Skip to content

Siera – ketvirtasis svarbiausias elementas augalams. Kaip ir kada tręšti bei kaip naudoti šiltnamių dezinfekcijai?

Siera
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai kalba pasisuka apie augalų tręšimą, dauguma tikrai žino azoto, kalio ir fosforo trąšas. Ir ne tik žino, bet dažniausiai ir naudoja. O koks elementas būtų toks pats svarbus ir galėtų papildyti šį trejetuką? Siera. Apie jos kaip trąšos naudą kalbama palyginti nedaug, tačiau esmė ta, kad siera taip pat būtina augalams sėkmingai vystytis. O  sieros atsargos dirvožemyje yra negausios. Tad kada ir kaip tręšimui naudojama siera? O kada naudojama dezinfekcijai? Visus atsakymus pateikiame šiame straipsnyje.

Siera

Kam augalams reikalinga siera?

Siera – pagrindinis baltymų sintezėje dalyvaujantis elementas. Be jos augalai negali pasigaminti pagrindinių aminorūgščių – cistino, cisteino ir metionino. Siera taip pat būtina augalų fotosintezei, kvėpavimui, azoto ir anglies apykaitai, chlorofilo gamybai, vitaminų ir fermentų susidarymui. Be to, ji gerina maisto medžiagų pasisavinimą augaluose.

Ankštiniams augalams siera būtina iš oro gaunamo azoto fiksacijai. Česnakams, garstyčioms ar svogūnams šis elementas suteikia specifinį kvapą.

Siera ypač svarbi aliejiniams, ankštiniams, pašariniams augalams bei kai kurioms daržovėms ir gėlėms. Ji taip pat naudojama dirvožemio rūgštinimui, kai dirva yra pernelyg šarminė arba planuojama sodinti rūgščią dirvą mėgstančius augalus (pvz., rododendrus ar šilauoges).

Siera užtikrina sveiką augalo vystymąsi, augimą, augalai tampa atsparesni ligoms, graužikams, didėja derlius, gėlės užaugina gražesnius žiedus.

Sieros trūkumą išduoda šviesios dėmės ant jaunų lapų. Lapų kraštai riečiasi, įgauna laivelio formą. Augalai ima skursti, juos stipriau puola kenkėjai.

Siera rododendrams

Kokiems dirvožemiams labiausiai trūksta sieros?

Labiausiai tikėtinas sieros trūkumas lengvuose, smėlinguose dirvožemiuose. Ypač jeigu pasitaiko lietingas periodas, kurio metu siera iš  tokios dirvos lengvai išplaunama.

Taip pat bet kurio tipo dirvožemyje ima trūkti sieros, kai vyrauja žema temperatūra bei itin sausringu periodu.

Paradoksas, tačiau kuo labiau daržas ar dirbami laukai nutolę nuo pramoninių rajonų, tuo labiau tokioje dirvoje truks sieros. Apskritai pastaraisiais metais, mažėjant užterštumui, mažėja ir sieros kiekis dirvožemyje, todėl vis dažniau ja reikia tręšti papildomai.

Siera

Siera: kaip ir kada tręšti?

Siera, skirtingai nei, pavyzdžiui, azotas, nėra laki ar tirpi medžiaga (kaip pvz., kalio salietra), todėl ji turi būti įterpiama tiesiai į dirvą: sieros granulės tolygiai išbarstomos dirvoje ir apkasamos. Geresniam sieros įsisavinimui būtina drėgmė, todėl patręšus reikia palaistyti arba tręšimą numatyti prieš lietų.

Jeigu tikslas yra parūgštinti dirvą, siera turėtų būti įterpiama prieš augalų sodinimą. Pirmiausiai laukas patręšiamas siera, tuomet sodinami rūgščią dirvą mėgstantys augalai. Taip pat ir tuo atveju, kai dirvožemis yra pernelyg šarminis ir jį reikia šiek tiek parūgštinti. Siera pakeičia dirvos pH per 1–1,5 padalos.

Įprasta tręšimo siera norma yra 2–3 g vienam kvadratiniam metrui. Sunkiuose, humusinguose ar molinguose dirvožemiuose normą galima padidinti.

Siera gali būti tręšiama nuo augalo vegetacijos pradžios iki žydėjimo pradžios. Beje, tai puiki papildoma trąša rožėms, kuri skatina jas krauti didesnius, gražesnius žiedus.

Vėliau, vegetacijos metu, augalai siera tręšiami nebent yra jos trūkumo požymių. Dažnai šis mikroelementas įeina į kitų trąšų sudėtį, todėl tręšiant, pvz., magnio sulfatu, augalai patręšiami ir magniu, ir siera. Ji taip pat gali būti sudedamoji azoto ar kalio trąšų dalis.

Tręšimas siera

Siera dezinfekcijai

Siera taip pat naudojama šiltnamių, rūsių, daržovių saugyklų ir panašių patalpų dezinfekcijai. Šiltnamiai siera dezinfekuojami prieš augalų sodinimą, sandėliavimo patalpos ir rūsiai – prieš derliaus nuėmimą ir daržovių saugojimą.

Dezinfekavimo metu deginant sierą išsiskiria sieros dioksidas, kuris yra nuodingas patogenams ir kenkėjams.

Prieš dezinfekciją patalpos turi būti gerai užsandarinamos. Jose negali būti maisto produktų, gyvūnų ar žmonių. Tuomet sieros granulės suberiamos į nedegų indą ir uždegamos. Iš patalpų būtina pasišalinti iš karto uždegus sierą. Siera lydosi ir dūmija kelias valandas. Tuo metu jokiu būdu negalima užeiti į patalpas. Po dezinfekcijos patalpos labai gerai vėdinamos 1–2 paras.

Sieros dūmai
Deganti siera

Vis dažniau pasaulyje siera įvardijama ketvirtuoju svarbiausiu elementu augalams, kuriuo papildomai jie turi būti aprūpinami tręšiant. Galbūt ateityje atsiras ne tik NPK (azotas + fosforas + kalis), bet ir NPKS (+ siera) trąšos.

Šiltnamio dezinfekavimas rudenį: ar žinote kaip tai svarbu?

Šaltiniai:

  1. https://www.sulphurinstitute.org/sulphur-in-agriculture/sulphur-the-fourth-major-crop-nutrient/
  2. https://www.afepasa.com/en/topicalities/what-are-the-benefits-of-sulphur-as-a-macro-nutrient-in-agriculture
  3. https://www.naturesafe.com/knowledge-center/blog/benefits-of-sulfur-in-your-fertilizer

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *