Kisielius, ypač iš spanguolių, labai populiarus (ar greičiau būtinas) per Kūčias. Bet ši saldi „nuodėmė“ gali būti vartojama ir kitomis metų dienomis, tiesa? Patys elementariausi kiekvienoje virtuvėje randami ingredientai greitai gali virsti šaltu arba karštu tradiciniu desertu. Kisielius nesudėtingai pasigaminamas iš įvairių uogų, vaisių ar daržovių sulčių, kai kurių kruopų ar pieno bei… krakmolo! Sužinokite, ne tik kaip virti kisielių iš spanguolių, bet ir išsirinkite receptą iš kitų įdomių, sveikesnių variantų. Kadangi ne vienam iškyla klausimas, ar kisielių gerti sveika, tad taip pat atsakysime, kokią naudą, o gal ir žalą galite patirti jį gerdami.
Kisielius – skystas desertas ar gėrimas?
Kisielių sunku pavadinti gėrimu, nes jis papildytas maistingu angliavandeniu krakmolu, todėl ši tyrė kasdienėje mityboje nepakeičia įprastų skysčių (vandens, arbatos, sulčių). Tačiau šio patiekalo ir standartiniu desertu nepavadinsi, nes jį dažniausiai galima gerti. Kai jis patiekiamas karštas, ir dar su įvairiais prieskoniais, tokia skystai tiršta konsistencija dažniau laikoma gėrimu. Kisielius gali būti patiekiamas ir šaltas, kartais net sriubos ar želė pavidalo, todėl neretai būna priskiriamas šaltųjų desertų grupei.
Šis desertas yra Šiaurės ir Rytų Europos paveldas, paplitęs Lenkijoje, Ukrainoje, Suomijoje ir, žinoma, Baltijos šalyse. Kiekvienas kraštas turi savo tradicijas, paruošimo, patiekimo ir vartojimo būdus. Pavyzdžiui, Lietuvoje verdamas spanguolių kisielius Kūčioms, suomiai – kisielių iš šilauogių, o Lenkijoje kisielius dažniau naudojamas kaip saldi sriuba ar pudingas iš pieno.
Iš ko gaminamas naminis kisielius?
Tradiciškai kisieliaus virimas apima šviežius ar džiovintus vaisius ar uogas, cukrų, vandenį ir krakmolą. Labiau liaudiškiems receptams vietoj vaisių ar uogų naudojami avižiniai dribsniai, pienas, duonos gira. Taip pat šviežią ar džiovintą žaliavą galima keisti į vaisvandenius, sultis, džemus, marmeladus, tyres, uogų ekstraktus ir kai kuriuos kitus produktus.
Jeigu naudojamos šviežios uogos, pirmiau reikėtų išspausti jų sultis, uogų išspaudas išvirti, įpilti krakmolo, o tik galiausiai supilti atgal sultis. Taip išlieka daugiau vitaminų.
Pagrindinis kisieliaus ingredientas – krakmolas. Kokia jo įtaka šiam desertui?
Be krakmolo kisieliaus nepagaminsite, nes kitaip paprasčiausiai gausite įvairius vaisių ar uogų gėrimus, o ne kisielių. Šiam desertui gaminti gali būti panaudotas tiek bulvių, tiek kukurūzų krakmolas, o šių neturint netgi egzotiškasis krakmolas – marantos milteliai. Iš uogų ir vaisių kisielius įprastai verdamas su bulvių krakmolu, nes kukurūzų krakmolas suteikia stipraus poskonio ir šiek tiek balsvą spalvą, todėl tokiuose kisieliuose jis neatrodo išvaizdžiai. Tačiau krakmolas iš kukurūzų dažniau naudojamas pieniškuose, migdoliniuose kisieliuose ir jiems suteikia kiek švelnesnį skonį.
Nuo krakmolo kiekio priklauso kisieliaus tirštumas, kur skystas kisielius gaunamas į 1 litrą skysčio įdedant 20–30 g krakmolo, pusiau ar vidutinio tirštumo – 40–50 g, o tirštas kisielius – 60–80 g.
Ar sveika gerti kisielių?
Visos neigiamos kisieliaus savybės priskiriamos krakmolui ir cukrui. Tai papildomi angliavandenių šaltiniai, kurių vartojant per daug, gali atsirasti įvairios sveikatos problemos, greitas svorio padidėjimas.
Kisielius taps mažesne „blogybe“, jeigu pasirinksite ne tokius saldžius jo pagaminimui reikalingus ingredientus, pavyzdžiui, avižas, linų sėmenis. Arba galite būti išradingi ir bandyti kisielių tirštinti bei saldinti kitais sveikesniais būdais, sakykim, pektinu ir medumi.
