Skip to content

Kada sodinami jurginai: ar žinote, kad jų žiedų sulaukti galite žymiai anksčiau? 

  • by
Kada sodinami jurginai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nuo vasaros vidurio ištaigingais žiedais besipuošiantys jurginai yra vieni iš klasikinių lietuvių darželiuose augančių gėlių. Šie augalai mūsiškų žiemų nepakelia, tad kasmet reikia jiems atiduoti darbo minutę iškasant rudenį iš žemės. O kai jau pavasarį ateina laikas kada sodinami jurginai, tuomet jie į dirvą įkasami vėl. Nenorintiems laukti paskutinių pavasarinių šalnų, gali susidaiginti jurginus iš gumbo juos sodinant šiltai vazone. Taip ankstyvais jurginų žiedais džiaugsitės net mėnesiu anksčiau. Toliau aptarsime, kaip ir kada sodinti jurginus bei kokių sąlygų šiai procedūrai reikia. 

Kada sodinami jurginai

Kada sodinami jurginai? 

Su jurginais kasmet reikia pavargti, nes šios gėlės (ypač jų šakniagumbiai) ypač jautrūs šalnoms, todėl lauke nežiemoja. Tai reiškia, kad kasmet teks pavasarį įkasti juos žemėn, o pasibaigus sezonui juos išsiskasti ir tinkamai sandėliuoti. 

Jau galima numanyti, kad šalta dirva sodinimui netinka, tad norint nustatyti, jurginų sodinimo laiką, reikės atsižvelgti į dirvos temperatūrą. Idealu, jeigu dirvos temperatūra siekia 15–21 °C, o tai svarbu dygimui, augimui ir bendrai jurginų sveikatai. Jei dirva bus per šalta, gumbai gali ilgai užtrukti, kol sudygs, arba išvis nesudygti. 

Jurginus sodinti į dirvą Lietuvoje (kur vyrauja 6 atšiaurumo zona) reikėtų gegužę – nuo mėnesio vidurio iki pabaigos, kai nebelieka šalnų tikimybės. Gyvenimiška taisyklė: jeigu jau į šiltnamį pasodinote pomidorus, tai po kelių dienų į lauką sodinkite ir jurginus. 

Kada sodinami jurginai

Kaip ir kada sodinami jurginai vazone? 

Jeigu ketinate jurginų pasidauginti iš ūglių ar apskritai norite auginti žemaūges ar vidutinio aukščio jurginus, tai tam nereikia stebėti, kokie orai vyrauja lauke. Tokius jurginus lengvai galite sodinti į vazonus. Pradėję jurginus auginti vazonuose, taip pat paskatinsite juos greičiau vystytis, todėl tikėtina, kad jie pradės žydėti anksčiau. Taip netgi visu mėnesiu perspjausite visus jurginų augintojus. 

Kovo mėnesį arba balandžio pradžioje negiliai pasodinkite jurginų gumbus į didelius vazonus ar dėžutes. Indus pripildykite durpių neturinčiu universaliu kompostu ar mėšline žeme. Vazonus pastatykite ant palangės arba dėžutes laikykite šiltai (12–15 °C) šiltnamyje. Kai tik sulaukiate termino, kada sodinami jurginai gali ištverti lauke (o tai yra gegužės pabaiga), tuomet jie ten ir perkeliami. 

Jurginas vazone

Jurginų sodinimas 

Prieš sodindami jurginų gumbus (tiek lauke, tiek vazone), valandai pamerkite juos į kibirą drungno vandens, kad visiškai sudrėktų. Sodinant gumbus reikia iškasti 40x40x40 dydžio dubutę, kuri iki pusės papildoma perpuvusiu mėšlu ar kompostu ir ilgai veikiančiomis fosforo trąšomis. Duobė gali atrodyti apgaulinga, nes jurginus iš tikrųjų reikia sodinti sekliai, kad šaknies kaklelis būtų ne giliau nei 2–3 cm, o pumpurai būtų tik šiek tiek padengti žemėmis. Tarp augalų palikite nuo 37 cm (žemaūgiams jurginams) iki 75–100 cm (aukštaūgiams) atstumus. 

Kada sodinami jurginai

Kur jurginus auginti? 

Jurginams tinka saulėtos, nuo stiprių vėjų apsaugotos vietos. Jie nemėgsta įmirkusios žemės, tačiau šiokią tokią drėgmę jiems reikia palaikyti, ypač žydint ir sausringu laikotarpiu. Nors ir auga įvairios struktūros žemėje, jiems netinka molio ir smėlio dirvožemiai. Geriausia, jeigu dirva praturtinta dideliu kiekiu organinių medžiagų, fosforu bei kaliu. Stebėkite, kad dirvos reaktingumas nebūtų rūgštus, nes jiems tinkamiausias pH yra 6,6–7,0. 

Dirvą jurginams ruoškite iš rudens, giliai perkaskite, patręškite, o pavasarį beliks lengvai supurenti ir negausiai patręšti azoto trąšomis. Jeigu jurginus ketinate sodinti ne vienerius metus, tai žinokite, kad augimo vietas šioms gėlėms reikia kasmet kaitalioti. 

Jurginai vazone

Šaltiniai 

  1. https://rootedflowers.com/blogs/farm-journal/soil-temperature-for-planting-dahlias
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-dahlias-from-tubers/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex