Skip to content

Nakviša – naktį prasiskleidžiantis augalas, kurio augimui būtina saulės šviesa. Auginimas ir nauda moterų sveikatai

Nakviša
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nors nakviša dažniausiai asocijuojasi su vaistiniu augalu (dvimete nakviša), tačiau jos yra kur kas daugiau rūšių, tame tarpe ir dekoratyvinių, kurios gali džiuginti akį gėlynuose. Tai puikus augalas pradedančiajam sodininkui, nes nereikalauja ypatingos priežiūros. Ką reikia žinoti apie nakvišos auginimą ir priežiūrą, sužinosite skaitydami toliau.

Nakviša: išvaizda ir paplitimas

Nakviša (Oenothera) priklauso nakvišinių šeimos augalų genčiai, kurioje iš viso yra net 120 augalų rūšių. Natūraliai auga tik Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Kituose žemynuose paplitusi kaip svetimžemis augalas ir auginama gėlynuose. Kai kuriose šalyse laikoma invazine.

Nakviša yra daugiametė arba dvimetė žolė su stora liemenine šaknimi. Lapai linijiški, lancetiški arba kiaušiniški, bekočiai ar su trumpais koteliais, lygiakraščiai, dantyti ar plunksniškai suskaldyti. Jaunų augalų apatiniai lapai susitelkę skrotelėje. Stiebo lapai – pražanginiai.

Žydi nakviša vasaros mėnesiais, birželį–rugpjūtį. Žiedai taisyklingieji, po vieną sukrauti viršutinių lapų pažastyse ir sudaro varpos, šluotelės ar kekės pavidalo lapuotą žiedyną. Nakviša žydi geltonais, baltais, švelniai rožiniais, rausvais žiedais, kurie išsiskleidžia tik vakare, saulei leidžiantis, arba ryte prieš saulėtekį. Būtent todėl nakviša ir gavo tokį pavadinimą.

Vaisius – ritiniška ar kiaušiniška atsidarančioji dėžutė. Subrendę sėklos lengvai pasisėja pačios, tad neprižiūrimos ir nevaldomos nakvišos gali lengvai ir greitai užimti visą sodą.

Dvimetė nakviša
Dvimetė nakviša

Nakvišos rūšys

Lietuvoje nakviša laikoma svetimžemiu augalu. Žinomos 8 svetimžemės rūšys, iš kurių 4 laikomos natūralizavusiomis.

Dažniausiai sutinkamos šios nakvišų rūšys:

  • Dvimetė nakviša (Oenothera biennis) yra labiausiai paplitusi ir geriausiai žinoma Lietuvoje nakvišų rūšis. Tai vaistinis augalas, kurio sėklų aliejus naudojamas farmacijos ir parfumerijos pramonėje.
  • Gauruotoji nakviša (Oenothera pubescens) taip pat yra vaistinis augalas.
  • Rausvoji nakviša (Oenothera rosea) yra vaistinis augalas, žydintis rausvais arba raudonais žiedais.
  • Misūrinė nakviša (Oenothera missouriensis) auginama kaip dekoratyvinis augalas, gausiai žydintis geltonos spalvos žiedais. Auga ne aukšta: iki 30 cm aukščio.
  • Krūminė nakviša (Oenothera fruticosa) užauga iki 20–90 cm aukščio, žydi smulkiais, geltonais žiedais.
  • Stambiažiedė nakviša (Oenothera glaziovana) gali užaugti net iki 1,5 m aukščio. Žydi stambiais, geltonos spalvos žiedais. Žiedlapio ilgis siekia 5 cm.
  • Puošnioji nakviša (Oenothera speciosa) yra krūmo formos rūšis, žydinti 4–6 cm skersmens, švelniai rožiniais žiedais.
  • Blyškioji nakviša (Oenothera pallida) daugiametė rūšis. Žiedai balti, itin kvapnūs, 4–6 cm skersmens.

Laukinėje gamtoje Lietuvoje aptinkamos dvimetė nakviša, raudonstiebė nakviša (Oenothera rubricaulis), rečiau Kazimiero nakviša (Oenothera casimiri), o smėlinė nakviša (Oenothera ammophila) auga tik Pietų Lietuvoje. Laukinės nakvišos auga dirvonuose, žvyrynuose, pakelėse, dykvietėse.

Rausvoji nakviša
Rausvoji nakviša

Nakvišos auginimas: dirvos ir vietos parinkimas

Nors nakviša savo žiedus išskleidžia tik naktį, tačiau jai augti reikalinga daug saulės šviesos. Todėl nakvišai parenkama saulėta arba dalinai pavėsinga vieta, kur ji gautų bent 6–8 valandas tiesioginės saulės spindulių.

Be to, reikia nepamiršti, kad nakviša gali užaugti iki metro ar daugiau aukščio, todėl jai geriausiai parinkti vietą sodo pakraštyje ar gėlyno viduryje.

Nakviša mėgsta drėgną, tačiau labai gerai drenuojantį dirvožemį. Užmirkimo nepakenčia. Gerai gali augti ir smėlingoje, uolėtoje vietoje, todėl puikiai tiks alpinariumams ar mažiau derlingai žemei. Tačiau tokiu atveju reikėtų būtinai mulčiuoti, kad dirvožemis išlaikytų kuo daugiau drėgmės šaknims.

