Artėjanti žiema puikus metas prisivilioti paukščius į savo kiemą pačiu paprasčiausiu būdu – maistu. Šiuo metų laiku paukščiai aktyviai ieško įvairių maisto šaltinių, kad pasiruoštų vėstančiam orui ir mažėjančioms natūralioms maisto atsargoms. Na, o lesyklėlės pakabinimas gali būti naudingas abiem pusėms – pro langą galėsite džiaugtis savo naujausiais bičiuliais, o jie užpildys savo mažus pilvukus.
Jūsų plunksnuoti draugai kasdien turi sulesti nuo trečdalio iki trijų ketvirtadalių savo kūno svorio tam, kad turėtų pakankamai energijos šildytis ir ieškotis maisto. Tinkamas lesalas ne tik pritrauks gausų būrį paukščių, bet ir suteiks jiems taip reikiamų riebalų ir maistinių medžiagų. Jei nesate tikri kuo galima lesinti paukščius, o ko geriau vengti, visi atsakymai šiame straipsnyje!
Ar galima žiemos metu lesinti paukščius?
Galite būti ramūs, nes šaltais žiemos mėnesiais lesinti paukščius tikrai galima. Papildomas maistas paukščiams padeda lengviau ištverti šaltas žiemas ir tai neturi jokios neigiamos įtakos jų migracijai. Na, o pasibaigus šalčiams ir nutirpus sniegui, mažųjų bičiulių, maitinti nebereikia, nes ir patys sugeba savimi pasirūpinti.
Kuo lesinti paukščius žiemą?
Paukščiams netinka sūdyti ar tuo labiau supeliję produktai, todėl būkite atidūs. Štai maistas, kuris paukšteliams bus ne tik skanus, bet ir maksimaliai naudingas.
Vaisiai. Obuoliai ir uogos ne tik skanūs, bet ir maistingi. Obuolius galima sutarkuoti arba perpjauti per pusę ir pakabinti taip, kad paukščiai galėtų lesti minkštimą. Kitas geras pasirinkimas – džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, serbentai. Tik prieš tai būtinai pamirkykite juos per naktį, kad vaisiai dar labiau neišbrinktų mažame paukščio skrandyje, o tada smulkiai supjaustykite.
Žemės riešutai ir žemės riešutų sviestas. Daugelis paukščių dievina šiuos riešutus, tačiau būtinai naudokite tik nesūdytus ir neskrudintus – druska gali sukelti dehidrataciją. Taip, perskaitėte teisingai – žemės riešutų sviestą taip pat mėgsta daugelis mūsų plunksnuotų draugų. Geriau būtų rinktis ekologišką riešutų sviestą.
Sviestas ir taukai. Abu šie produktai labai maistingi ir naudingi laukiniams paukščiams, todėl jie puikiai tinka žvarbiais orais. Niekada nenaudokite riebalų, kurie prieš tai buvo naudojami maistui gaminti. Jei sugalvojote pakabinti gabalėlį lašinių, jie taip pat turi būti švieži ir nesūdyti.
Sėklos. Saulėgrąžų sėklos yra ypač maistingos ir jas mėgsta bene visi paukščiai. Venkite parduotuvėse randamų sėklų mišinių, nebent juos parduoda specializuoti paukščių maisto pardavėjai. Jei visgi saulėgrąžas pirksite iš prekybos centro, jos negali būti sūdytos ar skrudintos.
Kokių maisto produktų negalima duoti paukščiams?
Paukščiai negali suvirškinti pieno, o tai reiškia, kad mažų mažiausia jie nuo jo gali susirgti. Kai kuriais atvejais pienas gali būti net mirtinas. Kita vertus, truputis tarkuoto sūrio nepakenks, tačiau reikėtų rinktis švelnią rūšį ir pirmiausia patikrinti druskos kiekį.
Daugelis paukščių mylėtojų iš geros valios trupina paukščiams duonos ar batono (kai kurie ir supelijusius) likučius, tačiau šiuo atveju susiduriame su dviem problemomis. Pirma, duona ar batonas paukščiams nesuteikia jokios maistinės vertės, todėl tie paukščiai, kurie ją lesa (o kai kurie sules viską, ką įdėsite!), negauna jokios realios naudos. Antra, tam tikros pelėsių rūšys gali būti pavojingos paukščių sveikatai, todėl geriau jų apskritai vengti.
Kaip pasigaminti paukščių lesalo žiemai?
Jei visgi turite noro ir šiek tiek laiko, lesalo savo naujiems pluksnuočiams galite nesunkiai pasigaminti ir patys. O štai ir nesudėtingas receptas:
Ingredientai:
- ½ puodelio saulėgrąžų sėklų
- ⅓ puodelio tarkuoto sūrio
- ½ puodelio džiovintų vaisių, mirkytų per naktį
- ½ puodelio nesūdytų žemės riešutų
- 1 puodelio taukų
- Riešutus ir vaisius sukapokite peiliu. Tada, juos supilkite į likusius sausus ingredientus ir gerai sumaišykite.
- Keptuvėje ant silpnos ugnies ištirpinkite taukus. Nuimkite nuo ugnies ir po truputį sumaišykite su paruoštu mišiniu.
- Gautą masę padalykite į porcijas, kurių dydis atitinka jūsų pakabinamos paukščių lesyklėlės dydį. Rankomis suformuokite gerai suspaustus rutuliukus, kurie būtų šiek tiek mažesni už lesyklėlės skersmenį. Sudėkite ant kepimo popieriumi iškloto padėklo ir palaikykite šaldytuve per naktį. Štai ir viskas.
Žinoma, kaip ir visuose receptuose, galite improvizuoti. Tad būkite kūrybingi! Tokiuose receptuose pagrindinė taisyklė paprasta: viena dalis riebalų ir dvi dalys sausų ingredientų. Toks santykis užtikrina geriausią konsistenciją, tačiau jis gali skirtis priklausomai nuo to, kokį mišinį naudosite. Pavyzdžiui, vaisių mišinys greičiausiai bus nelabai sausas, todėl pravartu įmaišyti ir šiek tiek sėklų. Taip pat, jei darote tik riešutų ir sėklų pagrindu pagamintą sausą mišinį, ištirpintus riebalus pilkite tol, kol pasieksite reikiamą konsistenciją.
Ką reikėtų žinoti prieš renkantis ar gaminant lesyklėlę?
Konstrukcija. Paukščių lesyklėle praktiškai gali tapti viskas, kas turi plokščią paviršių. Taip pat svarbus yra ir stogelis, kuris padės apsaugoti paukščius nuo įvairių oro sąlygų bei užtikrins jų saugumą ir patogumą.
Priežiūra ir valymas. Paukščių lesyklos turi būti lengvai prižiūrimos ir valomos. Jūsų pasirinkta konstrukcija turėtų būti patogi, kai keisite lesalą ar ją valysite.
Paukščių maistas. Svarbu suprasti, jog lesyklėlę reikės nuolat aprūpinti maistu. Tiesa, jį galite padaryti patys arba pirkti prekybos centruose, tačiau abiem atvejais turėsite papildomų išlaidų.
Plėšrūnų prevencija. Būtina užtikrinti, kad lesyklėlė būtų tinkamai pakabinta ir plėšrūnai į ją lengvai nepatektų. Ypač saugokitės kačių. Paukščiai prie lesyklų yra lengvas taikinys. Pakabinkite lesyklėlę toliau nuo šešėlinių vietų, kur gali tykoti katės, bet įsitikinkite, kad ji netoli nuo medžių ir krūmų.
4 paukščių lesyklų tipai
Lesyklos paukščiams būna labai įvairios. Jei į savo sodą ar kiemą norite privilioti konkrečios rūšies plunksnuotuosius draugus, štai 4 pagrindiniai lesyklų tipai.
Platforminės lesyklėlės
Platforminė lesyklėlė pritrauks daugiausia sėklomis mintančius paukščius, ypač besimaitinančius ant žemės, pavyzdžiui žvirblius. Lesyklą kabinkite maždaug 1 m aukštyje. Tiesa, šios lesyklėlės ribotai apsaugo nuo lietaus ar sniego. Geriausia, kai lesyklos dugnas yra ne kietas, o su tinkleliu, nes taip nuteka nereikalingas vanduo. Na, o jei lesyklėlės dugnas yra kietas, jame turėtų būti bent kelios drenažo skylės. Vienu metu nepridėkite per daug sėklų ir kiekvieną kartą, kai įdedate naujų, iškratykite senąsias.
Namelio formos lesyklėlė
Ant medžio ar stulpo pakabintos namelio formos lesyklėlės su sėklų piltuvėliais paprastai privilioja kėkštus ir zyles. Visgi, namelius gali būti sunkiau išvalyti. Taip pat reikėtų įsitikinti, kad sėklos jame laikosi sausos ir nesudrėksta. Priešingu atveju gali atsirasti bakterijų ir grybelių, kurie labai pavojingi paukščiams. Šios lesyklėlės gali būti tvirtinamos ant stulpo arba pakabinamos. Reikėtų žinoti, kad jos yra tikras voverių magnetas, todėl reikėtų pasirūpinti atitvaru.
Vamzdinės lesyklėlės
Ilgos, cilindro formos vamzdinės lesyklėlės, pakabintos ore, privilios daugybę smulkių paukščių, įskaitant zylutes, žvirblius ir bukučius. Vamzdelis išlaiko sėklas sausas, tačiau jo dugne susikaupusios sėklos gali tapti vieta pelėsiui ir bakterijoms veistis. Kai į vamzdelines lesyklėles dedate naujų sėklų, visada išpilkite senąsias.
Tinklinės lesyklėlės
Šios lesyklėlės privilioja genius, bukučius, zylutes, varnėnus ir strazdus. Jos gali būti pagamintos iš vielos, plastiku dengto vielos tinklo arba iš paprasto tinklinio svogūnų maišelio. Taip pat juos lengva prikalti arba pririšti prie medžio kamieno.