Skip to content

Orchidėjos: kurios orchidėjų atmainos dažniausiai puošia lietuvių namus?

  • by
Orchidėjos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vargu, ar galima pavadinti žmogų tikru gėlininku, jeigu jo namuose nėra orchidėjos. Kurdama šias gėles, gamta nepašykštėjo fantazijos ir suteikė orchidėjoms išskirtinę išvaizdą. O daugybė mokslininkų ir selekcininkų padirbėjo, kad nesuskaičiuojama jų daugybė veislių galėtų augti bet kieno namuose. Tai kodėl nepasinaudojus proga? Tačiau gali kilti klausimų, kaip išsirinkti tą vienintelę iš galybės siūlomų, tad labai minimaliai apžvelgsime, kokių orchidėjų rūšių dažniausiai pasitaiko. Pamatysite, kad ne tik falenopsiai yra sutinkami lietuvių namuose, bet ir kitos populiarios, lengvai prižiūrimos orchidėjų atmainos ir rūšys yra geidžiamos.

Orchidėjos

Orchidėjos ir nesuskaičiuojama jų gausybė

Orchidėjų, arba moksliškai tariant gegužraibinių (Orchidaceae), šeima yra be galo didelė, kurią sudaro bemaž apie 28000 rūšių, o veislių ir hibridų skaičius dar įspūdingesnis – apie 40000. Tai daugiausiai tropinių ir subtropinių kraštų augalai, kurie daugiausia pasižymi epifitine gyvenimo forma (kai auga ant kitų augalų paviršiaus). Dėl pakankamai nesudėtingos priežiūros, nepaprastai ilgo žydėjimo ir įspūdingų, gausių žiedų jos auginamos visame pasaulyje. Visgi ne visi 28000 yra auginami – tai įprastai apima tik 500 rūšių, o kelias iš jų, ypač populiarių mūsų šalyje, čia ir aptarsime.

Šiek tiek apie Lietuvos laukines orchidėjų rūšis

Čia daug nekalbėsite apie tas orchidėjas, kurios natūraliai auga Lietuvoje pievose. Jų ir taip šiukštu negalima skinti ar rauti, nes beveik visos jos yra saugomos. Bet žinokite, kad ir mūsų kraštas turi kuo didžiuotis, nes Lietuvoje aptinkama net 36 gegužraibinių šeimos atstovų, tokių kaip gegūnės, skiautalūpiai, gegužraibės, klumpaitė ir kiti.

Pagrindiniai orchidėjos priežiūros niuansai

Bene visos orchidėjų atmainos auginamos vadovaujantis pagrindinėmis gairėmis pagal ramybės ir vegetacijos laikotarpių trukmę:

  • Jei orchidėjos ramybės periodas trumpas, tuo laikotarpiu joms palaikykite tik truputį žemesnę temperatūrą ir substrato drėgnumą.
  • Vidutinio ramybės periodo „savininkėms“ užtikrinkite truputį žemesnę temperatūrą ir palaikykite vidutiniškai drėgną dirvą.
  • Ilgą poilsio periodą tveriančioms orchidėjoms reikalinga dar žemesnė temperatūra ir beveik sausas substratas.

Populiarieji drugius primenantys falenopsiai (Phalaenopsis)

Falenopsiai yra vienos populiariausių ir lengviausiai auginamų orchidėjų atmainų. Šios gėlės dažnai pasižymi skrendantį drugį primenančiais žiedais, iš to ir kilo genties pavadinimas. Žiedai įvairaus dydžio, siekiantys 3–13 cm skersmenį, kurie sužydi ant ilgos, išlinkusios šakelės įvairiu metų laiku. Kadangi žiedai skleidžiasi vienas po kito kekėje, tai žydėjimas bendrai gali trukti daugelį mėnesių, netgi metus. Kiti požymiai – mėsingi, pailgai kiaušiniški lapai, augantys ant trumpo stiebo, ir daugybė orinių šaknų.

Falenopsiams auginti reikalinga šviesi, bet nuo saulės apsaugota vieta ir aukštoka 18–27 °C temperatūra. Gėlės mėgsta didelę patalpos drėgmę. Laistyti reikia vidutiniškai, leidžiant išdžiūti pusei substrato, bet laistoma labai atsargiai, kad vandens nepatektų ant augalo centinės dalies. Falenopsiai tręšiami visą pavasarį ir vasarą azoto trąšomis, o rudeniop – kalio trąšomis. Jų poilsio laikotarpis gana trumpas, kurio metu reikia palaikyti 15–20 °C.

Falenopsiai
Falenopsiai

Orchidėjos katlėjos (Cattleya) su vamzdelio pavidalo liežuvėliu

Katlėjų išskirtinė savybė – didžiulė išmarginta žiedlapio lūpa, kuri bręstant beveik susisuka į vamzdelį. Iš esmės katlėjos yra skirtomos į dvi grupes: dvilapes ir vienlapes katlėjas. Vienlapės katlėjos dažnai turi tiek smulkesnius, tiek didelius spalvingus žiedus, jų tariamieji gumbai suauga ir iš jų išauga vienas mėsingas, suplotas, elipsės formos lapas. Dvilapės katlėjos žydi mažesniais žiedais, bet labai gausiai (iki 40 ir daugiau žiedų ant koto) o ant ilgo netikro stiebagumbio išauga 2 lapai.

Katlėjos auginamos vidutinėje ar aukštoje apie 25 °C temperatūroje, o joms reikalinga labai šviesi, bet nuo saulės apsaugota vieta, pavyzdžiui, rytiniai ar vakariniai langai. Vasarą laistyti gausiau, net galima panardinti vazoną, o žiemą saikingiau tik tiek, kad šaknys ir gumbai neišdžiūtų. Vasarą į laistymo vandenį kaskart pridėkite trąšų. Lapus gegužės–spalio mėnesiais reikia dažnai apipurkšti. Jie žydi visais metų laikais, priklausomai nuo rūšies: dvilapės katlėjos – pavasarį ir vasarą, o vienlapės – rudenį. Žiemą joms reikėtų palaikyti 14–18 °C temperatūrą, o ilsisi vidutiniškai ilgai.

Katlėja
Katlėja

„Papūstalūpės“ orchidėjos raibuolės (Paphiopedilum)

Šią orchidėją lengva atskirti iš išsipūtusios kapšelio formos lūpos ir 2 sparnelius bei 1 burę primenančius vainiklapius. Paprastai augalas turi porą kelias savaites žydinčius žiedus, kurių žydėjimo laikas nelygu kokia rūšis: vienos žydi žiemą ir pavasarį, kitos vasarą ir rudenį. Raibuolės lapai, paprastai dėmėti ir augantys skrotelėse, gali būti trumpi ir apskriti arba ilgi ir siauri. Kai senieji ūgliai žūsta, juos pakeičia nauji, o kiekvienas naujas ūglis pražysta tik vieną kartą. Taip pat reikia žinoti, kad raibuolės jaučiasi tuo geriau, kuo didesnis keras išauga, tad be reikalo jo ardyti nereikėtų.

Raibuolėms auginti reikalinga vidutinė temperatūra, siekianti 18–24 °C. Šviesos poreikis priklauso nuo rūšies: raibuolėms su platesniais, tamsiai žaliais lapais reikia pavėsio ir šiltesnės patalpos, o siaurų ir šviesių lapų savininkės mėgsta šviesią ir vėsesnę vietą. Raibuoles tręškite balandžio–rugsėjo mėnesiais kas 3 savaites, ir vidutiniškai laistykite, kad substratas būtų nuolat saikingai drėgnas. Jų poilsio laikotarpis trumpas, per kurį palaikykite 15–18 °C temperatūrą (margalapėms rūšims 15–20 °C).

Raibuolė
Raibuolė

Cimbidis (Cymbidium) ir jo laivelio formos lūpa

Cimbidžių žiedai pasižymi laivelio pavidalo skirtingos spalvos palūpiu, ką ir nusako graikiška pavadinimo kilmė. Ant 15 cm ilgio žiedynkočio, kurių per sezoną gali išaugti daugiau nei 3, išsiskleidžia 5–10 cm skersmens žiedai, žydintys lapkričio–kovo mėnesiais apie 6 savaites. Cimbidžiai turi pailgus, smailėjančius lapus, kurie dygsta tiesiog prie žemės paviršiaus iš plokščių gumbų.

Cimbidžius auginti reikia šviesioje, netiesiogiai saulėtoje ir ne per daug karštoje (10–24 °C) vietoje. Jie gausiai laistomi nuo pavasario iki rudens, tarp laistymų leidžiant visiškai išdžiūti substratui, o esant karštai vasarai – apipurkšti. Augimo metu reikia tręšti kas antrą savaitę, o gėlėms žydint palaikyti 15–18 °C temperatūrą.

Cimbidis
Cimbidis

Dendrobiai (Dendrobium) – medyje augančios orchidėjos

Tai didelė ir sudėtinga gentis, kuriai priklauso epifitinės „medyje gyvenančios“ orchidėjos. Dendrobiai auga labai skirtingose aplinkose ir pasižymi pačia įvairiausia žiedų forma. Tačiau visoms rūšims būdingas labai subtilus bruožas: šoninių taurėlapių pagrindo susiliejimo vietoje susiformavusi atauga. Taip pat visi jie garsėja gausiu žiedynu, kur žiedai būna išsidėstę per visą stiebo ilgį arba susitelkę gale į šluotelę. Lapų yra nuo vieno iki daugelio, jie išsidėstę dviem eilėmis, o jų forma yra nuo linijinės iki pailgos.

Kaip nepavyksta įstatyti į rėmus dendrobių rūšių, taip ir jų priežiūra itin skirtinga, todėl įsigydami šios orchidėjos atmainos atstovą, plačiau pasidomėkite apie kiekvieną rūšį. Yra karštai, vidutiniškai ir vėsiai augančių rūšių, mėgstančių šviesią, bet ne saulėtą vietą. Vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje nelaistykite, kad imituotumėte natūralias sąlygas ir paskatintumėte šių rūšių augalų žydėjimą pavasarį. Vasarą augalų dirva turėtų būti laikoma gana drėgna, kas dvi savaites tręšiami, o oro drėgmė ne mažesnė nei 50 %.

Dendrobiai
Dendrobiai

Liežuvė (Odontoglossum) – jos „liežuvis“ panašus į dantį

Liežuvės lūpa gana sudėtinga, ištisinė arba su trimis skiltelėmis, bet dažniau primena danties formą – tai skiriamasis šios orchidėjos bruožas. Neretai žiedai esti raukšlėti, dantyti, o lapai pailgi ir po 1 ar 2 išaugantys iš kiaušiniškų gumbų.

Kadangi liežuvės kilusios iš aukštikalnių, jos mėgsta drėgną, gaivų ir vėsų orą. Patalpoje auga šviesioje ar pusiau pavėsingoje vietoje, vasarą tinka vakarinis, rytinis ar šiaurinis langas. Mėgsta 20–24 °C temperatūrą vasaros metu, o žiemą – 14–18 °C. Augimo metu substratas privalo būti nuolat šiek tiek drėgnas, o žiemą tik tiek, kad neišdžiūtų gumbai. Liežuves tręškite birželio–rugpjūčio mėnesiais kas dvi savaites apipurškiant lapus, palaikykite drėgną orą aplink augalą.

Liežuvė
Liežuvė

Epidendras (Epidendrum) – smulkių žiedų savininkas

Epidendrai turi vieną aiškų bruožą – jų šluotelės pavidalo žiedynas susitelkęs stataus, į nendrės stiebą panašaus žiedynkočio viršūnėje. Taip pat žiedai išskiria tirštą ir lipnų sekretą. Žiedyną sudaro mažyčiai gausūs žiedeliai, kurie žydi žiemos ir pavasario mėnesiais. Vaškiniai, blizgantys lapai išsidėsto ant stiebo pražangiai.

Epidendrams augimo sąlygos kintamos, mėgsta šiltas patalpas, bet gerai auga ir vidutinės temperatūros ir net vėsiose patalpose. Dažniausiai žiemą palaikoma 18–22 °C temperatūra. Orchidėjoms reikia gausios šviesos tiek, kiek tik galite suteikti, kad nenudegtų lapai. Šaknys mėgsta visiškai išdžiūti tarp laistymų, drėgmė nėra labai svarbi, tad laistykite mažai visus metus. Kad epidendrai pražystų, vandens gali prireikti ir daugiau maždaug mėnesiui. Trąšos nėra labai svarbios, bet galite jas panaudoti kovo–rugsėjo laikotarpiu 2 kartus per mėnesį.

Epidendras
Epidendras

Našlaites primenančios miltonijos (Miltonia)

Šios orchidėjų atmainos žiedai yra platūs, plokšti, atsivėrę, auga ant trumpučių kotelių, todėl iš pirmo žvilgsnio yra panašios į našlaites. Žiedai žydi vasarą ir rudenį, kartais visus metus. Dažniausiai turi suplotus gumbus su 1–3 siaurais lapais. Tiesą sakant, ši orchidėjų gentis skirstoma į dvi grupes: Miltonia ir Miltoniopsis, o pastarosios ir yra vadinamos našlaitinėmis miltonijomis. Jų priežiūra ir auginimas iš esmės skiriasi, tad prieš įsigyjant augalą į tai atsižvelkite.

Miltonijos yra šilumamėgės ir tarpsta 23–29 °C temperatūroje vasaros metu (15–18 °C naktį). Joms reikalinga šviesi vieta, bet apsaugota nuo tiesioginės saulės. Tarp laistymų gėlės dirva turi kone visai išdžiūti.

Miltoniopsis grupės orchidėjos auga 21–23 °C temperatūroje, o naktį 12–15 °C. Šioms gėlėms reikia pavėsingos arba pusės tiek šviesos, kiek reikia miltonijoms. Drėgmė dirvoje turėtų būti gana pastovi, bet negalima perlieti. Taip pat svarbu palaikyti didelę oro drėgmę, tik jokiu būdu nepurkšti ant lapų. Pavasarį ir vasarą galima kas 3 savaites šiek tiek patręšti.

Miltonija
Miltonija

Apie dažniausias orchidėjų ligas galite perskaityti šiame straipsnyje:

Orchidėjos: dažniausiai pasitaikančios orchidėjų ligos. Paprasti būdai, kaip šias gėles išgydyti

Šaltiniai:
Beffa M. T. D. Kambariniai augalai: susipažinti, pažinti, sėkmingai prižiūrėti ir auginti, Vilnius: Leidykla „Knygų spektras“, 2000.
Heitz H. Gėlių knyga, Vilnius: Leidykla „Spindulys“, 1996.
https://www.aos.org/
https://www.vle.lt/straipsnis/orchidejos/
https://www.missouribotanicalgarden.org/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *