Skip to content

Guboja – ne tik sodui, bet ir namų dekorui! Kaip sėkmingai užauginti bei sudžiovinti

Guboja – ne tik sodui, bet ir namų dekorui!
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai kurie augalai patrauklūs dėl savo ryškių, išskirtinių žiedų. Kiti pritraukia dėl kvapo ar formos. Bet yra ir tokių gėlių, kurios, nors ir atrodo kukliai, turi ypatingą gebėjimą paversti sodą ar puokštę magiška. Viena iš tokių – guboja (Gypsophila). Ji tarsi švelni muzika fone, kurią užčiuopi, tik tyliai klausydamasis, tačiau be jos viskas tampa per daug ramu ir tuščia. Gubojos yra subtilumo įsikūnijimas, todėl dažnai naudojamos tradicinėse gėlių kompozicijose ir nuotakų puokštėse, taip suteikdamos joms švelnumo. Šis švelnumas taip pat puikiai tinka sode, todėl tinka ir gėlynams.

Kilmė ir rūšys

Guboja – tai žavi gvazdikinių (Caryophyllaceae) šeimos gėlė. Jų aptinkama apie 120 įvairių rūšių, kurios daugiausia auga Europoje bei Azijoje. Šios gėlės žiedai smulkūs ir gali būti balti ar rožiniai. Augalo pavadinimas kilęs iš senovės graikų kalbos „gypsos“ ir „philos“ reiškia „kreidos draugas“. Turbūt nereikia pridurti, kad šis augalas mėgsta kreidinę ar kalkinę dirvą, tačiau jos puikiai auga ir paprastoje dirvoje, jei tik yra geras drenažas.

Muilinė guboja (Gypsophila paniculata) yra vertinama dėl savo šaknų, kuriuose yra saponinų. Šių gėlių šaknų ilgis gali siekti net 15 m, todėl dažnai sodinamos pajūrio kopų stabilizavimui. Grakščioji (Gypsophila elegans), šliaužiančioji (Gypsophila repens) bei muilinė gubojos rūšys dažniausiai auginamos kaip dekoratyviniai augalai. Lietuvoje natūraliai auga dirvinė (Gypsophila repens) bei stačioji (Gypsophila fastigiata) guboja.

Gubojos namų dekore

Kur sodinti gubojas?

Gubojos yra vieni iš tų augalų, kurie jaučiasi geriausiai saulėtose ar pusiau šešėlinėse vietose. Jei jūsų kieme yra kokia nors atvira vieta, kur saulė šviečia bent kelias valandas per dieną, tai bus puikus pasirinkimas. Tačiau nepamirškite, kad gubojos neturėtų būti sodinamos, kur stipriai pučia vėjas, nes jų trapūs stiebai gali tiesiog neatlaikyti. Sodinkite jas šalia kitų augalų, kurie suteiks šiek tiek apsaugos nuo vėjo, bet neužgoš gubojų grožio. Ir žinoma, nepamirškite apie gerą drenažą! Gubojos nemėgsta „stovėti vandenyje“, tad jei jūsų pasirinkta vieta linkusi kaupti per daug drėgmės, gali tekti pasirūpinti papildomu drenažu.

Gubojos rūšys

Gubojos auginimas

Norint, kad gubojos augtų kaip pašėlusios, sodinkite jas ten, kur žemė drėgna, bet ne per šlapia. Tinka šiek tiek šarminė dirva. Kai žiedai nublanksta, nukirpkite juos – taip priversite guboją vėl žydėti. O jei jau guboja įsitvirtino vienoje vietoje, geriau jų nebepersodinėti – šitos gražuolės nemėgsta, kai jų šaknys yra „judinamos“.

Kada sodinti gubojas?

Gubojas pradėkite auginti iš sėklų patalpoje likus maždaug 6-8 savaitėms iki paskutinių šalnų. Daugiametes veisles galima pradėti auginti dešimčia savaičių anksčiau.

Sėklas galite sėti ir tiesiai į dirvą, kai nebėra šalnų pavojaus. Patalpoje pradėtus auginti daigus persodinkite tik po paskutinių šalnų.

Gubojos auginimas

Gubojų sėjimas patalpoje

Gubojų sėjimas patalpoje nėra sudėtingas procesas. Štai kaip tai galima sėkmingai padaryti:

  1. Pasirinkite tinkamą momentą. Gubojos dažnai sėjamos ankstyvą pavasarį, kad sodinant lauke jos būtų jau stipresnės.
  2. Pasiruoškite indelius. Įsigykite nedidelių auginimo indelių arba galite naudoti ir senus jogurto indelius – tik nepamirškite juose padaryti drenažo skylučių.
  3. Užpildykite indelius žeme, kuri yra lengva ir gerai praleidžia vandenį. Jei norite pabandyti kažką naujo, galima sumaišyti įprastą žemę su perlitu ar vermikulitu.
  4. Gubojų sėklos yra gana smulkios, todėl jų nereikia giliai paslėpti žemėje. Tiesiog pabarstykite ant dirvos paviršiaus ir lengvai įspauskite.
  5. Labai svarbu laistyti saikingai. Vienas iš pagrindinių trikdžių – perteklinis drėkinimas, kuris gali sukelti sėklų puvimą.
  6. Stebėkite temperatūrą. Gubojoms reikalinga šilta vieta, todėl būtina rasti šiltą kampelį namuose.
  7. Kai sėklos pradeda dygti, perkelkite indelius į gerai apšviestą vietą, pvz., ant palangės.
  8. Kai sėklos sudygsta ir pasirodo pirmieji tikrieji lapeliai, atėjo laikas jas persodinti į didesnius indus.
  9. Kai oras lauke pasidaro šiltesnis ir pavojus dėl šalnų praeina, gubojas galima sodinti į lauką. Tačiau nepamirškite jas palaipsniui pripratinti prie lauko sąlygų.

Gubojų dauginimas

Gubojos lengvai ir gerai dauginasi iš auginių, paimtų iš subrendusio augalo.

  1. Nupjaukite maždaug 4-5 cm ilgio sveikus stiebus.
  2. Pašalinkite visus lapus, esančius žemai.
  3. Auginius pasodinkite į nedidelį indą, pripildytą šarminės žemės, ir dažnai purkškite vandeniu, laikydami žemę drėgną, bet ne permirkusią.
  4. Maždaug per keturias savaites auginiai turėtų įsišaknyti ir juos galėsite persodinti į lauką.
Džiovintos gubojos

Kenkėjai ir ligos

Kaip ir bene kiekvienas augalas, guboja susiduria su kenkėjais ir ligomis. Šio augalo pagrindiniai kenkėjai yra amarai, lapgraužiai ir šliužai. Galite pastebėti pakitusios spalvos lapus arba skyles lapuose – tai rodo, kad jūsų gubojos turi „draugų“. Yra necheminių būdų kaip galite kovoti su kai kuriais iš šių kenkėjų, pavyzdžiui, nupurkšti gubojas citrusinių vaisių vandeniu arba muilu.

Dažniausiai pasitaikančios gubojos ligos yra grybelinės infekcijos ir šaknų puvinys, kurį gali sukelti perteklinis laistymas.

Kaip džiovinti gubojas?

Džiovinimas yra puikus būdas norint išsaugoti gubojų gražumą ir lengvumą ilgesniam laikui. Šios smulkios gėlės puikiai atrodo džiovintose puokštėse arba kituose dekoratyviniuose darbeliuose. Jei norite džiovinti gubojas, pasinaudokite šiais patarimais:

  • Guboja džiovinimui kirpkite sodo žirklėmis, kai ji visiškai išsiskleidusi, sausu oru ir tada, kai nėra rasos.
  • Nuimkite perteklinius, pažeistus ar nereikalingus lapus nuo stiebo.
  • Susidėliokite gubojos stiebus mažomis puokštelėmis ir suriškite jas virvute arba gumyte. Svarbu, kad gėlių stiebai būtų išdėstyti taip, kad aplink juos ir per juos cirkuliuotų oras. Patalpa turi būti gerai vėdinama, nes džiovinant šakeles susidaro etileno dujos.
  • Pakabinkite gubojų ryšulius žiedais į apačią, tamsioje, vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje.
  • Džiovinimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, priklausomai nuo jūsų aplinkos sąlygų. Tikrinkite jas reguliariai ir pamatysite kada jos visiškai sausos.
  • Kai gubojos bus visiškai sausos, nuimkite jas nuo virvutės ir laikykite sausoje, tamsioje vietoje, kad jos neprarastų savo spalvos ir struktūros.
  • Norint intensyvesnės spalvos, džiovintas gubojas galima nupurkšti specialiais spalvotais dažais.
Gubojos puokštėse

Guboja jums sukurs šventę tiek gėlių darželyje, tiek namie džiovintų gėlių puokštėse

Jei dar nesate pasisodinę gubojos – privalote tai padaryti! Šios šaunios gėlės ne tik atrodo puikiai, bet ir yra draugiškos tiek patyrusiam, tiek naujam sodininkui, nes joms nereikia VIP priežiūros! Tinkama dirva, šiek tiek vandens ir štai – jūsų kiemas ar balkonas paverčiamas elegantiško grožio oaze. O dar galite jas džiovinti ir žiemą grožėtis jų švelnia spalva! Taigi, imkimės darbo ir pradėkite sodinimo šventę su gubojomis!

Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-gypsophila-babys-breath/
https://www.nature-and-garden.com/gardening/gypsophila-planting-care.html
https://www.almanac.com/plant/babys-breath
https://www.thespruce.com/babys-breath-garden-favorite-4082480
https://www.lovethegarden.com/uk-en/growing-guide/how-grow-gypsophila-baby-breath

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *