Ką daržininkai rekomenduoja sodinti likus 4-6 savaitėms iki šalčių? Tai žieminiai česnakai. Svarbu neuždelsti, kad šie prieš žiemą suspėtų gerai įsišaknyti. Kadangi šiemet Lietuvoje rimtesni šalčiai ateiti neskuba, žieminius česnakus galite sodinti nuo spalio pradžios iki lapkričio pradžios. Aš, asmeniškai, juos stengiuosi sodinti kuo vėliau, nes nenoriu, kad jie dar šiais metais išdygtų. O matant, kokius pokštus paskutiniu laiku krečia gamta, vis dažniau pasitvirtina patarlė „neskubėk ir būsi pirmas“. Taigi, nesijaudinkite, jei česnakų dar nepasodinote. Tikrai dar suspėsite. O, kad jūsų kitų metų derlius būtų gausesnis, reikėtų atkreipti dėmesį keletą paprastų, bet svarbių taisyklių.
Labai svarbi sėjomaina
Niekada nesodinkite žieminių česnakų antrus metus iš eilės toje pačioje vietoje. Geriausia būtų, jei kasmet juos galėtumėte sodinti vis kitoje vietoje. Pasak patyrusių daržininkų, į tą pačią vietą žieminius česnakus galima sodinti ne anksčiau kaip po penkerių metų. Suprantama, kad ne visi turi tokias galimybes, bet vis tiek žieminius česnakus toje pačioje vietoje sodinkite ne anksčiau kaip po 2 metų.
Kalbant apie sėjomainą plačiau, tai česnakams labai nepatinka augti ten, kur ką tik augo svogūnai. Kad neužsikrėstų fuzarioze, jų nereikėtų sodinti ir ten, kur augo pomidorai, paprikos ar baklažanai.
Puikiai jūsų žieminiai česnakai augs, jeigu juos pasodinsite ten, kur augo moliūgai, patisonai ar cukinijos. Gero derliaus taip pat galite tikėtis jeigu sodinsite juos ten, kur augo kopūstai ir įvairios ankštinės daržovės. Dar iš savo patirties norėčiau paminėti, kad žieminiai česnakai labai mėgsta kaimynystę su braškėmis.
Tręškite saikingai
Prieš žieminių česnakų sodinimą žemės nereikėtų tręšti mėšlu. Česnakai mėgsta derlingą, bet neutralią dirvą, o mėšlas rūgština dirvą ir per daug prisotina azotu. Jei norite patręšti dirvą, kurioje augs jūsų žieminiai česnakai, tam labiausiai tinka durpės. Jas galite įterpti prieš pat česnakų sodinimą, perkasdami dirvą. Taip pat galite į vieną kvadratinį metrą įterpti 20-30 g superfosfato, 20 g kalio trąšų ir 10 g amonio salietros.
Apskritai žieminiai česnakai mėgsta lengvą, priesmėlio dirvą. Labai nemėgsta pavėsio ir didelės drėgmės.
Prieš sodinant išmirkykite
Kruopščiai atskirkite česnako skilteles vieną nuo kitos ir nuo galvutės apačioje esančio kieto pagrindo.
Svarbu! Atskirdami skilteles jokiu būdu nepažeiskite plono, paskutinio apvalkalo. Skiltelės neturi būti „nuogos“. Jos turi likti su plonu, bet gerai jas apsaugančiu apvalkalu. Jeigu skirstant skilteles apvalkalas pasižeidė, tokią skiltelę pasilikite greitam sunaudojimui.
Kad česnakai būtų atsparesni, skilteles 2-3 valandoms galite pamerkti į rausvą kalio permanganato tirpalą. Agronomai ir sodininkai česnakų atsparumui padidinti taip pat rekomenduoja stiprų valgomosios druskos tirpalą: valgomasis šaukštas litrui vandens. Tačiau mirkymo laikas tokiame tirpale tik 2-3 minutės. Toks pats ir vario sulfato tirpalo – arbatinis šaukštelis 2 litrams vandens – poveikis. Jame česnakų skilteles galite mirkyti neilgiau kaip 3 minutes.
Žieminių česnakų sodinimas
Česnakus sodinkite maždaug 10-15 cm atstumu vieną nuo kito. Jei sodinate eilėmis, atstumas tarp jų turėtų būti bent 20-25 cm.
Sodindami nespauskite skiltelių per daug stipriai į žemę, nes galite pažeisti skiltelės apvalkalą. Jei taip nutiks, skiltelė žemėje supus ir jūsų česnakas neišdygs. Geriausia padaryti maždaug rodomojo piršto gylio duobutę ir įdėti į ją skiltelę šaknine dalimi žemyn. Pasodinimo gylis turėtų būti ne daugiau kaip 3-4 cm.
Kai kurie daržininkai pataria česnakus sodinti didesniame gylyje. Ypač, jei vėluojate sodinti ir po trijų ar keturių dienų jau žada šalčius. Gilesnis sodinimas apsaugos česnakų skilteles nuo šalčio, tačiau didesnis gylis gali turėti neigiamos įtakos derliui.
Nepamirškite mulčiuoti
Jei prieš sodinimą matote, kad dirva labai sausa, palaistykite ją. Bet tai darykite tik prieš pat sodinimą. Jei turite galimybę, pasodintus česnakus galite mulčiuoti durpėmis, humusu arba pjuvenomis. Storis turėtų būti maždaug 2-5 cm.
Pavasarį likusį mulčiaus sluoksnį būtinai nuimkite.
Ką sodinti rudenį, kad pavasarį pirmieji sulauktumėte derliaus?
Kodėl reikia sodinti žieminius česnakus: nauda sveikatai
Taip pat norėčiau priminti, kodėl jums reikėtų pasisodinti žieminių česnakų. Be to, kad yra nepamainomas prieskonis gaminant daržovių, mėsos ir žuvies patiekalus, jis dar turi ir gydomųjų savybių. Taip pat česnakas naudojamas liaudiens medicinoje. Reguliariai vartojant česnakus gali būti:
Sveikesnė jūsų širdis
Pasak mokslinių tyrimų česnakų vartojimas gali turėti teigiamą poveikį dviem su širdies ligomis susijusiems veiksniams: mažesniam kraujospūdžiui ir cholesterolio kiekiui kraujyje. Įrodyta, kad česnakų ir jų papildų vartojimas mažina cholesterolio kiekį ir kraujospūdį žmonėms, sergantiems hipertenzija.
Sveikesni jūsų inkstai
Česnakai turi daug antioksidantų, kurie gali apsaugoti inkstus nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Mokslininkai teigia, kad jų sudėtyje esantys sieros junginiai gali sumažinti uždegimą, sergantiems lėtinėmis inkstų ligomis.
Padės jums numesti svorio
Jei česnakas vartojamas kaip subalansuotos mitybos dalis, jis gali padėti numesti svorio. Dietologai teigia, kad česnakai gali turėti įtakos svorio mažėjimui, nes mažina kūno riebalų kiekį, gerina medžiagų apykaitą ir mažina apetitą. 2022 m. atliktas tyrimas rodo, kad česnakų ekstraktas gali padėti sumažinti KMI (kūno masės indeksas), kai česnakas vartojamas du kartus per dieną.
Stipresnė jūsų imuninė sistema
Liaudies medicinoje jau daug metų žinoma, o ir tradicinėje medicinoje jau pagrįsta moksliniais tyrimais, kad česnakai turi antivirusinių savybių. Dėl to gali sėkmingai padėti kovoti su peršalimo ligomis ir stiprinti imuninę sistemą.
Švaresnis jūsų organizmas
Česnakas turi antimikrobinių ir priešgrybelinių savybių, o tai reiškia, kad jis gali padėti kovoti su tam tikrų rūšių infekcijomis ir bakterijomis. Jis gali būti ypač naudingas moterims, nes gali padėti išvengti mielių infekcijos ir šlapimo takų infekcijos. Taip pat česnakas yra puikus antihelmintikas, puikiai išvalantis žarnyną nuo įvairiausių parazitų.
Mažina vėžio riziką
Nuolatinis česnakų vartojimas siejamas su mažesne tam tikrų rūšių vėžio rizika. Ypatingai – skrandžio ir storosios žarnos vėžio rizika. Atlikti tyrimai parodė, kad reguliariai vartojamas česnakas gali turėti apsauginį poveikį gaubtinei žarnai.
Taip pat teigiama, kad česnakas gali turėti teigiamos įtakos, kai kalbama apie prostatos vėžio rizikos mažinimą. Šių savybių turi visa česnakų šeima, įskaitant svogūnus, laiškinius česnakus ir net gi porus.
Pabaigai
Matote kokių stebuklingų galių turi česnakas. O jų visų čia, dar toli gražu, ir neišvardinau. Bet, manau, jūs supratote, kad česnakai – vienos iš tų daržovių, kurias jums tiesiog būtina auginti savo darže.
Česnakų užpiltinė – natūralus vaistas jūsų kraujagyslėms
Trinti česnakai žiemai – tai maistas, kuris jus gali apsaugoti nuo virusinių ligų
Malti česnakai žiemai – puikus būdas gausiam česnakų derliui išsaugoti
Šaltiniai:
https://hub.suttons.co.uk/gardening-advice/how-to-grow-garlic-over-winter
https://www.singlecare.com/blog/garlic-benefits/
Tyrimai:
https://www.nccih.nih.gov/health/garlic
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6966103/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0261561421001448
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9638143/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6946456/
https://academic.oup.com/jnci/article/94/21/1648/2912294?login=false
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.