Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Miško grybų auginimas sode – sužinokite visus „kaip“ ir „kodėl“, kad jūsų misija pavyktų

Miško grybų auginimas sode
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vasara ir ankstyvas ruduo – mėgstamiausias grybautojų laikas. Pirmaisiais mėnesiais dažniausiai džiugina voveraitės, o rugpjūtis ir rugsėjis Lietuvoje įprastai atneša gana gausų įvairių grybų derlių. Žinoma, su sąlyga, jei sezonas nebus per sausas arba per drėgnas, o jūs spėsite aplankyti grybingas vietas anksčiau nei kiti grybavimo entuziastai. Nesate nusiteikę šioms lenktynėms? O gal jums labiau patinka grybus valgyti nei juos rinkti? Jei turite bent lopinėlį žemės ir mėgstate joje pasidarbuoti, tuomet miško grybų auginimas sode gali tapti nauju jūsų projektu.

Miško grybų auginimas sode

Kodėl verta išbandyti miško grybų auginimą sode?

Ne veltui grybavimas pusiau juokais vadinamas sportu. Kaip ir bet kokiai sporto šakai, sėkmingai grybų medžioklei reikia nemažai praktikos, kantrybės ir pasiruošimo. Būtina išmanyti skirtingas grybų rūšis, žinoti kur jie auga, gerai orientuotis miškuose ir… laiku ten atvykti. Neslėpkime, kad dažnai nemaloniausia grybavimo dalis yra ankstyvas atsikėlimas ir šiai pramogai paaukojami savaitgalių rytai. Kaskart, kai pasiduodam pagundai nusnūsti dar valandėlę, atvykę į pažįstamą mišką randame tik atšalusius mus aplenkusių grybautojų pėdsakus.

Jei jūsų visiškai nedžiugina ankstyvi rytai miške, o žinios apie grybus toli gražu nėra enciklopedinės, turite puikią alternatyvą. Kelios priežastys, kodėl jums patiks miško grybų auginimas sode:

  • Visuomet valgysite patį šviežiausią produktą.
  • Būsite ramūs, kad jūsų lėkštėje esantys grybai užauginti be jokių kenksmingų priedų.
  • Sutaupysite, nes miško grybų kainos prekybos vietose nėra pačios draugiškiausios.
  • Surengsite gamtos pažinimo projektą mažiesiems.
  • Miško grybų auginimas sode gali tapti net ir papildomu pajamų šaltiniu.
Miško grybų auginimas sode

Išrinkite vietą miško grybų auginimui sode

Visiems puikiai žinoma, jog dauguma miško grybų negali gyventi be medžių. Kitaip tariant, juos sieja mikoriziniai ryšiai – grybų sporos sudygsta tik susitikusios su augalo šeimininko šaknimis. Nesijaudinkite, nes šis procesas tikrai nėra parazitinis, bet, priešingai, naudingas abiems pusėms. Tai reiškia, jog grybų sodinimas gali padėti suvešėti jūsų teritorijoje jau augantiems medžiams.

Tačiau tam, kad ši draugystė įvyktų, tiks ne bet kokia aplinka – kiekvienas grybas turi savo medį porininką, su kuriuo ryšiai klostosi palankiausiai. Štai keli populiariausi pavyzdžiai:

Baravykas – pušys, eglės, neblogai jaučiasi ir ąžuolų kaimynystėje.

Raudonviršis – beržai, kartais sutinkamas po drebulėm ar kitais medžiais.

Kazlėkas – dažniausiai auga po pušimis.

Lepšės – beržų kompanijos mėgėjos.

Ūmėdės – mažiau išrankios, auga po įvairiais medžiais.

Voveraitės – priskiriamos prie mažiau išrankių grybų, tačiau dažniausiai auga spygliuočių kaimynystėje.

Miško grybų auginimas sode

Miško grybų auginimas sode iš sukirmijusių grybų

Taip, kartais miške rastas sukirmijęs grybas gali būti sėkmingas radinys, nes iš jo galite užsiauginti savų grybų. Tai galite padaryti net keliais skirtingais būdais.

Išbarstyti. Susmulkinkite grybus ir išbarstykite nedidelius gabalėlius po medžiais. Šis variantas yra pats paprasčiausias, bet kartu ir rizikingiausias, nes sunku užtikrinti, kad iš kepurėlių iškritusios sporos prigis žemės paviršiuje.

Išpilstyti. Bent 8-10 grybų kepurėles užpilkite kibiru vandens ir palikite parai pastovėti. Tuomet tame pačiame vandenyje jas susmulkinkite iki vientisos masės. Maždaug 1 m atstumu nuo medžio kamieno iškaskite negilų, maždaug 15 cm skersmens apskritimą (pakaks nuimti velėną). Į šį griovį supilkite kibiro turinį – vieno kibiro užteks maždaug trims medžiams aplieti. Tuomet grąžinkite velėną į vietą ir suplokite kastuvu. Sodinukus laistykite visą vasarą, maždaug kartą per savaitę, o žiemai užklokite nukritusiais lapais. Yra teigiančių, kad toks metodas suteikia net 70 % sėkmės garantiją.

Miško grybų auginimas sode

Miško grybų auginimas iš miškinės grybienos

Eidami į mišką pasiimkite ne tik pintinę, bet ir kastuvą. Radę mėgstamą grybą, nukaskit 20 cm storio velėnos sluoksnį, maždaug 30 cm skersmeniu aplinkui grybą. Išsirinkę tinkamą sodinimui vietą iškaskite 30 cm gylio duobę, jos dugną apiberkite drėgnomis pjuvenomis (jei radote grybą po lapuočiu naudokite lapuočio pjuvenas). Į duobę suberkite parsivežtą velėną, uždenkite plonu žemės sluoksniu ir palaistykite.

Miško grybų auginimas sode

Miško grybų auginimas iš micelio

Micelis – tai jau paruošta sodinimui grybiena, kurios galite įsigyti specializuotose parduotuvėse arba internetu. Jų būna įvairiausių rūšių: nuo skirtų auginimui ant substratų ar rąstų, iki pilnai paruoštų pakuočių, jei norėtumėte išbandyti paprastą variantą ant namų palangės. Kiekvienas metodas turės specializuotą auginimo instrukciją, kurią rasite kartu su įsigytu miceliu. Kadangi substratai skiriasi, vieni sodinimo metodai kels daugiau, o kiti mažiau iššūkių. Tačiau su jų pagalba miško grybų auginimas sode gali tapti smagia ir naudinga veikla visai šeimai.

Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt/
https://www.epicgardening.com
https://urban-farm-it.com
https://gardenerspath.com/
https://www.first-nature.com/

Straipsniui naudotos asociatyvinės nuotraukos: Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina

1 thoughts on “Miško grybų auginimas sode – sužinokite visus „kaip“ ir „kodėl“, kad jūsų misija pavyktų”

  1. Pingback: Baravykas. Kur auga baravykai ir kas lemia sėkmingą grybavimą - Derlingas.lt Baravykas. Kur auga baravykai ir kas lemia sėkmingą grybavimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *