Skip to content

Patalinė blakė – kaip atrodo jos įkandimas ir ar pavyks jas išnaikinti namų sąlygomis?

  • by
Patalinė blakė – kaip atrodo jos įkandimas ir ar pavyks jas išnaikinti namų sąlygomis?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar po nakties ant kūno atsirado nedideli gumbeliai? O ant patalynės matomi juodi ar raudoni taškeliai? Šie požymiai rodo, kad greičiausiai teko „džiaugsmas“ susidurti su kenkėjais, apsigyvenusiais jūsų patalynėje. Tai – patalinė blakė. Nieko keista, kad yra ir parazitinių namuose gyvenančių blakių rūšių, nes pasaulyje tiek sausumoje, tiek vandenyje ar ant jo paviršiaus jų knibžda visa galybė. Akimi vos įžvelgiami vabzdžiai pridaro daug bėdos, todėl puolama visomis išgalėmis dezinfekuoti visus namų pakampius, bet ar tai veiksminga? Aptarsime blakių gyvenimo subtilybes ir išspręsim problemą, kaip išnaikinti patalynės blakes.

Kaip atrodo parazitinės blakės?

Patalinė blakė (Cimex lectularius), dar dažnai vadinama namine blake, yra apie 4-7 mm dydžio rausvai rudos spalvos vabzdys, priklausanti blakių ar puskietasparnių (Hemiptera, Heteroptera) būriui. Prie gyvenimo sąlygų prisitaikiusi ovalia, suplokštėjusia kūno forma ir, skirtingai negu kitos blakių rūšys, išnykusiais sparnais. Patelės šiek tiek didesnės negu patinėliai. Blakės juda ropodamos; jos nešokinėja, kaip kad daugelis galvoja.

Laimei, Lietuvoje gyvena tik viena vienintelė parazituojančių blakių rūšis – patalinė blakė. Nors ir viena rūšis, bet ir šioji sugeba pridaryti nemalonumų. Kitiems europiečiams mažiau pasisekė – ten gyvena 8 rūšys.

Parazitinė blakė

Patalinės blakės gyvenimo ciklas

Dienos režimas toks, kad dienos metu vabzdžiai slepiasi, o naktimis maitinasi. Patelės dienos metu slapstymosi vietose kasdien padeda po 2-3 kiaušinėlius. Iš baltų kiaušinėlių, priklausomai nuo aplinkos temperatūros, po 10-30 dienų išsirita nimfos. Iki suaugėlio jos turi pereiti dar 4 stadijas ir tai trunka 30-90 dienų. Kad aktyviai vystytųsi ir nertųsi, tiek nimfos, tiek ir suaugėliai, naktimis godžiai siurbia kraują. Bendrai blakės gyvena apie 2-18 mėnesius.

Blakės įkandimas

Patalinės blakės yra kraujasiurbiai vabzdžiai, todėl minta žmogaus ar kitų šiltakraujų gyvūnų (taip pat ir naminių) krauju. Jas pritraukia žmogaus skleidžiama šiluma ir iškvepiamas anglies dioksidas.

Patalinė blakė maitinasi tik naktį, todėl jų veiklos rezultatai matomi po nakties miego. Kai kuriems žmonėms įkandimai nesukelia jokios reakcijos, o kai kurie sureaguoja labai stipriai, jiems išberia odą. Įkandus blakei, dažniausiai ant odos lieka nemaži, paraudę, stipriai niežtintys ir skaudantys gumbai, kurie išsilaiko net iki 10 dienų, o nuo įkandimo veido srityje, gali užtinti akių vokai. Dažniausios įkandimo vietos yra kaklas, rankos, plaštakos ir kojos.

Blakės įkandimas

Blakė kanda daugybėje vietų ir įkandimai sudaro liniją. Ji gali judėti ant odos paviršiaus, taip ieškodama geresnės vietos įkąsti. Jei gumbų aptinkama keliose kūno vietose, tai gali reikšti, jog įkando ne viena blakė. Itin blakių apniktuose namuose per naktį žmogus gali būti sukandžiotas iki 500 kartų. Namų blakės kartu su seilėmis įgėlimo metu įšvirkščia medžiagų, malšinančių skausmą ir neleidžiančių krešėti kraujui, todėl žmogus pačio įkandimo nejaučia, o tuo metu jos smaginasi iki soties.

