Skip to content

Apsauga nuo saulės – nepamirškite šių esminių patarimų ir priemonių nuo saulės darbui sode

  • by
Darbai sode su apsauga nuo saulės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vasariški orai skatina kelti koją iš namų ir vis daugiau laiko praleisti lauke, papramogauti, o gal ir pasidaryti tam tikrus sodo darbus. Bet malonų pasibuvimą lauke gali apkartinti ne kas kitas, o… Saulė! Šis gamtos šviesulys, suteikiantis gyvybę ir šilumą, gali ne juokais pagadinti žmogaus sveikatą. Apsauga nuo saulės turėtų pagelbėti išvengti nemalonių padarinių, bet kartais pamirštame arba paprasčiausiai nesureikšminame ja pasirūpinti. Tad pasidomėkime, kodėl Saulė esti pavojinga žmogui ir kaip apsisaugoti nuo jos leidžiant laiką lauke ar dirbant sode. 

Apsaugos nuo saulės priemonės

Kodėl ir kada Saulė gali būti pavojinga? 

Pradedant odos nudegimais, baigiant saulės „smūgio“ sukeltais sveikatos sutrikdymais ar vėžinėmis odos ligomis – štai kokios pasekmės laukia nekreipiant dėmesio į apsaugas nuo saulės. Čia nekalbame apie tokių reiškinių, kaip saulės audros, įtaką žmogui, kurias pajausti sugeba tikrai ne visi, tačiau kaitra, deginimas ir kiti pojūčiai jaučiami kiekvieno. 

Kadangi saulės padėtis danguje ir intensyvumas dienos eigoje keičiasi, jos sukeliamas pavojus taip pat esti nevienodas. Lietuvoje tiesioginių saulės spindulių labiausiai reikėtų vengti vidurdienio ir popietinėmis valandomis, t. y. tarp 11–15 valandos. Šiuo metu būna suintensyvėjusi pavojinga UVA ir UVB spinduliuotė. Pagal spinduliuotės lygį nustatomas UV indeksas, kur žemo indekso (1–2) rodikliai nereikalaujama jokia apsauga nuo saulės, o vidutinio (3–5) aukšto (6–7) ir labai aukšto (8–10) skalėje privalomos apsaugos priemonės. Ekstremalioje spinduliuotėje (11) vengiama apskritai kišti nosį į lauką. 

Saulės įdegis

Apsauga nuo saulės: priemonės ir patarimai sode 

Tam, kad išvengtumėte nepageidaujamų saulės sukeltų simptomų, derėtų naudoti apsaugos nuo saulės priemones ir vadovautis patarimais.  

  • Saulės kremai. Kartais smagu pasilepinti saulės voniomis, tačiau netolygus įdegis, kurį be abejonių įgautumėte ravėdami, sodindami, genėdami ar dar kuo rimtai užsiimdami sode, nežavi. Kad to išvengti (taip pat apsaugoti odą nuo nudegimų ir kitų rimtesnių pažeidimų) reikėtų tepti gerą apsaugą ant odos. Naudokite plataus spektro SPF30+  priemones 20 min prieš einant laukan ir tepkite jas pakartotinai. 
  • Apranga ir galvos apdangalai. Dažniausiai vien kremo ar purškalo nuo saulės neužtenka pilnai apsaugai (nes jis būna trumpalaikis ir kurį kas valandą ar dvi reikia atnaujinti), todėl privalu tinkamai apsirengti. Rūbai turėtų dengti rankas, kojas ir galvą, būti tamsių spalvų (nes tamsesni atspalviai nepraleidžia UV spindulių) ir pagaminti iš poliesterio, nailono, o kiek mažiau efektyvūs audiniai –šilkas ir vilna. Yra sukurta ir specialios medžiagos rūbų, kurios blokuoja UV spindulius. Atidų dėmesį skirkite galvos apsaugai ir pasirūpinkite sportinėmis kepurėlėmis, skrybėlėmis, skarelėmis. 
  • Šešėliai. Stenkitės daugiau laiko praleisti šešėliuotose vietose, o sodo darbus planuoti pagal saulės padėtį ir jos sukuriamą šešėlį. Nesant natūralių šešėlių, tokius susikurkite patys su skėčiais ar kitomis priemonėmis. 
  • Gerkite daug vandens. Dėl kaitros atsiradęs gausesnis prakaitavimas sumažina skysčių balansą organizme, tad jį privaloma atstatyti geriant daug vandens. Tad po ranka turėkite pasiruošę ąsotėlį ar gertuvę su vandeniu, arba nepamirškite laikas nuo laiko pasidaryti trumpą pertraukėlę ir užbėgti į namus gurkštelti skysčių. 
  • Saulės akiniai. Dėvėkite standartus atitinkančius akinius nuo saulės, kurie filtruoja UV spindulius. 
  • Planuokite darbus. Venkite sodininkauti karščiausiu paros metu, t. y. maždaug nuo 11 iki 15 val. vasaros laiku. Darbus sode atlikite anksti ryte arba vėlyvą popietę. 
Darbai sode su apsauga nuo saulės

Sodo darbų organizavimas pagal saulę 

Norint išvengti saulės įtakos tiek asmeninei sveikatai, tiek augalų gerovei, pravartu susiplanuoti darbus sode ir darže. Kas be ko, bet pačiomis kaitriausios valandomis (nuo 11 val. iki 15 val.) neverta plukti ir kepti saulės spinduliuose, nes tai maža naudos. Geriau tuo metu imkitės kitų darbų, gal skirkite šias valandas poguliui, o jeigu labai reikia – rinkitės šešėliuotas vietas ir pasirūpinkite maksimalia apsauga nuo saulės. 

Kadangi saulė dienos eigoje keičia kryptį, vadinasi šešėliuotos vietos ryte gali būti jau visiškai saulės apšviestos vakarop. Tokiu atveju aišku, kad tuo metu dar skendinčias šešėlyje sodo vietas tvarkysite pirmiausiai, o kitus darbus ir tvarkomą vietą paskirstysite priešingai Saulės judėjimui. 

Taip pat, vienus darbus atlikite iš ryto, o kitus – vakare. Užduočių paskirstymas laike bus naudingas ir ne toks pavojingas augalams. 

Darbai sode: kuriuos geriau atlikti ryte, o kuriuos – vakare? Susiplanuokite sodo darbus dienos eigoje 

Apsauga nuo saulės sode

Šaltiniai 

  1. https://melanoma-fund.co.uk/sun-protection-tips-for-gardeners/
  2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/gardening-safety
  3. https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/sun-protection.htm
  4. https://www.meteo.lt/prognozes/uv-indeksas/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva. 

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *