriui pradedant žydėti. Tinkamiausios – subalansuotos trąšos gėlėms.
Genėjimas. Kai žiedai pradeda nykti, nupjaukite liatrį iki augalo pagrindo, kur auga maži lapeliai, dar vadinamieji pamatiniai lapai. Taip augalas paruošiamas naujam augimo sezonui.
Liatrio persodinimas ir dauginimas
Tai lengvai dauginamas augalas. Jis dauginamas sėklomis arba padalinimo būdu. Sėklas reikėtų pasodinti prieš žiemą arba ankstyvą pavasarį. Rudenį subrendusiomis sėklomis augalas dauginasi savarankiškai. Jei auginsite iš sėklų, svarbu paminėti, jog pilnas liatrio žydėjimas bus matomas praėjus keleriems metams nuo pasodinimo.
Dar vienas liatrio dauginimo metodas yra padalijimas. Vasaros gale arba rugsėjo mėnesį iškastus augalo gumbus padalinkite į kelias dalis. Svarbu, jog kiekviena dalis turėtų po atskirą šaknies kaklelį kartu su gumbavaisiu.
Kad augalas ir toliau išliktų gražus ir gyvybingas, rekomenduojame kas keletą metų jį padalinti ir vėl iš naujo pasodinti. Padalintus gumbus pasodinkite maždaug 2-3 cm gylyje į dirvą šaknimis žemyn.
Liatrio ligos bei kenkėjai
Liatris yra atsparus beveik visiems vabzdžiams ir kenkėjams. Tačiau šios gėlės jautrios šaknų puviniui ir grybelinėms ligoms, pavyzdžiui, lapų dėmėtligei, jei yra laikomos labai drėgnoje dirvoje. Ypač karštu ir drėgnu oru ant liatrio gali atsirasti miltligė. Norėdami apsaugoti nuo šių problemų, jį sodinkite ten, kur gerai cirkuliuos oras ir bus pakankamai saulės šviesos.
Šaltiniai:
- https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/blazing-star/
- https://www.gardendesign.com/flowers/liatris.html
- https://gardenerspath.com/plants/flowers/blazing-star-liatris-spicata/
- Dotted Blazing Star – A Complete Guide To Liatris Punctata – GrowIt BuildIT
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.