Laimei, nėra įrodymų, kad per įkandimus blakės perneštų kokias nors kitas infekcines ligas ar parazitus. Nors ir neplatina ligų, jų įkandimo žymės ar sukeliamos alerginės reakcijos yra nemaloni pasekmė.

Iš kur namuose atsiranda patalinės blakės ir kur jos gyvena?

Į savo namus blakių galima parsinešti kartu su rūbais, avalyne, lagaminais iš užkrėstų namų ar vietų. Ant rūbų (ypač sintetinių) likęs žmogaus kvapas vilioja blakes, taip juose ir pasislepia. Namuose pastatyti seni ir naudoti baldai taip pat gali pasitarnauti kaip blakių užkratas iš svetur. Jų galima parsinešti ir iš nakvynės ar svečių namų, viešbučių, o studentai – iš bendrabučių, arba gali per plyšius tiesiogiai atropoti iš užkrėsto kaimyno buto.

Apsigyvenusios namų miegamuosiuose ar svetainėse, naujų „įnamių“ pagrindinė gyvenamoji vieta tampa lova. Dienos metu patalyninės blakės slepiasi ir kituose užkaboriuose: lovos rėmų tarpuose, galvūgalyje, čiužinių siūlėse, kilimuose, antklodėse, po grindjuostėmis, grindų tarpeliuose, sienos ar lubų tinko įtrūkimuose, po atsilupusiais tapetais, tarp knygų, elektros lizduose, stalčiuose, komodose, spintose.

Patalinė blakė ant čiužinio

Patalinės blakės buvimo požymiai

Dėl mažo blakių dydžio akimi pastebėti jas labai sunku, o paiešką pablogina tai, kad šie vabzdžiai dienos metu slepiasi ir išlenda maitintis tik naktį, kai žmogus kietai miega. Blakės nėra netvarkos ir nešvaros rodiklis, nes jos gali apsigyventi ir tvarkinguose, išpuoselėtuose namuose. Dažnai būsto užkrėtimas gali būti atsitiktinis ir nenuspėjamas.

Pirmas signalas jų buvimui išduoti – odos įkandimai. Norint įsitikinti, ar tai tikrai blakių darbas, ieškoma ant patalynės kitų jų buvimo pėdsakų, tokių kaip kraujo taškeliai, juodos dėmės, sutraiškytų blakių likučiai ar nemaloniai saldus kvapas.

Kraujo taškeliai ant patalynės atsiranda, kai žmogui įkanda blakė. Naktį žmogui besivartant, galima sutraiškyti prisisiurbusią blakę, todėl ant patalų taip pat lieka didesnės kraujo dėmelės. Juodos dėmelės ant čiužinio reiškia blakių išmatas. Taip pat užuodžiamas specifinio kvapas, kuris atsiranda dėl blakių išskiriamo sekreto iš kvapiųjų liaukų.

Patalinės blakės kiaušinėliai

Blakių naikinimo būdai

Su patalinėmis blakėmis negalima draugauti, nes sukandžiotas žmogus būna pavargęs, neišsimiegojęs, o atsiradęs bėrimas gali lemti ir kitų nemalonių pasekmių. Apžvelgsime, kaip išnaikinti patalynės blakes.

Pagrindinis blakių naikinimo būdas – pasitelkiant aukštą (bent 50 °C) temperatūrą. Jeigu įmanoma patalpas iškaitinti iki tokios temperatūros, tai labai palengvėtų naikinimo procesas, nes žūtų ir blakių kiaušinėliai, ir nimfos, ir suaugėliai. Blakės žūva ir žemesnėje nei -19 °C temperatūroje. Suprantama, kad visas patalpas paveikti tokiomis drastiškomis temperatūromis yra nepraktiška, todėl imamasi priimtinesnių būdų.

