Papildykite savo prieskoninių žolelių kolekciją dar vienu augalu – bazilikais. Nors laikas, kada sėti bazilikus, jau įsibėgėjo, bet laimei šiuos prieskonius daigams auginti galima ilgą periodą. Praėjo tie laikai, kai bazilikus pradėti sėti patalpoje reikia tik nuo balandžio, nes naujos veislės ir šiltnamių suteikiamos galimybės leidžia šiuos augalus auginti ir žymiai anksčiau.
Visgi šiltamėgė prieskoninė žolelė su drėgnu ir šaltu pavasario oru nedraugauja, tad jos sėjos ar daigų persodinimo lauke reikės sulaukti kone iki vasaros. Na, o neturintiems kantrybės tiek laukti – bazilikus paprasčiausiai auginkite ant palangės visus metus ir nereikės žvalgytis į kalendorių. Toliau aptarsime visus sėjos klausimus, kad ir kokį variantą pasirinktumėte.
Tai kada sėti bazilikus?
Geriausia bazilikus daigams pradėti sėti šiltose patalpose, taip ilgą laiką turėsite jų šviežių. Verta maždaug kas mėnesį sėti keletą šių prieskoninių žolelių partijų. O tai darykite nuo vasario pabaigos iki vasaros vidurio. Sėklų gamintojai bazilikų sėją daigams patalpoje dažniausiai nurodo kovo–balandžio mėnesius.
Bazilikų sėją sėkmingai galite atlikti ir lauke, tik darykite tai orams sušilus. Šiltamėgiai bazilikai nemėgsta šaltos ir drėgnos aplinkos, todėl palaukite iki gegužės pabaigos ar dar geriau – iki vasaros pradžios. Sėjos metu lauke turėtų vyrauti ne žemesnė kaip 15 °C temperatūra.
Galite pasirinkti ir tarpinį variantą – sėją šiltnamyje, tad čia, panašiai kaip ir patalpoje, galite sėti vasario–gegužės mėnesiais.
Iš tiesų, vargintis dėl datos kada sėti bazilikus nereikia tiems, kas žada juos auginti ant palangės. Jeigu tik pavyks užtikrinti 6–8 valandų dienos ilgumą (laikant saulės apšviestoje vietoje ar žiemos mėnesiais naudojantis specialiomis lempomis) ir kitas augimo sąlygas, tai bazilikus galėsite nevaržomai auginti visus metus.
Bazilikų sėja patalpoje
Bazilikai paprastai sėjami patalpoje, nes taip užtikrinamas patikimesnis sudygimas ir apsauga nuo šliužų ar sraigių. Tam pasirinkite mažus vazonėlius ar sėklų lovelius, kuriuos pripildykite daigams auginti skirtu žemių substratu. Į indus pasėkite sėklytes 0,5–1 cm gylyje, užberkite plonu vermikulito sluoksniu, palaistykite. Ant vazonėlio uždenkite permatomą plastikinį maišelį ar dangtelį ir sėklas daiginkite 18–20 °C temperatūroje. Maždaug po 7–10 dienų pasirodžius daigams, nuimkite maišelį, pastatykite šiltoje, šviesioje vietoje, pavyzdžiui, ant palangės, ir saugokite nuo kaitrios vidurdienio saulės. Reguliariai laistykite, bet venkite perlaistymo.
Kai daigai išleis pirmuosius tikruosius lapelius, persodinkite juos į atskirus, universalaus komposto pripildytus 7,5 cm skersmens vazonėlius. Jei ketinate auginti grupę bazilikų daigų, konteineryje ar lovelyje tarp daigų palikite 7,5 cm atstumus.
Kaip ir kada sėti bazilikus lauke?
Bazilikus galima sėti lauke, kai tik vasaros pradžioje įšyla temperatūra. Sėja lauke nėra tokia pranaši, nei sėjant patalpoje, nes bazilikų auginimo sezonas tampa trumpesnis ir jie greičiau linkę žydėti.
Bazilikus sėkite lysvėse, įterpę sėklas į 0,5–1 cm gylį ir palikę 40 cm tarp eilių. Kai daigai bus pakankamai dideli, pradėkite juos retinti, kol tarp augalų liks 15–20 cm atstumai. Taip palaipsniui pašalinkite silpnesnius augalus ir juos iš karto panaudosite salotoms. Jeigu bazilikų neretinsite, perpildyti augalai paprastai pradeda žydėti anksčiau, todėl kartu baigiasi ir lapų derlius.
Be to, gamintojai rekomenduoja sėti lauke tikrai ne visų bazilikų veisles. Daugumą jų auginti pradėkite namuose ar šiltnamyje, o į lauką perkelkite paaugusius daigelius.
Bazilikų sodinimas
Tiems, kas netingėjo ir pasisėjo iš anksto sėklas patalpoje, praėjus visoms galimoms pavasario šalnoms ateina laikas daigelius perkelti į lauką. Bazilikai geriau ištvers įvairias oro permainas, jeigu porą savaičių prieš bus grūdinami.
Parinktoje vietoje bazilikų daigus išsodinkite eilėse kas 40 cm, tarp augalų paliekant 10–30 cm (atstumai priklauso nuo veislės).
Bazilikų augimo vieta
Bazilikams augti reikia nuo vėjo apsaugotos, šiltos, saulėtos vietos. Priesmėlio ar priemolio dirvožemis turėtų būti vandenį laisvai drenuojantis, drėgnas, įdirbtas, derlingas, lengvas ir kurio pH 6,0–7,5. Pasirūpinkite apsauga nuo šliužų ir sraigių.
Bazilikus taip pat galima persodinti į 20 cm skersmens vazonus, kurie pripildyti bendros paskirties kompostu. Auginimas konteineriuose dažnai būna sėkmingesnis, nes juose bazilikams sudaromos reikiamas drenažas ir augalus lengviau apsaugoti nuo kenkėjų.
Šaltiniai:
https://www.rhs.org.uk/herbs/basil/grow-your-own
https://www.almanac.com/plant/basil
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-basil/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.