Kaip sodinama nakviša?

Nakvišos lengvai ir paprastai išauginamos iš sėklų. Jos ir pačios kuo puikiausiai pasidaugina sėklomis, todėl jeigu norite suvaldyti jų plitimą, reikia neleisti sėkloms subręsti – peržydėjusius žiedus būtina skabyti.

Sėklos sėjamos tiesiai į dirvą arba vazonėlius vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Jeigu buvo pasėtos į atvirą dirvą, sudygusias ir paaugusias, reikia pikiuoti maždaug 20–30 cm atstumu, priklausomai nuo rūšies.

Vazonuose išaugintos nakvišos turi būti sodinamos į lysvę pirmaisiais augimo metais, kai išaugina tik lapų skrotelę. Antraisiais metais nakviša išaugina ilgą liemeninę šaknį, kuri lengvai pažeidžiama persodinimo metu.

Beje, nakviša žydi antraisiais augimo metais.

Puošnioji nakviša
Puošnioji nakviša

Tolesnė nakvišos priežiūra

Nakviša labai mažai priežiūros reikalaujantis augalas. Tad pasėjus ją, vėliau rūpintis tenka minimaliai.

Laistymas. Nors nakviša mėgsta drėgną žemę, tačiau perlaistymas jai pavojingas. Todėl laistyti reikia reguliariai, tačiau stebėti, kad žemė neužmirktų. Daugiau vandens reikia tik sausomis, karštomis vasaros dienomis. Apie perlaistymą įspėja pakitusi nakvišos lapų spalva: dažniausiai jie paruduoja.

Tinkama temperatūra. Nors žydi vasaros mėnesiais, tačiau iš tiesų nakvišai daug labiau patinka vėsa. Tai dar viena priežastis, kodėl ją patariama mulčiuoti. Mulčias sulaiko ne tik drėgmę, tačiau iš užtikrina vėsą šaknims. Būtent dėl vėsesnio oro poreikio, jas patariama sodinti vėlų rudenį ar anksti pavasarį, kad iki vasaros jau spėtų gerai įsitvirtinti. Nakviša, kuriai per karšta, skursta ir ima panašėti labiau į piktžolę nei į puošnią gėlę.

Tręšimas. Trąšos nereikalingos nakvišos priežiūroje. Praturtinti žemę organinėmis trąšomis patariama tik tuo atveju, jeigu nakviša auginama labai nederlingoje dirvoje.

Žiedai. Peržydėjusius žiedus rekomenduojama nuskinti ne tik dėl estetinio vaizdo, bet ir todėl, kad subrendusios sėklos labai lengvai pasisėja pačios ir nakvišos labai greitai plinta. Tad neleisti sėkloms sunokti yra patikimiausias būdas suvaldyti nakvišų plitimą.

Blyškioji nakviša
Blyškioji nakviša

Nakviša: kenkėjai ir ligos

Nakviša nėra labai kenkėjų puolamas augalas, tačiau jaunus daigelius gali nugraužti sraigės ar šliužai.

Daug dažniau nakviša gali susidurti su šaknų puviniu ar grybelinėmis ligomis. Geriausia prevencija šioms problemoms – neperlaistymas ir stebėjimas, kad augalo šaknys nebūtų užmirkę. Tiek šaknų puvinį, tiek grybelines ligas, visų pirma, išduoda pakitusi lapų spalva, jų deformacijos.

Nakviša moterims

Nakviša gydomosiomis savybėmis garsėjo dar senųjų indėnų civilizacijų laikais, kai tikėta, jog išgėrus jos šaknų nuoviro įgyjama antgamtinių galių. XVII amžiuje nakviša pasiekė ir Europą, kur buvo laikoma vaistu nuo visų ligų.

Nakvišų sėklų aliejuje gausu itin svarbių organizmui riebalų rūgščių, tokių kaip linolo ir gama–linolino rūgštys. Tai nepakeičiamos medžiagos, būtinos žmogaus organizmui, užkertančios kelią lėtiniams uždegimams.

Be to, nakvišų aliejus jau daug metų žinomas kaip nepakeičiamas preparatas moterų sveikatai. Jis sumažina PMS simptomus ir skausmą menstruacijų metu. Taip pat reguliuoja hormonų veiklą, todėl itin naudingas ir menopauzės simptomams lengvinti.

Nakvišų aliejus taip pat padeda palaikyti plaukų, odos ir nagų sveikatą, reguliuoja kraujo spaudimą ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina kepenų ląstelių regeneraciją, mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Nakviša – nuostabi sodo puošmena. O pasirinkus tinkamą rūšį tai gali tapti ir sveikatos šaltiniu.

Nakvišų aliejus moterims

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/
  2. https://www.thespruce.com/evening-primrose-plant-profile-4774593
  3. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/evening-primrose-sundrops/
  4. https://www.healthline.com/health/evening-primrose-oil
  5. https://www.vle.lt/straipsnis/nakvisa/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *