Skip to content

Sukulentų kompozicija – interjerui pagyvinti ir kūrybiškumui išlaisvinti. Kaip sukurti unikalią?

Sukulentų kompozicija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sukulentų kompozicija pagyvina kiekvieną patalpą. Tai tarsi maži sodeliai namuose ar darbo vietoje. Jie įneša gyvybės, spalvų, žalumos ir atgaivina aplinką. Pasitelkus šiek tiek fantazijos, galima sukurti savo unikalią, jūsų mėgstamais augalais ir spalvomis pagyvintą sukulentų kompoziciją.

Sukulentų kompozicija: nuo ko pradėti?

Sukulentų kompozicija

Visų pirma reikėtų bent turėti įsivaizdavimą, kokios kompozicijos norite. Nuo to priklauso ir augalų, ir vazono pasirinkimas. Taigi prieš kuriant:

  1. Pagalvokite, ar labiau norite ryškaus vazono ir vienspalvių arba vienos spalvos tik skirtingų atspalvių sukulentų? O galbūt mieliau rinksitės įvairiaspalvę kompoziciją, tačiau visiškai paprastą, dėmesio nuo augalų neatitraukiantį indą?
  2. Taip pat pagalvokite ir apie vazono (ar kito indo, kurį naudosite) dydį. Ar norėsite visiškai miniatiūrinio sodelio? O galbūt rinksitės platų molinį vazoną ir ten sukursite visą sukulentų mišką? Jeigu namuose jau auginate kelis sukulentas, gali būti, kad planuojate juos apjungti ir susodinti į gražią kompoziciją. Tuomet pasigalvokite, paskaičiuokite, kokio dydžio vazono jiems reikės.
  3. Išsirinkite indą, kuriame kursite kompoziciją. Tai gali būti plačios stiklinės vazos, moliniai ar plastikiniai vazonai, netgi akvariumai. Paderinkite pagal savo kambario ar biuro interjerą. Moderniuose, šiuolaikiniuose minimalistiniuose ofisuose labai dera nedideli stikliniai indai. Tradiciniuose, jaukiuose namuose gražiai žiūrisi ryškiaspalviai moliniai vazonai.
  4. Išsirinkite augalus, kuriuos sodinsite. Rinkitės ne tik pagal spalvą, tačiau ir pagal dydį. Vieni linkę augti į aukštį, kiti – į plotį ar svirti žemyn, dar kiti – apskritai auga lėtai ir beveik nekeičia nei dydžio, nei formos. Pvz., sansevjeros linkę stiebtis į aukštį, kai tuo tarpu šilokai užaugina plačius mėsingus lapus, kurie gali ir užgožti mažesnius augalus.
  5. Taip pat apgalvokite, ar kompoziciją puošite dekoratyviniais akmenukais. Tuomet juos taip pat paderinkite prie augalų. Dekoratyvūs akmenukai ne tik suteikia kompozicijai užbaigtumo, papildomų spalvų, tačiau ir saugo nuo taškymosi laistant bei žemių nubyrėjimo.
  6. Įsigykite sukulentams tinkamą žemę.
Sukulentų kompozicija

Kokie sukulentai dera tarpusavyje?

Tikrai nėra jokių griežtų rekomendacijų, kas su kuo gali augti. Visiems sukulentams augti reikalingos panašios sąlygos: laidi, lengva žemė, daug netiesioginės saulės šviesos, mažai drėgmės. Todėl derinti tarpusavyje juos galima įvairiai.

Patariama pasirinkti vieną aukštesnį augalą centrui (pvz., aukštasis ramdis arba agava), kelis žemesnius šoniniam užpildymui (pvz., smėlio rožė, litopsis) ir bent vieną svyrantį (pvz., šilokas, uodeguotasis skridinaitis).

Galite derinti ir panašaus aukščio sukulentus, tuomet juos atskirkite kitomis dekoratyviomis detalėmis: kankorėžiais, spygliukais, akmenėliais, samanomis. Taip galima sukurti tarsi sumažintą mišką.

Reikėtų vengti daug margų ir įvairiaspalvių augalų. Taip sukuriamas chaoso jausmas, visi susiplaka į vieną ir sunku pamatyti bendrą vaizdą. Pilnai užteks vieno–dviejų margesnių augalų. Kompoziciją ypač pagyvina aukšasis ramdis, margoji eševerija.

Sukulentų kompozicija

Kaip kurti sukulentų kompoziciją?

Kai pasirūpinote vazonu, augalais ir tinkamomis sukulentams sodinti žemėmis, pradėkite kūrybinį procesą.

Sukulentai
  1. Indą, kuriame sodinsite sukulentus, pripilkite žemės iki maždaug jo vidurio. Jeigu sodinate stikliniame inde, labai gražiai atrodo pirmas sluoksnis akmenukų, tuomet žemė ir vėl akmenukai. Tokiu atveju įpilkite dekoratyvių akmenukų, toliau žemės kad bendrai būtų maždaug iki indo vidurio.
  2. Pasirinktus sukulentus kol kas tik išdėliokite vazone. Pasižiūrėkite, kaip gražiausiai dera tarpusavyje. Pakaitaliokite vietomis.
  3. Kai jau būsite patenkinti savo kompozicija, tarpelius vėl užberkite žemėmis. Jeigu viršutinį sluoksnį dar planuojate pilti akmenukais, nepamirškite palikti jiems 1–2 cm.

Štai ir viskas. Jūs sukūrėte pačią gražiausią sukulentų kompoziciją!

Sukulentų kompozicija

O kas toliau? Kaip prižiūrėti?

Sukulentams augti reikalinga šviesi vieta, tačiau tiesioginių saulės spindulių reikėtų vengti, nes gali nudeginti. Jiems nereikalinga daug drėgmės ir daug geriau pakelia jos trūkumą nei perteklių. Todėl laistykite tik tada, kai žemė jau tikrai sausa. Ypač retai laistykite tuos sukulentus, kurie auga stikliniame ar kitame inde, neturinčiame skylučių vandeniui nutekėti. Be to, nepamirškite, kad akmenukai taip pat užlaiko drėgmę, tad kur sukulentų kompozicija užbaigta jais, vandens reikia daug mažiau.

Sukulentai

Sukulentų kompozicija: dažniausios problemos

Dažniausia iškylanti problema yra perlaistymas. Ypač tai aktualu stikliniuose induose ar vazonuose be skylučių auginamoms kompozicijoms. Vienas iš variantų – pasirūpinti drenažu sodinant sukulentus. Kitas – patiems pragręžti skylutes ir vengti kurti kompozicijas stiklinėse vazose.

Augdami greta vienas kito, augalai gali užsikrėsti tomis pačiomis ligomis. Todėl atidžiai stebėkite savo sukulentus ir kuriam sunegalavus, jį perkelkite augti atskirai. Taip pat nesusodinkite labai arti vienas kito, nes taip didėja puvimo rizika.

Sukulentus tręškite pagal poreikį specialiomis jiems skirtomis trąšomis. Rekomenduojama tręšti tik šiltuoju metų laiku: balandžio–rugsėjo mėnesiais.

Sukulentai

Sukulentų kompozicija – nuostabi interjero detalė. Svarbiausia, labai lengva ją sukurti bei keisti.

Būkite kūrybiški!

Šaltiniai:

  1. https://getbusygardening.com/diy-indoor-succulent-garden/
  2. https://www.treehugger.com/how-build-tray-garden-succulents-4863591
  3. https://www.epicgardening.com/indoor-succulent-care-tips/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *