Žiemos sodai ir oranžerijos atrodo vien tik turistų lankomos vieto ir ištie tai gan nedažnas statinys namuose. Tačiau turint papildomą įstiklintą patalpą, galima susikurti nuostabią vietą, pripildytą saulės šviesos ir egzotiškos augalijos. Gal tokio dydžio kaip Kauno botanikos sodo oranžerijos ar Raudondvario dvaro oranžerijos namuose ir nepasidarysite, tačiau nedidelį kampelį poilsiui ir pasigrožėjimui galima paskirti. Netgi 3 x 3 metrų patalpa gali būti paversta žiemos sodu, todėl augalų oazę galima lengvai susikomponuoti. Pakalbėsime, kaip esamą patalpą transformuoti į oranžeriją ar žiemos sodą ir kokius augalus pasirinkti juose auginti.
Kas yra žiemos sodas ir oranžerija?
Tiek žiemos sodas, tiek oranžerija (pranc. orangerie – apelsinas) yra pastatas ar patalpa su stikliniu ar permatomu stogu ir sienomis, naudojamas kaip šiltųjų kraštų augalų auginimo vieta ar saulės kambarys. Paprastai tai reiškia erdvę prie namo, dažniausiai prieangis, veranda, balkonas. Patalpoje dažnai auginami šilumą ir saulę mėgstantys sukulentiniai, egzotiniai ir citrusiniai augalai. Ši patalpa gali tarnauti kaip poilsio, pramogų, darbo, valgomojo zona.
Oranžerijos tėvynė – Italija, kur Renesanso laikais ištobulinus stiklo gaminimo technologiją buvo galima statytis įstiklintus sodo kampelius. Didžiosios oranžerijos Europoje, tokios kaip Versalio oranžerija ar Karališkieji Kew botanikos sodai davė pradžią kurti ir plėsti oranžerijas kitų valstybių dvaruose.
Žiemos sodas Europoje labiau išplito XIX a. Lietuvoje žinomas Kretingos dvaro žiemos sodas, o Europoje didžiausias Anglijos Derbišyro grafystėje esantis Chatsworthe sodas.
Kuo skiriasi žiemos sodas ir oranžerija?
Šiomis dienomis žiemos sodo ir oranžerijos sąvokos laikomos kone sinonimais, bet yra tam tikrų subtilių skirtumų.
Pagrindinis skirtumas yra įstiklinimo santykis. Oranžerijos stiklinis stogas paprastai užima mažiau nei 75 % viso stogo ploto, o stiklinės sienos užima mažiau nei 50 % viso sienų ploto. Palygintinai žiemos sodo stogo ir sienų įstiklinta daugiau. Oranžerija yra lyg tarpinis variantas tarp pilnai įrengto priestato ir žiemos sodo, nes pastatai ar jų dalis yra su plytų intarpais tarp stiklų.
Dar vienas skirtumas: pastato ar patalpos tvirtumas ir didingumas. Istoriškai oranžerijos laikytos ypač prabangiais ir itin tvirtais įrenginiais, kuriose vyraudavo mūrinės kolonos, perimetriniai stoglangiai, nuožulnus stogas. Visa tai oranžerijai suteikia didingumo, puošnumo, „sunkumo“. Šiandieną oranžerijos statomos mažesniuose namuose ir yra įstiklinti statiniai, labiau panašūs į žiemos sodus. Žiemos sodas yra kiek lengvesnės konstrukcijos, jiems nėra būdingas didingumas. Panaudojant izoliuotus apvadus, šiuolaikiniai žiemos sodai gali atrodyti taip pat įspūdingai kaip ir oranžerijos.
Žiemos sodai yra populiaresni ir dėl didesnio įstiklinto ploto yra šviesesni. Stogas gali būti stiklinis, polikarbonatinis, dažnai įkypas, pasviręs. Oranžerijos labiau dera prie klasikinio stiliaus, senesnių, mažesnių namų ir prie namų stačiakampės formos, o žiemos sodai – prie modernaus stiliaus.
Kaip įsirengti įstiklintą patalpą žiemos sodui ar oranžerijai?
Paprasčiausias variantas – pritaikyti esamą įstiklintą patalpą, verandą, balkoną. Taip pat prie namo galima pristatyti įstiklintą priestatą. Toks žiemos sodo įrengimas apima pamato, pagrindo, grindų, sienų konstrukcijų iš metalo, medžio ar plytų, stiklo paketų langų ir durų, bei permatomo stogo montavimą. Oranžerijos įrengimas apima tuos pačius etapus, tik sienos ir stogas yra tvirtesnės, įterpiamos plytinės pertvaros. Jeigu pačiuose namuose nėra galimybės įsirengti žiemos sodo ar oranžerijos, tam panaudojamas kiemas, kur pastatomas atskiras modernus namelis ar geokupolas. Patalpas galima šildyti arba palikti nešildomas, bet nuo to priklausys ir norimų auginti augalų sudėtis. Bet koks sprendimas priklausys nuo galimų investicijų, poreikio ir panaudojimo.
Oranžerijos ir žiemos sodo augalai
Augalai, auginami vidaus sodo patalpoje, gali paversti ją ištisus metus vešlia ir lapų kupina prieglauda. Kadangi uždaras sodas yra šviesi, nuo permainingų oro sąlygų apsaugota aplinka, jame puikiai dera daugelis augalų, įskaitant kai kuriuos kambarinius ir jautrius lauko augalus. Kita vertus, uždaros patalpos augalai turi būti atsparūs dideliam karščiui vasarą, jeigu nėra pavėsingų vietų, ar temperatūrų skirtumui žiemą, jeigu patalpa nėra šildoma.
Patogumo dėlei augalai auginami vazonuose, todėl juos galima pernešti, paslinkti, persodinti, pakeisti. Augalai gali būti auginami ir pakabinamuose vazonuose, taip būtų užpildoma erdvė, o augalams suteikiamas pakankamas šviesos kiekis.
Kaip pasirinkti augalus vidaus sodui?
Norint išsirinkti augalus vidaus sodui, reikia atkreipti dėmesį į kelis aspektus: patalpos šildymo galimybės, orientacija į pasaulio pusę, apšvietimas, drėgmės kiekis ore, suteikiamas dėmesys augalų priežiūrai. Įsivertinami poreikiai ir ko norima pasiekti: ar kad būtų sukurtas modernus, erdvę išryškinantis dizainas, ar gėlėtas prieglobstis, ar žalios džiunglės.
Jei vidaus sodas nešildomas, geriau rinktis dykumų ar Viduržemio jūros regiono augalus, pavyzdžiui, sukulentus ar citrusinius vaismedžius. Jie gali ištverti vėsesnes žiemas ir/arba žemesnę temperatūrą naktį. Reikia pasistengti, kad temperatūra nenukristų žemiau 5-10 °C. Pastebėta, kad augalai, augantys pusiau sausringuose regionuose, stebėtinai geriau pakenčia žemą temperatūrą.
Jei priestatas šildomas, galima rinktis tropinių kraštų augalus, įskaitant daugelį įprastų kambarinių augalų. Tuomet nuolat palaikoma ne žemesnė nei 15 °C temperatūra.
Tokiame sode taip pat galima auginti svogūnines gėles, kurios žydės anksčiau nei lauke, ar pernešti iš lauko žiemoti jautrius augalus.
Augalai pradedantiesiems žiemos sodo ar oranžerijos augintojams
Jei esate visiškas naujokas, siūloma pradėti nuo saulės šviesą mėgstančių augalų. Kaktusai ir sukulentai puikiai tinka pradedantiesiems, nes jie mėgsta saulės spindulius ir juos reikia laistyti tik retkarčiais.
Kiti lengvai prižiūrimi augalai yra nuostabioji monstera, aukštoji aspidistra, filodendras, kuokštinis chlorofitas, paprastasis singonis. Juos galima pastatyti pačiame tamsiausiame kampe, kartais galima pamiršti juos palaistyti ar perlaistyti, bet jie išgyvens beveik viską ir bet ką.
Šiek tiek daugiau priežiūros ar saulės reikėtų tokiems žiemos sodo augalams kaip stambialapis fikusas, geltonasis kiškiapapartis, peperomijos, šeflera, begonijos, kai kurių veislių kinrožės. Norint rasti tobulus augalus, tinkančius jūsų erdvėje esančioms sąlygoms, gali prireikti bandymų ir klaidų.
Žydintys augalai oranžerijai ar žiemos sodui
Ne tik žalumos, bet ir žiedų spalvų įvairovei pagausinti vidaus sode auginami ir mėgstantys šilumą egzotiniai žydintys augalai. Geriausiai augantys ir populiarūs augalai, kuriuos galima auginti šildomame ar nešildomame žiemos sode yra mandevilė, bugenvilija, vaškuolė, plumbagis, saracėnija, strelicija, ismenė, kartuolė, jostras, stefanotis, jazminaitis, cestras.
Citrusiniai ar vaisius vedantys augalai vidaus sodui
Oranžerija ar žiemos sodas netektų savo vardo, jeigu jame nebūtų auginami citrusinius ar kitokius vaisius vedantys vaismedžiai. Mėgiamiausi vaismedžiai yra mandarinmedis, bananas, šilkmedis, citrinmedis, granatmedis, alyvmedis, kinkanas, apelsinmedis. Taip pat iš medžių auginamas kavamedis, pasiflora, pistacija, figmedis. Citrusiniai medžiai duos daugiau vaisių saulėtoje ir šiltoje vietoje ir augs laimingai tiek patalpoje, tiek lauke. Medžiai aplinkai suteikia egzotišką ir spalvingą dizaino akcentą, sukuria aukščio, pilnumo įspūdį, o užderėję vaisiai prideda spalvingumo, formų, juos net galima suvartoti.
Oranžerijos ar žiemos sodo augalų priežiūra
Laistymas. Vasarą vidaus soduose gali būti labai karšta, o oras gali būti labai sausas. Augalus reikia reguliariai laistyti – paprastai tai daroma, kai vazone išdžiūsta keli viršutiniai centimetrai komposto. Reguliarus vandens purškimas ant lapų taip pat padeda ilgiau palaikyti drėgmę. Žiemą laistoma mažai. Tai ypač svarbu, jei vidaus sodas nešildomas – dėl sulėtėjusio augimo gali pradėti pūti šaknys.
Tręšimas. Visus augalus reikia papildomai maitinti trąšomis, nes vazone auginami augalai greitai išsekina substratą. Kiekvienas augalas reikalauja savotiško tręšimo dažnumo ir koncentracijų.
Augalų higiena. Reikia reguliariai tikrinti augalus nuo kenkėjų arba ligų, o pažeidimus gydyti. Nepamiršti augalus apvalyti nuo šiukšlių: nužydėjusių žiedų, sudžiūvusių lapų, apmirusių šakelių.
Persodinimas. Jei augalai auga gerai, reikės juos persodinti. Priklausomai nuo rūšies, persodinama vieną kartą per metus ar rečiau į didesnius vazonus. Persodinimo laikas taip pat gali skirtis nuo rūšies.
Kiekvieno augalo rūšis ar veislė reikalauja skirtingos priežiūros, todėl išmanymas, domėjimasis ir informacijos ieškojimas padės palaikyti tinkamą augalų sveikatą.
Kaip susidoroti su iššūkiais auginant augalus žiemos sode ar oranžerijoje?
Bene pagrindinės problemos vidaus sode yra perkaitimas ir sausas oras vasarą, apšvietimo stoka žiemą ir temperatūrų skirtumai nešildomose patalpose. Į pietų pusę orientuotos patalpos yra labiau tinkamos naudoti žiemą, bet ne vasarą, o į šiaurę orientuotos – atvirkščiai. Žinoma, tiek daug papildomų patalpų dažnai neturime, todėl, jeigu norime džiaugtis vidaus sodu visus metus, reikia imtis papildomų priemonių.
Su kaitra patalpoje kovojama įrengus pakankamą ventiliaciją ir išorines žaliuzes ar užuolaidas, kurias galima nuleisti esant per daug karštoms dienoms. Papildomas drėkinimas ir lapų apipurškimas vandeniu, gali sumažinti temperatūrą ir kaitros daromą žalą.
Padidinti oro drėgmę patalpoje galima įrengus specialius judančio vandens elementus, tokius kaip fontanėliai. Yra ir paprastesnis bei pigesnis variantas: vazonai pastatomi į padėklus su keramzitu.
Žiemą augalai turi susidoroti su trumpų dienų apšvietimu, todėl geriau rinktis tas augalų rūšis, kurios pakenčia sezoniškumą ar toleruoja trumpus šviesos periodus.
Apšiltintos sienos ir konstrukcijos, šildomos grindys, stiklo paketai ir žaliuzės padės palaikyti pastovią temperatūrą patalpoje.
Šaltiniai:
https://www.greenmatch.co.uk/blog/how-to-build-a-conservatory
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/10-of-the-best-conservatory-plants/
https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/gardening-advice
https://www.idealhome.co.uk/conservatories/conservatory-plant-ideas
https://www.gardensillustrated.com/plants/conservatory-plants-best
https://www.ultraframe-conservatories.co.uk/news/
https://www.everest.co.uk/conservatories/types-of-conservatory/#leanto
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.