  • Skalbimas. Pastebėjus ant čiužinio blakių buvimo pėdsakų, nieko nelaukiant išskalbiama visa patalynė, čiužinio užvalkalai, chalatai, pižamos ir kiti rūbai 60 °C temperatūros vandenyje bent 90 min. Išskalbtos patalynės išdžiovinimas džiovyklėje bent jau 30 min dar šiek tiek prisidėtų prie efekto.
  • Dulkių valymas. Labai svarbu nuvalyti ir išsiurbti visas dulkes nuo baldų, po lova, nuo grindų, spintose ir iš kitų užkaborių, nes dulkėse gali būti blakių kiaušinėlių. Tai pačių blakių neišnaikina, bet padeda jų šiek tiek apmažinti ir neleidžia plisti toliau. Garinio valytuvo panaudojimas gali būti labai veiksmingas, nes juo net 100 °C temperatūros garais galima išvalyti ir išdezinfekuoti minkštus baldus, čiužinius, kilimus, pasiekti plyšius.
  • Dezinfekcija. Blakės gana atsparios kai kuriems insekticidams, todėl dezinfekcija nuo blakių buitinėmis priemonėmis labai apsunkėja. Vienas iš efektyvesnių priemonių – koncentruotas (91 %) izopropilo alkoholis. Namuose pasigamintas ar prekybos centruose įsigytas purškalas nuo blakių gali šiek tiek sumažinti problemą, tačiau tokias priemones reikia naudoti atsargiai ir laikytis saugos reikalavimų.
  • Stipri saulės šviesa. Blakės bijo stiprios saulės šviesos, tačiau ne pačių spindulių, o jos sukelto karščio. Žinoma, saulėje pasiekti 50 °C temperatūrą sunkoka, todėl naikinimas su šviesa dažnai yra neveiksmingas būdas.
  • Profesionalų pagalba. Blakių naikinimas namų sąlygomis gana sunkus ir retai veiksmingas procesas, todėl kovai su jomis dažnai pasitelkiama specialistų pagalba. Veiksmingomis priemonėmis ir metodais profesionalai padės išnaikinti blakes iš namų.
Blakių naikinimas

Blakių naikinimas buitinėmis priemonėmis

Be anksčiau minėtų namuose atliekamų skalbimo, tvarkymosi, garinimo darbų, kai kurie šaltiniai nurodo, kaip naikinti blakes kitomis gana veiksmingomis naminėmis priemonėmis.

  • Muilas, indų ploviklis. Ant blakių užpurkštas muiluotas vanduo suardo išorinį apsauginį vabzdžio skeleto sluoksnį ir taip išgaruoja jo vidiniai skysčiai. Tai stebėtinai efektyvus būdas, jeigu tirpalas gana koncentruotas ir paruoštas su karštu vandeniu.
  • Diatominė žemė, soda, kūdikių pudra. Jeigu pribarstoma šių priemonių blakių apniktose vietose, dėl jų sausinančio poveikio blakės netruks išdžiūti. Telieka po kelių dienų susiurbti panaudotas medžiagas kartu su negyvomis blakėmis.
  • Actas. Acto rūgštis yra pakankamai stipri priemonė, kad sutrikdytų vabzdžio nervų sistemą ir jį numarintų. Actas nuo blakių invazijos gali būti panaudotas jį tiesiogiai užpurškiamas ant aptikto vabzdžio, tačiau poveikis yra trumpalaikis ir ribotas, o blakių kiaušiniai lieka nepaveikti.
  • Eteriniai aliejai.  Pastebėta, kad įvairių eterinių aliejų (cinamono, citrinžolių, gvazdikėlių, pipirmėčių, levandų, čiobrelių, arbatmedžio ir eukaliptų) mišiniai atbaido patalines blakes, kai aliejais (praskiesti su vandeniu) išpurškiama lova.
  • Arbatos maišeliai. Panašiai kaip ir eteriniai aliejai, dėl tų pačių priežasčių atbaidančiai veikia ir arbatžolėse esančios medžiagos. Panaudoti arbatos maišeliai dedami prie baldų įtrūkimų, ant čiužinio.
  • Čiužinių užvalkalai. Čiužinių apvilkimas specialiais vabzdžiams atspariais užvalkalais neleidžia patalinėms blakėms patekti į čiužinį arba ištrūkti iš jo, taip veiksmingai nutraukiant jų maisto šaltinį. Svarbu, kad toks užvalkalas turėtų specialų ženklinimą.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/pataline-blake/
https://www.dezinfa.lt/blakes/
https://optolov.ru/lt/dizajjn-koridora/
https://hicare.in/blog/learning-some-of-the-best-ways-to-repel-bed-bugs/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *