Skip to content

Singonis – kambarinis vijoklis puošniais lapais

Singonis – kambarinis vijoklis puošniais lapais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Singonis (Syngonium) – vijoklinė kambario gėlė puošniais lapais, kurių būna tiek vienspalvių, tiek ir margų. Singonis yra aroninių šeimos augalas, jis giminingas kitai puošnialapei kambario gėlei – kaladžiui. Singonis paplitęs Vidurio ir Pietų Amerikos drėgnuosiuose atogrąžų miškuose.

Singonis – daugiametis, greitai augantis vijoklis. Jo stiebai, neretai sumedėjantys, gamtoje pasiekia 10-20 m ilgį. Kambario sąlygomis auginamo singonio ilgis neviršija 2 m. Ant stiebų singonis augina orines šaknis, kuriomis kabinasi į atramas. Singonio lapai turi ilgus kotelius. Jauno augalo lapai ryškesni, vientisi, smailūs, ietigalio formos, senstant singoniui jie keičia formą – tampa labiau skiautėti. Singonis žydi smulkiais žiedais, susitelkusiais į lapų pažastyse užaugančias burbuoles. Burbuoles gaubia žalsvos, baltos arba gelsvos spalvos papėdlapiai. Singonio vaisius – uoga, kurioje sunoksta apie 50-100 smulkių sėklų. Auginamas kambario sąlygomis singonis nežydi, tad ir sėklų nesubrandina. Singonis – nuodingas augalas.

Singonių rūšys

Yra žinoma virš 30 singonio rūšių. Daugelis jo rūšių auginamos kaip dekoratyviniai augalai. Kambario sąlygomis dažniausiai auginamos šios rūšys: paprastasis singonis, siauralapis singonis, rečiau – siauralapis singonis. Išvesta nemažai singonio veislių spalvotais (gelsvais, rausvais, margais) lapais.

Paprastasis singonis (Syngonium podophyllum) kilęs iš Centrinės Amerikos. Ši singonio rūšis išsiskiria pėdos formos sudėtiniais lapais, kurie jaunų augalų panašūs į ietigalį. Stiebas plonas, lapų koteliai ilgi. Esant tvirtai atramai, paprastasis singonis gali užaugti iki 1,8 m aukščio. Per metus paauga iki 45-60 cm.

Išvesta įvairių paprastojo singonio veislių, besiskiriančių savo lapų atspalviais, dydžiu. Štai keletas iš jų: „Pixie“ veislė – tai mažaūgis singonis smulkiais margais lapas, „Arrow“ – margalapė, greitai auganti veislė, „White Butterfly“ – greitai auganti veislė stambiais lapais, „Neon Pink“ – veislė, kurios šviesiai rožiniai lapai augant keičia atspalvį, „Aron Brown“ – veislė su tamsesniais, šokoladinių atspalvių turinčiais lapais.

Singonių rūšys ir veislės

Siauralapis singonis (Syngonium angustatum), kaip ir sako jo pavadinimas, pasižymi siauresniais nei kitos rūšys lapais bei trumpesniais lapų koteliais. Jauni siauralapio singonio lapai sudaryti iš trijų segmentų, o su amžiumi segmentų daugėja. Siauralapis singonis užauga iki 1,8 m ilgio.

Ausytasis singonis (Syngonium auritum) pasiekia iki 1,8 m aukštį, per metus paauga 70-90 cm. Ausytojo singonio stiebai siekia 2-2,5 cm storio, lapai blizgūs, užauga iki 35 cm ilgio. Su amžiumi ausytojo singonio lapai iš smailių, ietigalio pavidalo keičiasi į skiautėtus, turinčius po du ausis primenančius segmentus prie pagrindo. Dėl tokios lapų išvaizdos rūšis ir pavadinta ausytuoju singoniu.

Singonio sodinimas ir dauginimas

Singoniui tinkanti vieta. Singoniui geriausia augti šviesioje, be tiesioginių saulės spindulių, vietoje. Idealu jį auginti ant rytinės ar vakarinės palangės. Spalvingesnius lapus turintiems singoniams reikia daugiau šviesos, kad lapų spalva būtų intensyvesnė. Tačiau apskritai ši gėlė gali pakęsti ir nestiprų apšvietimą.

Kadangi singonis mėgsta drėgną orą, jį galima auginti drėgnoje, langą turinčioje vonios patalpoje ar virtuvėje. Nusprendus singonį pastatyti virtuvėje, reikia parinkti jam tokią vietą, kur nėra nuolatinio temperatūros svyravimo – toliau nuo viryklės ar šaldytuvo durelių.

Žemė singoniui. Singonis sodinamas į purų, orui bei vandeniui laidų, mažo rūgštingumo ar neutralų (рН 6-7) dirvožemį. Reikalingas drenažas.

Singonis dauginamas viršūnių arba stiebų auginiais. Sėklų kambario sąlygomis jis nesubrandina.

Nuo suaugusio augalo atskiriami apie 15 cm ilgio, turintys vieną-du lapus auginiai. Pamerkti į vandenį ar pasodinti į drėgną substratą, auginiai greitai išleidžia šaknis. Jei jie šaknydinami vandenyje, į indą su vandeniu rekomenduojama įdėti vieną aktyvintos anglies tabletę. Kai auginiai išleidžia šaknis, galima juos persodinti į pastovius vazonus. Sodinami pavieniui arba po kelis į vazoną – tokiu atveju išauginsite vešlesnį krūmelį.

Singonio sodinimas ir dauginimas

Singonio auginimas ir priežiūra

Singonis nereikalauja sudėtingos priežiūros, jį sėkmingai auginti gali ir pradedantieji gėlininkai.

Singoniui tinkama temperatūra. Vasaros metu tinkamiausia temperatūra singoniui 20-22 °C šilumos, žiemą 18-20 °C. Singonis – šilumamėgis augalas, tad temperatūra jo auginimo patalpoje niekada neturi būti žemesnė nei 16 °C šilumos. Beje, nors ir šilumamėgis, pernelyg didelių karščių šis augalas nemėgsta.

Singonio laistymas. Nuo pavasario iki rudens singonį laistykite vidutiniškai, žiemą – saikingai. Laistoma, kai pradžiūna viršutinis singonio žemės sluoksnis. Geriau laistyti ne per dideliu kiekiu vandens, tačiau dažniau. Laistykite singonį nusistovėjusiu, kambario temperatūros vandeniu. Iš padėkliuko, esančio po vazonu, vandens perteklius pašalinamas, kad augalo šaknys neįmirktų.

Drėgmė. Šis augalas mėgsta drėgną orą, tad rekomenduojama reguliariai purkšti jo lapus. Žiemą reikėtų patraukti singonį toliau nuo radiatorių ar kitų prietaisų, sausinančių orą. Orui drėkinti galima aplink singonį pastatyti padėkliukus su drėgnomis samanomis. Ypač jautriai į netinkamą oro drėgnumą reaguoja jauni, ką tik įsišakniję augalai.

Singonio tręšimas. Pavasarį ir vasarą singonį reikia reguliariai tręšti. Šiuo laikotarpiu rekomenduojama patręšti šį augalą kartą per 2-3 savaites mineralinių trąšų tirpalu, skirtu kambariniams lapiniams augalams. Žiemos metu singonis netręšiamas.

Singonio lapai reguliariai valomi nuo dulkių. Tai darykite drėgna minkšta kempinėle ar audinio gabaliuku.

Singonio auginimas ir priežiūra

Singonio persodinimas ir genėjimas

Singonio persodinimas. Jaunas singonis persodinamas kas pavasarį, suaugęs – kas 2-3 metus. Vazone būtina įrengti gerą drenažo sluoksnį. Po persodinimo singonis palaistomas, 2-3 savaites netręšiamas.

Singonio genėjimas. Singoniui norimą pavidalą galima suteikti jį formuojant, apkarpant. Geriausia apgenėti singonį pavasario pradžioje, prieš prasidedant aktyvaus augimo laikotarpiui, tačiau galima jį apkarpyti ir keletą kartų per metus. Singonį galima auginti kaip krūmą – tam reikia nukarpyti laipiojančius augalo stiebus. Taip augalas ne tik įgaus krūmelio pavidalą, jo lapai taip pat išlaikys jaunatvišką smailėjančią formą.

Atramos singoniui. Jei auginsite singonį kaip vijoklinį augalą, įrenkite jam atramas arba parinkite vietą ant aukšto baldo, lentynos, nuo kurių singonio lapija galėtų svirti žemyn. Populiari singonio atrama – samanomis apsuktas stulpelis. Besivejantis aplink tokį stulpelį augalas bus panašus į medelį. Singonio ūgliai gana trapūs, juos lengva sutraumuoti, tad tvirtinti prie atramų juos reikia atsargiai.

Singonio auginimo problemos

Singonio auginimo problemos

Singonis nėra reiklus augalas, tačiau neužtikrinus tinkamų augimo sąlygų ar užpuolus kenkėjams, augalas ima skursti, auga prasčiau. Apžvelgsime kelias pagrindines problemas, su kuriomis susiduria singonio augintojai.

  • Singonio lapija gelsta, lapeliai smulkėja, blanksta, kai augalui trūksta maistingųjų medžiagų. Pastebėjus šiuos požymius, pamaitinkite augalą tinkamomis trąšomis.
  • Jei singonio lapų galiukai ima tamsėti ir džiūti, o po to nukrenta, greičiausiai patalpoje pernelyg sausas oras. Dažniau purkškite singonio lapus, galite pavalyti juos drėgna kempinėle, pastatyti indą su vandeniu šalia jo.
  • Lapai tampa blankūs ir praranda blizgesį, jei singonis perlaistomas. Taip pat lapų blankumas gali būti šviesos trūkumo požymiu.
  • Singoniui pavojų gali kelti amarai bei tripsai. Kai augale apsigyvena šie kenkėjai, singonis praranda savo dekoratyvumą – jo lapai pradeda gelsti, deformuotis, džiūti, augalas auga lėčiau ar išvis nustoja augti. Pastebėjus, kad augale įsiveisė šių kenkėjų, naikinkite juos specialiomis pesticidinėmis priemonėmis.

Singonis – nuodingas augalas

Singonio sultys nuodingos, jos gali erzinti odą ir gleivinę. Rūpinantis šiuo augalu, jį genint ar persodinant, mūvėkite apsaugines pirštines. Venkite augalo sulčių patekimo į akis, burną ar ant rankų.

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.wikipedia.org
https://www.rhs.org.uk
https://floristics.info
P. McHoy „Kambarinės gėlės. Pasirinkimas, priežiūra ir išdėstymas interjere“. Vilnius, 1997

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

1 thoughts on “Singonis – kambarinis vijoklis puošniais lapais”

  1. Pingback: Žiemos sodai ir oranžerijos. Įsirengus namuose, egzotinės augalijos oazė džiugins ištisus metus - Derlingas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *