Skip to content

Kada sėti čili pipirus? Suskubkite tai padaryti iki kovo vidurio

Kada sėti čili pipirus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Čili pipirai (aitriosios paprikos) pamažu atranda vietą ir lietuviškoje virtuvėje bei mūsų šiltnamiuose. Jos spalvingos, aštraus, stipraus skonio, todėl mėgiamos daugelio paprikų augintojų. Jeigu šiemet nusprendėte šių aitrių daržovių užsiauginti patys, turite žinoti, kada sėti čili pipirus. O tai padaryti turėtumėte suskubti iki kovo vidurio. Tad pats metas pasidomėti, kaip sėjami ir daiginami čili pipirai.

Kada sėti čili pipirus?

Čili pipirai, paprikos ir pomidorai yra anksčiausiai sėjamos daržovės. Jos dygsta ilgai, yra kiek lepios ir reikalaujančios šiek tiek žinių. Todėl vasario pabaiga – kovo pradžia yra pats tinkamiausias metas sėti čili pipirus. O į šiltnamius daigai galės keliauti tik gegužės mėnesį.

Sėjos kalendorius 2024

Kada sėti čili pipirus

Čili pipirų sėja

Patyrę paprikų augintojai, pataria čili pipirų sėklas pirkti tik parduotuvėje. Arba pasiruošti iš savo išaugintų. Tačiau jokiu būdu nesėti parduotuvėje pirktų čili pipiriukų sėklų. Rezultato arba nebus visiškai – sėklos nesudygs, arba neišaugins vaisių.

Taigi pirmiausia išsirinkite aitriųjų paprikų veislę. Rinkitės pagal spalvą, formą, ankstyvumą ir pan. Tuomet paruoškite daigyklas. Sėkloms tinkamiausia daigams skirta žemė. Ji turėtų būti drėgna, tačiau neperšlapusi ir šilta.

Čili pipirų sėklas sėkite 0,5 cm gylyje, lengvai užberkite žeme ir kiek paspauskite, kad sėklos geriau pasisavintų drėgmę. Tarp sėklų reikėtų palikti apie 0,5 cm tarpą ir 3–4 cm tarp eilių. Tinkamiausia dirvos temperatūra sėkloms sudygti apie 22–27 °C šilumos. Aplinkos – 22–25 °C. Todėl pasėtas sėklas uždenkite plėvele ar specialiu daigyklų dangteliu.

Daigyklas su pasėtomis sėklomis laikykite šiltai ir ten, kur gausu šviesos. Čili pipirams sudygti taip pat labai svarbu gauti pakankamai drėgmės. Žemė turėtų nuolat būti lengvai drėgna, tačiau niekad neperlaistyta bei niekad neišdžiūvusi. Laistydami, plėvelę atidenkite, taip pasišalins kondensatas, nugaruos perteklinė drėgmė.

Aitriųjų paprikų sėklos sudygsta per 7–21 dieną.

Aitriosios paprikos

Čili pipirų daigų auginimas

Čiliukams išdygus, plėvelę nudenkite ir 3–4 dienoms aplinkos temperatūrą palaikykite žemesnę: apie +18 °C. Po to toliau auginkite šiltoje aplinkoje. Idealu 22–25 °C šilumos.

Daigai pikiuojami pasirodžius pirmajai tikrųjų lapelių porai. Persodinama į pomidorams auginti skirtą žemę. Vazonėliai turėtų būti apie 8–10 cm skersmens. Ir toliau laistoma reguliariai, tačiau negalima nei perlaistyti, nei pernelyg išdžiovinti.

Čili pipirų daigelius patariama tręšti kas 10–12 dienų. Pirmą kartą išdygus pirmiems tikriesiems lapeliams. Iki sodinimo į šiltnamį patręšiama 2–3 kartus.

Čili pipirų sodinimas į šiltnamį

Čili pipirai gali keliauti į šiltnamį maždaug gegužės pirmoje pusėje. Retais atvejais, kai ypač šiltas pavasaris, balandžio pabaigoje. Kai temperatūra pastoviai laikosi apie 10–15 °C šilumos. Prieš perkeliant į šiltnamį, daigus kelias dienas grūdinkite. Kelioms valandoms išneškite į lauką ar pravirą balkoną. Grūdinamiems daigams temperatūra neturėtų būti žemesnė nei +13 °C.

Aitriosioms paprikoms auginti tinkamas įvairus dirvožemis. Tačiau svarbiausia, kad jis būtų laidus vandeniui. Turėtų būti užtikrinamas geras drenažas. Beje, čili pipirų skonis bus aitresnis, jeigu jie augs skurdesnėje, nepertręštoje dirvoje. Idealus žemės pH 6–6,8.

Šiltnamyje čili pipirams gali būti parenkama mažiau saulėta vieta nei pomidorams. Jiems jos reikia mažiau. Daigai sodinami maždaug 1 cm giliau nei augo vazonėliuose. Tarp augalų paliekama 40–60 cm tarpai.

Aitriosioms paprikoms reikia šilumos ir drėgmės. Tačiau laistydami nepersistenkite. Patariama laistyti tada, kai dirvožemis būna sausas 1–2 cm gylyje. Neliekite pačio augalo, tik šaknis, nes perteklinė drėgmė ant lapų gali paskatinti įvairias ligas.

Kada sėti čili pipirus

Čili pipirų auginimas vazone

Aitriosios paprikos puikiai gali augti ir vazonuose mūsų namuose. Tam labiau tinkami plastikiniai vazonai, nes ilgiau sulaiko drėgmę. Tačiau jie taip pat turėtų būti su skylutėmis, kad nutekėtų vandens perteklius ir šaknys nepermirktų ir nesupūtų.

Norint čili pipirus auginti vazone, daigai persodinami iš karto į didesnius, apie 15–20 cm skersmens vazonus. Aitriosios paprikos nemėgsta dažno persodinimo. Tinkama pomidorams auginti skirta žemė.

Auginimui parenkama saulėta vieta. Puikiai tiks pietvakarinė namų palangė arba balkonas. Tačiau į balkoną, kaip ir į šiltnamį, neperkelkite augalų, kol pastovi temperatūra nepasiekia bent +10 °C.

Auginamus namie, augalus teks apdulkinti patiems: tiesiog šepetėliu perkelkite žiedadulkes nuo vieno žiedo prie kito. Jeigu aitrioji paprika auga balkone, tai už mus padarys vabzdžiai.

Aitriosios paprikos

Dar šis tas svarbaus apie čili pipirus

Paaugusių čili pipirų viršūnes, rekomenduojama nuskabyti. Taip paskatinamas augalo šakojimasis. Jis augina daugiau šakų ir žiedų, būna tvirtesnis, storesnis.

Taip pat, siekiant geresnio derliaus, patariama pašalinti patį pirmąjį aitriosios paprikos žiedą.

Šaltiniai:

  1. https://www.theseedcollection.com.au/growguide/chilli-seeds
  2. https://www.wikihow.com/Grow-a-Chilli-Plant-from-a-Seed
  3. https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-chilli-peppers

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *