Kuo arčiau pavasaris, tuo dažniau mintys krypsta link numylėtų sodų. Vieni ten užsuksime tik susodinti pomidorų į šiltnamius, sutvarkyti gėlynus ir aplinką. Kiti – praktiškai persikels ten gyventi visam šiltajam sezonui. Pastariesiems nemažas galvos skausmas funkcionali ir praktiška virtuvė. Kokius virtuvės baldus pasirinkti, kaip juos išdėstyti, kokie virtuvės baldai būtini, o be kurių galbūt galima apsieiti. Tokie ir panašūs klausimai kamuoja ne vieną šeimininkę. Ypač jeigu sode praleidžiama daug vasaros dienų. Atrinkome svarbiausius patarimus, kokie virtuvės baldai būtiniausi sodo nameliui, kaip patogiausiai išdėstyti virtuvės baldus ir kaip sukurti jaukią bei funkcionalią virtuvės aplinką sodo namelyje.
Virtuvės baldai sodo nameliui: seni ar nauji?
Kadangi daugeliui sodo namelis tėra laikina gyvenamoji ar poilsio vieta, nesame linkę per daug investuoti jį įrengiant. Ne retas atvejis, kai į sodo namelį atkeliauja jau pasenę, atgyvenę mūsų nuolatinių namų virtuvės baldai. Dažnai jie būna ne tik morališkai, tačiau ir iš esmės jau pasenę, palūžę, netvarkingi. Tuomet erzinamės kas kartą atidarydami išlūžusias virtuvės spintelės dureles ar sunkiai besidarinėjančius stalčius. Dažnai virtuvės baldai nebedžiugina tiesiog savo pasenusia, pabodusia išvaizda.
Tikrai nesiūlome senuosius virtuvės baldus išmesti ir susipirkti naujus. Galbūt verta pagalvoti, kiek laiko praleidžiate savo sodo namuose ir atitinkamai įvertinti, kiek laiko naudojatės sodo namelio virtuve. Jeigu sode praleidžiate vidutiniškai pusę metų, persikeliate ten šiltuoju sezonu gyventi bei perkeliate ten savo ofisą, tuomet virtuvė tikrai yra labai svarbi namų vieta. O jeigu svarbi, verta mūsų dėmesio bei laiko. Juk tvarkingoje, patogioje virtuvėje jausimės laimingesni, ramesni, galėsime atsipalaiduoti.
Kaip prikelti senuosius virtuvės baldus naujam gyvenimui?
Senieji virtuvės baldai gali būti atnaujinami neatpažįstamai. Štai keletas svarbiausių patarimų:
- Visų pirma, pabandykite pataisyti sulūžusius virtuvės baldus. Prisukti naujus vyrius spintelių durelėms, pataisyti stalčių bėgelius, kažkur paveržti, kažkur atleisti, pritvirtinti lentynėlių laikiklius ir pan.
- Be abejo, nepamirškime ir nuvalyti bei išvalyti virtuvės baldų. Ypač jeigu jie prastovėjo visą ilgą žiemą ir yra nukloti dulkių sluoksniu.
- Atnaujinimui galima rinktis specialius dažus. Ypač gražiai ir naujai atrodytų šviesiai perdažyti seni mediniai virtuvės baldai.
- Taip pat atnaujinti galima klijuojant specialias lipnias plėveles. Jų pasirinkimas iš tiesų didžiulis, o priklijuoti yra nesudėtinga. Šios plėvelės ypač tinka stalčių vidui atnaujinti, lentynėlėms.
- Atnaujinimui galima rinktis vintažinę techniką. Tačiau tai daugiau kantrybės bei žinių reikalaujantis darbas. Šį būdą rinkitės, jeigu norite išlaikyti senųjų medinių baldų išvaizdą, sukurti jaukų senojo kaimo interjerą.
- Visiškai nepataisomus virtuvės baldus pakeiskite naujais. Galima rasti jau naudotų, galbūt labai panašių į jūsų turėtus. Priderinti pagal stilių, spalvą. Arba tiek anksčiau turėtus, tiek dabar įsigytus perdažyti viena spalva.
Virtuvės baldai sodo nameliui: grožis ar funkcionalumas?
Reikia pripažinti, kad bet kuriuose namuose virtuvė, visų pirma, turi būti funkcionali, patogi. Žinoma, užsakant virtuvės baldus pagal užsakymą, jie bus ir gražūs, šiuolaikiški, priderinti prie mūsų bendro interjero. O kaip sodo namelyje? Ar galime turėti ir funkcionalią, ir gražią, jaukią, o galbūt net modernią virtuvę? Be abejo, atsakymas yra taip. Ir nebūtina tam išleisti begalės pinigų, įsirengti prabangius, pagal užsakymą naujai pagamintus virtuvės baldus.
Pirmiausiai, apgalvokite, kokio stiliaus virtuvės interjero norėtumėte:
- Vasarnamio, kur stovi tik kriauklė ir pora spintelių arbatai ar kavai pasidėti.
- Bohemiško stiliaus virtuvės, kur gali vyrauti lengva netvarka, spintelės nederėti tarpusavyje, stalas būti visiškai iš kito interjero. Čia vyrauja lengvumas ir laisvumas.
- Kaimiško stiliaus virtuvėje tikrai bus mediniai virtuvės baldai. Dažniausiai nedažyti, natūralaus medžio spalvos. Tai dažniausiai vientisas, tamsių, žemės spalvų interjeras, kurį pagyvina ryški staltiesė ar servetėlės, paveikslai ar pamerktos ant stalo jūsų sodo gėlės.
- Moderni virtuvė gali būti kuriama specialiai, nes jūs to norite ir galite sau leisti. Arba galima pirkti nebrangius ar jau naudotus virtuvės baldus. Tai dažniausiai būna visiškai uždarų, minimalistinio stiliaus virtuvės baldų interjeras.
Kaip patogiai išplanuoti virtuvę sodo namelyje?
Kai jau susikūrėme svajonių virtuvės įvaizdį, apgalvojome, kaip atrodys mūsų virtuvės baldai, pagalvokime ir kaip juos išdėstysime. Čia svarbūs du dalykai: patogumas kasdienėje maisto ruošoje bei patogumas konservuojant, marinuojant, ruošiant šaldymui jūsų sodo gėrybes.
Be abejo, čia svarbus ir bendras virtuvės dydis. Kuo ji didesnė, tuo daugiau vaikščiojimo nuo vieno baldo prie kito. Mažesnę virtuvę lengviau išplanuoti kompaktiškai, nes tiesiog nėra daug erdvės.
Jeigu turite ne mažą virtuvės kambarį, virtuvės baldus statykite taip, kad svarbiausi būtų vienas šalia kito: šaldytuvas, kriauklė ir spintelė, ant kurios pjaustote, kočiojate ir t.t. Būtinai skirkite vietos stalui, prie kurio galėtų susėsti valgyti visa šeima. Žinoma, vasarą greičiausiai valgote terasoje ar pavėsinėje, tačiau lyjant lietui ar esant labai šaltai dienai, bus malonu visiems susirinkti prie virtuvės stalo.
Stenkitės taip planuotis, kad virtuvės neperkrautumėte baldais, tačiau, kad jų būtų pakankamai svarbiausiems rakandams susidėti. Kai visi daiktai turi savo vietą, yra padėti spintelėse virtuvėje yra jaukiau, laisviau, sukuriamas erdvės bei tvarkos pojūtis.
Virtuvės stalas – virtuvės baldų karalius
Virtuvės stalas prašosi būti aptariamas atskirai. Namų virtuvėje mums svarbu stalo išvaizda, kaip jis dera prie interjero bei jo dydis, kad laisvai galėtų susėsti visa šeima. O sodo namelyje be viso to labai svarbu stalo dydis, jeigu konservuojame ir ruošiame sodo gėrybių atsargas žiemai. Galbūt reikės išdėstyti daug stiklainių su konservuotais agurkais ar braškių uogiene, galbūt daug butelių su pomidorų sultimis. Galbūt čia pjaustysite daržoves dideliam puodui, kuriame bus ruošiama mišrainė žiemai.
Jeigu virtuvės stalas jau labai pasenęs, sunku jį atnaujinti, tačiau jis yra didelis, praktiškas, dar stiprus ir tarnauti gali ne vienus metus, tiesiog užtieskite jį klijuote. Tai labai praktiška sodo namelyje, kadangi klijuotė lengvai valoma, puikiai apsaugomas stalas nuo karščio, nuo drėgmės. Be to, galima išsirinkti tikrai labai gražią klijuotę, kurią bus sunku atskirti nuo tikros medžiaginės staltiesės.
Kada geriausias metas ruošti virtuvės baldus?
Taip kaip vasario mėnesį jau planuojate sėją, taip ir virtuvės baldų atnaujinimą ar keitimą pradėkite planuoti dar žiemą. Visų pirma, susikurkite viziją, kokios virtuvės norite, apgalvokite, kaip galite atnaujinti virtuvės baldus. Pamąstykite, kiek laiko bei investicijų tai pareikalaus. Ir pamažu dėliokitės planą, kada tai geriausiai padaryti.
Žinoma, jeigu sodo namelis žiemą nešildomas, tikrai nepulsite tvarkyti virtuvės baldų šaltuoju metu. Tačiau atšilus, maždaug balandžio mėnesį, dar prieš persikeliant į sodą vasarai, pats laikas imtis ne tik lysvių, šiltnamio peržiūros ir atnaujinimo, bet ir virtuvės baldų. Tai gali tapti puikiu šeimos laiku kartu: kai vieni klijuoja, kiti dažo, treti planuoja išdėstymą.
Virtuvės baldai sodo namelyje tikrai gali būti ne tik funkcionalūs, tačiau ir gražūs, kuriantys savitą, tik jūsų interjerą. Juk svarbiausia, kad ten gerai bei patogiai jaustumėtės jūs.
Šaltiniai:
- https://www.lovetoknow.com/home/design-decor/summer-kitchen-ideas
- https://www.pinterest.com/lamanaghazada1/summer-house-kitchen-inspo/
- https://www.thespruce.com/what-is-a-summer-kitchen-5214353
- https://www.crownpavilions.com/news/can-you-build-a-garden-room-with-a-kitchen/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.