Kai kuriais atvejais kisielius gali būti naudingas. Jį rekomenduoja gerti gastritu sergantiems pacientams, ar tiems, kam padidėjusi skrandžio sulčių sekrecija, nes kisieliaus klampi konsistencija padengia skrandį ir apsaugo jį nuo rūgščių poveikio. Taip pat tikėtina, kad kisielius gerina žarnyno veiklą, gerina inkstų funkciją, turi daug kalorijų, todėl yra „greitos“ energijos šaltinis. Didele nauda pasižymi fermentuotų avižų kisielius, nes jame susidaro gerųjų bakterijų, beta gliukano polisacharido. Taip pat manoma, kad kisieliuje naudojamos vaisių ir uogų sultys naudingos dėl jose išliekančių vitaminų, organinių rūgščių, mineralų ir kitų medžiagų.
Spanguolių kisielius – nemirštanti klasika
Šis klasikinis spanguolių kisielius, patiekiamas per Kūčias neturi sau lygių, nes tokiame kisieliuje puikiai dera spanguolių rūgštelė su cukraus saldumu. Yra įvairių receptų, kaip virti spanguolių kisielių, tačiau pagrindą sudaro tie patys produktai, besiskiriantys kiekiu.
Jums prireiks:
- 120 g spanguolių
- 1 l vandens
- 140 g cukraus
- 45 g krakmolo
Gaminimas:
- Uogas perrinkite, nuplaukite karštu vandeniu ir pertrinkite per sietelį.
- Išspaudas užpilkite karštu vandeniu, užvirinkite 5 min. ir nukoškite.
- Į perkoštą nuovirą supilkite cukrų, atskirai nedideliame kiekyje vandens ištirpintą krakomolą ir vėl užvirinkite. Tada į gautą masę maišydami supilkite išspaustas spanguolių sultis.
- Kisielių supilkite į atskirus indelius ar puodelius ir atšaldykite. Galite pabarstyti cukrumi, kad nesusidarytų niekam nepatinkanti plėvelė.
Avižinių dribsnių kisielius – sveikesnis pasirinkimas
Kiek sudėtingesnis ir ilgesnio darbo reikalaujantis receptas, tačiau labai naudingas sveikatai. Jis yra specifinio rūgštoko skonio, vertingas dietinis maistas. Čia papildomai krakmolo dėti nereikia, nes jis išsiskiria iš avižų jas užpylus vandeniu ir palaikius 24 val.
Jums prireiks:
- 400 g avižinių dribsnių arba stambiai maltų avižinių miltų
- 1,5 l vandens
- duonos plutelės
- druskos
Gaminimas:
- Užpilkite dribsnius arba miltus drungnu vandeniu, išmaišykite ir įmeskite duonos plutelę. Laikykite kambario temperatūroje apie parą (24 val.).
- Vėliau masę perkoškite, pripilkite vandens iki 1 l ir dar kartą perplaukite dribsnius ar miltus.
- Skystį supilkite į puodą, pasūdykite, užvirinkite ir maišydami pavirkite 2–3 minutes.
- Patiekite šiltą su spirgučiais ar sviestu, o atšaldytą – su aguonų pienu.
Panašiai gaminamas fermentuotų avižų kisielius, kur vietoj duonos plutos pilama kefyro ir rauginama apie 2–5 dienas. O iš nusunktos masės verdamas tirštas, sveikas kisielius.
Rabarbarų kisielius
Nustebsite sužinoję, kad kisielius gaminamas ne tik iš įprastų uogų, bet galima pagaminti ir iš daržovių, tokių kaip rabarbarai, moliūgai ar burokėliai. Visgi rabarbaras retai naudojamas prie daržovių patiekalų, nes jo skonis labai dera su vaisiais ir uogomis. Štai jums rabarbarų kisieliaus receptas.
Jums prireiks:
- 250 g rabarbarų lapkočių
- 125 g cukraus
- 2 šaukštų krakmolo
- 1 l vandens
Gaminimas:
- Rabarbarų lapkočius nuplaukite, nuo jų nulupkite permatomą žievelę ir supjaustykite 1–2 cm dydžio gabaliukais.
- Rabarbarus užpilkite vandeniu, užvirinkite ir pavirkite, kol suminkštės (apie 5–7 min.). Išvirusią masę nukoškite.
- Į iškoštą nuovirą supilkite ištirpintą krakmolą bei cukrų ir maišant užvirinkite dar kartą. Atvėsinkite ir patiekite.
Šaltiniai:
Bogdanovas I. Nealkoholiniai gėrimai, Kaunas: Leidykla „Šviesa“, 1990, 13–14 p.
Radiukas A. Vaisiai ir uogos jūsų stalui, Vilnius: Leidykla „Avicena“, 1993, 124–129 p.
Pauliukonienė J. Lietuvių valgiai, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1983, 215 p.
https://www.tasteatlas.com/kissel/recipe
https://www.beetsandbones.com/fermented-oat-kissel/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.