Skip to content

Kada sėti serenčius kad žydėtų jau gegužės mėnesį?

Kada sėti serenčius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Serenčiai, tagetės, gvazdikėliai – nesvarbu, kaip jas pavadinsime, tai nuostabi gėlyno puošmena. Paprastos, nepretenzingos ir nereiklios gėlės džiugina įvairiausių atspalvių žiedais beveik ištisą šiltąjį sezoną. Vienoms nužydėjus, sužydi kitos ir taip iki vėlyvo rudens. Gausus veislių pasirinkimas, lengva priežiūra – turbūt tai pagrindinės priežastys, kodėl jos tokios mėgiamos lietuvių gėlynuose. O kada sėti serenčius, kad žiedais galėtumėme džiaugtis kuo anksčiau?

Kada sėti serenčius?

Norint sulaukti serenčių žiedų kuo greičiau, jau gegužės – birželio mėnesiais, serenčius reikėtų sėti į daigyklas kovo – balandžio mėnesiais. O daigelius perkelti į atvirą dirvą antroje gegužės pusėje.

Jeigu nesuspėsite pasėti serenčių daigyklose arba tiesiog neturite tam galimybių, sėklas galima sėti tiesiai į dirvą gegužės pabaigoje – birželį. Tačiau pasėtos tiesiai į dirvą, šios gėlės vėliau dygs ir vėliau žydės. Jeigu pasėjus serenčius, nusimato šalnos arba labai atšąla dienomis, pridenkite juos daržo plėvele. Bent jau tol, kol išdygs ir sustiprės.

Serenčiai taip pat puikiai dauginasi patys. Labai dažnai pavasarį sudygsta patys iš rudenį išbarstytų sėklų.

Kada sėti serenčius

Serenčių sėja

Kaip ir pats augalas, taip ir jo sėklos yra nekaprizingos ir neįnoringos. Dažniausiai labai daigios ir ypatingo paruošimo joms nereikia. Serenčių sėklas galima sėti sausas iš karto išimtas iš pakelio arba surinktas pernai iš nužydėjusių augalų.

Tinkamiausias serenčių sėjai yra daigams skirtas kompostas. Sėklos sėjamos 0,5–1 cm gylyje, švelniai užberiamos žeme ir gausiai palaistomos. Serenčių daigams išdygti labai svarbu tinkama drėgmė ir temperatūra, todėl daigyklas ar vazonėlius pridenkite plėvele. Reguliariai vėdinkite, kad pasišalintų kondensatas ir drėgmės perteklius.

Daigyklos su serenčių sėklomis turi būti laikomos šiltai. Tinkamiausia aplinkos temperatūra 15–20 °C, žemės – apie 21 °C.

Serenčių sėklos paprastai sudygsta per 5–7 dienas. Tuomet plėvelę reikėtų nuimti.

Serenčiai

Serenčių pikiavimas ir daigų auginimas

Kai serenčių daigeliai pasiekia 4–5 cm aukštį ir kai išauga 2–3 tikrieji lapeliai, serenčius reikia išpikiuoti į atskirus vazonėlius. Vazonėliai neturėtų būti labai dideli, nes netrukus augaliukai keliaus į dirvą, tačiau svarbu, kad būtų su skylutėmis vandens pertekliui nutekėti.

Vazonėliai su serenčių daigeliais laikomi maždaug 15–20 °C temperatūroje, gerai apšviestoje vietoje. Tam puikiai tiks pietinė ar pietrytinė palangė. Daigeliai laistomi tik tada, kai žemė sausa, o vandens perteklius būtinai nupilamas.

Jeigu daigelių lapeliai ima gelsti arba džiūti serenčių lapų galiukai, juos patręškite kompleksinėmis trąšomis. Tačiau jeigu daigai puikiai auga, stiprėja, tręšti nebūtina.

Serenčių daigus rekomenduojama pradėti grūdinti, kai lauko temperatūra pasiekia 10 °C šilumos. Tuomet juos porai valandų patariama išnešti į lauką. Taip grūdinami serenčiai vėliau bus atsparesni orų permainoms, kurios tikrai dažnos vasaros pradžioje.

Serenčiai

Serenčių sodinimas

Serenčiai gerai auga šiltoje ir saulėtoje vietoje. Tačiau gerai pakelia ir pusiau pavėsingą vietą. Jiems tinkamiausia puri, derlinga, lengvo priemolio arba priesmėlio, piktžolėmis neapaugusi žemė.

Į atvirą dirvą serenčių sodinukai perkeliami gegužės antroje pusėje arba kiek vėliau, jeigu pavasaris labai šaltas. Geriausia juos sodinti jau pasibaigus šalnų rizikai.

Serenčiai sodinami 20–30 cm atstumu vieni nuo kitų.

Serenčiai – nematocidiniai augalai, todėl juo rekomenduojama sodinti greta bulvių, pomidorų, baklažanų, kad apsaugotų daržoves nuo kenkėjų. Be to, serenčių šaknys išskiria medžiagas, apsaugančias dirvą nuo grybelinių ligų, todėl ten, kur pernai augo serenčiai, rekomenduojama sodinti kardelius, kininius ratilius.

Serenčių auginimas vazone

Serenčiai gali augti ir vazonuose, loveliuose, papuošti jūsų palanges ar terasas. Galima sėti sėklas tiesiai į vazoną, o šioms sudygus, augalus praretinti. Arba galima sodinti serenčių sodinukus. Serenčių auginimui vazone tinkamiausias universalus durpių substratas.

Kad serenčiai kuo ilgiau jus džiugintų savo žiedais, nužydėjusius žiedelius nuskabykite.

Kaip sėti serenčius? (video)

Šaltiniai:

  1. https://horticulture.co.uk/marigolds/sowing/
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-marigolds/
  3. https://www.planetnatural.com/growing-marigolds/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex