Jeigu reikėtų be obuolių paminėti kitą vaisių, dažniausiai naudojamą desertams gaminti, be abejo būtų paminėtas bananas. Šis vaisius laikomas vienu iš 5 „privaloma-turėti“ vaisių virtuvėje, o pagrindinis iš jo ruošiamas desertas – bananų pyragas. Vaisius pasižymi subalansuotu saldumu, o „bananiška“ masė suriša tešlą ir suteikia jai ypatingo drėgnumo. Pateiksime itin lengvai ir greitai pagaminamą bananų pyrago receptą, kuriam tereikės panaudoti kelis dažniausiai naudojamus ingredientus.
Ar bananų pyragas ir bananų duona – tas pats?
Kartais kyla klausimas, ar bananų pyragas ir bananų duona yra tapatūs. Nors abu konditeriniai gaminiai yra labai panašūs, vis dėlto skiriasi jų tekstūra, ingredientai, būdai ir receptų instrukcijos. Bananų pyragas gaminamas naudojant bananus kaip pagrindinį ingredientą, o duonai gaminti papildomai dedama graikinių, žemės ar kitokių riešutų. Dėl to pyrago tekstūra yra šiek tiek minkštesnė. Bananų duona yra greitos duonos rūšis, gaminama iš pilno grūdo miltų, o jos tekstūra yra tankesnė. Į bananų duoną paprastai dedama papildomų ingredientų, pavyzdžiui, graikinių riešutų arba šokolado drožlių. Vadinasi, tai skirtingi desertai.
Purus bananų pyragas
Pats laikas pradedančius juoduoti bananus panaudoti kepant bananų pyragą. Receptui ruošti nereikia jokių įmantrių ingredientų, todėl pyragą išsikepsite greitai, lengvai, o namiškiai liks sužavėti puria ir drėgna pyrago tekstūra.
Receptui reikės:
- 2 didelių ar 3 mažesnių pernokusių bananų
- 150 g speltos miltų
- 120 g sviesto
- 1 a. šaukštelis kepimo miltelių
- 3 vidutinio dydžio kiaušinių (kambario temperatūros)
- 100 g cukraus
- truputėlis cukraus pudros pabarstymui
Gaminimo eiga:
1. Pernokusius bananus sutrinkite dubenyje iki tąsios masės, atidėkite į šalį. Trinti galima šakute, bulvių grūstuve ar kitais jums patogiais būdais.
2. Atskirai sumaišykite miltus su kepimo milteliais ir persijokite. Atidėkite į šalį.
3. Į naują dubenį įmuškite visus kiaušinius, supilkite cukrų ir gerai išplakite mikseriu. Masė turi padvigubėti, beveik pabalti ir būti kone putota.
4. Į kiaušinių masę pamažu pilkite lydytą bei atvėsintą sviestą ir tuo pačiu tešlą atsargiai maišykite mentele.
5. Tada į tešlą įmaišykite miltus. Tam reikėtų supilti ne visą kiekį iš karto, o per kelis kartus atsargiai „inkorporuojant“ mentele, kol masė taps vientisa. Labai svarbu nepermaišyti, nes subliuškę burbuliukai neiškels tešlos.
6. Į gautą masę įmaišykite sutrintus bananus. Švelniai 2-3 kartus permaišykite mentele, kad visi ingredientai gerai susijungtų.
7. Tešlą pilkite į pyrago formą (naudojau 15×15 cm dydžio silikoninę formą) arba įprastą kepimo formą, išklotą kepimo popieriumi.
8. Pyragą pašaukite į 190 °C įkaitintą orkaitę ir kepkite apie 50 min (±5 min, priklausomai nuo formos, tešlos konsistencijos). Ar pyragas iškepė, tikrinkite degtuku: jeigu įsmeigtas į pyragą degtukas neapsivelia tešla – pyragas iškeptas.
9. Išimkite pyragą iš orkaitės, o prieš pjaustydami gabalėliais, leiskite jam 10 minučių atvėsti ir „pailsėti“ ant grotelių.
Pabarstykite cukraus pudra ir pjaustykite.
Kiti patarimai:
Miltai: Speltos miltus sijoti šiek tiek sunkiau, bet persijoti miltai pyragui suteikia daugiau purumo ir vientisumo. Nors šiam receptui naudojami speltos miltai, bet drąsiai galima išbandyti kvietinius, avižinius ar riešutų miltus, arba net jų kombinacijas.
Riebalai. Galima bandyti vietoj sviesto naudoti ir kitus riebalus, pavyzdžiui, kokosų aliejų.
Cukrus. Nors bananai yra saldūs patys „iš savęs“, tačiau kiaušiniams tinkamai išplakti reikalingas cukrus. Čia naudotas paprastas baltasis cukrus, bet atitinkamai tiks rudasis cukrus, o galbūt ir kitas saldiklis.
Papuošimas. Pabarstyti pyragą pudra yra vienas paprasčiausių, bet efektyvių papuošimo būdų, tačiau ant pyrago galite užpilti glajaus, šokolado, tepti sūrio kremą, pabarstyti riešutais, sėklomis, kokoso drožlėmis. Kaip sakant – kas prie širdies ir kokių produktų randate virtuvėje.
Jeigu pyrago nesuvartojate iš karto, jį galima laikyti per naktį suvyniotą į plėvelę ar foliją arba užšaldyti.
Nuotraukos autorės.